Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 02.07.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема EGNOSнови  
Авторturist (Нерегистриран)
Публикувано01.10.09 19:30



Днес зърнах новината, че EGNOS вече е стартирала редовна експлоатация, вкл. и за региона на България. Според инфо на страницата на Галилео, приемниците за GPS би трябвало да приемат и сигналите на EGNOS (тези за свободно ползване 1559-1591 MHz) без да интерферират с GPS. Интересно ми е дали някой е забелязал някаква промяна - според новината точността би трябвало да е станала до 60 см - 2 м.



Тема Re: EGNOSнови [re: turist]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано02.10.09 18:39



Днес ми се наложи да попътувам. GPSа ми е Garmin Etrex Legend. За първи път видях спътници с номера 33, 34 и 37 но през цялото време двата останаха изключително ниско над хоризонта (33,34) и се местеха от север до запад - югозапад. 37 се издигна почти до 45 градуса но за никой от тях GPSа не показа приемане на ниво. Само един или два пъти за секунда 37 се показа в сиво в стълбчестата диаграма за силата на сигнала и след това изчезна.
Тази вечер ще видя дали имам заредени акумулатори и ще оставя гармина на северния прозорец да видим дали ще направи някаква синхронизация.

Само за информация, WAAS корекцията ми е включена, при изключването й 33,34 и 37 изчезваха.



Тема работи!нови [re: scanner]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано03.10.09 11:55



Най-накрая успях да се преборя с корекциите. Много четене докато разбера, че трябва да се изключи Battery Saver режима (Main menu -> Setup -> System) и да се мине в Normal.
Под 10 минути в градски условия с изглед на юг, спътник 37 на около 45 градуса над хоризонта и се появиха "D" в диаграмата на спътниците.



Тема Re: работи!нови [re: scanner]  
Авторturist (Нерегистриран)
Публикувано03.10.09 13:28



и аз го засякох същия сателит (аз съм с GPSMap 60CSx), но дали заради облаците или заради това, че съм на балкона - точността е като преди. Бележка: и преди бях настроил WAAS . EGNOS Enable.



Тема Re: работи!нови [re: turist]  
АвторJoto (Нерегистриран)
Публикувано04.10.09 00:54



Може ли малко разяснение. На мен D (д.приемане) ми се появяваше доста отдавна и аз го свързвах с WAAS. Каква е разликата сега при EGNOS?



Тема Re: работи!нови [re: Joto]  
АвторDok (Нерегистриран)
Публикувано04.10.09 14:22



Наистина, някой ще разясни ли разликата между WASS и EGNOS ?



Тема WAAS и EGNOS (пък и MSAS) [re: Dok]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано04.10.09 23:22



До колкото знам, WAAS и EGNOS работят по един и същ начин. Разликата е в това, че WAAS е система за подпомагане на GPS в USA, а EGNOS работи в европа. Нека специалистите тук да кажат повече неща и ако нещо греша.



Днес се върнах от кратка разходка (само двудневна) из селата наоколо. Максималната точност, която Etrex Legend-а ми даде беше 2 метра, без корекциите преди е постигал максимално 4 метра. Нямах възможност да изляза на съвсем открито място, където да хвана добре спътници ниско над хоризонта, но и това ще стане в близките няколко дни.



Тема Re: WAAS и EGNOS (пък и MSAS)нови [re: scanner]  
АвторLZ1JNG (Нерегистриран)
Публикувано06.10.09 19:32



Да звучи достоверно, но тогава защо смятате, че работи от скоро ??? Още преди 3-4 години започнаха да се приемат корекциите, които се индицираха на бара на Garmin като "D". Наистина дълго време ги нямаше, но известно време отново се появиха.



Тема Re: WAAS и EGNOS (пък и MSAS)нови [re: LZ1JNG]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано06.10.09 22:20



Със сигурност в началото на лятото опитвах да включа корекциите и тогава изобщо не излизаха сателити с номера над 32. Възможно е системата да е работила и преди време, но официално е обявено, че от 1 октомври EGNOS работи. Това предполага, че няма да има повече изключвания както се е случвало преди.



Тема Re: WAAS и EGNOS (пък и MSAS)нови [re: scanner]  
Автор ZappoМодератор (оптимист)
Публикувано10.10.09 12:41



Чудесно.
А дали можеш да провериш и точността на "корекциите"? В смисъл да не гледаш това което пише приемника а да сравниш координатите с някоя референтна/известна/ точка... Има едни предположения че за нашия регион няма работеща наземна референтна станция и съответно "корекциите" може реално да водят до по-голяма грешка отколкото точност.

Дори и с по-стар приемник се намира опция за "осредняване координатите" на дадена точка. Приемника седи на едно място и осреднява с натрупване информацията всяка секунда. Така с достатъчно търпение, например 1-2 часа стоене на едно място координатите биха били доста уточнени. След това примерно след ден-два да се отиде на същото място с активиран ЕГНОС и да се види какво ще показва.

Друг начин за който се сещам е да се отиде до някоя наземна реперна точка и да се кажат ЕГНОС координатите и информацията която пише на точката. Все ще се намери геодезист койо да сметне и каже колко близко са координатите до истината...






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.