Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:55 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Eto i neshto ot Feherнови [re: Dobrin]  
АвторDobrin (Нерегистриран)
Публикувано23.11.01 10:27



Neshto sam iztril v najvazhnata chast ot texta. Eto go tuk pak.

Може ли да се смята за номадска орда един народ, който изготвя строителни материали и строи здания? Още повече, че при тези мощни здания се намират и водопроводи със знаци, които впрочем са също работа на българска ръка. Може ли да се мисли, че номадите в продължение на един век се превръщат в майстори-строители? Също системата и планът на древно-българските крепости е навсякъде български. Това показва естествено, че древните българи идват от източното си отечество с познание и опитност в архитектурата. Също и тяхната скулптура показва, че са стояли на високо културно равнище. Характерно за това творчество е монументалността.


Sega se seshtam che Feher beshe pisal i za Volzhka Bulgaria kato i tam otdeljashe specialno vnimanie na stroitelstvoto i tvardeshe che Rusnacite vnasjali ot Volzhka Bulgaria ne samo stroitelni materiali no i majstori stroiteli. Spored nego tochno Volzhkite Bulgari makar i da bili mjusulmani sled 922 postroili najstarite Ruski sabori i ako realno poglednem na neshtata Feher ne e dalech ot istinata zashtoto Ruskite carkvi v arhitekturno otnoshenie stojat dosta dalech ot Vizantiiskite tradicii i tezi na Dunavska Bulgarija i imat podchertano iztochen i orientalski oblik. Poslednoto vazhi osobeno za kubetata koito ochevidno sa shodni da ne kazha identichni po forma s tezi v Arabskija svjat. Ot monumentalnata arhitektura na Volzhka Bulgaria za razlika ot Ruskata obache pochti nishto ne e ostanalo s izkljuchenie na njakolko razvalini i edno "minare" koeto obache predstavljava interes tochno ot gledna tochka na Rusko-Arabskite paraleli v arhitekturata.



Тема Добруджа е май последното "ура"нови [re: Arient]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано26.11.01 21:19



Споменатият мой дядо, Христо Цветков Ушев (роден в Ловеч) е бил командир на оръдие в батареята към Белия Ескадрон; командир на ескадрона по това време бил Кръстю Сарафов, пръв братовчед по майчина линия на дядо ми. Белият Ескадрон първоначално е бил резервна формация, използван при нужда за бърза реакция. Ескадронът е бил може би най-подвижната българска формация, като даже впряговете за оръдията са били подсилени до там, че артилерията да върви що-годе заедно с конния строй (или поне да е в състояние за артилерийска поддръжка). В последствие Белият Ескадрон бива използван като ударна формация, най-вече в засичане на вражески набези и после в преследване на оттеглящия се противник. Употребата на ескадрона често позволявала проникване на румънски (най-вече, като местни жители и познаващи терена) части, промъкващи се под прикритие на растителност и терен. Румънските набези обикновено са завършвали плачевно. За румънците. Не са имали саби - за да могат да пропълзяват към българските позиций. Имали са пушки. Често с патроните в магазина - и николко в повече. Престрелка с часови по българския периметър е означавала обезоръжени румънци - и сеч. Защото българските войници също са нямали патрони - но са имали саби, по наряд. Дядо ми доста пъти е отбранявал оръдието си с неговите войници, всички със саби, срещу румънците със щикове на (празни) пушки. Дядо ми е имал пистолет, по наряд. Обикновено празен, заради обичайната липса на патрони. Един от неговите най-потресаващи спомени е бил когато е съсякъл румънски войник, налетял със щик... Сабята на дядо ми хваща румънеца с максимална кинетична енергия, и практически му отваря гръдния кош... Румънецът се оказал младо момче, и дядо ми често си спомнял израза на умиращите му очи... Това го е казвал на баща ми. Дядо ми и баща ми бяха скарани, и аз дълго време наричах дядо ми "чичо" - до като разбера биологичната подредба в човешкия произход...

Белият Ескадрон, ако не се лъжа, е бил разформиран след победата на Добруджанския Фронт. Дядо ми става командир на гаубична батарея на Южния Фронт, където на Добро Поле един прекрасен ден се разбужда, зад голи български окопи, с българската пехота тръгнала да сменя правителството... Батареята е била смесена българо-германска, в смисъл български оръдия, германски свързочници и наблюдатели. Имал е германски ордени - и през 1978, когато избягахме от България и бяхме преработвани като бегълци в Гефермания, германците намериха записи за ордените в архивите си.

