Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:18 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ziezidevaнови [re: saur]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано03.07.06 21:44



"Връзката" на Зиези с Тракия са многобройните сходни тракийски имена, например Zeizis, Zeisis, Zisis, Zizo и т. н.


saur, знаеш ли нещо за тракийски град Ziezideva, локализиран в близост до Пловдив?

Има такава информация в справочници от рода на Уикипедия, но аз нищо не откривам на практика, и си мисля, че някой си прави майтап.



Редактирано от Ziezi на 03.07.06 21:54.



Тема Re: Ziezidevaнови [re: saur]  
Автор Atilkese (Аспарух)
Публикувано03.07.06 23:09



Ziezideva was an ancient settlement situated northeast of Plovdiv in Bulgaria. It is considered to be one of the oldest archaeological sites in Bulgaria.

Tова съобщение е създадено на компютър с IP 136.224.246.109 който се локализира USA, New York, Alfred, State University New York College Of Technology.
Псевдоисторическата идея, която това лъжливо съобщение се опитва да внуши, е в стила на известният дезимформационен сайт http://ziezi.tripod.com


България на три морета



Тема Re: Според Ан.рим.хронограф-българи и траки - различнинови [re: deLake]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано03.07.06 23:51



Извинявай, че ще те използвам, но би ли ми обяснил какво е това хуни там в линка дето си дал? Съжалявам, но не се оправям толкова добре с латинския.

Ега ти, да не говорич, че долу виждам и някакви колабри.
п.с. Атиле - не виждам нищо лошо във връзка м/у колабрите и колобрите - общо взето за едни и същи неща ще да става въпрос. Освен това аз още не съм убеден, че траките са праскали славянски та да няма връзка. Ако не си проверявал има еднакви имена на траки, парти, персийци и т.н. Случайно ли е? Или има по-дълбока връзка?

Редактирано от БoянГeнoв на 03.07.06 23:55.



Тема Re: Ziezidevaнови [re: Ziezi]  
Автор Sysiphus (царист)
Публикувано04.07.06 00:12



Това за Зиезидева съм го виждал на някаква карта, но така и не мога да си спомня къде. Спомням си, че много ме впечатли.

Погледнете Сизиф!
Той никога не губи надежда!


Тема Re: Според Ан.рим.хронограф-българи и траки - разлнови [re: БoянГeнoв]  
Автор saur (непознат )
Публикувано04.07.06 01:23



Хуните са дадени сред народите, произхождащи от Яфет и разселени от Медия до атлантическия океан. Подредбата изглежда географска. В другата версия вместо хуни стои виени (в един препис) или вени (в два преписа). Но името им липсва както в списъка на първоначалните петнадесет племена, произхождащи от Яфет (на предишната страница, там са траките - от сина на Яфет Тирас), така и в списъка на областите, където са разселени тези народи. Явно съставителят на тази версия е добавил хуните, като е избрал мястото за тях според географското им разположение.
Колабрите, както личи от другата версия и от мястото им в списъка, са калабри.
А по въпроса дали траките и българите са различни всъщност няма никаква информация, тъй като във версията, споменаваща българите, частта за траките липсва изцяло. Работата е там, че в различните версии на съчинението са правени независими една от друга актуализации, които да пригодят текста към етническата ситуация по съответното време.
А любимите ни славяни по това време изглежда все още са се смотавали нейде далеч извън полезрението на римляните и никой не се е сетил да ги тури в списъка





Тема Re: Ziezidevaнови [re: Sysiphus]  
Автор saur (непознат )
Публикувано04.07.06 01:31



Зиезидева е разбира се шега, при това не много умела. Поне да не я бяха туряли край Пловдив, щяха сигурно да се хванат повече хора





Тема Re: Според Ан.рим.хронограф-българи и траки - разлнови [re: saur]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано04.07.06 01:42



В отговор на:

А любимите ни славяни по това време изглежда все още са се смотавали нейде далеч извън полезрението на римляните и никой не се е сетил да ги тури в списъка



Може би се шегуваш, но все пак ще отговоря на това твое изречение. Ако погледнеш списъка на отборите, участници в световното по футбол, ще видиш сърби, хървати, чехи, украинци. Няма да видиш славяни. Това не значи, че славяните през 21 век се смотават нейде далеч извън полезрението на ФИФА. Ако погледнеш списъка на участниците в предишни световни може да видиш югославяни, чехословаци и СССР-ци. Това не означава че сърбите, хърватите, чехите и украинците са избили югославяните, чехословаците и СССр-ците и са се заселили в земите им.



Тема Re: Според Ан.рим.хронограф-българи и траки - различнинови [re: БoянГeнoв]  
Автор deLake (sir)
Публикувано04.07.06 22:09



Извинявай, че ще те използвам, но би ли ми обяснил какво е това хуни там в линка дето си дал? Съжалявам, но не се оправям толкова добре с латинския.

Ега ти, да не говорич, че долу виждам и някакви колабри.


Въпроса е, дали "вулгари" в хрониката означава "българи". Варианти:

1. Не означава. В такъв случай един сайт май ще трябва да си смени името.



2. "Вулгари" означава "българи" - в този случай, тъй като в хротографа се говори за различния произход на "вулгари" (от Семовия син Зиези) и траки (от Яфет), ще рече, че това са разбични народи и въпросния сайт ще трябва да си попромени нещо в съдържанието.

Моето схващане за българо-хунските отношения е, че българите само са били господствощо племе сред хуните. Иначе казано "хуни" не е име на народ, а нещо от рода на "варвари", "немци", "рая" .... презрително название към подчинените племена. Поне маджарите се оплакват, че унгарци им иде от презрителното "хунгари", с което ги наричали българите. Пък "колабри" колкото може да мине за "коловри/колобри" (струва ми се това е идеята, евентуално "колебари"), толкова и за калабрийци (тези, с помощта на които Спартак смятал да напусне Италия по море).

__________________________________




Тема Re: Според Ан.рим.хронограф-българи и траки - различнинови [re: deLake]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано04.07.06 23:02



В отговор на:

тъй като в хротографа се говори за различния произход на "вулгари" (от Семовия син Зиези) и траки (от Яфет), ще рече, че това са разбични народи



във версията, споменаваща българите, частта за траките липсва изцяло



Тема Къде е равенския хронограф?нови [re: Ziezi]  
Автор Typбинa (Вентилаторна)
Публикувано05.07.06 10:01



Къде се съхранява оригинала?
Имали факсимилни копия в мрежата?
Или преводи?

Аз и Google не открихме нищо ...

"Inter vero Tracian vel Macedoniam et Mysiam interiorem modo Bulgari habitant ..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.