Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:32 25.04.24 
Мобилни комуникации
   >> GSM
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Да де..нови [re: Чepнorлaв]  
Автор matematic (lud)
Публикувано28.11.03 18:05



e kvi shte sa tzenite znae li se veche



Тема Никой не казва..нови [re: matematic]  
Автор ЧepнorлaвМодератор (рекордьор)
Публикувано28.11.03 18:07







Тема ке зарежими глобул май...нови [re: Чepнorлaв]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано28.11.03 19:14



.. ако тез дръвчета все такива хубави ги правят

Редактирано от checho на 28.11.03 19:14.



Тема Re: ке зарежими глобул май...нови [re: checho]  
Автор CenzorМодератор (Мародератор)
Публикувано28.11.03 19:28



checho тук яко послъга!




Тема Отговори на някои въпросинови [re: Чepнorлaв]  
Автор 3вeздeлин Бopиcoв ()
Публикувано28.11.03 20:53



Здравейте,
Прегледах темата и ще се опитам набързо да отговоря на някои от въпросите, на които знам отговорите

:) Ако пропусна нещо - питайте. В клуб Мобиком на доста от въпросите съм вече напълно или поне частично отговорил.

1. Така - имат ли блутут у ИР
- тези, които съм виждал не. Въобще проблем сега за CDMA на 450MHz е, че има твърде малко телефони (12 с анонсираните за Q1/2004), като очакванията са, че към момента на старт на система в БГ ще бъдат

над 30 модела. Тогава вероятно ще се покрие пълния спектър модели от велю през бизнес и чак до сегмента на изгъзиците. Тук ще добавя, че се поддържат и апликейшън платформи native BREW и всичко върху него примерно JAVA

2. Имат ли мейл клиент - някои модели да. Други имат IE3 lite. Въобще за телефоните всички екстри, които са познати от GSM света най-малкото се анонсират и за 450MHz апаратите. Включая комбиниран GSM/CDMA телефон или поддръжка от UIM (това е аналога на SIM картата в CDMA света) на SIM информация, така че като сложиш UIM в обикновен GSM да можеш да роам-ваш естествено ако има договори за роуминг между операторите (не ме питайте тук за повече инфо - нямам)

3. SMS. Всъщност matematic задава основателен въпрос, но решение на проблема си има при едно по-широко и творческо разглеждане на технологиите :) Така че за СМС - отговорът е твърдо Да.

4. Колко струват телефоните - отговора е нищо. Не се продават. Няма такава услуга в БГ. Колко ще струват - като му дойде времето ще разберем :) Съжалявам, но всеки друг отговор е спекулация по темата, а тук не сте от кол и въже събрани, че да ви приказвам глупости.

5. Цените на услугата -
- глас
това, което Мобиком публично заявява в момента за цените е, че ще запази досегашната си ценова политика. Тя в общи линии може да се опише така - най-евтиния оператор на пазара. Повече -

.
- данни
не мога да се ангажирам с оценка. Все пак тук в този форум не представям официалната позиция на Мобиком а личното си мнение.

От общи съображения може да се каже, че изграждането на CDMA мрежа от Мобиком на 450MHz е близо порядък по-евтино от изграждането на подобна GSM+EDGE мрежа. Т.е. инвестициите ще са много по-малки, но дали това ще се отрази като манна небесна за потребителите - зависи. Общия проблем на всички 3G мрежи е, че потребителите мечтаят за техните услуги, но не искат да ги плащат.

6. Кое поколение е CDMA - какво съм го казвал на няколко места в други теми - което напишат вендорите - това ще е. И 33то да напишат и на него ще се радваме. Но - CDMA технологията, която Мобиком евентуално ще внедри е CDMA2000 1X EV-DO. Тя е без съмнение 3G, повече за това - в инфо темата дето съм пуснал в клуб Мобиком. Това, което Мобиком в момента тества е CDMA2000 1X с един кериър и позволява пренос на данни до 153Kbps. На снимките, които са показани по-горе ми се струва, че е работено през телефон със сериен интерфейс 115.2Kbps. При мен през USB си лепи 153 като слънце. Ползва се един кериър щото толкова място сме освободили - знаете честотите не са без пари.

7. Ще има ли такава мрежа в БГ?
В момента не може да се каже. След месец собствениците на Мобиком ще вземат решение по въпроса. Т.е. това, за което си говорим в момента са хипотези. Ще съм ви благодарен, ако направите шевствие в подкрепа на CDMA проекта от Руски паметни (БТК) до министерството на Т и С :))))

8. Каква е мощността на излъчване на телефона
да - 200mw е вярно число. Тая технология - така работи! Що така - който чатка математика и физика - беж към сайта на Qualcomm - те там са се похвалили. Който не му се занимава - може да се опита да ми повярва :) Веднага обаче си признавам, че не съм мерил мощността и твърдя горното число на база "открити" източници :)

На 5W работеха возимите мобифони, както и някои легендарни носими модели, към които изпитвам носталгия :))

В момента мобифоните и GSMите работят на съпоставими мощности с предимсто на GSM-а, че там тази мощност не се излъчва непрекъснато.

9. Какви още полезни характеристики има CDMA стандарта в сравнение с GSM

ГЛАС
- шумоустойчивост
- секюрити
- мек хендоувър
- native PTT и т.н. изгъзици, които ритат TETRA след шамара, който и заби GSM
- по ефективно използване на честотите и по-голям капацитет на една клетка
- по-големи разстояния на покритие на една базова станция. Твърди се, че не са проблем растояния от 100км, което разбира се едва ли става с малка пишка за антена и 200mw мощност.

Веднага правя уговорката, че последните две характеристики са в обратнопропорционална зависимост.

Ако има някакви други разлики - те идват от кодеците, които се ползват, но не съм специалист тук.

ДАННИ
Директно сравнение няма да правя. Със CDMA2000* е съпоставим директно с EDGE, като CDMA2000* има по-clear upgrade path

10. Недостатъци
- има си разбира се. Повечето сте ги изброили вече. Основните не са в технологията.

Звезделин

Редактирано от 3вeздeлин Бopиcoв на 28.11.03 23:29.



Тема Re: Хе хехенови [re: Чepнorлaв]  
Автор mobikommanqk (mobifonist)
Публикувано28.11.03 21:26



tuka gre6i6. 6te durvat mobifonite minimum 5 godini. W demonstracionniq centur mi kazaha 4e mobifon si imal pazarna ni6a!



Тема Re: Хе хехенови [re: mobikommanqk]  
Автор beta (phone test)
Публикувано28.11.03 21:37



da imat si do puskane na cdma



Тема Re: Хе хехенови [re: beta]  
Автор mobikommanqk (mobifonist)
Публикувано28.11.03 22:36



i sled towa 6tqli da si imat. Mobifonite 6tqli da sa nai eftini. Az ne se broq ot tezi.



Тема Re: Отговори на някои въпросинови [re: 3вeздeлин Бopиcoв]  
Авторwebmastera (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 23:33



A sybota i nedelia raboti li demonstracionnia center?



Тема И след това... [re: beta]  
Автор Cпoмeниии (MetalMoto™)
Публикувано29.11.03 10:03



...ша си има NMT ... Е у румънско си бачкат двете мрежи - CDMA и NMT вече две години...един и същ е операторът.
Аз мисля, че NMT ще стане мрежата за хората с по-малки финансови възможности...много евтини апарати...и ниска цена за минута разговор...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.