До колкото знам, значителни български конни формаций не е имало на Южния Фронт. Пра-дядо ми Васил Ангелов Малев, от Враца, завършва войната в разузнавателна рота, механизирана с германски мотоциклети. (А същият ми прадядо, през Балканските войни, също в разузнавателна рота, е бил на кон.) Той си пазеше мотоциклета и ме е возил на него до лозето на Веслеца, до като врачански ашлачета не му откраднаха чарковете, някъде в 1969. По това време марката на мотора не ме вълнуваше, но мисля, че моторът беше БМВ, с кош, и на коша - съм чувал от дядо ми (зет на Васил) - през войната е имало монтирана лека картечница.

Та май последното "ура" на българската конница е било в Добруджа.

С поздрави! И с друго "ура"!



Тема Re: Eto i neshto ot Feherнови [re: Dobrin]  
АвторArient (Нерегистриран)
Публикувано27.11.01 23:10



Не знам за какво е бил забранен Feher, но и ти и той разсъждавате за ранната българска държава по един странен начин. Като че ли не сте чували, че в нея основния компонент е славянският. И при това със запазена аристокрация и оществено устройство. Прабългарите построили, това, прабългарите написали онова а аварите и хазарите не. И после следват изводи за величието на прабългарите, щото не били съвсем като аварите и хазарите. Прабългарите са построили Плиска и Преслав толкова, колкото фараоните - пирамидите. Във всяка драскотинка по камъните виждате прабългарската ръка. Що? Ами щото имало прабългари. Ами откъде разбрахте, че ги имало? По драскотините. Те са прабългарски. И ако въобще някой прабългарин е сложил камък върху камък, кон да стана. Това за начало. И двата компонента, и славянският и прабългарският били достатъчно дивашки преди да пристигнат тук и да поживеят стотина години. Впрочем, той прабългарският компонент не можал да докара до двеста години. Но до тук общото, следват различията. Все застъпвате тезата, че славяните не са способни да съзнадат държава. Дрън дрън, че пляс. Има няколко раннославянски псевдодържавни обединения и на Днепър и на Лаба. Е, когато го няма вече водачът, който ги обединява, се разпадат. Естествено. Такава е и съдбата и характера на "Великата" Кубратова българия. Какви са причините обаче. Както при германците, така и при славяните, а и при келтите, обединяването на племената е трудна работа. Никой не иска на приеме господар над главата си (особенно от неговата черга) и го прави само в краен случай. Всеки се чувства най-малко равен на другите. В даден момент се намира силен водач да ги пообедини в подходящ момент, но после всеки пак сам си е господар. Какво става обаче с азиатските пришълци в Европа. Като стигнат до Унгарската пуста, която им напомня за родните им места, нареждат коловете около лагера и правят "държава". Отвсякъде са заобиколени с враждебни местни племена, които обаче са сварени неподготвени и отначало им ходят по гайдата. Ония зад коловете "управляват", а като поогладнеят, излезат да откраднат нещо за ядене. Това разбира се, не продължава дълго. Втората серия е обединение на местните племена в "псевдодържава" и на азиатците не им остава нищо друго освен да поемат обратния път към родна Азия, доколкото са останали. Такава е съдбата и на хуните и на аварите, че и на други техни роднини. Какво искаш да построят, като не търпят несъборена сграда повече от пет минути. Ама Кубратовите българи не били такива. Естествено, не могли да стигнат до пустата, щото там били вече аварите. Били построили не знам какво на Крим. Пак дрън, дрън. Ако някой е строил нещо там, това са били гърците, и тук там накрая скитите. Прабългарите си разпънали наоколо юртите и днес се опитвате да ги изкарате строители. А в строежите на Първата българска държава нямат пръст нито прабългарите, нито славяните. Като престане да се издържа съответната варварска държава от грабежи и упавляващата и каста успее да намери друг начин за издържане(за случая с България солните мини) съответния владетел се оглежда на види как живеят "равните нему" в по-цивилизованите държави. Пред погледа му е Константинопол. Гледал го е дълго, когато си е мислел, че ще го превземе. Ама не можал. И какво му остава. Ами да си направи малко Константинополче. Е добре ама неговите войници, и славяни, и прабългари хич ги няма в тая работа. И едните и другите умеят добре да грабят, едните могат и да орат, ако нямат друга работа, другите пък през същото време се заемат с по-благородната дейност, надбягване с коне.
