Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:50 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема 6 септември 1885 г.нови  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано13.01.04 21:26



Мъчи ме е един въпрос: по какъв стил е дадена дадата на Съединението на България. Струва ми се, че това е по стар стил. И следователно трябва да се чества на 18-ти.

Не ми се смейте, питам честно за това, което не ми е ясно.
Благодаря за отговорите предварително.



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано14.01.04 07:51



Започвам да си мисля, че съм задал много тъп въпрос. Вече 10-тина човека са прочели въпроса и никой не е загатнал отговора. Ще поясня защо го зададох.

В момента чета една книга посветена на Съединението. Всички дати, различни от 6-ти септември, са дадени и по стар и по нов стил. 6-ти септемви обаче винаги се изписва по стария стил и никога по новия. В София има улица 6-ти септември. А за 18-ти септември аз не съм чул нищо. Това последното нищо не значи, не крия че нямам сериозни познания в тази област.

Та: да не би да има някакво негласно споразумение определени възлови дати от Българската история да се дават само по стар стил по някакви причини? Ако е така - какви са те?

Знае ли някой?



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автортoчeн (Нерегистриран)
Публикувано14.01.04 08:07



Ами - 18 е 3пъти по 6 - 666, а някой може да не иска да се знае как точно е станало Съединението! Кои сили са го движили, де. То така или иначе е щяло да стане, но е станало ТОЧНО на 18 т.е. движили са го странни сили!

Ха-ха!

Ясно ли ти е?

П.С. Въпросът ти не е глупав. Ще се замисля и ще се помъча да ти дам и по-научно обяснение.



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано14.01.04 12:57



Прав си, стилът е стар. По нов стил Съединението би трябвало да се чества на 18. 09. Защо обаче с промяната на календарното време на 1. 4. 1916 г. това не става е загадка.
Няма негласно споразумение да се изписват старите дати и че това е така е видно от следните празници:
3. 3. - всъщност договорът от Сан-Стефано носи дата 19. 2., каквато улица има и в доста населени места. Вярно е, че по това време някои от Западноевропейските страни са приели новия стил и това формално става за тях на 3. 3. 1878 г., а за Русия и Турция на 19. 2. 1878 г.
24. 5. - денят е празник не произволно, а защото църквата чества деня на Св. св. Кирил и Методий на 11. 5. по стар стил.
По същият начин в различни статии боевете на Шипка от 9/10/11 август стават съответно 21/22/23, а 20. 4. е 2. 5.
По стар стил се честват 6. 9. и 22. 9.
Вероятно това се дължи на огромния брой статии, отзвукът у народа ни, рисунки и др. За да има пригледност!
Докато при 3. 3. например в България все още е излизал само 1 вестник и той е бил седмичник.



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: Koмap]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано14.01.04 21:34



Прав си, стилът е стар. По нов стил Съединението би трябвало да се чества на 18. 09. Защо обаче с промяната на календарното време на 1. 4. 1916 г. това не става е загадка.

Загадките не свършват тук.
Следващия Български официален празник е 22-ри септември - Ден на Независимостта на България. Историческото събитие е обявяването от цар Фердинанд България за независима. С това се слага край на нейната васална зависимост от Османската империя. Годината е 1908, а стилът е отново стар.

Да обобщим:
3-ти март 1878 - датата е по нов стил
6-ти септеври 1885 - датата е по стар стил
22-ри декември 1908 - датата е по стар стил

Ту нов, ту стар стил...

Има ли строги исторически правила по тази тема?



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано15.01.04 10:47



Както виждаш, наблюдаващ, няма. Писах ти, че вероятно Съединението и Независимостта се честват по сар стил заради пригледност - имало е преса, народът го е чествал така години наред, има княжески укази, манифести. Не, че Освобождението е малък празник, но нали после идва Берлинският конгрес и радостта помръква, а и до 1991 г. 3. 3. въобще не беше официален празник, камо ли национален...
В нашата историография все още трудно се изчисляват датите на събитията от 1900-та година: спори се дали трябва да се прибави 12 или 13 (сиреч, към кой век е годината), а какво остава да се обясни защо веднъж е стар, а друг нов. По начало аз съм по строго установените правила и затова този парадокс ми е неясен. За справка - хвърли един поглед на темата ми за номерацията на владетелите ни и ще видиш, че неразбориите са много и навсякъде...



