Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:56 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема университетът - антибългарска пропаганданови  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.07.06 12:02



“Създаване и укрепване на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел” е темата на изпита по история в СУ “Св. Климент Охридски”.



срам и позор



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: Ziezi]  
Автор saur (непознат)
Публикувано19.07.06 13:33



Така е с университета за съжаление...
И проблемът далеч не е само в това дали ще им реконструират титлите като хан или кан или ще ги наричат в съответствие с изворите князе или архонти.
А в това, че за една от най-важните теми в историята ни на т. нар. официална наука не и стиска да признае и поправи грешките и заблудите, папагалски повтаряни в течение на десетилетия.
Дано поне покрай тази тема на изпита по история хората да се замислят около трайно насажданите лъжи за етническия състав и произхода на държавата ни.



Тема Добре са го решилинови [re: Ziezi]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 15:40



Опипват почвата за това, кое ще минава занапред и кое не.

А може просто да си правят и душевна чекия - дори да има такива, които не са тюрко/персофили или поне отричат мита за Онгъла, все пак ще рецитират с плам антибългарската пропаганда от фанариотските читанки, ако искат да бъдат приети да следват.

Хубав изпит. Същинско сито за "наши" и "врагове".

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 15:52.



Тема Re: Добре са го решилинови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.07.06 16:16



Пресилваш.
Предполагам сам знаеш, че кандидатстудентският изпит е единствено върху материали, които се преподават официално в училище. Проявата на самоинициатива и самостоятелно мислене от страна на кандидатстващия не се толерира и не е в негов интерес.


Поне така беше преди години. Съмнявам се нещо да се е променило особено.



Тема Може и да пресилвам, но то е, за да стане по-яснонови [re: easy]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 16:54



Пресилваш.

Може би преувеличавам размера на някой клон, но в корена дървотото си е точно такова, каквото го описвам.

Предполагам сам знаеш, че кандидатстудентският изпит е единствено върху материали, които се преподават официално в училище.

Не е точно така. Още по мое време не можеше да влезеш в почти никой ВУЗ, ако не ходиш на частни уроци. Гаранция, че ще влезеш имаше условно, само ако ходиш на уроци при някой от ония, които проверяват темите.

Проявата на самоинициатива и самостоятелно мислене от страна на кандидатстващия не се толерира и не е в негов интерес.

О, да, това го знам чудесно от личен опит. Като кандидатствах в СУ, ме скъсаха, защото имах "наглостта" да напиша, че Пенчо Славейков е "..., меко казано, посредствен поет". Като се има предвид, че бях крайно откровен и по въпроса с биографията му и гаврата, която си прави с нашия фолклор, обяснението на проверяващия за поставената ми оценка "слаб 2", някак си бе очаквана. А обяснението бе следното, цитирам дословно:

"Чрез многословие кандидат-студентът се е опитал да прикрие липсата си на знания."

Тоест според лелката на мен ми липсваха знания (?!), че Пенчо Славейков е върхът на сладоледа и е като въздуха и водата за българската литература. Мисля си, че както бях откровен във виждането си за "Пенчо, бре, чети", така и отсреща можеха да са искрени в мотивацията си за оцафаряването. Например:

"Кандидат-студентът не подлежи на обработка и няма място във фабриката за българофоби."

Съмнявам се нещо да се е променило особено.

Не се е променило, разбира се!!!
Туморните клетки не правят изключение от всеобщото влечение за размножение. Сиреч клетките от СУ и СГАН също имат за цел да се самовъзпроизвеждат като се копират върху млади клетки, но първо трябва да си намерят такива, които са склонни към израждане. Какъв по-удачен подбор от приемните изпити?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 16:58.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: saur]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.07.06 18:48



+ Така е не само съсъ СУ! Така е потшти на сЕкаде изъ милото ни Отетшество!
+ Дали (влизането) ни въ ЕСъ, ште промени нешто?



Тема Каква е етимологията нанови [re: Ziezi]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано19.07.06 18:51



кавХАН
тарКАН


Тук очевидно има и ХАН и КАН.....
Нещо като генерал майор, генерал лейтенант - все генерал....все хан...

Значи нашите стари българи са се заели да подкрепят едновременно и тюркската теза и памиро-ферганската. Кеф ти тюрк кеф ти Балхара..кеф ти Златарски кеф ти Добрев.

В същото време след като не са се запазили преки сведения (които биха могли и да не са истинни) за български дунавски ханове то за Волжска България има ханове - с лопата да ги ринеш.

Това да не е продължение на политиката в историята, че нямаме нищо общо с Волжските българи?





Тема плюс редакциянови [re: dedo_minu]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 19:00



Това да не е продължение на политиката в историята, че нямаме нищо общо с Волжските българи?

Имаме много по-общо с днешните турци и гърци, отколкото с татарстанците. За добро или лошо, така стоят нещата.

Така че - понеже говориш в сегашно време - точно така: нямаме нищо общо (езиково, културно, етнографски, религиозно) с "волжките българи" или по-точно и правилно: татарстанците.

А от онова, което чета за волжаните от арабските средновековни писатели, започвам да си мисля, че никога не сме имали каквото и да било общо. Освен съвсем в началото, когато те още са сочени за славяни. Но нещата бързо се променят, когато самите те почват да се определят за "народ от смешението на славяни и тюрки" - каквито реално са си днешните татарстанци.

Но да заложим на сигурното - а то е, че Дунавска България през 9-13 век е била доста различно място от Волжка България през същите векове. Важи с още по-голяма сила и днес.

Сърцераздирателните тежнения, че нейде там... имало, разбираш ли, някакви българи, наши братя, с които ни свързва историята от памтивека, са за рубриката с приказки от 1001 нощ. Нито ме вълнуват особено татарстанци, нито те чезнат по нас.
Много повече ми дреме за отношенията ни със съседните сродни народи, с които определено сме братовчеди и споделяме доста общи характеристики - както добри, така и такива, които подлежат на оздравяване или ампутация.

Волжки българи вече няма! Така че няма дори едно име, за което да се хванем. Ако ги накараш да се нарекат българи, ще подсилиш интереса ми.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 19:40.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано19.07.06 19:07



Дали (влизането) ни въ ЕСъ, ште промени нешто?

Не. Влизането в ЕС е чисто икономическо мероприятие, което ще се усети основно по джобовете ни. Ако на някого му се вдигне и самочувствието, хубаво... но последното е някак смешно и тъжно едновременно.

А за промяна на атавистичните начини на мислене и сервилния манталитет е нужно време. Много време! Поколения трябва да се сменят. Просто не можеш със стари труженички да правиш нов бардак.
Много народ трябва да измре (от естествена смърт, но и още поддържам онова за бесенето на старите к. по булевардите) преди вятърът на промяната да разнесе зловонията от блатото и да донесе ароматът на ТЕПЪРВА цъфтящия люляк.

Спомни си и защо Моше размотаваше толкова години чифутите по пущинаците.

И не е ли прав оня, който е казал, че мечтата на роба е един ден да има свои роби?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 19.07.06 19:10.



Тема Re: университетът - антибългарска пропаганданови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.07.06 19:16



+ Да, метштата на роба е такава!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.