Ама да редят камък върху камък, не. Ползата от тая работа е в необозримото бъдеще, а пък те с такива несигурни работи не се занимават. Е, на мераклията за Константинополче не му остава нищо друго освен да се обърне към третия народообразуващ компонент , дето все го забравяме - завареното население. За краткост ги наричаме траки, макар че те не са съвсем траки и даже не съвсем. Завареното население е имало хилядолетни традиции в каменното строителство. И ги е имало и като траки и като римски колонисти. Нали те изградили стотиците малки крепости на Византийската отбранителна система в Северна България. Вярно, че били малко пооредели местните. Вярно, че от стотина години тук не се строи а само се събаря. Вярно, че им се наложило за по-сигурно да се поттдръпнат към планините. Най-после е дошло тяхното време. Ще се строи Константинополче. Само те могат да го направят. И ще го направят срещу много пари. Срещу парите от солните мини и от митата на търговските пътища. Докато се строяло Константинополчето, прабългарите продължили да си яздят конете и да си правят дребните търговийки по кръстопътищата и нищо не научили. Затова накрая стигнали до дръвника на Борис. Славяните, като арийски народ, били по възприемчиви и затова оттогава насам градовете в България са каменни.
Моите уважения към Проф. Геза Фехер, ама като се изключи патоса от изказването му
"
ВАЖЕН Е ТОЗИ НАРОД, ЗАЩОТО Е ОРГАНИЗИРАЛ В
НАЦИОНАЛНА ЕДИНИЦА НЕОРГАНИЗИРАНИТЕ И
ЗАТОВА ПОСТОЯННО ИЗЛОЖЕНИ НА ВАРВАРСКИ
НАПАДЕНИЯ СЛАВЯНСКИ МАСИ В ИЗТОЧНИЯ И
СРЕДНИЯ БАЛКАН И Е СЪЗДАЛ ВЪВ
ВОДОВЪРТЕЖА НА БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТРОВ
ЕДНА ТРАЙНА, СЪЩЕСТВУВАЩА И ДО ДНЕС
ДЪРЖАВА. ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ СА
ОРГАНИЗИРАЛИ БЪЛГАРО-СЛАВЯНСКИТЕ
ПЛЕМЕНА В ЕДНА НАЦИЯ, В КОЯТО ДРЕВНИЯТ
БЪЛГАРСКИ ДУХ И КУЛТУРА СА ОСТАНАЛИ
ПОДКВАСА ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА …
"
остават едни "прабългаристки" глупости. Ордата на Аспарух оттървала неорганизираните славяни от варварите. С други думи казано: Варварите пазят варварите от варварите. Възникването на славянските държави на Балканите е неизбежно със или без Аспарух или който и да е той там и независимо от високопарните приказки на Геза Фехер. Ако въобще е вярна Аспаруховата история, така както обичате да я разказвате, от нея един непредубеден човек би стигнал до следните изводи: Аспарух и спасилите се от хазарите уйгури, куртигури и незнам още какви, се скрили при славяните. Ако някой опонира, че не бил минал Дунава, да се сети, че славяни имало не само на южния бряг на Дунав. После го отървали и от Византийците. Накрая ги завладял и дал на новата държава името на народа си "България". Добре ама тогава държавата би трябвало да се нарича я Уйгурия, я Куртигурия или не знам още как, защото така са наричали сами себе си тези, които днес наричаме прабългари. Ти ми изнамери няколко документа, главно византийски, където някои азиатски племена са наречени с думата простаци - "вулгарос". От други места пък става ясно , че нашите "родоначалници" са се самоназовавали вече споменах, горе долу правилно, как. Но от никъде не става ясно (освен от прабългаристките творения) те самите себе си да са наричали "българи" по това време. (Сега сигурно ще подновим спора, че стана много скучно). Накратко казано, със приказката за Аспарух или без нея славянската държава България все щяло да я има, защото имало достатъчно славяни да я направят и били достатъчно "дебелоглави", че да съхранят същноста си независимо от византийското влияние, което били принудени да приемат. И пак щеше да се нарича България пак поради същото византийско наименование. И как да не е предвоенна пропаганда изявлението на професора. В бъдещата война Хитлер не е декларирал намерение да унищожава славяните, а само да ги култивира, облагороди и "пази". Вероятно професорът вече е виждал как унгарците, като наследници на такива велики славянски "организатори и пазители" като прабългарите, ще вземат едно голямо славянско парче от Русия за "пазене и организиране". Мен ако питат, не е трябвало да му забраняват творенията. Пропагандата в тях е очевидна.
Впрочем не би трябвало да забраняват ничии творения, включително и Хитлеровите. Всяко творение казва достатъчно само за себе си.



