Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:43 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Прабългари <> българинови  
Автор ‡Ю⵴µ‡ (Ќћaњ)
Публикувано30.08.01 00:29



Би ли могъл някой от защитниците на славянската теза, да ми изясни (явно съм много тъп), кога става феноменалната трансформация от прабългари в българи?
Онзи ден изчетох отново цялата българска история писана по соц. време, където бе наложена тезата за прабългарите - джагали и българите - първи сред славяните, търсих внимателно, но не можах да го намеря.
Чудото на Мистериозната трансформация от едни в други явно е много важно събитие в нашата история според пишман-историците комунисти, но те не са уточнили, кога е настъпило то.
Последното използване на етнонимът "прабългари" се отнася някъде през втората половина на царуването на Борис I.

На крив Командир - народа му пречи!


Тема Re: Прабългари <> българи [re: ‡Ю⵴µ‡]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано30.08.01 08:27



Slavjanofilstvoto e mozychno zatymnenie koeto prechi na individa da izuchava Bulgarskata istorija obektivno i racionalno.

Napylno sym syglasen s tebe.



Тема Re: Прабългари <> българи (ами славяните?)нови [re: ‡Ю⵴µ‡]  
АвторApиeнт (Нерегистриран)
Публикувано30.08.01 21:54



Бях започнал вече да ти отговарям на въпроса в предишната тема но имам приблеми с връзката и става бавно. Да ти копирам ли началото на отговора си и тука(и без туй все едно и също дъвчем независимо от темата). Онзи по долу с "душевното разстройство", няма да го закачам. Нека си цвили на воля по прабългарските ливади.



Тема Pri tsaruvaneto na Boris I vsichki klasi veche imaнови [re: ‡Ю⵴µ‡]  
Автор _5v (непознат )
Публикувано05.09.01 19:43



veche imat ravni prava.Vsichki imat pravo da chetat i da pishat
Po tova vreme e imalo 4 klasi (sasloviya):azi,khazeri,turkmen i slavyani

Azite sa bili edinstvenite koito sa imali pravo da chetat i da pishat.Te sa bili taino obshtestvo sas svoya yerarhiya.Posveshtavali sa se iztsyalo na naukata(stroitelstvo,meditsina,matematika,fizika,himiya,astronomiya,istoriya,politiceski nauki i dr.)Te sa zhiveeli izklyuchitelno skromno i sa se rakovodili po svoi pravila.
Zhiveeli sa uedineno vav visokite planini i v manastiri.(1 ot vseki 60)

Khazarite sa bili upravlyavashto saslovie po tova vreme nachelo s hana.Oshte ot 5 god.vazrast te sa se uchili kak da yazdyat,kak da se biyat i vaobshte vsichko onova koeto im e bilo neobhodimo po vreme na voina.Stremyali sa se kam voenna kariera i obiknoveno sa umirali geroiski v nyakoya bitka(1 ot vseki 3)

Turkmen sa bili targovtsite i zanayatchiite.Zanimavli sa se s zhelezarstvo,darvodobiv,kozharstvo i targoviya(1 ot vseki 10)

Slavyanite sa bili prostolyudieto.Zanimavali sa se sas zemedelie,zhivotnovadstvo,lov i ribolov.Imali sa svoya yerarhiya na teritorialen(obshtinski)printsip,nachelo na koyato sa stoeli knyaze.Voennoplennitsite i emigrantite sashto prinadlezhali kam slavyanite.(2 ot vseki 3)



Тема Re: tsaruvaneto na Boris I vsichki klasi veche imaнови [re: _5v]  
Автор Arient ()
Публикувано10.09.01 11:37



Не зная от къде изскочи тази българска кастова система, не съм чувал за нея, но е логична и поради това не мога да я оспорвам. Бих искал да науча повече за нея, както и за източниците за нея. Названията на кастите изглеждат достоверни(ако не са наскоро измислени) и отразяват всъщност етническото разпределение, което за известно време е било и кастово което личи и по наименованията на кастите(или на трите от тях). Самите наименования на кастите са взети от етносите които ги образуват и (ако са достоверни) са още едно от многобройните доказателства за тюркския произход на прабългарите.
Както и да е. С остатъците от тая етническа кастова система Борис приключва окончателно полагайки 52-та рода на дръвниците. Резултатите не закъсняват. Освободена от прабългарската спирачка в управлението, България като славянска държава преживява своя първи раннофеодален апогей

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема А има ли някъде въобще...нови [re: ‡Ю⵴µ‡]  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано11.09.01 15:22



в разни писания и предания от преди 1000-1300г. споменаване на "прабългари". Не в сегашните писания, а хората тогава какво са си мислели за себе си?



