Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:24 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано23.08.09 00:29



Здравейте!

Представям ви една извадка от проекта "Златната ера и на прага на ерата на Водолея". Отнася се до ерата на телеца. Ще се радвам да чуя вашите мнения.

И така!


Ерата на Телеца
(от ок, 4000 пр. н. е. до ок. 1800 пр .н. е.)
„Ерата на земята и земеделието“

Едва ли има нещо в древната човешка история по-добре документирано от култа към телеца или респ. бика / кравата!

На фигура 5 е приведена карта на цивилизациите в древния свят в периода между 3000 и 1500 пр. н. е., т.е. точно в периода на предполагаемата ера на телеца.


Фиг 5.: Древните цивилизации, 3000-1500 пр. н. е.

На фигура 5 ясно могат да бъдат идентифицирани следните развити цивилизации: Шумер, Египет, Минойската цивилизация, Индуска Цивилизация на долината (Indus Valley Civilization), Китай (Династия Кся).
Във всички тези цивилизации в по-голяма или по-малка степен е изповядван култ към телеца (бика, кравата). Ето и някои свидетелства по ред на възрастта на културите:

Шумер:

На фигури 6 и 7 са показани шумерски изображения на (свещени) бикове.


Фиг 6.: Ритуална вещ – бик, Шумер.


Фиг 7.: Изображение на Бик, Шумер около 2600 пр. н. е.

Митът за Гилгамеш - царят на Урук (ок. 2700-2600 пр. н. е.) е най-старият писан мит, който нашата цивилизация познава. Най-старите плочки, на които е записан този мит са датирани около 2600 пр. н. е. В този мит има един интересен пасаж, в който богинята Ищар прави предложение на Гилгамеш, на което той отказва, аргументирайки се със злощастната съдба на всички предишни съпрузи на богинята – не може смъртен мъж да бъде съпруг на богиня! Обидената богиня моли бащата на боговете Ану да пусне за отмъщение Небесния Бик в земите управлявани от Гилгамеш. Когато обаче Гилгамеш и неговия приятел Енкиду убиват бика, това предизвиква истински гняв сред боговете. Не е трудно да си представим, че в ерата на телеца боговете „разполагат“ именно с Небесен Бик, а не с Небесен Лъв или някакъв друг звяр. Очевидно е, че самите богове са придавали особено значение на своя Небесен Бик.
На барелеф от Шумер (фигура 8) в ляво е показан Гилгамеш, който убива Небесния Бик. В дясно е изобразена борба между лъв и божество. Както се вижда божеството е изобразено като получовек-полубик. Сакралната роля на бика в шумерската митология е повече от очевидна! Тъй като за родина на съвременния европейски зодияк се смята именно Шумер, и поради доказаното значение на астрономията и астрологията в древните цивилизации, включително и Шумер, може да се приеме, че шумерците са изповядвали засилен култ към бика (телеца) именно защото за тях е било очевидно, че се живеят в ерата на телеца.


Фиг. 8.: Ляво: Гилгамеш убива бика. Дясно: Лъв и божество в схватка, каменен барелеф Шумер.

Египет:

„Един от най-важните животински култуве е бил култът към бика (телеца), познат от египетски писмени източници още в първата династия. Смятало се е, че могъщият бик представлява личността на фараона. Рисунки върху камък, датирани от 3100 пр. н. е дори показват фараона, изобразен като бик...“

„Култове към бика са били популярни най-късно от първата династия. Мощният, плодовит бик е бил асоцииран с фараона, който понякога е наричан 'силният бик на своята майка'. От 3100 пр. н. е. царят е изобразяван като бик. Свещеният бик е идентифициран чрез свещено маркиране. Когато един бик е припознат за реинкарнация на божество, той е отглеждан в изискани квартири, хранен само с най-добрата храна и за него е поддържан харем от най-добрите крави. Щастливото животно е живяло в лукс. След смъртта си е било мумифицирано и погребвано с почести.“

Както е видно от горните цитати, в египетското Старо царство бикът (телецът) е бил сакрално животно с особена дори доминираща важност, тъй като освен всичко друго владетелят (фараонът), който е и едновременно с това бог и наместник на боговете на земята е бил припознаван символично с бик (телец). Съвпадането на периода на старото царство с ерата на телеца и едновременния силно изразен култ към бика (телеца) едва ли е е случайност. Зодиякът, който сме наследили и до днес е бил основна част от жреческите традиции на Египет и поради това можем да смятаме, че египетското жречество е било напълно наясно, че по времето на Старото царство Египет се е намирал в ерата на телеца (Фигура 9). Въз основа на това причините за силно изявен култ към бика (телеца) в този исторически период е повече от очевиден.


