Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема докладът на Броуди от Х.Л.Борхес  
Автор Пceвдo-HlM (G-Rex)
Публикувано07.10.05 22:03



Ще представя дословно този ръкопис въпреки безцветния му език,като ще пропусна само няколко цитата от библията и един любопитен пасаж за сексуалните навици на яхусите.първата страница липсва
...в земите,опостушавани от маймуночовеците,се срещат Млх,които аз ще наричам яхуси,та читателите да не забравят за животинската им природа(пък и поради липсата на гласни в примитивния им език е невъзможна каквато и да е транскрипция на имената).Племето им наброява,струва ми се,не повече от 700 души заедно с нр,които живеят доста по на юг сред горите.Посочената цифра е приблизителна,тъй като с изключени е на краля,кралицата и неколцина шамани,яхусите нямат жилища и спят там,където ги завари ноща.блатната треска и постоянните нашествия на маймуночовеците значително намаляват численоста им.само неколцина от тях имат имена.за да повикат някогио,хвърлят по него кал.Виждал съм също как,зада повикат някого яхусите лягат на земята и започват да се търкалят.по външния вид не се отличават от кру,но имат по-ниско чело и не изглеждат толкова черни заради лекия бакърен оттенък на кожата.храната им сае състои главно от плодове,корени и влечуги,пият котешко и прилипово мляко и ловят риба с голи ръце.по време на ядене се крият или затварят очи,всичко останало вършат открито,също като философите от киническата школа.Поглъщат сурови труповете на шиам.аните,краля и кралицата,за да усвоят способностите им.когато ги порицах за този им обичай те се пипнаха по корема и по устата,за да покажат може би,че и мъртвите са хранаили-но това би било твърде остроумно за тях-за да разбера,че всичко което изяждаме,в края на краищата се превръща в човешка плът.
Когато воюват,си служат със заклинания и с камъни,които трупат на грамади.ходят голи-не познават облеклото и татуировките.
Смятам достоен за отбелязване факта,че макар да притежават обширно тревисто плато,където има извори с бистра вода и сенчести дървета,те са предпочели да се да се скупчат долу в блатата,сякаш се наслаждават на жестокото екваториално слънце и мръсотията.Склоновете са стръмни и биха могли да служат като стена за защита от атаките на маймуночовеците.В планините на Шотландия древните кланове са строили замъците си по върховете на хълмовете,споменах този обичай пред шаманите и им намекнах,че биха могли да го вземет като пример за подражание,но всуе.Единствения ефект бе,че ми позволиха да си направя колиба горе на платото,където нощем е по-прохладно.
Племето има крал,чиято власт е абсолютна,но подозирам,че всъщност управляват четиримата шамани,които са го избрали и които му помагат да управлява.всяко новородено момче се подлата на внимателен преглед,ако по него се открият особени белези-така и не узнах какви точно,-го провъзгласяват за крал на яхусите.веднага след това го скопяват,изгарят му очите и му отрязват ръцете до китките и краката до глезените,та нищо на тоя свят да не го отвлича от мъдростта.живее затворен в пещера,наречена Замък(Кзр),където имат достъп само четиримата шамани и две робини,които се грижат за него и го мажат с животински изпражнения.По време на война шаманите изкарват краля от пещерата,показват го на хората от племето,за да им вдъхнат смелост,и като талисман или знаме го носят там,където се води най-ожесточен бой.В такива случаи той обикновено загива веднага под градушката от камъни,която маймуночовеците изсипват върху него.