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: Koмap]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано15.01.04 21:44



В нашата историография все още трудно се изчисляват датите на събитията от 1900-та година: спори се дали трябва да се прибави 12 или 13

Аз се отнасям с уважение към хуманитарните професии, а историята принадлежи към тях, може би защото не съм ги изучавал достатъчно. От своя страна обаче, историята тряба да се отнася със съответното уважение към математиката (знам, че тук има уговорки, но има и общо приети правила). Общо приетата практика е +12 дни за 18** година и +13 дни за 19** година.

Не искам да бъркам историята с политиката, но сега имаме историк за президент, а неговия съветник лично ми е още по-симпатичен. Обаче в речта на президента по случай 6-ти септемви никъде не се споменава, че това е по стар стил... А той едва ли не знае, че е така. Приемаме, че това вече е утвърдено в България...

Само за сравнение: добре известната на моето поколение Октомврийска революция всъщност е избухнала на 25 октомври 1917 година. Само няколко месеца покъсно Ленин приема т.н. Григорианския календар и повече от 80 години Октомврийската революция се празнува на 7-ми ноември.

На Балканския полуостров календара по това време са си сменили Албания, България, Гърция и Русия. Сигурно там има и други примери за исторически дати случили се преди смяната на календара, но ценени и в настоящия момент. Знае ли някой как стои въпроса за датите в тези страни?



Тема Re: 6 септември 1885 г. [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано16.01.04 15:26



За съжаление не многа да ти отговоря точно на въпроса, но ще поправя 2 твои грешки:
Практиката е не за 18**-12 дни, а за 19**-13, а за 19 в. 12 дни, а за 20-ти-13, защото 1900 г. е в 19 в.
И още една неволна твоя грешка - Русия не е на Балканите!

Колкото до стария и новия стил и това, че президентът ни е историк искам да ти кажа, че историята не е математика и тук по-ценното е не кога, а защо са се случили дадени събития. Прецизността може би изисква и точна датировка по стар и нов стил, но по важно е, че 6. (18.) 9. и 22. 10. (3. 11.) са се случили и обяснението защо това става възможно.



Тема Re: 6 септември 1885 г.нови [re: Koмap]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано17.01.04 09:17



Съгласен съм със забележките за неточностите. Неволни са.

историята не е математика и тук по-ценното е не кога, а защо са се случили дадени събития. До известна степен темата е за това: Каква е причината едни дати да бъдат преобразувани в нов стил, а други - не?

При 3-ти март:
- на мястото където е подписан договора календарите са показвали датата по стария стил - 19 февруари;
- в страните, които са го подписали Турция и Русия все още е действал стария Юлиански календар. В Турция май дори и още по-стар календар.
- в страната за която се отнася, България, също е действал стария Юлиански календар или мусюлманския Турски.

И въпреки това датата е преобрзувана по нов стил.

При 6-ти септември и 22-ри декември нещата са сходни, но датите остават по стар стил. Разликата е сякаш че силите са привидно само Български, обаче толкова много други страни наблюдават и са заинтересувани по един или друг начин от промените.

При историческо събитие в Русия, датата е преобразувана в нов стил. Това, че там това е станало с Декрет ли е причината? Имам предвид, че там са решили всички дати да се променят и толкова. Без спорове, доводи и аргументи.

За да завършим темата имам само още един въпрос: Какви изводи можем да си направим, ако потърсим исторически дати за събития случили се в Албания, България, Гърция, Русия и Турция, когато в тези страни са действали стари календари, на базата на това дали те са преобрзувани от стар в нов стил след приемането на Григорианския календар? Къде мога да прочета нещо по тази тема - преобразуването на историческите дати?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.