Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 19.04.24 
Музикални
   >> Heavy Metal
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За метъла и 80-те  
АвторБekc (Нерегистриран)
Публикувано14.01.03 21:39



Годината е 2002 юни месец , градът е Хановер , Германия. Това е поредната спирка от европейското турне на Джудас Прийст. Още преди два месеца съм си купил билет , за да изпълня най-сетне младежката си мечта да видя Джудас на живо.Най-сетне идва денят и се запътвам към залата. Но по нищо не можеш да познаеш , че има някакъв концерт в Хановер. Всичко е спокойно , даже наближавайки заличката пътувам с едва десетина фена в трамвая. Залата (Капитол) е много малка , побира маскимум 1500 човека. Най-напред се появява една немска подгряваща банда , не бяха лоши.След това идва около половин час чакане , след което светлините бавно изгасват , чуват се началните гръмове на Metal Gods и първите акорди избухват , заедно със светлинните ефекти и стоящият на 5 метра от мен Ripper...... Концерта е страшен , зувка също , Ripper се оказва пич - абе всичко си е почти като постарому........
След края на концерта правя равносметка на събитията и изпадам в спомени и лека носталгия по отминалото време. Спомням си как Джудас навремето пълнеха 20 000-ни арени , а сега свирят пред обидно малко хора - Мишо Шамара събира повече от тях....... Но така е , всичко се променя , музиката също не остава настрани от бързея на времето и ни натрапва новите си звезди и течения.......
А беше време когато групи като Judas Priest , Iron Maiden , Wasp , Warlock , Metallica ,Accept , Scorpions ,та ако щеш и Europe , Whitesnake i Bon Jovi пълнеха стадионите навсякъде по света , списанията се надпреварваха да изкарват статии, снимки и клюки за тях , емтиви въртеше клипове нон-стоп.Мина времето на дългите коси , кожените и дънкови якета с емблеми на любимите банди , моторите , железариите и метъл-купоните. Българските младежи по онова време не останаха по-назад от европейските и американските си връстници , макар че никога не можаха да се насладят на концерт на метъл банда, с изключение на малцината , които ходеха в чужбина.Чак след промените видяхме със закъснение Аксепт , Скорпионс , Ковърдейл , Металика ,Мейдън, Халфорд и няколко други , но ..... не беше същото. Ние никога не видяхме на живо банда в нейния апогей. Никога не видяхме на живо Доро да мята русата си грива и да пее All we are , не можахме да се насладим на Брус Дикинсън и Мейдън , не видяхме Джудас заедно , не чухме Юръп и Джоуи Темпест в най-силните им години...... И въпреки това бяха страшни времена. Никога няма да забравя тази мания.Всеки беше "металист" , пускаше дълга коса , събираше значки и емблеми на разни банди , коженото яке беше задължително , както и тениската на любимия състав.Вечерта като се събирахме в махалата и по-големите ни разказваха най-различни измислени истории , от които на нас ни оставаше отворена устата. От сорта на: "Абе знаеш ли , че Брус Дикинсън като запее и мести тир" или "Китариста на Кис като извади една китара-картечница и като вземе да стреля с нея и на първия ред всички дават фира".... Такава мания имам чувството , че никога повече няма да има. Просто метълът беше в апогея си 80-те години.
Знам , че нещата много се промениха оттогава.Далеч съм от мисълта , че нещо може да трае вечно.И аз се промених също така.Не нося вече онези кожени якета , нямам дълга коса , купувам си всякакви дрехи , просто гледам да съм в крак с модата.Е , не тази , която ни налагат американските рапъри - маймуни , а тази , която ми харесва. Старите банди ги слушам само от време на време , като днес например , когато се сетих за тези славни времена и ме обзеха едни спомени.......
С вас същото ли е?



Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: Бekc]  
Автор soultanski (непознат )
Публикувано15.01.03 15:35



spokoino: su6toto e!



Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: Бekc]  
Автор Vaclav Mrazek (serial killer)
Публикувано15.01.03 16:13



Човече, за какво говориш? Та тогава беше съвсем друга епоха! Спомням си, как ходехме на битака и си купувахме странички от Metal Hammer за 50 стотинки парчето. Една тениска на Helloween, Metallica или Iron Maiden вървеше по 50 лева! И се купуваха. Имаше глад за Metal! Как набавяхме записи ли? Ами в София имаше точно 3 студиа по 35 постановление, носехме празни касетки (естествено, купувахме ги от битака за по 10-12 лева), приемащия ги слагаше в амбалажен плик от плод и зеленчук и надписваше: "Helloween'88", "Metallica'86" и такива. И ако имаш търпение (и късмет да не ти сменят лентата) след около седмица получаваш поръчката. Описи, естествено не даваха и трябваше да си ги преписваме от една тетрадка... За лицензирани продукти и дума не можеше да става, освен една плоча на DIO, издадена от Балкантон. То после излязоха Ахат, Ера, Конкурент, Импулс... Когато отидох до Югославия през 1989-та и си донесох една оригинална касета на "...And Justice For All" - мале, радост. Романтика.

It was Vaclav Mrazek and she was the first of the seven ones...


Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: Бekc]  
Автор Ravenlord (аболиционист)
Публикувано15.01.03 23:45



Това, което е било за теб метълът, сега са други неща. За група дошла тук в апогея си - H.I.M.



Тема Ех, младостнови [re: Ravenlord]  
Автор ZakkWylde (Селянин)
Публикувано16.01.03 13:51



Освен това и Therapy?. Концертът им беше много добър, тълпата се веселеше.. въпреки че бяхме около 2000 човека. Но беше велико (за мен)!
Инак да, метъл музиката не се радва на такова разпространение, както преди 15-20 години. Преди тя беше символ на бунта срещу утъпканите пътеки, сега почти никой не иска да прави свой път. Все пак се забелязва лек подем на нещата, дано не се лъжа в преценката си.
От друга страна ние си знаем, че тази музика не е за всеки и никога няма да стане масова, нали?

Редактирано от ZakkWylde на 16.01.03 14:00.



Тема Re: Ех, младостнови [re: ZakkWylde]  
Автор Vaclav Mrazek (serial killer)
Публикувано16.01.03 15:07



Тия дни си размишлявах: ей, ако негрите масово правеха метъл? Т.е. черните не са чужди към тази музика, например ще спомена Body Count, китариста на Suicidal Tendencies, вокала на Sepultura... Както и да е. Тези хора имат музикални способности, и може би метълът щеше да е много популярен. Ама, ако всеки слушаше метъл, аз щях ли да го слушам? Щях ли да съм "черната овца"? Просто да бъдеш "черна овца" сред черни овце, е малко необясним феномен. И сега металистите не сме малко, в интерес на истината забелязвам повишен интерес от наборите 85-86-87... Пък един ъндърграунд концерт през 1997-ма събираше по 250 души, при билет 50 ст. (Storms In DreamsSilence I), сега се събират 400 при билет 2 лева (Tribute To Chuck Schuldiner). Относително е, но е и показателно.
Никога не можеш да минеш през една и съща река, поколенията също се сменят... Ние, някогашните металяги, сега сме улегнали чичета с по две деца

It was Vaclav Mrazek and she was the first of the seven ones...


Тема Re: Ех, младостнови [re: Vaclav Mrazek]  
Автор Ravenlord (аболиционист)
Публикувано16.01.03 23:07



Za men li4no si mislq 4e nqmashe da ima razlika ako metylyt beshe masov. Daje mi se iska da beshe. Ne mi pre4i ako drugi hora slushat liubimata mi muzika, ne sym "buntar". No pyk e mnogo nepriqtno, 4e kydeto i da ida, na kupon, na diskoteka, muzikata e ujas, dokato ne vkaram solidno. Sled tova vsi4ko si idva na mqstoto:)



Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: Vaclav Mrazek]  
Автор Бaй-Дaню (мускалчик)
Публикувано18.01.03 04:07