Фиг 9.: Свещеният биг Апис в древен Египет.

Освен изображения на фараона, в Старото царство често богинята Изис е изобразявана с рога на свещения бик Апис. Богинята Хатор с глава на крава също е била почитана в Старото царство.


Минойска цивилизация (ок. 2700 – 1450 пр. н. е.):

В минойската цивилизация на остров Крит бикът (телецът) също е бил почитан. На фигура 10 е показано изображение на бик от минойската цивилизация.


Фиг. 10: Фреска на бик от минойската цивилизация на остров Крит.

Както е известно според легендата минотавърът, обожествяван на остров Крит притежава човешко тяло и глава на бик.
Определено може да се твърди, че образът на бика заема важно място в религиозно-митолигическата система на минойската цивилизация, преживяла своя разцвет именно в ерата на телеца.


Индуска Цивилизация на долината (Indus Valley Civilization) 3300–1700 пр. н. е.

За това, че Индуска Цивилизация на долината е изповядвала изключително силен култ към бика (Нанди), може да се съди от огромните статуи на Бикове запазени и до днес. На фигура 11 е показана една такава статуя. Едва ли това, че тази цивилизация е била в разцвета си именно в ерата на телеца е случайност. Вероятно от тогава е останал и днешния индийски (хиндуистки) култ към кравата и тя до ден днешен е останала свещено животно, надживявайки последвалите смени на ерите.


Фиг. 11: Огромна Статуя на Бика (Нанди /Nandi) от Индуска Цивилизация на долината.


Китай династия Кся (ок. 2200 – 1600 пр. н. е.)

Династия Кся се смята за първата историческа (немитологична) китайска династия. От нея не са останали много свидетелства, но ето че именно една статуетка на позлатен меден бик е оцеляла и до наши дни (фигура 12).


Фиг 12.: Меден бик със златно покритие, династия Кся, Китай.

Както показахме тук, всички човещки култури, които са процъфтявали между 3000 и 1500 година пр. н. е. на Земята, т.е. през ерата на телеца, в по-малка или по-голяма степен са изповядвали култ към телеца (респ. бика, кравата). Освен непосредствените сведения от този период, съществуват и редица индиректни и митологически сведения ,отнасящи се до този клут. Типичен пример е митът за Европа, в който Зевс се превъплъщенава в бик, с цел да я прелъсти. Вероятно корените на този мит също могат да бъдат датирани в ерата на телеца.

За да преминем по-натам ще се опитаме да представим финала на ерата на телеца и прехода към ерата на овена.
Прави впечатление, че между 1900 и 1450 година пр. н. е., т.е. точно към края на ерата на телеца всички съществуващи цивилизации, респ. царства, династии по един или друг начин намират своя завършек, с изключение на Египет, който преминава през едни своеобразни и исторически не съвсем логични метаморфози. Шумер преминава около 1940 в рамките на Вавилонската държава, в следствие на военно поражение. Минойската цивилизация както и Индуската Цивилизация на долината просто изчезват (първата ок. 1450 пр. н. е., втората ок 1700 пр. н. е.), оставяйки богати сведения за своето съществуване, но причините за тяхното изчезване до ден днешен остават неизяснени. Около 1600 династия Кся е победена от династия Шанг.
Може би именно поради изброените горе причини е трудно да се открие прехода от ерата на телеца към ерата на овена, като изключм разбира се, че именно изчезването на цели устроени царства е най-добрата индикация за края на една ера и началото на нова. А като се има и пред вид, че ерата на овена е ера на войната и насилието, събитията придобиват една по-ясна трансцедентна логика.
Единствено в Египет прехода между ерите е ясно документиран, тъй като египетската държава е единствената, която е продължила да съществува непрекъснато. Логично е да се смята, че по този начин Египет запазва религиозните и жреческите си традиции. В Египет Старото царство бива изместено от Средното царство ок. 1985 - 1650 пр. н. е., което се явява един своеобразен междинен период между ерите. След военна победа на египтяните над хиксусите се етаблира Новото царство, в което от своя страна съществува съвсем явно изразен култ към овена.
За разлика от Египет победеният от Вавилон Шумер явно не успява да предаде жреческите си традиции на своя приемник Вавилон. Поради това не е чудно, че Вавилон възприема култа към бика, но очевидно не разбира значението му.
Обожествяването пък на кравите в Индия до ден днешен, вероятно е резултат от грандиозните свидетелства, останали от Индуската Цивилизация на долината. По този начин култът към бика, респ. телеца или кравата се е запазил и до днес, но разбира се е приел твърде ирационални форми, лишен от първичния си гланц по времето на ерата на телеца.