Тема Re: Eto i neshto ot Feherнови [re: Arient]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано29.11.01 13:06



Здравейте,

Хубава работа,
Тъкмо бяхме почнали да се занимаваме с история и ти пак - бух - в пропагандата. А както знаеш, там здраво намирисва.

Сега ще трябва малко да те разочаровам за арийците.
Преди повече от сто години, се видяло, че много европейски и азиатски езици имат общ лексикален фонд. С откриването на санскритския език и култура, в европейската наука възникнала теорията, че именно това е химеричния праезик, на който са говорели всички европейци. Да, ама на този език са говорели и в Индия - значи - индоевропейци. Да, ама не всички индуси, а само завоевателите от последното хилядолетие преди Христа - демек - ариите. Та оттам сите европейци са се арийци - те са върхът. Ужасно са цивилизовани, "Шанел" пикаят. Останалите са боклук - азиатци, чифути, негри - сиреч маймуни и полумаймуни.
Какви са причините:
В епохата на колониализма, с голяма острота стои въпроса за обосноваването на колониалната политика на европейските страни. След като епохата на просвещението развинчава католическата теория за божественото право на папата и неговите васали - католическите крале да управляват света, Европа спешно се нуждае от нова доктрина за колониалната си политика. Затова, се обръщат към най-удобната за тогава научна езикова хипотеза, която бързо превръщат в политическа теория. Понеже 19 век е векът на завладяването на Индия, от която Европа очаква несметни богатства, политически се оказва изключително удобно тезата - "Ето, ние сме същите цивилизатори на Индия, чието историческо право да управляват страната датира от повече от 25 века. Ние сме роднини на Буда. НИЕ СМЕ АРИЙЦИ.
Като тръгват от тези политически изисквания, привържениците на тази политическа теория я модифицират във всякакви форми. Ние Индия цивилизовахме, та няма да цивилизоваме Африка (английската колониална доктрина); или Ние сме единствения цивилизационен фактор на света, та затова имаме право да управляваме и Китай и Япония (доктрината на Опиумните войни); или Ние сме ужасно върхът, и досега да сме цивилизовали целия свят, ама евреите ни пречат щото не са арийци, та затова давайте първо да ги изтребим и после ще ви цивилизоваме (Хитлер). Гадното в цялата работа е, че една грабителска политика се маскира като научна теория и така придобива възможност да вреди и да изтребва хора