Кралицата,на която не е позволено да вижда своя крал,живее в друг Замък.Тя благоволи да ме приеме,беше усмихната,млада и миловидна,доколкото позволяваше расата и.голотата и беше прикрита единствено от няколко метални гривни,окрасени със слонова кост и от огърлица от зъби.тя ме огледа,подуши ме и ме опипа и накрая ми се предложи,и то пред очите на всичките си придворни дами.моралът и положението ми ме задължаваха да отклоня тази чест,с която обикновено биват одостоявани шаманите и ловците на роби,най-често мосюлмани,чийто кервани минават през земите на яхусите.Два-трие пъти заби златна игла в тялото ми,такива убождания са знак за кралска милост и мнозина от племето сами се бодат,а после лъжат,че уж ги била убола кралицата.Накитите,които изброих,са чуздоземни,яхусите ги смятат за самородни,защото сами не могат да направят и най-простия предмет.за племето колибата ми беше само дърво,макар че мнозина гледаха и ми помагаха докато я строях.между вещите ми имаше компас,една коркова каска,часовник и една библия-яхусите ги опипваха,разглеждаха и разпитваха откъде съм ги взел.хващаха ловджийския ми нож за острието:несъмнено го виждаха по друг начин.не зная как би им изглеждал стол.къща с няколко стаи щеше да бъде за тях лабиринт,но вероятно нямаше да се губят в него,както и котка не се губи в къща,макар че не може да си я представи.Всички се чудеха на брадата ми,която тогава беше рижа,дълго я гладеха.
Яхусите не изпитват нито болка,нито радост,само суровото развалено месо и смрадливите неща им доставят удоволствие.липсата на въображение ги прави жестоки.
вече писах за краля и кралицата,сега ще кажа няколко думи за шаманите.Както казах те са четирима,четири е най-голямото число в тяхната аритметика.Броят на пръсти 1,2,3,4,много,безкрайността започва от палеца.така смятат,доколкото ми е известно,племената които разбойничестват в околностите на Буенос Айрес.Въпреки,че най-голямото от познатите им числа е четири,арабите,които търгуват с тях,не могат да ги излъжат,защото при размяна стоката се дели на части от един,два,три или четири предмета,които всяка страна слага до себе си.Сделките се извършват бавно,но в замяна на това не се допускат грешки или измама.От цялото племе само шаманите привлякоха вниманието ми.Хората от простолюдието им приписват способноста да превръщат в мравка или костенурка всеки,който пожелае,забелязвайки скептицизма ми,един от тях ми показа мравуняк,сякаш това можеше да бъде доказателство.Яхусите нямат никаква или почти никаква памет,разказват за едно опустушително нападение на леопарди,но не знаят дали са го видели те,родителите им,или пък е било сън.Шаманите притежават памет,ала изключително слаба-вечер си спомнят неща,станали сутринта или най-много предишната вечер.Освен това притежават пророческа дарба,заявяват с невъзмутима увереност какво ще се случи след 10-15 минути.предсказват например:"Една муха ще кацне на тила ми"или"Ей сега ще изкряска птица".Стотици пъти съм се убеждавал в тази любопитна способност.Много съм размишлявал в/у това.Знаем,че миналото настоящето и бъдещето се съхраняват в пророческата памет на Бога,в Неговата вечност,странно е,че хората могат да гледат безкрайно далеч назад,но не и напред.Ако си спомням с голяма яснота онзи платноход,който пристигна от Норвегия,когато бях едва на 4 години,защо да се учудвам,че някой е способен да предвиди онова,което ще се случи?От философска гледна точка паметта е нещо толкова необикновенно,колкото и предсказването на бъдещето,утрешния ден о по-близо до нас от преминаването на израилтяните през Червено море,което все пак помним.Хората от племето нямат право да съзерцават звездите-с тази привилегия са удостоени само шаманити.Всеки шаман има един ученик,когото от малък посвещава в тайните науки и който след смърта му заема неговото място.така те винаги са четирима,магическото число защото е последното от постижимите за ума им.своеобразно е и схващането им за ад и рай.И единия и другия се намират под земята.В ада,където е светло и сухо,ще идат болните,старците,несретниците,маймуночовеците,арабите и леопардите,в рая,който в представите им е тъмно и блатисто място-кралят,кралицата,шаманите и всички,който на земята са били щастливи,жестоки и кръвожадни.почитат един бог,чието име е Тор,вероятно измислен по образ и подобие на краля,това е едно недъгаво,сляпо и уродливо същество,което притежава неограничена власт.може да приема образа на мравка или змия.
