Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Градски легенди на социализма  
Автор Ravegrave ()
Публикувано13.05.12 13:43



През социализма имаше разпространени много "градски легенди" - "истини", които се предаваха от уста на уста, но никой не можеше да докаже. Много от тях дори си бяха PR. Това е нормално за обество, намиращо се в информационна тъма

.

Та ще ми се повдигна една тема за тях, може пък да изскочат интересни доказаталства или опровержения.

Сещам се за няколко:

1. Калашник пробива жп релса от 500 метра. Контекста на това изказване винаги беше "СССР и НРБ може да са зле, гледайки щандовете в магазина, ама пък какви оръжия правят".
2. Японците купуват нашите мотокари, и ги претопяват. (има го и вариант за съветски камиони). А обяснението: "Не правим само боклуци, ами и хубави неща, ама не можем да ги оценим".
3. Рено спрял лиценза на Булгаррено, защото сме им подбили пазарите (без коментар ).
4. Имали сме атомни бомби и/или съветски гарнизони тука, но се е пазела дълбока тайна.

Толкова засега, добавайте още



Тема Re: Градски легенди на социализма [re: Ravegrave]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано13.05.12 18:38



Е , навремето се разнасяха какви ли не легенди и митове за "големия брат" , макар че "Калашника" си е доказано надеждно многоцелево оръжие . Може би някои модификации на Калашника с бронебоен патрон да са в състояние да пробият 10-12мм желязо от 500м , но за "конвенционалия Калашник" 5мм винкел от 300м не са проблем (няма да стреляме по такнове , я).
Сега не е по-различно към военната продукция на новия "голям брат" .
Данните за притежание на атомно оръжие и досега не са еднозначно потвърдени , но имахме ракети "СС" ("стелт"-покритие , възможност за монтаж на съветски ядрени бойни глави) с които можехме да изравним Истамбул за 5-6 минути . Ракетите бяха нарязани по заповед на савския циганин Иван Костов ... и сега нямаме с какво да плашим турчелята . Вярно , из Родопите имаше и 2-3 неофициални съветски военни бази . Там едва ли ще е имало само водка и сельодка .
М/у другото : През 90-те , в замяна на военен дълг , Русия ни предложи 1 ескадрила "МиГ-29" и 1 ескадрила "СУ-27" ( за времето си бяха свръх-модерни) , преди това ни предложиха ядрена подводница пр."Делфин" (според други слухове - нова електродизелова "Шука") ... нашите политици отхвърлиха офертите . Преди 5-6 години се оказа , че не Русия има да дава , а ние имаме да връщаме бая пари . Е , върнахме ги под друга форма . Ама сега нямаме нито една действаща подводница (през 2008 бракуваха "Надежда" , миналата година бракуваха "Слава") , а и авиацията ни вече е на преклонна възраст .
Кофти работа - навремето имахме (или поне се перехме че имаме) нещо , сега ни остана голия задник .





Тема Re: Градски легенди на социализма [re: hadjiyata]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано14.05.12 18:14



От това, което аз съм чувал

СС23 са били разположени в България, именно за атака по Истанбул и по-конкретно Босфора и Дарданелите. За да бъдат направени негодни за плаване и да се спре влизането на американски флот в Черно море. Какъв заряд трябва да са носили, за да направят това може само да се гадае

Това обаче ще е било много стара стратегия, със сигурност преди 1982та, а може би и преди 1964та. Причината е, че военни кораби са абсолютно безполезни в затворени морета, като Черно, защото бомбардировачи и изтребители, излитащи от брега, ще ги пуцат като консервни кутии на стрелбище. Изключение са самолетоносачите, но аз не съм сигурен дали през Босфора са можели да минат големите американски самолетоносачи.

Накратко и да е имало в България ядрено оръжие, е било изтеглено оттук много преди 1989.



Тема Re: Градски легенди на социализма [re: Ravegrave]  
Автор Trankvil (непознат )
Публикувано15.05.12 07:48



Чул съм за износ на електрокари в Япония и изполвзването им като вторични суровини - олово от акумулатори и чугун от противотежестите. След като за противотежест започва да се поставят бетонни отливки, японците преставят да купуват.
Не знам дали у нас е имало разположено ядрено оръжие, но на по-мащабните учения се отработваше и нансяне на ядрен удар от нашите ракетни дивизиони. Следователно при съответно изостряне на отношенията, ядрените заряди са щели да бъдат налице.



Тема Re: Градски легенди на социализма [re: Ravegrave]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано15.05.12 08:13



За ракетите съм чувал два варианта. Първият е, че ядрените им бойни глави са били в Одеса. При необходимост руснаците са можели да ги транспортират и монтират за 24 часа, но те са били фактора за употребата им при евентуална война, а ние сме били просто изпълнители. Втората версия е, че бай Тошо е имал разработен секретен проект, с който на базата на ядрено гориво за реакторите в Козлодуй, след преноса му в ядрения изследователски център в София, в рамките на 20-30 дни да се разработят при необходимост наши заряди за бойните глави на тези ракети.



Тема Re: Градски легенди на социализма [re: hadjiyata]  
Автор cyg (<>)
Публикувано15.05.12 09:39



Ракетите бяха нарязани по заповед на савския циганин Иван Костов

Поредната "градска легенда"! Иван Костов затова падна от власт, защото отказа на американците. Ракетите бяха унищожени при Симеончо, известен още като "крадлив дядо".

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: Градски легенди на социализманови [re: Ravegrave]  
Автор servus1 (новак)
Публикувано15.05.12 10:08



Чувал съм каквото и другите. Реално от карите наистина може са претопявали противотежестите, защото ако си виждал чугунените......ами те си бяха подарък. Там пак наш тарикатлък. Просто им изнасяхме суровина под скрита форма. В легендата има доза истина.
Големия брат се усети и се спря това.
п.п:Щото пращахме и по един вагон"резервни противоежести" за всеки кар.

А за ракетите и ядрените бойни глави знам друга легенда.
"Абе ако ви ги оставим, я ги продадете на Израел, я направите някоя беля".
Т.е. изказ от рашъните към нас.
И буквално:"Не ви вярваме, че да ви поверим такова нещо. Има го -затам е, ама ние ще го сложим ако се наложи".

Редактирано от servus1 на 15.05.12 11:50.



Тема Re: Градски легенди на социализманови [re: servus1]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано15.05.12 19:21



Да, пък и е доста съмнително една държава да подари на друга ядрено оръжие. Пък било и Големия брат на малкото братче





Тема Re: Градски легенди на социализманови [re: cyg]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.05.12 21:45



Сега остана да спорим кой е бил лъжлив и по-крадлив циганин - Ванката или Монката



Тема Re: Градски легенди на социализма [re: Ravegrave]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.05.12 21:49



Говорим само за временно притежание на такова без да имаме "права" за използването му .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.