Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:57 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Тема Мома Еленанови  
Автор sokoli (непознат )
Публикувано15.01.08 22:48



Има песни, с такова въздействие са, че сякаш са стрела пусната от началото на Създанието, за миг преминава през времето и току виж, пронизва ме. А други – слушам ги с усещането, че не са с пълното си съдържание. Ами като сравних архивите нотирани песни от 1936 година със сегашните им варианти, гледам, че за 72 години песните доста са се уронили. Изрязани са им „негативните” според съвременното ни разбиране части (хората преди са имали друго мислене, можели са например да преобразуват негативите в позитиви), ликвидирани са съществени моменти.
Има една северняшка хороводна песен. Като схванах и заиграх стъпките й ... на небето отидох, прекосих времената. Обаче след време като чух текста й – ами въобще не съответстваше на истината преживяна чрез танца. Не, че в текста няма истина, но някак си е непълна. В песента се разказва, че Елена била много хубава и толкоз. В последствие намерих и по пълен вариант на песента. Става дума, че въпросната мома чинала много скандали. Е, това много не ми хареса и бях готова да изтрия от съзнанието си отрицателната страна, но реших да не бягам от негатива ами старателно да го изследвам. И намерих отговор от години търсен. Защо са били противоречията . Ами заради една хубава Елена. Тя е в мен и във всеки човек, дали бил той красив или грозен, лош или добър, във всеки има една Елена заради, която стават стълкновения далеч надвишаващи Троянската война.
И така... Написах приказка.
http://momelena.hit.bg/Moma%20Elena.jpg

Не ми стигна силата и вдъхновението, за да я превърна в песен и танц, но за това пък материализирах я. Една пластична творба, която живот и здраве ще участва в изложбата на млади творци под заглавие „Мома Елена” Автор: Ванина Славова. Откриването ще е на 17. 01. 08 на Шипка 6 , София. От 17. 01 до 06. 02 включително.

Има там една авторка Антония Ангелова много значима за мен. Не съм разговаряла с нея, а сякаш с творбите си ми е отговорила на търсенията ми. Видяха ми се танцуващи фигури, хем танцуват - хем товар носят. Танцуващи колони, свързващи горното и долното, като древен знак са.

Някой би ми казал; ”що не вървиш с твоите творби в съответният за това форум”. И аз съм в противоречие. Но я да видим, коя е хубавата Елена, заради която са противоречията. Тя е красива в ЦЯЛОСТТА си. В началото е нямало науки, изкуства, религии, защото всичко е било едно. А сега цялостта е разчупена на части. Всяко парче съществува само за себе си. За някои това ще е края, когато нещата дотолкова се разпаднат, че стигнат дъното. А за други – пътят ще продължи.



Тема Re: Мома Еленанови [re: sokoli]  
Автор jari (войник)
Публикувано16.01.08 10:23



Поздрави!Внасяш нещо много свежо в този клуб.
Няма да развия тезата си.Също чакам.
Дали пък още някой ще вземе отношение



Тема Мома Еленанови [re: sokoli]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано16.01.08 11:04



Но я да видим, коя е хубавата Елена,

Хареса ми идеята в песента за мома Елена - защото пасва на една народна песен за мома Грозданка дето се жени за Слънцето.... Така че се е получила много археоастрномия в тая песен... Венера (Елена) ту се вижда на вечерното небе (като Зорница или като Вечерница ) Ту изчезва (потъва) ...

... хубавата Елена ... е красива в ЦЯЛОСТТА си. В началото е нямало науки, изкуства, религии, защото всичко е било едно. А сега цялостта е разчупена на части. Всяко парче съществува само за себе си.

Първо, "хубавата Елена ... е красива в ЦЯЛОСТТА си." Така е! Има едно нещо дето му викаха холограма - във всяка част от отчупено парченце може да се види цялото. От тая гледна точка истинските народни песни обичаи и танци са носители на цялото във всяка своя част.... Значи и хубавата Елена отвсякъде и във всяка своя част е хубава.....

