Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:56 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано27.02.05 19:51



До колко може да се търси историческа достоверност относно бита в описваните в историческите романи времена? Например в ,,Сътворението'' и ,,Юлиян'' на Гор Видал и ,,Синухе Египтянина'' на Мика Валтари? Повод за това питане е ,,Синухе Египтянина'', който дочитам в момента, в който се споменава оръжието бумеранг, което малко ме озадачи ...

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано28.02.05 09:53



Валтари не съм чел, но за "Юлиан" на Гор Видал мога да ти кажа, че има голяма степен на достоверност и правдоподобност.

Естествено, никой не може да каже как се е въртял Юлиан вечер в леглото и какво точно е казал на брат си Гал на сутринта на 3 юли 34n-та година, където има такива описания, това са художествени измислици на автора.
това, че Юлиан сяда да пише своето жизнеописание, както и последвалата кореспонденция между Приск и Либаний, също са един вид литературни мистификации.

но като цяло атмосферата, "едрите" детайли от пейзажа и характерите на главните действащи лица са хванати от Гор Видал много добре и в общи линии съответстват на това, което е запазено за времето и хората в автентичната литература от онази епоха. самият Видал в послеслова си изброява източниците, които е ползвал, и се придържа към тях сравнително добре, доколкото условностите на художествената литература му позволяват.
но, ако искаш едно към едно точна историческа картина на епохата, по-добре виж какви извори е цитирал Гор Видал и се поразтърси за тях в нета, не може да ги няма.
Писмата на Юлиан даже са издавани като книжка на български.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Не съм чел това, което [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Arient ()
Публикувано28.02.05 10:02



ти четеш с бумеранга но има и съвсем конкретна информация за бумерангите в древен Египет - някъде ми е попадало изображение на (не съм сигурен точно той ли беше) Тутакамон изправен в папирусова лодка(такава кавито и до вчера са ги правили в Титикака) в момент на хвърляне на бумеранг (един от многобройните видове в Австралия) който, ако не порази целта се връща обратно.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор tulsanew ()
Публикувано28.02.05 16:53



Дали си чел книгата му за вице
президента и без малко президента
Аарон Бър(Aaron Burr)?
Имам чувството, че колкото по-блико е определена
историческа личност до времето на писателя,
толкова по-голям е апаратурния ефект
върху обективността.

п.п.
Гор Видал е известен с това, че не
"цепи басма" на
никого...



Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: tulsanew]  
Автор Лил ()
Публикувано28.02.05 19:11



Все пак художествени тепроизведения се съдят по художествени критерии, а не по исторически, макра че ако е пък пълна лъжа - пак не е добре. По-скоро за лъжа не може да се говори, а за пристраност на автора към една или друга историческа позиция или личност. Примери: "Война и мир" на Толстой, в който Наполеон е представен като идиот, а Кутузов като мъдър и вещ пълководец, "Кръстоносци" на Сенкевич, която също е леко пристрастна към кръстоносците.
А какво мислите за "Време разделно"? Книгата и филма са доста различни, аз питам за книгата.



Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: Лил]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано28.02.05 19:30



Книгата е безпристрастна до възможния максикум. Самите герои са така намислени, че не можеш да кажеш: Ние сме "добрите", турците са "лошите". Филмът не е по-различен. Променени са някои моменти и е акцентирано върху насилието, но и там "лошият" си остава "нашият" еничерин.

АЗОНГАИД Е АВОТ - ЦЕНОДЕКАМ


Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: NimbusTF]  
Автор tulsanew ()
Публикувано28.02.05 19:48



Имаше и обвинения ..главно от хора извън България,
съзирайки нетолерантност
и липса на безпристрастност
на Дончев към сложните и многопланови процеси
в историята, където всичко е..
относително.



Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: Лил]  
Автор tulsanew ()
Публикувано28.02.05 19:53



Трябва пак да си препрочета тези книги, но ми се струва, че не намерих
подобно описание на Наполеон.
Още повече, порази ме схващането на Толстой за
ролята на личността в историята".
Доста по-близко до съвременните ...
екзистенциални
теории и правото на Избор отколкото теориите на мушмороците -професионалисти .
Според него Наполеон е много по-несвободен
в решенията си отколкото един обикновен войник..
Каратаев например.
Диалектика в стила на незабравимия
ни ексмодератор Комар.





Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано01.03.05 11:08



"Сътворението" мми е една от любимите книги, но изобщо не знам толкова за персите, че да мога да съдя автора за описанието им; за Индия май много неща са си верни; за Китай обаче - специално за Лао Дзъ може би е описал по-късни(с векове) аспекти на даоизма като подкрепящ установения ред(и 'учителя Ли' като стара хитра фурнаджийска лопата).Всъщност за времето си Конфуций е повече ориентиран към опазването на традициите и почит към институциите, докато Лао Дзъ е отшелник от светския живот и привърженик на естествения ред - пътя Дао. "Юлиан" още не съм го чела, Видал ми е малко тежък за започване, до един момент, в който книгата тръгва леко...(С изключение само на "Калки")И аз харесвам това, че не цепи басма на никого:)

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...


Тема Re: Гор Видал, Мика Валтари и други ...нови [re: tulsanew]  
Автор Лил ()
Публикувано01.03.05 23:03



Да си призная и аз отдавна съм я чела. Но сравнението на главнокомандващия на едната армия с обикновен войник от другата, колкото и да е идеализиран последният, ми се струва прекалено. Вярно, че Толстой има особени философски възгледи върху историята и точно това е необективното в повествованието му. Спомням си, че Наполеон през цялото време имаше хрема и подсмърчаше, което правеше образа му не толкова антипатичен, а досаден и принизен. Би било много по-достойно да уважаваш противника си, особено когато той е Наполеон.
Думата ми беше, че Толстой е необективен исторически точно защото защитава някакви свои възгледи и убеждения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.