(да - съвсем буквално, при това в промишлени мащаби) вече повече от сто години. Нейни жертви са десетки милиони човешки същества.
Каква е истината:
В първото хилядолетие преди Христа, в Индия нахлуват от север (откъм Иранското плато) НОМАДСКИ групи, говорещи език, който има общ произход с езиците от Европа (Старогръцки, Старославянски, Старогермански). Наблюдават се сходства и в ранния пантеон на тези народи. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ДА СЕ ОТБЕЛЕЖИЫ ЧЕ В ПЕРИОДА НА НАХЛУВАНЕТО И УСЯДАНЕТО СИЫ ВСИЧКИ ТЕЗИ НАРОДИ ИМАТ ПО-НИСКА МАТЕРИАЛНА КУЛТУРА ОТ ЗАВАРЕНОТО НАСЕЛЕНИЕЫ ОТ КОЕТО ЗАИМСТВАТ ВСИЧКО - ПРОЦЕС ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ХАРАКТЕРЕН ЗА ВСИЧКИ УСЯДАЩИ НОМАДИ - ЕЛИНИТЕ - ОТ МИКЕНСКАТА КУЛТУРА - РИМ - ОТ ЕТРУСКИТЕ; ИНДИЙСКИТЕ АРИИ - ОТ ЗАВАРЕНИТЕ ДЪРЖАВНИ ОБРАЗУВАНИЯ. КАТО ВСИЧКИ НОМАДИ ТЕЗИ ИМАТ ОСНОВНО ПРЕВЪЗХОДСТВО САМО ВЪВ ВОЕННАТА ОРГАНИЗАЦИЯ И ВОЕННАТА ТЕХНИКА - ТЕ ИЗПОЛЗВАТ КОЛЕСНИЦИ СПОМАГАТЕЛНА КОННИЦА И ФАЛАНГОВ БОЕН РЕД. ГРЪБНАКЪТ НА СТОПАНСТВОТО НА ТЕЗИ НАРОДИ Е ГОВЕДОВЪДСТВОТОЫ ЗАЩОТО ОБИТАВАНИТЕ ОТ ТЯХ АРЕАЛИ СА ВЛАЖНИ И ПОЗВОЛЯВАТ РАЗВЪЖДАНЕТО НА ГОВЕДА - ЖИВОТНИ МНОГО ПО-ПРОДУКТИВНИ ОТ КОНЕТЕЫ КОИТО СЕ ГЛЕДАТ ПО-ЛЕСНОЫ НО НЕ МОГАТ ДА СЕ РАЗВЪЖДАТ В СТЕПНИТЕ РАЙОНИ. КОНЯТ СЕ РАЗВЪЖДА И ЦЕНИ САМО КАТО БОЙНО СРЕДСТВО. ЗАТОВАЫ КРАВАТА И ДО ДНЕС Е СВЕЩЕНО ЖИВОТНО В ИНДИЯ. тЯ Е ЕДИНСТВЕНАТА ПРИДОБИВКА ДОНЕСЕНА ОТ НОМАДИТЕ АРИЙЦИ ЗАВЛАДЕЛИ СЕВЕРНАТА ЧАСТ ВА ИНДУСТАН И НАЛОЖИЛИ КЪРВАВ ТОРМОС НАД ВИСОКОКУЛТУРНОТО МЕСТНО НАСЕЛЕНИЕЫ ЗАКРЕПЕН ВПОСЛЕДСТВИЕ С КАСТОВАТА СИСТЕМА.
ТАКАЫ ЧЕ НЕКА НИКОЙ ДА НЕ СЕ ПОЗОВАВА НА ПОЛИТИЧЕСКИ МИЗАНТРОПСКИ ТЕОРИИ ЗА ПРЕВЪЗХОДСТВО. НОМАДИТЕ ОТ ИРАНСКОТО ПЛАТО СА СЕ ДЪРЖАЛИ ТОЧНО ТАКАЫ КАКТО И ВСИЧКИ ДРУГИ НОМАДИЫ А БЪРЗОТО ИМ УСЯДАНЕ СЕ ДЪЛЖИ НА СЪЩИЯ КОМПЛЕКС ОТ ПРИРОДНО-СОЦИАЛНИ ФАКТОРИЫ КОИТО ИМО И ПРИ ПРАБЪЛГАРИТЕ И ПРИ УНГАРЦИТЕ И ПРИ ТИБЕТСКИТЕ КЯНИ А АКО ЩЕТЕ И ПРИ АЦТЕКИТЕ.

НЕКА ДА СИ СПОМНИМ ДУМИТЕ НА ДЯКОНА ЛЕВСКИ: "В ОБЛАСТТА НА КУЛТУРАТА НЯМА МАЛКИ И ГОЛЕМИ НАРОДИ".

ПИША ВСИЧКО ТОВА С ГОЛЕМИ БУКВИ ЗАЩОТО НАМИРАМ ЧЕ Е ВАЖНО.
ВЪВ ФОРУМА УЧАСТВАТ ХОРАЫ КОИТО МОГАТ ДА ДАДАТ МНОГО И ИНТЕРЕСНИ ПОДРОБНОСТИ КЪМ БЕГЛО ОЧЕРТАНАТА ОТ МЕН КАРТИНА.

МОЛЯ ДА НЕ ПРЕВРЪЩАМЕ ФОРУМ ИСТОРИЯ ВЪВ ФОРУМ "ПОЛИТПРОПАГАНДА".

Бъдете живи и здрави.



