Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:36 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема МЪРТВИЛОнови  
Автор vovata (непознат )
Публикувано07.07.05 20:17



Винаги едно нещо ме тревожи ,когато става въпрос за историята ни,а именно:след Златния век настъпва едно с нищо неоправдано мъртвило в ншата култура и изкуство-ЦЕЛИ ЧЕТИРИСТОТИН ГОДИНИ!!! Преславски,Екзарх,Храбър,Козма,да не споменавам Първоучителите и учениците им.Изведнъж всичко това изчева още при Петър(без Козма) ,който вече е и василевс.То по него време ,ако няма култура... Нещо в историята ни не е много наред



Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: vovata]  
Автор Nimbus (Rex Mysorum)
Публикувано07.07.05 20:37



Изведнъж всичко това изчева още при Петър

Това изненадва ли те?

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: vovata]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано07.07.05 21:15



Поне до падането под османско робство, си е имало на много добро ниво култура и изкуство. Обаче не е описано в сегашните книги.

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!


Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: komita]  
Автор deLake (непознат)
Публикувано07.07.05 22:44



Въпрос на гледна точка. Презвитер Козма е живял по времето на цар Петър, св. Иван Рилски (запазен е съставения от него устав на Рил. манастир, т.нар. Завет). После пък има служба в чест на този цар Петър.
После са писмата и съчиненията на Теофилакт Охридски, който е носел титлата архиепископ на българите. Ана Комнина (авторката на "Алексиада" е била потомка на цар Иван Владислав), а Скилица - управител на Софийско. Вярно, че са писали на гръцки, но я виж колко сайта за бълг. история са на английски (вкл. този на Националния ист. музей), да не говорим за пишещите на латиница по форума.




Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: Nimbus]  
Автор lachistein (Величество)
Публикувано07.07.05 22:45



Един от 12 мита в историята ни според Божидар е този за "слабия цар Петър"


Коронацията предстои.

Тема Re: МЪРТВИЛО [re: lachistein]  
Автор falkenbach (никога роб)
Публикувано07.07.05 23:04



ти заеби кво говори божидар димитров!
погледни историята сам и си прецени!

грешки на цар Петър са, че много селяни са разорени,
заради което се появява богомилството.
не се укрепват завзетите полуразрушени крепости!
както и изолирането на България от международните отношения, липсата на дипломация стоварва бедствието Светослав върху България!



Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: falkenbach]  
Автор lachistein (Величество)
Публикувано07.07.05 23:29



Благодаря, но мисля, че разясненията ти далеч не са ми необходими:))


Коронацията предстои.

Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: falkenbach]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано08.07.05 09:38



Не съм съгласен, това е трактовка от периода 1944-1989г. През периода след 969г. ясно се вижда, че нито крепостите са ни слаби, нито армията ни е забравила да воюва.

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!


Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: komita]  
Автор vovata (непознат )
Публикувано08.07.05 11:37



Тезата ,че България заслабва след омесването на българите с местното насе ление и с приемане на християнството е на Д.Съселов.Въпросът ми беше къде са БЪЛГАРСКИТЕ КНИГИ МЕЖДУ СИМЕОН И ИВАН АЛЕКСАНДЪР?Идеята, че се писало и на двата езика е правилна ,но тука става въпрос за книги предназначени за владетеля, ако щете.КЪДЕ СА КНИГИТЕ НА АСЕНЕВЦИ,ТЕРТЕРОВЦИ?Има едни мъгливи податки ,че Евтимий е изгорил сума ти книжнина -под предтекс ,че е ерес и друга ,че се нуждае отобновление.



Тема Re: МЪРТВИЛОнови [re: vovata]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано08.07.05 11:57



Мисля че не само Евтимий е изгорил много от книгите. Основно занимание на Гръцката патриаршия между 14-19в. е било да гори стари български книги. Мисля че това е една от основните причини сега да си мислим че книги в този период не са писани.

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.