Второ, за да стане холограмата в текста трябва да се натаманиса и ритъма на стиха... Например, стъпката на стиха трябва да отговаря на стъпката и ритъма на Елена -стъпила на Земята ( Венера и Земята). Най къс израз на това е едно твърдение на Клавдий Птоломей че 5 години на Венера (по 574 дни) са равни на 8 египетски години (по 365 дни) . Дедите ни май не са имали компютри и телескопи. Там дето са забелязали Венера на небето се е оказало че след 584 дни тя се появява на същото място... И тъй като е било съдбоносно и изключително важно и тъй като са знаели за движението на небесните тела някои неща повече от днешните астрономи, защото са били свидетели или наблюдатели или жертви - те са намерили за необходимо да ни пратят тая закономерност чрез песните танците и тн.... Затова в народните песни в повечето случаи се намира ритми 5:8 със всякакви възможни съчетания (4+4 5+3)...

Та извинявай за глупостите дето ги изписах ама може и да има полза.....





Тема Re: Мома Елена [re: dedo_minu]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано16.01.08 11:11



574 е правописна грешка. 584 трябва да е!



Тема Ново и старонови [re: sokoli]  
Автор sokoli (непознат )
Публикувано25.01.08 02:47



Има ново и старо. Изгрева, младото Слънце воюва с прехождащият мрак докато се яви на хоризонта. Воюва до край и до смъртта си.
Имало е и има човеци, които не могат да живеят кротко и стандартно. Те ходят по ръба на противоречието, по фронтовата ивица. Прокарвайки новото те биват умъртвявани от неподвижните. А застоялите, пораждайки се в тях някаква емоция в случай омраза, в края на краищата и те се помръдват от мястото си за да извършат убийство над всичко това, което застрашава техният застой. И така веднъж раздвижили се и за тях има някаква надежда, че би могло вече чрез набраната си инерция да потеглят към новото.

Има тук един човек, който чини ми се, че е от новите, ако той е истински жив ще разбере, че на него пиша, а ако не – може би ще има други такива, които биха се припознали. А на всички останали – извинете ме за твърде неадекватната поредна намеса в този клуб.

Ако си тръгнал, не оставай дълго на кръстопът, че там може да бъдеш излъган. Ако пък не виждаш път и ти се струва, че никой не разбира песента ти не се отказвай от нея, тя е и за глухите и за тези, които искат да чуят. Ако си дръзнал да се бориш срещу застоялият начин на мислене, калъпа който ни е наложила световната империя (чиито служители дано да не прочетат преди тебе тези ми думи) помни, трябват ти съюзници. А ако не си успял да ги намериш и си съвсем сам не се предавай преждевременно. Вижда ли ти се, че побеждаваш, знай, че врагът ти е сложил капан. Пуска ти играчки- залъгалки, дори и жива плът - приятели твои, маскира ги като, че са ти противници. Ако си решил непременно да умреш в името на........... Виж и в това има уловка. Ето, Слънцето никога не залязва по пладне. Не се реже основа преди да се изтъче пътеката. Дано стигнеш завършека и силата ти напразно да не изтече.

Това е.
Друго – нямам какво да кажа.

Всъщност... само още нещо искам да оставя тук. Въпросът си.
Преди и за една дума казана на криво имаше наказание, с цел - контрол, а сега - другата крайност. Свобода на изказ. Не е ли свободата, която ти се дава да е планирана и тя със същата цел. Човек в прекалената си свобода се загубва в многото вариантни посоки и лесно разкрива същността си. „Опознай себе си” е казано. Опознаваш се за да се владееш, но ако врагът ти те опознае преди ти да се разбереш, вече си под робство.
Преди и за най малкото „провинение”, ако не те убият ти отрязваха всякакви пътища и връзки със света. А сега всичко ти се дава, само, че ако не влезеш в рамките на стандарта, не се облечеш с униформата, която е наложила световната империя, обществото само те изхвърля. Е, не е толкова страшно. Кураж на изхвърлените!

http://sokoli.blog.bg/



Тема Re: Ново и старонови [re: sokoli]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано25.01.08 17:46



Може би тия, които трябва да установяват контрола трябва да го правят според всеки различно. Лично мнение е, че прекалената свобода не е на добре - като малки родителите ни да не би да не са ни напътствали и контролирали? Но ако действат според всеки различно тогава контролиращите ще бъдат обвинени в протекции и т.н. Трябва да се пипа внимателно

.
п.с. май нещо офтопик ли стана...извинявам се.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.