Тема Re: Малко оживлениенови [re: MБ]  
АвторArient (Нерегистриран)
Публикувано29.11.01 21:12



Това го въприемам, като контраудар по фланга. От моя гледна точка не виждам нищо за оборване. Мога да спомена и няколко неуспеха на арийските нахлувания, като например Мезопотамия или Египет, който попаднал под властта на едно малко племе 100-тина години заради липсата на конница.
За мен не е разочарование да прочета написаното от тебе по този начин (аз също го виждам така) за арийските племена и народи. Въпреки неистовите крясъци на CNN пак поради тази причина падат бомбите в Афганистан днес. Като човек не го одобрявам, но резумът ми достига до извода, че е неизбежно. Светът е такъв какъвто е , а не такъв какъвто ни се иска да бъде. На света няма място за слабите (за съжаление България и българите сме от слабата страна на чертата) и това не е пропаганда а заключение в резултат на всичко което съм научил от Историята. Може да е тъжно, но е така. След Хитлер никой и дума не дава да се издума за расизъм, но днес силните на света продължават да действат от същите позиции. Изглежда такова е устройството на човека.
Позволявам си един пралел между един твой цитат и позициите на уважавания проф. Геза Фехар.
"Ето, ние сме същите цивилизатори на Индия, чието историческо право да управляват страната датира от повече от 25 века. Ние сме роднини на Буда. НИЕ СМЕ АРИЙЦИ. "
Чудесно оправдание за англичаните в Индия.
"Ето ние (унгарците) сме наследници на онези велики защитници и облагородители на славянските маси - прабългарите". Това произнесено в навечерието на ВВВ означава само едно(ще го извадя от втората част на твоя цитат) - ние имаме историческото право пак да ги цивилизоваме и облагородяваме.
Чудесно оправдание за унгарските корпуси на Източния фронт(и за евентуалните български корпуси).
Мога да продължа с аналогиите при износа на социализъм или пък за износа на демокрация във всяка страна, която се опитва да води самостоятелна политика.
Да, в продължение на 2000г. арийските племена са предизвиквали ужас при появата си на една обширна територия от Атлантика до Хималаите. По диващина, ги изпреварвали само асирийците с облицованите си с човешки кожи дворци. Две хилядолетия бавно разширение довели до срутването на редица бавноразвиващи се древни цивилизации.
Подобен ефект са постигнали хиляда години по-късно монголоидите в Европа. Но с някои различия. Навсякъде, където арийците стъпили, усвоили всички постижения на съборените цивилизации. И бързо ги развили. И продължават до днес. А какво са усвоили и развили монголоидите след първоначалните разрушения. Примери няма да давам.
Всъщност арийците опреснили територите, които заели, като изтрили носителите на тогавашните бавни цивилизации но усвоили цивилизациите. Тези цивилизации просъществували 2- 3 хил. години необезпокоявани и едва успяли да пристъпят от каменомедната в бронзовата епоха. За същия срок - 2 хил. години арийския свят е направил много повече крачки въпреки многобройните воини, опустошения и монголоиди(друг е въпроса за посоката в която крачим). Ще кажеш пак - пропаганда, а не история. Звучи жестоко, но това е, което съм научил от историята. Нещо невярно да съм казал или нещо неправилно да съм разбрал. Не може просто да научаваш историческите факти и да не си позволиш разсъждения и изводи. Едно знание се превръща в наука едва когато от фактите, чрез разсъждения се достигне до изводи. Иначе си остава просто факти. Вярно, че фактите са просто факти, а расъжденията мога да бъдат и грешни. Къде, според тебе, греша в разсъжденията си. Обвинението в нехуманност не се брои. За хуманизъм тук не говорим, а за история.

