Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:24 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Жертвоприношения на децанови  
Автор ilirion (минаващ)
Публикувано11.10.06 11:28



В днешния брой на в.Монитор има статия озаглавена "Траките правели черепна трепанация преди 3000 г." ,като в нея повече ме впечатли следното:
"Археолозите са открили са 14 ями. В десетина от тях са намерили човешки останки. Те са предимно на бебета и деца на възраст до 7 г., като телата им са изключително жестоко разчленени и нахвърляни. Според археолозите тракийчетата са били принесени в жертва, а не са били погребани. Само в една яма са намерени положени скелети на възрастни мъже.".


Моля специалистите в клуба да дадат мнения или източници, затова до колко
са били разпространени подобни жертвоприношения при траките!



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: ilirion]  
Автор deLake (sir)
Публикувано11.10.06 12:24



При траките е имало човешки жертвоприношения. Напр. "изпращали" пратеник при Залмоксис .... като го хвърляли върху копия и той естествено умирал. Но това се правило с по-изтъкнати гети, които едва ли са били деца. Точно за жертвоприношения на деца не си спомням, ще трябва да погледна.

Така или иначе не виждам нещо шокиращо - я американците защитавайки човешките права колко жени и деца избиха в Сърбия, Ирак... въобще навсякъде където са "защитавали хората". Или пък как испанските мисионери отучили индианците да правят онези ужасни човешки жертвоприношения на боговете си ... като за спасението на душите им ги горили на клада.

________________________________




Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: deLake]  
Автор ilirion (минаващ)
Публикувано11.10.06 12:36



Въпросът ми беше точно за жертвоприношения на деца при траките. За подобна практика при финикийци и инки има доста сведения.



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: ilirion]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано11.10.06 12:44



Spored men, namerenite razchleneni skeleti ne e zadyljitelno da sa ot jertvoprinoshenie. Vazmojno e trupovete da sa bili razchleneni sled smyrtta poradi religiozni prichini. V orficheskite misterii tova e simvoliziralo razkysvaneto na Dionis ot Titanite...dokolkoto si spomnyam. Orfej syshto e bil razkysan na chasti ot vakhankite!



Тема Интересно как...нови [re: ilirion]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано11.10.06 17:03



на никой археолог не му хрумва, че децата може да са обезобразени и нахвърляни в "скитската яма" от цивилизованите гърци. Не е като да не е описвано как са правели хлапетата на кайма с дикани за вършеене.

А аз не бих се учудил, ако самите археолози са натрошили скелетите, за да не може да им се направи антроп. анализ. Много е неприятно да намериш куп останки на древни българи, а не циганоидни, гърбоноси и широкочелюстни гърци.
---

Предците ни са правили само животински жертвоприношения, както се правят до днес по курбани и др. мероприятия.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 11.10.06 17:04.



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: ilirion]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано11.10.06 18:31



Подобен "скандал" възникнал когато в Картаген открили подобни детски жертвоприношения. Дали е имало подобен култ към Баал(Велзевул) е малко вероятно. Разликите са огромни, обаче:
Картаген е полупустиня в по-голямата си част, Картагенци са семити,
Тракия е гориста и плодородна , Траките са индоеропейци.

Лично аз смятам,че това е спекулация с която да се оправдае някои съвремнни жестокости от страна на САЩ , Израел и Терористите , тоест видите ли преди хиляди години хората са го правели далече по-жестоко напълно нормално е и сега да се правят подобни жестокости, особено ако са религиозно оправдани.
Като,че ли като кажат: тва ни е религията са оневинени за жестокостите си със децата в Палестина, Афганистан, Сърбия и служителите в Световния трърговски център!!
Да, ама не!!



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: Caбaзий]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано11.10.06 18:47



Лично аз смятам,че това е спекулация с която да се оправдае някои съвремнни жестокости от страна на САЩ , Израел и Терористите

И според мен е спекулация, но не да се оправдае САЩ или Израел, а за да се оправдаят военните престъпления на враговете на "траките", като всички знаем кой е бил най-честият и близък териториално враг.

