Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:41 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Къс месо  
Автор Пeлин (непознат )
Публикувано21.04.05 12:17



Прощавайте за провокативното заглавие, взето от прекрасния разказ на Джек Лондон.Ето какво ме накара да си послужа с този малък трик: Преди време пуснах тема, посветена на стапанските възможности на двете първи български държави.Темата не предизвика интерес.По образование съм юрист и за икономическото положение в българското Средновековие ми е известно главно това, което навремето учехме в СУ по дисциплината "История на Българската държава и право". Добре си спомням единственият ( тогава - преди 18 години) доказано автентичен писмен частен договор от 11 или 12 век. Вдовицата Добрина продала едно от децата си на свещеника срещу една нива, няколко лакътя ленено платно и два -три чувала брашно.
Чопли ме любопитство за такива "прости" въпроси като : има ли данни за размера на обичайната надница и каква част от нея е отивала за храна; Каква е била диетата на "простия народ" - селяни и градски занаятчии (Къс месо); Каква е била цената на ежедневните потреби, оръжието и добитъка.Все такива елементарни неща, които според мен са много показателни.Ако някой има информация, моля да сподели. Благодаря!



Тема Re: Къс месонови [re: Пeлин]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано21.04.05 15:17



Ето една истори4еска тема в клуб История, каквито рядко се появяват Вероятно поради прекомерна любов по-скоро към думите, оттколкото смисъла и по-скоро формата отколкото съдържанието, пове4ето у4астници тук изпитват пълно пренебрежение към практи4еските неща, като например, 4е освен да се занимават с бистрене на националната си принаджлежност, хората все пак е трябвао и да ядат, и даже се е налагало и да си набавят яденето някак!
Та по темата: питаш каква е била надницата и колко са стрували потребите-на мен ми се струва, 4е простия народ пари едва ли е виждал и най-ве4е протежавал. Вси4ко е ставало натурално. Но интересната тема е за менюто през разли4ните периоди. Специално за месото мисля, 4е е било изклю4ение на трапезата по4ти навсякъде до много скоро. Набивали са най-ве4е бобени храни и хляб и зелен4уци, когато е имало.
Има още много неща, за които покрай нашите приятели-догматици от клуб "Автохтонец" не остава време да се 4уе дума- например какви мерки и теглилки са се ползвали, как са се плащали данъци, как е била организирана администрацията, как е била организирана войската, градовете, селата на кой са били собственост, купували ли са се хора, села , земи и т.н.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Къс месонови [re: Craig]  
Автор Пeлин (непознат )
Публикувано21.04.05 16:38



Благодаря за оценката Craig!Мисля, че въпроса за икономическия стандарт силно е повлиян от политическо митологизиране. Сещате се - "сиромаси......изедници.......класова борба".Няма съмнение, че през Средновековието и дори до средата на 19век живота на простолюдието малко се е променил и е бил материално ограничен.Няма съмнение, че повечето са били и са се чувствали бедни.Ако се не лъжа Вакарелски поддържа тезата за бедността като дава за пример фолклорна песен, в която богатството на младоженеца се възхвалява, за това, че на трапезата му има " чести ( начесто) хлябове"!Но мисля, че в тази насока се залита. Средновековната българска държава не е имала големи градове, а в съществуващите поне половината население е обработвало земя и е притежавало добитък. И днес дори хората на село ( ако са здрави и не са сами) не гладуват както в градските гета.
Не съм съгласен, че обикновените хора не са "виждали" пари.От византийското време нататък с пари са плащани многобройни фискални вземания. Това обаче едва ли е правило селяните щастливи, защото е трябвало да продават когато трябва, а не когато им е изгодно.Не ми се вярва обаче да са мизерствали- освен в години на природни и социални бедствия. В тогавашните данъчни разпоредби се споменават селяни притежаващи два чифта волове.Разпоредбата вероятно визира не добитъка, а размера на обработваната земя.А това са поне 50 декара.Вярно, че е имало тегоби, но знаем ли точното ниво на феодалната зависимост?
А сега се сетих! - Дали у нас антополози провеждат изследвания върху човешки останки, за да установят диетата пред Средновековието?



Тема Re: Къс месонови [re: Пeлин]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.04.05 23:42



Доколкото ми е известно, у нас подобни биологич. изследвания не са правени. Но подобни изследвания в Зап. Европа показват през 12-15 в. доста системно недохранване и бедна на някои вещества храна.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Къс месонови [re: Craig]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано22.04.05 17:47



В отговор на:

Има още много неща, за които покрай нашите приятели-догматици от клуб "Автохтонец" не остава време да се 4уе дума



Вярно е, твоите приятели автохтонците всичките са модератори и трият всеки твой постинг.

Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 22.04.05 18:12.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.