След всичко казано дотук никой няма да се изненада,че по време на пребиваването си не можах да покръстя нито един яху.Думите"Отче наш"ги смущаваха,тъй като нямат понятие за бащинство.не разбират как е възможно нещо,извършено преди 9 месеца,да има връзка с раждането на дете,не допускат,че може да съществуваподобна толкова далечна и неправдоподобна причина.Освен това всички жени имат полови сношения,но не всички стават майки.Езикът им е сложен.не прилича на нито един от познатите ми езици.За части от изречението изобщо не може да се говори,тъй като няма изречения.Всяка едносрична дума изразява най-общо понятие,което се уточнява от контекста или от гримаси.Нрз например е думата за разпръснатост или за петна от всякакъв род,но може да означава още леопард,звездно небе,ято птици,дребна шарка,капки,разпиляване или бягство след поражение.Обратно-Хрл изразява плътност или гъстота и може да означава племе,дънер,камък,купчина камъни,съвещание на четиримата шамани,полов акт и гора.всяка дума,произнесена по друг начин или с други гримаси,придобива противоположно значение.но нека това да не ни учудва,след ката в собствения ни език глаголът to cleave означава едновременно разцепвам и слепвам.както казах,в езика им няма изречения,нито дори отделни словосъчетания.
Способноста за абстрактно мислене,която подобен език изисква,ми подсказва,че макар и варвари,яхусите не са примитивен народ,а племе,което се е изродило.Подозрението ми се потвърждава от надписите,които открих на върха на платото-писмените им знаци приличат на руните,дълбани от нашите предци,и също като тях вече са станали неразбираеми.Изглежда,че яху са забравили писмената реч и си служат само с устната.
развлеченията на племето са боят на специално дресирани за тази цел котки и екзекуциите,които се провеждат горе-долу така:избират някого,обвиняват го,че е посегнал на честта на кралицата или че е ял пред очите на друг човек,не се изслушват нито свидетели,нито обвиняем-просто кралят произнася присъдата.подлагат осъдения на изтезания,които предпочитам да не си спомням,след това го убиват с камъни.Кралицата има право да хвърли първия камък,а след това и последния,който обикновено се оказва излишен.тълпата бурно аплодира ловкостта и хубостите и и хвърля в краката и рози и разни гнусни неща.Кралицата се усмихва безмълвно.
Племето има и друг обичай-поезията.на някого му хрумва да нареди 5-6 думи,обикновено загадъчни.Не може да се сдържа и почва да ги изговаря гръмко,заставайки прав в средата на кръга,образуван от налягалите по земята шамани и хора от простолюдието.Ако стихотворението не събуди вълнение,не произтича нищо,ако думите на поета предизвикат смут у слушателите,те се отръпват мълчаливо,обзети от свещен ужас.Разбират,че е осенен от духа,отсега нататък никой няма да разговаря с него,нито ще го погледне,дори собствената му вмайка,защото той вече не е човек,а бог и всеки може да го убие.Ако успее да избяга,поетът намира спасение сред пясъците на север.
вече разказах как се озовах в страната на яхусите.читателят на тези редове сигурно помни как ме наобиколиха,как стрелях веднъж предупредително във въздуха с пушката си и как те взеха изстрела за вълшебна гръмотевица.За да поддържам тази заблуда,винаги гледах да съм без оръжие.Една пролетна утрин,точно преди да се развидели,внезапно ни нападнаха маймуночовеците.Спуснах се тичешком от върха с пушка в ръка и убих двамина от нападателите.Останалите ксе разбягаха ужасени.Куршумите,както се знае,са невидими.тогава за пръв път в живота си чух да ме аплодират.някъде тогава,ако не се лъжа,бях приет от кралицата.Паметта на яхусите е нетрайна и не може да се разчита на нея.Напуснах ги още същия следобед.премеждията ми из тропическия лес не са от значение...

Нямам никаква съвест,дори съвестта на творец.Имам само нерви...
Акутагава Ръоноске



Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.