Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:05 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Белите или царски хърватинови  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.01.07 12:47



В един форум на русини прочетох, че русинското племе бели хървати с княза си начело било поканено от сегашната територия на русините - Задкарпатска Рус, Западна Украина - да се засели в Солунско от император Ираклий (?) в замяна на подчинение, ангажимента да пази границата и пр. Там аргументираха, че от това племе произхождали св Кирил и Методий, та затова и езика на русините е толкова сходен със старо - и новобългарски като лексика.

Има ле нещо вярно в тая история за бели хървати?



Тема Re: Белите или царски хървати [re: фaмyлyc]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано10.01.07 12:57



Константин Порфирогенет пишеше нещо такова. Но цялата връзка няма нищо общо с Кирил и Методий.



Тема Re: Белите или царски хърватинови [re: thorn]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.01.07 13:16



Да, св братя явно не биха могли да пренасят езика и сходството му... Иначе съм се учудвал на сходството защото имам колега словак - а по народност русин - и случайно сме установявали, че много от думите ни са еднакви и съвсем не съвпадат със съотв лексика на околните - чехи, словаци, украинци (той е учил украински като малък), за нас - сърби (доколкото имам представа разбира се) и пр.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.