Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Утопист ли е бил Левски?  
Автор Убaвeц ()
Публикувано06.11.08 18:01



Според мене да.За разлика от Бенковски.България не е могла със собствени сили по никой начин да се самоосвободи.Също не е могла да разчита на другите Влики сили освен Русия -откритата враждебност на Англия не е била тайна за никого.



Тема По-скоро краен индивидуалистнови [re: Убaвeц]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано06.11.08 19:42



В отговор на:

Утопист ли е бил Левски? Според мене да.



Утопист е силно казано. По-скоро краен индивидуалист.

Факта, че не искал да приеме помошниците, изпратени от БРЦК и ги изоставял в хановете където отсядали и скришом от тях отивал на събрания на местни комитети говори не само за някакъв краен индивидуализъм, но и някаква душевна патология.

Редактирано от Acпapyx lYl на 06.11.08 19:53.



Тема Re: По-скоро краен индивидуалистнови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано06.11.08 19:48



Не бе друго имам предвид.След като сам от обиколките на страната си е изяснил на кво дередже е революционната готовност на българите не е ли му било ясно,че без намесата на Великите сили делото е обречено на чисто военен провал като съпоставим българските сили от една страна и османските от другата?Както се и показа по времето на Априлското въстание дори само помашките сили военно да не кажа и числено превъзхождат българските.Как си е въобразявал създаването на Чиста и Свята република със собствени сили?Бенковски е бил далеч по-земен и близко до реалността "А Русия тя нека заповяда".



Тема Re: По-скоро краен индивидуалистнови [re: Убaвeц]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано06.11.08 20:04



В отговор на:

Не бе друго имам предвид.След като сам от обиколките на страната си е изяснил на кво дередже е революционната готовност на българите не е ли му било ясно,че без намесата на Великите сили делото е обречено на чисто военен провал като съпоставим българските сили от една страна и османските



Васил Левски пришпорван от своя индивидуализъм и себелюбие има един идол и пример за подражание, а той е бил Джузепе Гарибалди - Че Гевара на деветнадесетото столетие.

По-късно и хитреца Стамболов пробутва на наивния Ботев водачеството на обречена чета шепнейки му в ухото - Ти ще бъдеш българския Гарибалди.

Редактирано от Acпapyx lYl на 06.11.08 20:07.



Тема Re: Утопист ли е бил Левски?нови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано06.11.08 20:23



Можела е при добра организация - така или иначе е била в процес на освбождаване - спомни си за Екзархията



100 символа не стигат!

Тема Re: По-скоро краен индивидуалистнови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано06.11.08 22:48



Да ма италианците независимо от държавиците им са били десетократно повече от шепата австрийци -не е възможно Левски да не е съзнавал това.



Тема Re: Утопист ли е бил Левски?нови [re: Ray of Light]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано06.11.08 22:49



Можело е дръжки -Екзархията е била общо взето през оная работа на султана-дали гяурите ша да имат гръчки владика или български





Тема Re: Утопист ли е бил Левски?нови [re: Убaвeц]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано07.11.08 14:13



Всъщност за кога Левски е планирал избухването на въстанието?
Според мен си е давал сметка за ситуацията и е смятал да създава комитети и да разширява организацията докато се прецени, че превъзходството ще е на наша страна.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Утопист ли е бил Левски?нови [re: headhunter]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано07.11.08 14:18



Ти даваш ли си сметка колко са били българите в османската империя?По най-завишени данни-5 милиона.По реални данни османската империя е била поне 25 милиона.Като сложим обаче и реалния брой на тия българи които са щели реално да се включат във въстание то той се оказва по-малък от броя на воениозираните помаци.Много ми се иска Левски да не е бил утопист и да е било възможно това което си е мислил.Ама здравия разум ми нашепва,че тва е немало как да стане.Дано не съм прав.



Тема Re: Утопист ли е бил Левски?нови [re: Убaвeц]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано07.11.08 14:29



По принцип съм съгласен, но Османската Империя не е била единствената държава на този свят. Можел е да изчака например да влезне във война (примерно с Русия) и тогава да обяви въстанието.
Моята мисъл беше, че през 1873 Левски все още е бил далече от датата на въстанието. Забележи, че неговите комитети далеч не покриват цяла България. В македонско колко комитета е имало например?
Мрежата, която е създал е била голяма, но се е изисквало поне още толкова работа. Според мен в подготовката за самоосвобождение Левски е бил нейде в първата третина. Това е била и основната причина, пак според мен, да игнорира чичковците от БРЦК - на такъв ранен етап те биха донесли повече вреда, отколкото полза.
Освен това комитетите са по добро средство за пробуждане на националната свест и желанието за освобождение от периодичното нахлуване на чети. Представи си каква би била ВРО през 1883 например?

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.