Арийските племена занесли в Индия и желязото, което освен за секири и кървав тормоз е използвано и за подобряване на обработването на земята. Говедата в целия арийски ареал изразявали богатството на племето и дълго време играли ролята на всеобщ еквивалент и векове по-късно в средновековна Франция цената на пълното рицарско въоръжение се обявявала в (доколкото си спомням за конкретния случай - 45) крави(никаква възможност за фалшифициране или инфлация). Един от първообразите на монетите са малки медни изображения на кравешки кожи. За добро или за зло първите монети в днешния им вид са се появили в "арийска" Лидия по времето на Крез, за малко да се впусна в историята за Питагор и кулата с пари в Сарди, но това пък вече съвсем няма отношение към темата. Мисля, че ощетяваш конете по отношение на обожествяването. Ако кравите са били богатството, то конете са символа на арийските племена. Ако говедата са предизвикали разселването на арийските племена то конете са го осигурили. Допреди арийското разселване войните по света са се водили на два крака. Навсякъде, у всички арийски митологии може да се открие обожествяване на коня по един или друг начин. Кентаврите на Елада, белия кон в храма на Ярило (може да греша за името на бога но мога да го уточня по-късно) на славянския някога остров Рюйген, или пък многобройните плочки на тракийския конник. При келтите пак имаше нещо подобно. А кравата е получила днешната си изчистена свръхбожественост значително по късно.
Навсякъде употребявам названието "арийски", вместо днешното официално наложено понятие "индоевропейски", просто защото то повече ми харесва. А и не много отдавна е било официалното название. Не виждам защо, макар че е послужило на целите на хитлеризма, трябва да бъде забравяно.
Дописвам всичко това(може още много да се напише в същия дух) не защото мисля, че не го знаеш, а защото мисля, че тук трябва да бъде казано.



Тема Re: Малко оживлениенови [re: Arient]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано30.11.01 09:45



"А какво са усвоили и развили монголоидите след първоначалните разрушения. Примери няма да давам."

Hmm, Mongoloidna Japonija dosta neshta sa usvoili, Mongoloiden Kitai i te vyrvjat po tehnijat pyt. E verno 20 vek,no vse pak.

Vsushnost Mongoloiden Kitai sa usvoiavali neshta predi hiljadi godini.



Тема Re: За Китай и Япониянови [re: Bvlgari]  
Автор Arient ()
Публикувано03.12.01 07:54



Китай е нетипичен пример и ще го разгледам малко по-късно. Това което искам да кажа най-добре се демонстрира чрез Япония. Япония съществува като държава горе долу от времето на Затоните на Солон в Атина. От същото време японците представляват хомогенен етнос, като се изключат айносите които те избили почти изцяло при навлизането си в островите. Какво се е случило от тогава досега в Япония. Ами нищо. Единственото им техническо постижение са самурайските саби, които между другото не са толкова уникални, дамаските са по-добри. Веднъж имали външен проблем но повеял "утринния вятър" и им се разминало. Какво друго вършили, ами нищо особено, гледали си японския театър, секли си главите, а които останел с неотсечена глава си разпорвал корема. Японските селяни съвсем доскоро живяли в същата мизерия, както и при пристигането им на острова. Какво се случило в Европа за същия период от време. Там започнали от същата точка. Няма да изреждам, но в резултат на техническия прогрес (т.е. способностите си) завладели света. Темата за Китай е същата, с вариации, и изводите са същите.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: За Китай и Япониянови [re: Arient]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано04.12.01 07:14



Za smetka na tova, pyk sega si navaksvat i dosta jakichko "usvojavat", osobeno Japonija i osobeno v Industrijata. :-))))))

Evropa? Kakvo tochno e Evropa? V Kitai e imalo razvita civilizacija kogato v Severna Evropa sa zhiveeli v zemljanki v gorite.

Mezdudrugoto Kitai sa edno ot drevnite samobitni civilizacii v sveta: azbuka, poezija, arhitektura, medicina, filosofija, astronomija, geografija, istorija..... e i te sa usvoili dosta neshta ot zapad, no mnogo sa si tehni. Ti prosto pravish mnogo edri obobshtenia. Mongolite i Tjurskite plemena se ravniavat na Vandalite v Evropa po civilizovan prinos, samite Kitajci sa smiatali Mongolite za Varvari i Divaci.



