Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:22 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови  
Автор нeвaляшkин (непознат )
Публикувано15.01.07 14:02



Преди време четох в една книга от преди девети септември за патриарх Кирил Йерусалимски, който се противопоставил на обявяването на българите за схизматици през не знам коя година беше 1871 ли 1872 ли беше. Свестен човек обаче заради тази работа , че не искал да пее в хора и не подписал някакъв документ с който се обявявало че българите са станали схизматици не знам какво, нещо го бяха свалили човека.
Имате ли по подробна информация по въпроса. Сетих за това по повод прочетено от книгата "Петдесет години в Цариград" за един честен грък от Цариград :
"вниманието ни беше привлечено от усилията на един гръцки господин на име Спанодис да отърве от робия похитените през войната български жени и деца, които в момента слугуваха на турците в Цариград и околността. Господин Спанодис бе движен от чисто християнски подбуди и в изпълнение на своето начинание бе имал доста невероятни приключения. Дойде при нас, за да ни помоли да се застъпим за българите пред английската легация, както и сторихме. Гръцкият господин успя да издейства освобождаването на голям брой българи, които бяха разпратени по домовете им. Турците сами разбрираха, че нямат никакво право да задържат тези българи, и то пред погледа на целия свят, освен това господин Спанодис имаше моралната подкрепа на руското и британското посолство и никой не посмя да се противопостави на авторитетите ангажирани от него. Едно английско общество "Дружество за защита на коренните населения" също участва в уреждането на въпроса. Въпреки всички застъпничества обаче без съмнение немалко отвлечени жени и деца останаха в робство, пръснати из мъчнодостъпните части на страната "
Изводът за мене е че винаги и навсякъде е имало свестни хора, но в историята се записват все най-често разни Велики диванета, а за свестните едвам се намира по някой ред.
Та ако разбирате и знаете повече попълнете някаква информация за този човек. А и друго ми е любопитно - той като не подписал, кой си е поставил подписа на името на Йерусалимската патриаршия? Или може би който е бил след него. Ако нямаше схизма как мислите повече или по малко щяха да се асимилират. И изобщо доколко е било това разделение на патриаршисти и екзархисти.
А, сетих се и за пловдивският митрополит Партений ли беше или Паисий, който взима страната на българите - не е бил българин, но отдавна съм я чел тази книга и не ми е под ръка, грък ли е бил или албаниц или влах, доколкото или данни. Всъщност какво ли питам, явно е бил свестен човек!





Тема Има статия в "Църковен вестник"нови [re: нeвaляшkин]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.01.07 20:42



Ето тук:






________________________




Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: нeвaляшkин]  
Автор нeвaляшkин (непознат )
Публикувано15.01.07 21:03



Благодаря ! Добре е, че са написали нещо по въпроса, човека е постъпил достойно и заслужава да му споменаваме името.



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: нeвaляшkин]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.01.07 23:33



А, сетих се и за пловдивският митрополит Партений ли беше или Паисий, който взима страната на българите - не е бил българин

Не е много сигурно. Наскоро четох някъде/пусто забравих къде/, че си е наше момче.



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: koмитa]  
Автор нeвaляшkин (непознат )
Публикувано16.01.07 00:59



За мой срам аз и името му не съм запомнил - Паисий Пловдивски е, може би защото в училище учителката развя пред цял клас съчинение в които бях написал Паисйи с й кратко на първото и

, та оттогава
Обаче сега си направих труда да проверя и ето наслуки три цитата:

Паисий Пловдивски (светско име: Петър Зафиров) е роден около 1810 г. в гр. Янина, Гърция Той е висш духовник, по произход албанец. Ръкоположен за гръцки митрополит в Пловдив през 1858 г., но 3 години по-късно се отказва от Цариградската патриаршия и застава на страната на българите в борбата им за извоюване на църковна национална независимост, за което е заточен в Мала Азия до 1868 г. След провъзгласяването на Българската екзархия (1870 г.) е включен във Временния екзархийски съвет. На 25 февруари 1872 г. умира

От Юрдан Трифонов за П. Славейков:
Пак кратка, но по-добра биография е написал Славейков за Паисия Пловдивски, родом албанец, който е принесъл голяма заслуга на народа ни по църковния въпрос и е бил заточен от гръцката патриаршия в същото време, когато са били заточени Иларион Макариополски и Авксентий Велешки. Тя е напечатана в Сборник за народни умотворения, кн. VI (1891 г.) с. 435. И за нейните сведения не е посочено отгде са черпени, но изглежда, че някои от тях му е съобщил самият Паисий при срещите си с него в Ортакьой. - В същата кн. на Сборника (с. 434-435), Славейков напечатил още по-кратка биография за македонеца Доситей Новакович (от Прилепското село Дабища), неготински владика; но и в нея не счел за потребно да посочи, отгде е черпил сведенията си

И от някакъв вестник:
Паисий Пловдивски е висш духовник, по произход албанец. Роден е около 1810 г. в гр. Янина, Гърция. Ръкоположен за гръцки митрополит в Пловдив през 1858 г., но 3 г. по-късно се отказва от Цариградската патриаршия и застава на страната на българите в борбата им за извоюване на църковна национална независимост, за което е заточен в Мала Азия до 1868 г. След провъзгласяването на Българската екзархия през 1870 г. е включен във Временния екзархийски съвет, но скоро след това починал. Паисий Пловдивски умира 25 февруари 1872 г.

Явно сигурното е, че е родом от Янина и го броят за албанец, но както и да е, Кирил Йерусалимски и гърка от Цариград - Спанодис по повод на който се сетих прочетеното навремето са сторили нещо достойно и добро - и така да е - да им се споменават имената им с добро за доброто !





Тема Re: Има статия в "Църковен вестник"нови [re: deLake]  
Автор нeвaляшkин (непознат )
Публикувано16.01.07 09:59



Отново благодаря за линка към "Църковен вестник" - има доста интересни статии - намерих още една по темата, от същия автор, но с по - пълна биография, дано само успея да поставя адреса


Е, май стана и най- сетне се научих как става!



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: нeвaляшkин]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано16.01.07 10:18



Според мен в 1810г. в Янина още си е имало български.



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: koмитa]  
Автор нeвaляшkин (непознат )
Публикувано16.01.07 10:50



Да ти кажа честно знам само на една съвременна карта Южна Албания и до днес има много старинни славянски названия, но кога са останали сама албанци и гърци не знам.
През ХІІІ - ХІV век се споменавали, четох иейде, названия като влахо-българи- албанци, явно са искали да посочат смесеността на населението, но езиково са останали по-късно само албанци, власи и гърци. Там е имало влашки град Москополе, който албанци мюсюлмани са разорили и власите са се разселили още по - надалече, не знам, може би тогава да се е изгубило и последното славяноезично население и са останали само власи, албанци и гърци. Поне е имало по - ясни спомени. Но по ми се вярва да е албанец, из Тесалия и Епир е имало много власи и албанци.



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпроса [re: нeвaляшkин]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано16.01.07 10:58



Факта че Янина е българското име на гръцката Яница и Йоанина, иде да сочи, че там са живели българи. Що няма българско има на Лариса например?



Тема Re: Патриарх Кирил Йерусалимски и няколко въпросанови [re: koмитa]  
Автор Йoaн_Mизийckий (†Чудотворецъ†)
Публикувано16.01.07 11:02



Що няма българско има на Лариса например?

В смисъл?

-:-:-




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.