Тема Re: А има ли някъде въобще...нови [re: Чepнorлaв]  
Автор Arient ()
Публикувано11.09.01 21:24



Точно "прабългари" не би могло да има(въпросът не е коректен). "Прабългари" е термин от съвременната българска история(и доколкото въобще са му обърнали внимание и в световната) използван от съвремените историци за разграничаване на понятията. За "прабългари" се приема монголоидната орда която, предвождана от Аспарух, и в съдружие със славяните(които вече били създали държавно обединение в Северна България) основали Българската държава. Това е официалната концепция на Българската историческа мисъл.
Разграничаването е необходимо за да се направи разлика между тях и съвремените българи, чийто произход е около 70% славянски, а останалите 30% не се дължат на прабългарите. Ювиги и останалите "прабългаристи" всячески се стремят да заобиколят представката "пра" и се опитват да поставят знак за равенство между "българи" и "прабългари". Т.е. опитват се да казват на бялото - черно, с цел намаляване на натиска на някои свои комплекси. Това което се опитват да внушат тук е невероятна манипулация.

Бих посъветвал всички, които искат да се доберат до истината, да не я търсят тук, а да потърсят сериозна литература по въпроса(не искам да манипулирам никого със заглавията, които аз бих предпочел).

Ако зададеш въпроса без представката "пра", отговорът ще е значително по- труден. Няма да лъжа, че съм чел лично византийските и латински документи от онова време, защото древногръцки не знам, а и с латинския съм много зле.Чел съм съвременни преводи на доста такива документи(това беше преди десеттина години). Например превод на колоната на Омуртаг(там езикът е древногръцки), и там родословието на хановете е изведено от Атила(Авитохол) за Кубрат не се говори и за българи не се споменава. За Кубрат (като съществувала историческа личност) обаче е известно от престоя му като заложник в Константинопол като заложник за съответния договор(беше изписано много по въпроса тук). Едно от имената , които произхождат(може би) от името българи е името на столицата на Волго-Камска България - Болгар. Но то не е свързано пряко с нашата България. Ще продължа после, отивам да гледам CNN.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Ima samo kosveni dokazatelstvaнови [re: Arient]  
Автор _5v (непознат )
Публикувано14.09.01 00:06



Kakto se doseshtash pismeni svedeniya za ustroistvoto na darjavata(i vaobshte nyakakvi pisani knigi ot tova vreme) ne se namirat,tai kato e bilo zabraneno da se pishat knigi.Osnovnoto zadalzhenie na khazerite e bilo da voyuvat ili da se gotvyat za voina(a ne da filosofstvat),na turkite da proizvezhdat stremena,orazhiya i dr.,a na slavyanite da hranyat darjavata.

1. Pismeni danni za kastovata sistema pochti nyama. I vse pak procheti starata istoriya na India,kogato" belite huni" nahluvat ot sever prez planinite i pokoryavat severna India.Vsashnost togava v India se poyavyava kastovata sistema.

2.A zamislyal li si se nad poslanieto koeto filosofat Konstantin otpravya:

"Az bouki vedi.Glagol dobro est.Zhivite tziela Zemlya, eshte i ...

"Azite knigite poznavat.Pismenostta e dobrodetel.Naselihte tsialata Zemya,oshte i ...

3. Igrata na karti e bila lyubimo zanimanie na horata oshte po tova vreme.No kakvo vsashnost simvolizira tya ?Kakav e neiniyat skrit smisal i kakva e neinata tsel?Vsashnost tova e alegoriya na edna voina mezhdu 4 tsarstva,koito voyuvat po mezhdu si.V parvoto tsarstvo nai visoko se e tsenila silata,vlastta i vaobshte geroizma(pikite).Vav vtoroto nai-visha tsennost e bilo milosardieto i lyubovta mezhdu horata.(kupite).V tretoto-parite(kakto e i sega :-))Koito e imal pari e mogal da patuva navsyakade po sveta,da si kupuva kakvoto si iska,dori i zheni.(karite)A v chetvartoto-duhovnata svoboda,znaniyata i madrostta(spatiite). Nadyavam se veche se doseshtash za koi tsarstva stava duma.
I naistina v tazi ogromna darjava,koyato zapochvala ot Cherno more i stigala chak do Tihi okean,mezhdu I i V vek stava edin malak haos(nyama da se spiram v podrobnosti)pri koeto vsyaka edna ot kastite(kakto ti gi narichash)se stremi kam nadmoshtie.Na praktika tova e edna prodalzhitelna grazhdanska voina,koyato dovezhda do upadak tseliya region i taka zapochva "velikoto preselenie na narodite"
Vav vsyako edno ot tsarstvata nai-silnata karta e (A)soto,a sled nego idva popa
(K)ing,damata(Q)ueen i valeto(J)ack-prestolonaslednika.Tova e taka zashtoto i ustroistvoto na darzhavata e bilo takova.
Kogato se razhdash ne znaesh kakav ste se rodish-beden ili bogat i v koya darzhava,nito pak kakvi shte sa ti roditelite.Taka e i pri igrata na karti-razdavat se,vizhdash gi,opredelya se koza(doma,t.e.na chiya teritoriya shte bade voinata)i
igraesh igrata dokrai.