Типичен атавизъм на култа към бика в съвремието е проявлението на най-добрия български Ар'енд'Би изпълнител – Бичето (фигура 13). Какво пее Бичето? Ето какво:


Идем из село мама ви мръсна
моята цел е гъзо да ви пръсна.
Нема значение момиче, момче
при всяко положение Бичето ебе.
Няма спасение от мойте юмруци
яко че ви косим, софийски боклуци
чувам йордечки, роня мамули
носим на босо вехти цървули.

Сърце ми в полето душа по земята
де че ми бегаш я съм съдбата
Умо ми у пришка език във юмрука
мама ти да еба ела ми тука!
Възглаве от гингер от каприва завивка
пали си свещ че те пратим почивка
Два пъти месечно в селската баня
се къпем с бабите и става ебане
Рина лайна копам, пласта,
тепам плочи доим, разтоварвам
Закърмен съм със меча коластра
вуната на стрина под полата барам

Ето иде Бичето да ти счупи нослето
ей дохожда Бичето ще ти кърти чинето (х2)

Кура ми до колене я съм хала
що пичета съм пърцал в сеновала
Е го пак съм се нагнявил със праз
Юлиан Бичето това съм аз
Идем из село мама ви мръсна
моята цел е гъзо да ви пръсна
нема значение момиче, момче
при всеко положение Бичето ебе
Няма спасение от мойте юмруци
яко че ви косим, софийски боклуци
чувам йордечки, роня мамули
носим на босо вехти цървули
Сърце ми в полето душа по земята
де че ми бегаш я съм съдбата
Умо ми у пришка език във юмрука
мама ти да еба ела ми тука!

Ям хлеб вода не пием,
или че те ебем, или че те бием.
Ям хлеб вода не пием,
или че те ебем, или че те бием. (х3)

Ето иде Бичето да ти счупи нослето,
ей дохожда Бичето ще ти кърти чинето. (х2)

Ям хлеб вода не пием,
или че те ебем, или че те бием. (х7)


Неадекватността, половата сила и физическа мощ, и архаичният героизъм на Юлиян-Бичето, както и строго земеделското послание на неговото творчество е явно доказателство за това, че е той идва от около 3200 година преди новата ера, от ерата на телеца – ерата на земеделието.


Фиг. 13: Юлиян – Бичето.

В митологичен и религиозен аспект има някои следи за прехода на ерите от телец към овен, които не могат да убягнат на внимателния изследовател.
На първо място това е мита за Тезей от гръцката митология. Както казахме по-горе според легендата на остров Крит е живял минотавър – получовек-полубик, който е бил обожествяван. Доказателство за това са и полагащите му се човешки жертвоприношения. В крайна сметка минотавъра е убит от Тезей (символичен завършек на ерата на телеца), който по-късно тръгва заедно с аргонавтите в дирене на златното руно на свещения овен (символичен трансцедентален преход към ерата на овена).
Около 1400 година пр. н. е. в Месопотамия „спонтанно“ възниква нова религия – култът към слънчевия бог Митра. Тъй като от една страна Митра е слънчев бог, което е типично за шумерско-египетската жречешка школа, която има общи корени, а от друга страна Митра никога не е играл никаква роля във вавилонският пантеон, доминран изцяло от Мардук, може да се предположи, че този бог е възникнал сред оцелелите шумерски жреци. Повод за това предположение дава и митът за Митра, според който „Митра убива бика“, което пък е равносилно на символично известяване на края на ерата на телеца. „Примитивните“ вавилонци очевидно не са били наясно с настъпването на новата ера и са продължили да се кланят на бикове.
По подобен начин може да се тълкува и Глава 32 от Стария Завет:

ГЛАВА 32.

