Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Българите и Сасанидска Персия  
Автор croesus (?!?)
Публикувано09.01.07 10:43



Попадна ми една нова книга за връзката на дунавските българи и държавата на Сасанидите с автор Тодор Чобанов - докторант в катедра "Археология" на СУ.



В общи линии автора изследва приликите в ритуални сгради, барелефи и пр. намерени при разкопки у нас и в Иран. Прави и анализ на политическата обстановка през 6ти и 7ми век, за да обясни донякъде тези прилики. Неявно се промъква и тезата, че религията на тогавашните българи е близка до зороастризма. Също така се сравнява български имена с персийски и посочва няколко еднакви - Аспарух, Заберган и пр.

Ето няколко примера от илюстративния материал в нея (тези снимки ги издирих аз, в книгата не са същите)





Имаше приложени и две изображения на Симург, които са почти еднакви - едното намерено в Преслав, а другото в Иран. На преславското не му намерих снимка в нета, ето ви само персийското.



Искам да попитам как се вписва една теория за ирански елемент в българите във вашите представи за произхода ни? Видях, че тук доста хора мислят българите за автохтонен народ на Балканите.



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.01.07 13:10



Книжката сигурно е интересна. Не съм я чел, но още Геза Фехер през 1931 година прави такива паралели.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.01.07 13:25



Партите са родствени на сарматите, аз бих търсил връзка по-скоро между тях и българите, а не точно със сассанидите, които се изживяват като наследници и възстановители на Персия.

Facta, non verba!



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.01.07 18:35



Изображение, открито в Мадара:



В отговор на:

В общи линии автора изследва приликите в ритуални сгради, барелефи и пр. намерени при разкопки у нас и в Иран. Прави и анализ на политическата обстановка през 6ти и 7ми век, за да обясни донякъде тези прилики. Неявно се промъква и тезата, че религията на тогавашните българи е близка до зороастризма.



Дотук нищо ново.

В отговор на:

Също така се сравнява български имена с персийски и посочва няколко еднакви - Аспарух, Заберган и пр.



Къде са засвидетелствани персийските имена Аспарух и Заберган? Гледах автора по "Памет българска", където Божо го възхваляваше, но не ми направи впечатление да знае повече от Петър Добрев.



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано10.01.07 20:55



Илюстрацията на корицата е "гема от пръстена-печат на питакш Аспарух, открит в неговия гроб в Мцхета-Армази". В книгата я има в четлив мащаб и се вижда, че пише на гръцки "ПIТАКН АСПАYРОYКNС". Гробът е некропол от 1-2 век и е разкопан в Грузия през 40-те и 50-те години на 20ти век. Пак в същия некропол е намерена стела, използвана за строителен материал, с текст на "армазки език". Вътре се среща името Аспарук. Във формата "Аспакур" е срещната и у Амиан Марцелин, който сочи същия за владетел на Иберийското царство през 367-368 г.
Автора цитира и "Енциклопедия Ираника", според която "Аспарух" е средноперсийско име. Това го проверих сам -



Другото, което цитира е надписа на Шапур І от Накш-и-Рустам, където сред управниците по времето на Шапур са посочени "Аспорик син на Аспорик" и "Зик Забриган".
Посочва и персийски имена, подобни на Кубрат, Безмер, Гостун и пр.



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано11.01.07 00:41




Ето го печатът. Всъщност името е Аспаур и няма данни да е персийско. На него е обърнал внимание Бешевлиев преди повече от 40 години. Чобанов цитира "Енциклопедия Ираника", която обаче цитира Бешевлиев. Въз основа на предположението на Бешевлиев, че името може да е иранско, се правят изводи, че в Грузия се ползвали ирански имена и т.н.

В отговор на:

Другото, което цитира е надписа на Шапур І от Накш-и-Рустам, където сред управниците по времето на Шапур са посочени "Аспорик син на Аспорик" и "Зик Забриган".



По "Памет българска" Чобанов твърдеше, че в надпис се говорело за "Аспарух, син на Аспарух", за "Заберган" и т.н. Но дори и да са Аспорик и Зикзабриган, все пак той посочва ли снимка на надписа, библиография, превод и .т.н?



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано11.01.07 10:30



Добре де ами това "КNС" най-отдолу на монетата какво е? Мислиш ли, че е отделна дума? На мен ми прилича на последната част на АСПАYРОY-КNС.

А за Аспорик и Зик Забриган в библиографията има един линк към uni-kiel.de. Не ми е под ръка книгата, за да ти го напиша сега.

Аз не съм гледал въпросната "Памет българска" но доколкото знам тя е от т.нар. "научно-популярни" предавания и ми се струва нормално нещата да се обясняват опростено.

А по отношение на имената (в книгата както ти казах се цитират и други български имена, които имали ирански произход) си мисля, че подобни прилики не бива да се изследват само като етимология, защото тя често може да заблуди. Аз не съм дори лаик-историк, но всеки ден се занимавам със статистики и смея да твърдя, че случайността понякога може да е шокираща, но тенденция или еднаквост трудно могат да се сбъркат ако се направи представитална извадка от наблюдения. Т.е. ако са намерени 3-4 срещания на името "Аспакур" или "Аспорик" в Иран това може и наведе на някакви теории, за да се установи обаче дали имат връзка с нашето "Аспарух" трябва да се види дали има подобни близки по звучене имена в други запазени документи, извън България и Иран - гръцки, римски, ако ще и индийски и колко често се срещат там. Ето като пример това, което посочи ти за името "Загора" - факт е, че го има у нас и в Мароко. Ако се абстрахираме от всичко останало и гледаме само този факт можем лесно да направим фантастични изводи. Ако се види обаче, че в Мароко името е срещнато само веднъж, а във всяка славянска държава го има по 100 пъти нещата се изясняват. Липсата на подобен подход обаче намирам, че е слабост на по-голямата част от историческата литература, която съм чел.



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор Sub ()
Публикувано11.01.07 18:21



Град Маламир в Иран





Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано11.01.07 22:47



В отговор на:

Добре де ами това "КNС" най-отдолу на монетата какво е? Мислиш ли, че е отделна дума? На мен ми прилича на последната част на АСПАYРОY-КNС.



Не го видях В такъв случай става "Аспаурук".



Тема Re: Българите и Сасанидска Персиянови [re: croesus]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано13.01.07 10:59



Формата Аспаурук още повече прилича на тракийското име Aspourg. Така са се казвали няколко владетеля на Боспорското царство. Страбон пък пише за народа Аспургяни, живеещи около Фанагория.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.