Тема Re: За Китай и Япониянови [re: Bvlgari]  
Автор Arient ()
Публикувано04.12.01 08:53



За Китай, от позицията от която водим спора, може да се каже много и в двете посоки. Действително аз глобализирам Европа и Азия географски и исторически, защото така най-добре личи сравнението, което искам да направя. А по отношение на "варварите", малко са народите, които не са обявили съседите си за варвари.
Китай е може би подходящ пример за това което нарекох "бавна" цивилизация. 1500 г преди н.е. Китай имал определени постижения в областта на поезията, философията, донякъде архитектурата, астрономията, географията, последните на едно доста първобитно ниво. Европа се раждала в кръв и разрушения, пламтяла Александрийската библиотека старите империи се срутвали и много от придобитите до този момент знания трябвало да се трупат отново. Какво става 1500г по късно. Китай има пак същите постижения в оластта на поезията, философията, донякъде архитектурата, астрономията, географията. Какво е направила Европа през това време не е необходимо да казвам, въпреки войните, чумите и азиатските нашествия. Благодарение на хилядолетното съзерцаване на природата и непокътнатите от хилядолетията знания, китайците открили много неща - компаса, барута, хартията, коприната, порцелана и още много други. Но как ги използвали. Компаса - за играчка, барута за фоерверки, останалите неща за търговия. Земеделието им не се променило хиляди години, "промишлеността" - също, корабоплаването им останало на едно примитивно ниво. Какво направили европейците с барута, когато достигнал до тях? Освен, че го ползвали много по-рационално (като изключим оръжията), веднага започнали да го модифицират и развиват за да се достигне фонда за Нобеловите награди. Подобна е историята с компаса. Благодарение на компаса били трасирани сигурно пътищата към Америка скоро след появата му в Европа. Вярно, занесли са насилие и смърт но това е положението. Така действа човешкия род. Ако кажеш, че е присъщо за европейците - спомни си азиатското нашествие в Европа. По това всички човеци си приличат, по други неща се различават. Китай е имал всички предпоставки да достигне и колонизира Америка поне 1000 г. по-рано. Огромна централизирана държава с възможност за заделяне на средства за проучване и изследване. Огромни човешки ресурси съответно огромно количество мозъци. Някакво корабоплаване, което при леко усъвършенстване е могло да осигури връзката с Америка. Компасът и барутът също са налице. Въобще каруцата натоварена, конете впрегнати, някой само трябва да каже "дий". Да, ама няма кой. Просто им липсва рационалност и стремеж към новото. Другите думи за тези понятия биха били "липса на склонност към насилие и желание за обогатяване". На пръв поглед изглежда вярно. Навсякъде, където е стъпил европеецът, насилието ескалира, а богатствата потеглят към Европа. Да, ама това също е характерно за всички човеци, просто европейците го вършат най-рационално и най-успешно.
Японците, такива каквито обичаме да си ги представяме, умни, трудолюбиви, упорити и дисциплинирани, би трябвало (ако са такива наистина) да изиграят ролята на Елада за тихоокеанска Азия, защото могат да се намерят паралели поне в началото на развитието им. И едните и другите са в един и същи етап на развитие при заселването си в местата където живеят днес. Японците унищожават айносите, елините - пеласгите. Японците са разположени в близост до древна цивилизация - Китай, елините също - Крит и Египет от където могат да черпят знания. И едните и другите първоначално са пирати. Даже за елините не може да се каже, че са трудолюбиви и дисциплинирани (а може би точно тук е ключа за бараката, защото "мързелът е движил прогреса на човечеството"), но с присъщия си арийски дух, усвоили всичко до което се докопали, веднага започнали за го развиват и усъвършенстват, открили още много неща и когато му дошло времето - предали факела на следващите. А японците, те замръзнали на началната си точка и трябвало да ги вкарват в световната история(и търговия) насила с грохота на американските оръдия преди 130-тина години. Днес крачели с гигантски крачки. Да но в стъпките на Америка. Нещо да са измислили, нещо да са открили. Имаше една реплика за Българския технически прогрес опреди 20-тина години. Българите крадат и прозвеждат нещо, но го правят лошо и да не се разбира, че са го откраднали, докато японците крадат и произвеждат нещо но го правят по-хубаво и пак не се разбира, че са го откраднали. От тук стигам до извода, че на японците нещо им липсва и то не е трудолюбие, упоритост и дисциплина. Мога да продължавам в този дух до безкрайност. Ако някой може да оспори, това което казвам ще се радвам да го прочета.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.

Редактирано от Arient на 04.12.01 10:56.



Тема Българите са българи! Нито хуни, нито тюрки.нови [re: Mindcrime]  
АвторXитъp 5ъp (Нерегистриран)
Публикувано26.12.01 15:51



Чети повече съвременни исторически открития, а не хипотвези от преди 2-3 века.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.