Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:02 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Държавата България?нови [re: Rex Mysorum]  
Автор jove ()
Публикувано19.12.05 14:01







Тема Re: Основа на Тезата.нови [re: jove]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.12.05 14:14



+ Така де - Боспорското царство!



Тема Re: Основа на Тезата.нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.12.05 14:43



Боспорското царство след края на Митридат /който с право може да бъде наречен негов възродител/ попада под римска зависимост..
Не мисля че управлението му, обаче е било европейско. По-скоро от източен тип /като Армения и Колхида..././


Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Основа на Тезата.нови [re: Last roman]  
Автор jove ()
Публикувано19.12.05 15:00



Айде затвори си едното око - териториално е в Европа.



Тема Re: Основа на Тезата.нови [re: jove]  
Автор vencci (ХОРОСКОПИЕ)
Публикувано20.12.05 08:39



Духовно - също !



Тема Re: Основа на Тезата.нови [re: vencci]  
Автор jove ()
Публикувано20.12.05 09:09



Става дума за Боспорското царство. Определено грешиш.



Тема Тракийска кръв - БДнови [re: jove]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано06.01.06 19:32



Пречи ли ти нещо да посочиш конкретно - пише го там и там? Аз не съм чел нищо за изтребването на траките, ти чел ли си? Интересува ме въпросът и питам, ако можеш - отговори ми. Ако не можеш, пак ми отговори. Само те моля - с прости думи. От рода на това: Книга, издателство, година, страница.

Другото е ала-бала - имаш ли доказателство, че не съм трак, или пък илир, или бербер. Нямаш! А щом нямаш, това доказва ли, че съм трак, или пък илир, или бербер? Как смяташ, в каква посока тръгва една наука, ако си служи с такива методи? Какъв учен е тоя, който използва такива форми на доказване и лансира такива твърдения? На Рекса и Зизи им е простено - единият твърди, че е журналист, другият е инженер, нямат претенции да са професори по история. Само че с г-н Б. Димитров нещата не стоят така. Зад неговите думи трябва да стои нещо повече от логика. Аз ако напиша нещо непроверено и недоказано не е голяма беда - аз съм г-н никой, и да се позове някой на моите глупости, надали ще има тежест. Но г-н Димитров не е никой, а е институция по статут. Позоваването на неговите думи има тежест. И ... така тръгва лавината от лъжи.


Това е от jove

Извор не се сещам сега да ти посоча, защото ги четох отдавна и не помня у кой автор беше. Но бяха латински и ключовата думичка беше devasto. Но прочети Йордан там траки никъде няма, освен като ромейска провинция. Въпросът ти не е лош, понеже логически е точен, но допуска промяна на резултата при наличине на доказателство (документ) че си друг, различен от трак, илир или бербер.
А Божидар Димитров доста добре познава изворите и би посочил точно автор и старница дори. Но никак не е длъжен в предаване да го прави. Както и аз не съм да прочета всеки цитиран извор от историците, които пишат съчиненията си.
След като всички професионалисти са единодушни по тоя въпрос защо да не им се доверя?
Те да го правят помежду си. Не се доверяват единстевно тия които не са историци, а инженери или журналисти.

Как смяташ, в каква посока тръгва една наука, ако си служи с такива методи?
То вяска наука си служи с подобни методи. Човешкото мислене е логически обвързано по принцип. А всяка наука използва мислене. Това е общовалиден метод, отделно и над частните за науките. Още повече важи в Историята.
Иначе над логиката повече би стояла вярата, ама да не заприличвам на Зизи.

И още нещо: ако аз не мога да цитирам точен извор сега, не значи че такъв няма (за да не се получи онази игра от преди малко) и не е проверен от тия които трябва. гж



Тема Турският произход на римлянитенови [re: lutom]  
Автор »№*ы{}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано10.01.06 22:53



Както всички знаем, редица големи учени от 18-ти век насам доказаха турския произход на българите*. На базата на лингвистични доказателства естествено. Долу са изброени прабългарски думи, засвидетелствани в исторически източници, за които авторите изрично твърдят, че са български:

Аул (Теофан Изповедник, ГИБИ III, стр. 279) - От тази турска дума произлиза латинската дума "aula" със значение "замък".

Онгъл (Теофан Изповедник, ГИБИ III, стр. 262; Патриарх Никифор, ГИБИ III, стр. 295 - "Аспарух... завзел удобно за заселване място, наречено на техен език Онгъл") - От тази турска дума произлиза латинската дума "angulus" със значение "ъгъл".

Комвент (Теофан Изповедник, ГИБИ III, стр. 271 - "Българите направили komventon"; Лъв Дякон, ГИБИ V, стр. 270 - "Когато се разсъмнало, Светослав свикал съвет от знатните, наричан на техния език komenton") - Oт тази турска дума произлиза латинската дума "conventum" със значение "събрание".

Кукумий (Чудото на Свети Георгий, ГИБИ V - Описва се как българите пленяват византийски младеж, най-вероятно в 917 г. Той става слуга на знатен българин. На стр. 65 четем "Той ... взел съдината с топлата [вода], която обикновено на местния говор се нарича кукумий") - От тази турска дума произлиза латинската дума "cucum" със значение "меден съд".

Рега, регес (Теофилакт Симоката, ГИБИ II, стр. 326, казва, че вожда на склавените Мусокий бил "наречен рега на езика на варварите"; Теофан Изповедник, ГИБИ III, стр. 237: "През тази година се раздвижиха българите - двама техни регес; Анастасий Библиотекар, ЛИБИ II, стр. 227: "двама български reges") - от тази турско-славянска дума произлизат латинските rex (цар), regо (управлявам), regius (царски) и т.н.


*Поддръжниците на памиро-ферганския или иранския произход на българите да заменят "турски" с "памирски" или "ирански".



Тема Re: Автохтонната теза.нови [re: Koмap]  
Автор koмитaМодератор (нулиран)
Публикувано18.02.06 09:38



Темата се разковава от стационарното и положение, поради неизползването и.



Тема Re: За Хор+Батнови [re: Koмap]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано02.03.06 18:45



Ето я.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.