Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема прабългарски руни??  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано26.08.04 21:25



Въпросът ми е за руническите знаци на прабългарите... Как по-точно е било разтълкувано значението на тези от тях, които са намерени и до колко е вероятно да са достоверно разтълкувани? Ако смятам нещо за значимо и исторически валидно,и ако си окача примерно някой от тези знаци на врата, искам да съм сигурна дали наистина означава това, което си мисля аз Мерси.



Тема Re: прабългарски руни??нови [re: мaлkaтa]  
Автор дядo Mиню (непознат )
Публикувано26.08.04 23:52



Петър Добрев се опита да разтълкува българските руни. За това той заслужава поздравления... Но един Бог знае до каква степен неговата интерпретация отговаря на истината. (Дано пък да е уцелил...)

Например той смята че знаците IYI трябва да се четат "ЙУЙ" - доколкото си спомням според него със значение на нещо от рода на Слънце...
Преди година-две в един разговор със Зиези, се оказа че ние независимо един от друг, по съвсем различни пътища сме стигнали до извода, че IYI трябва да се произнася ИШИ .... или ИЧИ...

IYI \_/_ ИЧ-И-УРГУ БАИЛА означава на шумерски език точно определено нещо на небето, което се връзва с българската народна митология, но хайде да не разлайвам кучетата пак...за да не ни спретнат пак "научната" атмосфера на средновековието в дир-а...

От 2-3 години съм си направил шрифт с българските руни - Шрифтът е TTF и старият вариант беше ASCII - с 256 символа, а новият е 2-байтов UNICODE. 90% е по книгите на Петър Добрев. Може да се пише и в среда Windows и в LINUX. Даже на съседката дъщерята си направи една курсова работа с двоен текст - с кирилица и същия текст с руни....Но това беше изключение... Не го пускам в обръщение, защото не съм убеден че събраният рунически материал е достатъчен за разшифроването на знаците и значенията им....А ще е много неприятно ако някой ден се установи че сегашният им прочит е изцяло погрешен...

А иначе всяко лято съм на Равна - манастирчето с най-много български руни.
И картинки и филмчета правих, само малко качеството е любителско. Но е достатъчно да се види разрухата на останките ог манастирчето...
Разкопано е само 1/3 и е изоставено да се разсипва, а там не може да няма още много безценни съкровища от рунически надписи. Във Варненския музей има няколко съда от Равна, но руните са скрити покрити.... Какво е положението с руните от Равна - Казимир Попконстантинов от Търново знае най-добре.... Той между другото получи Хердерова награда за надписи-находки от съседния баир до манастира Равна, само че оттатък жп линията.....



Тема Re: прабългарски руни??нови [re: дядo Mиню]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано27.08.04 06:27



Добре де, но аз така и не разбрах този Добрев на основание на какво ги е "привел" тези знаци? С чужди езици и чужди знаци ли ги е сравнявал или просто по пътя на логиката е стигнал до заключението кое какво означава? И също, IYI не е ли знакът на рода Дуло? Съвсем се обърках, явно няма достоверна информация и изследвания по въпроса. Мерси все пак за отговора :)



Тема Re: прабългарски руни??нови [re: мaлkaтa]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано27.08.04 17:25



Имаше една книга на Христо Маджаров, който беше ходил до Чувашия и беше разговарял с академик Юхма. Там му бяха дали чувашките руни (запазени според Юхма от старо време), които според рисунката на 90 процента съвпадаха с тези намерени в България.
На мен също ми е интересно къде и доколко са запазени/разгадани такива руни, има ли ги публикувани още някъде и т.н.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: прабългарски руни??нови [re: headhunter]  
Автор »№*ы{}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано27.08.04 18:21



В отговор на:

чувашките руни (запазени според Юхма от старо време)



Чувашите за пръв път стават известни на историята през 16 век. Следователно тези "стари руни" е твърде възможно да са български.



Тема Re: прабългарски руни??нови [re: »№*ы{}lЏ3©®™]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано27.08.04 19:15



Точно затова съм скептичен към това, което е написал Маджаров. Общо взето този вид историческа литература (ако може да се кажа така) ми се вижда много изсмукана от пръстите и в стил "много ни се иска да е така"! То не че и в официалната ни наука не е почти така, ама... нали историята служи на политиката. К'во да се прави.

А.. и въпроса беше откъде Добрев превел руните - допускам, че оттам откъдето и Маджаров. Едва ли има безкраен брой източници на прабългарски руни (макар, че като знам някой форумци , знае ли се...)

Редактирано от headhunter на 27.08.04 19:17.



Тема Re: прабългарски руни??нови [re: мaлkaтa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.08.04 11:48



Добрев ги е "превел" главно въз основа на собствената си фантазия.
Обаче 30 г. преди него систематично изследване на прабългарските руни започва полският учен (сега професор) триарски, който има множество публикации. От бълг. историци с руните за съжаление систематично се занимава само май Р. Сефтерски. Той е добре подготвен лингвист и епиграф и не допуска фантастика в изследванията си.
През последните 10-12 г. в Русия излязоха няколко сериозни изследвания на цялата "степна руника" от Ранното средновековие до развитото (когато престава да се използва).

Що се отнася до чувашките руни - това е твърде съмнителна материя. Чувашите отчаяно се опитват да си създадат самостоятелна велика история (както и казанските татари) и са готови на всякакви спекулации... Но това е нормално - всяка национална историография е минала през такъв период. Само дето в Европа е преболедувала от това преди 200 г., в България - преди 80-100 г. (не броим сегашните "патриотични" изцепки на тема история), а чуваши, татари и пр. тепърва ще изкарат тази "детска болест".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.