Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: За Борис IIIнови [re: AK47M]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано17.09.01 13:08



Кой знае знае ли се?!



Тема Добре де...нови [re: AK47M]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано17.09.01 16:05



...познаваш ли я тая душевност или тъй просто само напук пък .
Мен примерно ме впечатли фактът, че Хитлер е имал изключителен и необичаен направо респект от Борис III - респектирал го е със самата си личност, същностно... Дали ценящият е давал признание на по-големия или е въпрос на миналости, но това необичайно нещо е налице.
Мдаа, врреме е вече да се гледа по-дълбоко, когато ще се дават характеристики и тълмежи, та след век като се погледнем (като повсеместна култура и светогледност говоря) да не се чувстваме унижени колко сме беднички в "знанията" си. И действително в кавички, защото знанието не е информираност, ами вникване във фактите за разчитане на енергиите, които са ги формирали. Ясно ми е, че светът е все още далеч от това, но няма къде да избяга от обучението си и колкото по-овреме запретне ръкавите, толкоз по-бързо ще се свърши (изтърка) на Сизиф камъка...
Отношението Фердинанд - Борис ІІІ също е забележително: Фердинанд направо си му е завиждал на сина си, че е извисен и му се е набивал като трън в очите, подсещайки с едното си само присъствие за собствените му неосъществени себенадмоги. Но точно пък тая свръхсебичност, която Фердинанд има, го прави устойчив - първо да приеме българския трон, напреко всички недоволства (а сме имали нужда от човек с неговата култура, амбиции и презрение към повели извън собствената му воля, за да ни утвърди и нас като възстановила се от "небитието" държава в битката за утвърждаването на себе си); после пък - да изтърпи отлъчването от папата, но да не ни изведе от Православното лоно, където са големите идейни кипежи (всичките седем Вселенски събори например са свикани от Източната църква) и т.н., и т.н.

P.S. Какво би ми казал за спартанския законодател Ли Кург? Интересно ще ми бъде да чуя трактовката ти, ако си го разучавал.



Тема Re: Добре де...нови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано18.09.01 19:05



Не ме интересува душевността на Борис или Фердинанд, иначе щях да се мотая в клуб Психология. По-важно е какво са направили за България. А тя възкръсна от пепелта благодарение на хора като Стамболов, К.Стоилов, З.Стоянов, Батенберг и т.н. Колкото до Хитлер, едва ли е имал респект към някого, още по-малко към Борис, имайки предвид, че Борис никога не е имал категорично отношение по никакъв въпрос. Най-колебливият и страдащ вътрешно български цар. Айде, Фердинанд е ясен - той е бил обратен и се е отнасял към всичко с присъщата на властимащите обратни арогантност, оттам и впечатлението за решителност. Като прибавим и отношението му към дивото българско племе и загубените с лека ръка територии, се оформя образът на типичен европейски аристократ - без национална принадлежност, способен да заличи цяла нация, за да защити личното си достойнство. Да не забравяме, че и обявяването на независимостта на България е целяло единствено да укрепи неговото царско достойнство - дори е наредил да бъде съборена централната порта на Царевец, за да мине каретата му. Ами Борис? Отказал бил участие на българската армия на Източния фронт. Основна заслуга. Ами никой не му го е искал. Мислиш ли, че ако Хитлер му беше поставил ултиматум, Борис щеше да откаже? За сметка на това пък обяви война на Америка и Англия и докара бомбите в София. Не ти ги говоря тези неща от любов към спора, а защото наистина не виждам с какво Кобургите са помогнали на България.



Тема Re: Добре де...нови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано19.09.01 01:46



"Хитлер е имал изключителен и необичаен направо респект от Борис III - респектирал го е със самата си личност, същностно... Дали ценящият е давал признание на по-големия или е въпрос на миналости, но това необичайно нещо е налице." - Моля ?!!
Някъде бях чел че при среща между двамата се е наложило присъстващите немски генерали да спрат Хитлер да не атакува физически Кобургота. Мисля че го четох в биографията на Стефан Попов или пък в някакви писания на Филов.
Както и да е - съществуват хиляди свидетелства твърдящи точно обратното на това за което говориш.

За отношението Борис - Фердинанд не мога да добавя много - по-скоро бих съкратил емоционалните добавки.

И да - who the hell is Ли Кург - това някой кинезин ли ще да бъде.

Виж, ако говориш за царя на тракийското племе едони, носещ името Ликург или пък си имала предвид намейския цар зовящ се със същото име - Ок. И какво за него ?



Тема Re: Добре де...нови [re: Cлeдyщий]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано20.09.01 19:53



Може би имаш предвид митичния спартански законодател Ликург, който се е занимавал със земеразделянето и парламентарния правилник на Спарта. Те, спартанците, между другото са имали по двама царе едновременно - представяш ли си какви идиоти? Затова са западнали икономически и военно.



Тема Re: Добре де...нови [re: AK47M]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано20.09.01 21:25



Имах предвид точно двайцата, които са ми известни от гръцката митология.
За "митичния законодател" нямам спомени да съм знаел нещо. Вече знам де - спартанците са били идиоти :-))



Тема Re: Добре де...нови [re: Cлeдyщий]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано20.09.01 21:30



И аз нямам спомени, ама го извадих от Краткия исторически справочник. А пък ако видя жив спартанец, ще го питам защо имат двама царе. На мен и един ми идва много. Нещастници.



Тема Re: Добре де...нови [re: AK47M]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано20.09.01 23:21



Защото това е типично за хомосексуалците /или дупедавците по бугарски/.
Ние бугарчинята от там идваме и пак натам сме се запътили :-)
Просто не можем да търпим когато не ни е вътрешен :))
ТРЯБВА да си имаме господар и той да си ни употребява редовно - инак ще се чувстваме адски нещастни и необичани от никого :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.