Поне аз за пръв път чувам за жертвоприношение, при което има "жестоко разчленяване" на крайниците. "Жестоко обезглавяване" иди-доди, ама на рязане на ръце и крака?!? Такива зверства се свързват със съвсем друг тип действия, заради които по-късно Никифор си е изгубил кратуната.
При масовите гробове е същото. Можеше да ги има и в случаи на епидемии, от която са умирали по-малките и слабите, но очевидно случаят не е такъв.
---

И освен че се оправдава диващината на "цивилизованите" и "културните", се постига и другата заветна цел на техните любовници от СГАН. След подобна спекулация онези, които са останали да им верват, си казват:
"Аз нямам нищо общо с такива, които жестоко са разчленявали деца."



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано11.10.06 19:04



И според мен е спекулация, но не да се оправдае САЩ или Израел, а за да се оправдаят военните престъпления на враговете на "траките", като всички знаем кой е бил най-честият и близък териториално враг
Е, всички знаем,че зад САЩ , Израел и Терористите стои един определен "етнос" или по-точно секта, която недолюбва "траките"

Тия същите използват граците в исторически план .

И освен че се оправдава диващината на "цивилизованите" и "културните", се постига и другата заветна цел на техните любовници от СГАН. След подобна спекулация онези, които са останали да им верват, си казват:
"Аз нямам нищо общо с такива, които жестоко са разчленявали деца."

Да, има го и този момент. Например: един фанатизиран и озлобен християнин като Копривената метла веднага се връзва на подобна спекула.



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: ilirion]  
Автор goggga (член)
Публикувано11.10.06 19:16



няма нищо странно в това труповете на децата да бъдат ритуално разчленени,в тракийският орфизъм разчленяването е акт на на обезсмъртяване.Още в Египет е известен митът,в който Озирис е разчленен и после отново събран от неговата съпруга Изида,подобен е митът с Дионис и Орфей.Не е задължително децата да са жертвопринесени,целта е да им се осигури безсмъртие.Колкото до неуместната забележка на Мизийски едва ли гърците ще се се гаврят с труповете на деца били те и тракийчета:),известно е ,че в древният свят единствено те сключват примирие за погребване на труповете на падналите в боя,също така добър източник е и Илиада,където гаврата с трупа на Хектор буди отвращение дори у боговете подръжници на елините ,които гарантират правото на Приам ,неговият син да бъде погребан.
Оносно изложената хипотеза за жертвоприношение на деца,тя не е напълно невероятно спомнете си жертвоприношението в Илиада на Ифигения,дъщеря на Агамемнон.



Тема Re: Жертвоприношения на децанови [re: goggga]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано11.10.06 19:31



в тракийският орфизъм разчленяването е акт на на обезсмъртяване

Тва па отде си го измисли?

Убийството на Орфей не е нищо повече от зловещо... УБИЙСТВО, а как са го възпявали горяците през вековете до степен на митологизиране, хич не ми дреме.

Колкото до неуместната забележка на Мизийски едва ли гърците ще се се гаврят с труповете на деца били те и тракийчета:)

Кой ти каза, че са се гаврили с ТРУПОВЕ? Аз съм готов да се обзаложа, че децата са били рязани живи.

Илиада,където гаврата с трупа на Хектор буди отвращение дори у боговете подръжници на елините ,които гарантират правото на Приам ,неговият син да бъде погребан.

В Илиадата никъде не се говори за елини. Хектор е фригиец, Приам - също, а Ахил е мирмидонец и "цар на Скития".

Оносно изложената хипотеза за жертвоприношение на деца,тя не е напълно невероятно спомнете си жертвоприношението в Илиада на Ифигения,дъщеря на Агамемнон.

Правиш ли разлика между инцидентни случаи и религиозна практика?
По твоята "логика" българите масово си колят децата, щото Кочо Честименски го е направил.

И откога изобщо омировите фантасмагории се считат за исторически факти? Трябва да е някаква новост, щото до Ренесанса за вярната история във връзка с тези събития се счита трако-фригийската поема. Верно, в нея нема божий провидения, троянски коне и други такива дивотии, но пък доста РЕАЛИСТИЧНО ни се представя падането на Троя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.