Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:53 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тангранови  
Автор ф (ц)
Публикувано13.02.06 14:14



Здравейте!
На зор съм малко, трябват ми извори за Тангра, които да го свързват с българите.
Има ли такова животно?



Тема Re: Тангра [re: ф]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано13.02.06 15:27



Не знам дали немските форуми са извори, но някои хора ги ценят много. Ето какво пише в един немски форум:

Tanakra ist ein arischer Gott. genauer: ein trakischer, der schon mindestens 7000 jahre verehrt wird und heute immer noch in manchen balkanländern und in manchen russischen republiken. er ist der ewige schöpfer des universums, jesus sein sohn und jahwe sein feind.

"Танакра е арийски бог, по-точно тракийски, който се почита поне от 7000 години и даже до днес в някои балкански страни и някой руски републики. Той е вечния създател на Вселената, Исус е негов син, а Яхве-негов враг"

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Тангранови [re: ф]  
Автор stargateSG2 (time traveller)
Публикувано13.02.06 15:28



Няма такова животно.

Връзката е, че някой е решил как българите са турци и им е лепнал турски бог, който при това не е турски изначално, а с очевадна индоевропейска етимология на името.

Да не говорим, че турският бог е Тенгри, а не Тангран, както пише на камъка. Този Тан(a)гран ще да е някой роден в Танагра, или танагрианец, какъвто, да речем, съвсем случайно е бил "тракийския" бог Хермес, от когото пък съвсем случайно е водила началото си "тракийската" аристокрация.

Но да не те занимавам със случайности...

Старгейт: Атлантис е най-готиният сериал на всички времена!


Тема Re: Тангранови [re: stargateSG2]  
Автор джинrиби (ентусиаст)
Публикувано13.02.06 21:27



РЕЛИГИЯТА НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ

Изворите за религията на древните българи са оскъдни и позволяват двусмислени тълкувания. На първо място това са каменните надписи на българските канове, някои сведения на византийски и западни хронисти, останали следи във фолклора. Да ги разгледаме поред. В цитираните текстове са дадени в скоби и с друг цвят думите, които за заличени в надписите или изворите, а са допълнени от изследователите по смисъл. Доколко тези допълнения са верни е под въпрос.

Ако изобщо нещо се знае за Танграизма, то е от по-късни източници. Например класическият “Преглед на историята на религията” в 4 книжки 1939-1950г. Според Иван Венедиков данните са оскъдни и са повече от новата история на средноазиатските и сибирски народи.
[ В българските и византийски източници няма данни за Танграизъм./red]





Тема Re: Тангранови [re: Craig]  
Автор Caбaзий (новак)
Публикувано13.02.06 21:54



Немските форуми дават доста точна препечатка на глупостите на олигофрена-тангрист и фашист Иван Митев
Преди време пуснах подобна тема но Комита я изтри защото не съм бил двал достатъчно инфо
Истината че ,че не Тангра е неудобен на Яхве , а всичко, което казва,че не Тангра е бил българският бог. че прабългрите не са тюрки и не идват от на майка си..
Тангра е типичен пример са това , как медии, "учени" и простотията на хората могат да изкарат една лъжа истина.. както е казал народа" Една лъжа повторена 100 пъти става истина".. тъжна истина
ето за това съм и против Зиези , защото целта му е същата..

Случаят" Тангра " си заслужава обстойно криминално разследване!!



Тема Re: Тангранови [re: Caбaзий]  
Автор Moмчe Бълrapчe (лаещо куче)
Публикувано14.02.06 01:36



.. както е казал народа" Една лъжа повторена 100 пъти става истина".. тъжна истина

Не е народа, ами е Гьобелс . Хах, къв смях ме напуши, нищо лично, ама много смешна ми се стори комбинацията. Хахахах.

EveryOne is the One


Тема Re: Тангранови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Caбaзий (новак)
Публикувано14.02.06 03:22



О да Гобелс хахах баба ми все речите на Гьобелс четеше ..



Тема Единственото "доказателство".нови [re: ф]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.02.06 09:05







Тема Re: Тангранови [re: ф]  
Автор ф (ц)
Публикувано14.02.06 09:43



Значи какво излиза?
Няма реални потвърждения, че Тангра е бил бог на древните българи!
Кой глупак тогава е пуснал този слух, че и на мен сега ми създава проблеми! Как да се обоснова в някои мои писания, след като не мога да се позова на един документ поне!
В една книга на Божидар Димитров пише, че една от древните религии по нашите земи била будизма. Ще вземе да се окаже, че по- скоро има следи от будизъм тук, отколкото от тангризъм!



Тема Re: Тангранови [re: ф]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано14.02.06 12:28



Интересно наистина, кой глупак е пуснал този слух?
Бешевлиев е издал едно книжле "Религията на прабългарите" през 1929, може би там за пръв път е измислил този бог.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.