1. Когато народът видя, че Моисей се забави да слезе от планината, събра се при Аарона и му рече: стани и направи ни бог, който да върви пред нас, понеже не знаем, какво стана с тоя човек - с Моисея, който ни изведе от Египетската земя.
2. Аарон им каза: извадете златните обеци от ушите на жените си, на синовете си и на дъщерите си, и ми ги донесете.
3. И всички извадиха златните обеци от ушите си и ги донесоха на Аарона.
4. Той ги взе от ръцете им, и направи от тях излян телец, и го обдяла с длето. И те казаха: ето, Израилю, твоят бог, който те изведе от Египетската земя!
5. Като видя това, Аарон съгради пред телеца жертвеник; и извика Аарон, като каза: утре е празник на Господа.
6. На другия ден станаха рано и принесоха всесъжение и доведоха мирни жертви: и седна народът да яде и да пие, а после стана да играе.
7. И рече Господ на Моисея: побързай да слезеш (оттука), защото твоят народ, който ти изведе от Египетската земя, се разврати;
8. скоро се отклониха от пътя, който им Аз заповядах: направиха си излян телец и му се поклониха и принесоха му жертва и казаха: ето, Израилю, твоят бог, който те изведе от Египетската земя!
...
27. И той им рече: тъй говори Господ, Бог Израилев: турете всеки меча на бедрото си, преминете през стана от врата до врата и назад, и всеки да убива брата си, всеки приятеля си, всеки ближния си.
28. Тогава Левиевите синове сториха според Моисеевата дума: и в оня ден паднаха от народа около три хиляди души.
29. Защото Моисей (им) бе казал: посветете днес ръцете си Господу, всеки един от вас, дори с цената на сина си и брата си, та да ви изпроводи Той днес благословение.
...
19. И когато наближи до стана и видя телеца и хора'та, пламна от гняв и хвърли от ръцете си плочите, та ги строши под планината;
...
35. И порази Господ народа за направения телец, който Аарон бе направил.


Тази глава е цитирана почти без съкращения, за да могат да блеснат идиотщините, описани в Библията. Ако се чете без да се вниква в съдържанието няма как да се разбере какво точно е „издразнило“ бога на юдеите. Когато обаче си представим личната история и възпитание на Мойсей е видно, че той е бил добре запознат с египетските жречешки традиции. Поради това е бил и наясно, че не бива да се почита образа на телеца в изгрева на ерата на овена. Ако описаното в този пазаж не се приема буквално, а като хипербола можем да раберем скритата символика към прехода в ерата на овена - ерата на войната, насилието и огъня!


Благодаря за вниманието!

______________________________

21.12.2012 наближава!

Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано23.08.09 01:03



на англичански

тук е ясно написано"убиеца" на бико е свърван със Слънцето.

и става ясно защо бика е осеменител

ето ти нещо по-интересно:





Veni, vidi, vici

Тема Страхотно!нови [re: мapдyk]  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано23.08.09 02:10



Благодаря за линковете!

Както винаги в десетката.

Може би трябва малко да акцентирам върху връзката между митологията и астрономията. Очевидно, че Слънцето ще "убива" според ерата кога бик, кога овен, кога риби... така че явно леко съм мисентерпретирал този сюжет. Но това за телеца e само една глава в "проекта"

Ако те интересува ето го конспекта:

1 Въведение
2 От ерата на Близнаците до днес
Близнаци
Телец
Овен
Риби
3 Официалната теза от 50000 пр. н. е. насам
4 Потопът
5 Ерата на Лъва – Златната Ера
6 Ерата на Водолея
7 Пролог

Поздрав!

______________________________

21.12.2012 наближава!


Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор мakeдoнeцa (непознат )
Публикувано24.08.09 21:26



Поразрови се и виж кои точно цивилизаций са пребивавали на указаните места.Виж според евреите от кои син на Ной произлизаме.



Тема Re: Страхотно!нови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано25.08.09 02:45



В отговор на:


.... 5 Ерата на Лъва – Златната Ера
6 Ерата на Водолея
7 Пролог




Страхотно, страхотно, но не ми стана ясно защо Прологът си го сложил като точка седма в "конспекта"?



Тема Re: Страхотно!нови [re: spanishcaravan]  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано25.08.09 13:36



Защото след това ще се почне!






______________________________

21.12.2012 наближава!

Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано25.08.09 16:42



Аз нещо не можах да вдена какво точно ще се случи в Ерата на Водолея?!

За ерата на Телеца разбрах, но за Водолея ме мъчи любопитство:)



Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Morrigan*]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано25.08.09 17:23



E как не можа да

?



Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Morrigan*]  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано25.08.09 20:58



Не съм стигнал до там.

Горе съм написал, че това е извадка. Какъв смисъл има да пиша за ерата на Водолея ако вие тук капацитетите по история кажете, че то и тезата за ерата на Телеца е пълна глупост? Освен това имам нужда от компетентни мнения, за да оформя по-цялостна картина. Как можем да съдим за бъдещето ако не познаваме миналото или пък инфорнацията за него е изкривена?



______________________________

21.12.2012 наближава!

Тема Re: Златната ера и на прага на ерата на Водолеянови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор roum ()
Публикувано26.08.09 09:28



Съвсем откровенно ще попитам какво представляват съзвездията?
Ако успееш да си отговориш адекватно на този въпрос може би ще разбереш, че това са съвкупност от звезди (които дори не са в една галактика), образуващи определена въображаема фигура от дадената гледна точка в дадения момент.
Ако Ти си измислиш някое съзвездие, то ще почне моментално да влияе върху живота ти. ;)





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.