Eeee, що лъжеш хората така бре човече!
В края на 80-те в София имаще много повече от 3 студия за записи.
Отпървом естествено всичко се почна пред кино Дружба, където 85-86 година човек можеше да си занесе касетка и срещу 3 лева на тава Владо-Кучето, Гетсби, Съби или Стареца ти правеха запис точно за един ден! С опис и освен това лично на мен нито един от тез хора не ми е сменил лента, а джитках с ТДК 90-хромки (тате ми ги купи от Кореком, хаха!). След това наникнаха яка сурия студия почти по едно и също време: Славчо (в подуене), Алекс, Мина (тя правеше описите на български език - още помня как на един приятел му бяха превели "Карти в небето" на мейдън :), Квазар в студентски град (много яко студио, което беше унифицирало всички албуми на 45 минути, хахах - ако е по-дълъг е отрязан, ако е по-къс го допълват с нещо), имаше едно студио на Фритьоф Нансен и едно на Жданов (забравих му името, в едно мазенце малко беше, но пък само те единствено имаха двата албума на Griffin!). После вече Гетсби и Съби си бачкаха по домовете и ако ги познаваш можеше да идеш в тях и да си поръчаш запис, също при Пепи Бакрачев - той продаваше и на битака, Сашо рижия чат-пат отваряше оказион ту тук-ту там, Гларуса от Изток също продаваше яко оригинални плочи (sabbat, forbidden, napalm, target, втория angel dust се от него сме си ги купували :).
Чааак после, към края на 1991-ва Рива саунд отвориха първите си две студия на 5-те кюшета и срещу медицинска и Питър "Дъ Уизърд" им беше продавач, преди да се светне и да си направи собствен бизнес . А в горното студио бачкаше един Тони дето ми завлече първата тава на Exumer и властелина на пръстените, а един приятел със 88 касетки! Много подло парче се оказа тоя Тони накрая!
След това вече всички знаят за Кадифето (продаваше фанелки на крак пред НДК-то), Ицо коня и 0.4.3.
Мдам, все едно е било преди векове

Тръц - Пръц


Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: Бekc]  
Автор мeтъл Джyмa ((не)познат)
Публикувано19.01.03 18:37



Да-а-а, добри времена бяха. Тогава бях ученик в родния си град Ловеч. Имаше едно единствено "студио", а жадните за метъл души - много. Ако успееш да запишеш желания албум за по-малко от седмица - това беше супер, а и три лева за запис не беше никак малко, за това най-често си ги презаписвахме от приятели. Концертите - освен българските групи имаше само две руски, едната беше "Ария", а другата ... не помня вече, но беше велико. Не бяхме чували дори имената им, а за тяхни песни и дума не можехме да издумаме, но беше истински метъл и то на живо - просто жестоко! Не сме ходили на концерти в големите градове не само защото за едно ходене на концерт в София щеше да хвръкне половината татова заплата, ами и защото нямаше никаква информация. Помня че за концертите на руските групи имаше афиш само на входа на Летния театър, който не само е на 2-3 километра извън Ловеч ами е и на 400-500 метра надморска височина над града. Въпреки това непродаден билет не оставаше. За сметка на това частните купони бяха ежедневни, но не правехме поразии - "малко" по-силна музика и от време на време някой "попрекалил", но без улични безредици и побоища. Когато обаче станеше нещо подобно всички в един глас ревяха: металистите, металистите.
Сега, както казва Вацлав Мразек "вече сме женени и с деца", а на туй отгоре сме притиснати от проблемите на кучешкия си живот, така че ако ги нямаше творенията на Accept, Judas, WASP, Tesla, Blind Guardian, Helloween .... до сега да съм изкреизил. Стремя се да слушам и нови групи, за да не се заробвам в миналото като баща ми, за когото най-хубавата музика си остава старата градска песен, но нещо не могат да ме грабнат от първия път. Все пак Rhapsody, Stratovarius и Hammerfall стават за слушане . Дайте линкове към мп3-ки (безплатни ) на групи свирещи подобна музика.
Дайте малко инфо - вярно ли е че Helloween са се разпаднали?

Още малко толерантност никога не е излишна


Тема Re: За метъла и 80-тенови [re: мeтъл Джyмa]  
Автор o2 (maniac)
Публикувано19.01.03 20:03



не само, че не са се разпаднали, но и се очаква нов албум пролетта... иначе мп3-та има на mp3.online.bg в големи количества...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.