Тема Re: Ima samo kosveni dokazatelstvaнови [re: _5v]  
АвторApиeнт (Нерегистриран)
Публикувано14.09.01 09:50



Нямам намерение да оспорвам евентуалната кастова система в ранната българска държава. Само казах, че не знам нищо за нея. Логично е да има такава. Подобна система(документирана) има и в ранна Франция, и в Англия след нахлуването на норманите и при още много други държави. Леко подозрителни(като че ли имат съвременен произход) са наименованията на кастите, "khazeri" - хазари, "turki" - тюрки, но ако действително е така, това е още едно доказателство за тюркския произход на прабългарите.
2. Контантин едва ли е имал някакви отношения с "ази"-те. Той впрочем не е имал никаква връзка с Българската държава. Глаголицата е създадена не за България(с азите), а за Моравия, където съответната каста едва ли се е наричала така. Впрочем този мнемоничен начин за по-лесно запаметяване на азбуката"Аз буки веди", мисля(не съм сигурен), не е от Константин, а е продукт на учителската практика на учениците му, които са се сблъскали с реалните проблеми на образователния процес и са търсили начини за решаването им. А и подреждането на думите по букви съвпада с буквите на Кирилицата, а не на Глаголицата, чийто автор е Константин.
Кастовата система на Индия е подходящ пример(тя е най-развита, и най-консервативна), но с едно две уточнения. Тя е наложена около 1000 години пр.н.е. от нахлулите в Индия арийски племена, родствени на персите и медите(всъщност произлизат от тях), а "белите хуни"(тюркски народ) се появяват там 2500г (приблизително) по-късно.
Това за картите е сполучливо и логично обяснение на проектирането на кастовите отношения в средствата за обучение. Шахът по подобен начин е игра за обучение на бъдещи стратези, Съвсем в днешно време подобна роля играеше "Монополът" Игрите са подготовка за реалния живот.
Не зная от кога се играят карти(аз лично съм изиграл тонове бридж), но мисля че първите сведения за картите в днешния им вид, са от времето на Луи XIV. Картите в България са надписани според английските наименования на персонажите, но аз съм виждал карти с R(Rex) за крал, според латинско-френското наименование.
Между I и V век на изток от Черно и Каспийско море, та чак до Китай няма устойчиви големи държави. Едно голямо псевдо-държавно обединение през този период е заселването на Готите около устието на Днепър, но натиска на хуните(първото монголоидно племе нахлуло в Европа) ги отхвърля на юг от Дунава. Великото преселение на народите (не според мен, основавам се на световни авторитети) си има по-логично и по-просто обяснение. Около началото на н.е. земята би трябвало да навлезе в нова фаза на ледников период(днес северните краища на Европа и Азия би трябвало да са вече замръзнали). В предшестващото затопляне (и по други причини, разбира се), човешките ресурси в Централна Азия рязко се увеличават(5000г пр.н.е. климатът на Европа и Азия е много по-мек и влажен, а Сахара не е пустиня а степ). Следва засушаване, което има засилващ се ефект с цикъл от 50-70г.(наблюдава се и до днес). Централна Азия става лошо място за живеене, а на всеки 50 - 60г се достига до кризисни моменти. Пръвоначално монголоидите(тюрки и хуни), се опитват да се спасят в Китай, но той в този период е в състояние да ги спре и в резултат на това на тласъци през 50-70г на Волга се изсипва поредното хунско или тюркско племе. Но това е вече друга тема.



Тема Абе мани снн..нови [re: Arient]  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано14.09.01 15:52



те представят нещата малко по-така...

Добре де, значи според теб идват тук някакви си 10 000 "пра"българи..мисля да ги водя българи, щото по твоите обяснения разбрах, че това наистина е измислено сега и подчиняват всички славянски племена за нула време... Е как така бе брате? Хич не ми се верва да знаеш.. Откъде на къде славяните ще пристават на някакви монголоиди? Че нали са били цели 70% над тях?!? Нещо май ти се къса логиката..само от този факт да го погледнеш. Пък и що българите да са монголоиди?? Да не би да са ни дръпнати очите сега? Пак нещо не ми се вярва...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.