Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 24.09.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема BG топо 1:50000 (генщаб) растер - ново  
Автор D.H.V. ()
Публикувано27.11.06 16:44



Ако някой се интересува -

има топографски карти на България 1:50000, руски военни. Несравнимо по-точни и подробни от американските, които циркулират по мрежата от по-рано. И няма липсващи листове - покритието е 100% - около 350 листа.
Картите не са геореферирани, но в момента работя по въпроса. Калибрирам ги във OziExplorer, като свърша, може да кача някъде .map файловете.


п.п на сайта има и още хиляди карти на генералния щаб, от Европа, Африка и Азия.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторGH (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 18:38



Да,наистина са по добри!Ако си ги свалил всичките качи ги някъде накуп че процедурата е доста бавна.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: GH]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано27.11.06 20:20



Няма къде да качвам, сори.
Вярно е безкрайна досада, но иначе сайта им е бърз. Бави само процедурата с брояча и числата.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Автор DTMF (член)
Публикувано28.11.06 00:57



подсети ме за друг линк,. тук има снимки от които можете да си направите карти

http://store2.data.bg/bikerboyfeniks/Karti%20na%20gradove%20v%20Bulgaria/



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано03.12.06 18:18



Оригиналите много изглежда да са от тук, качеството е по-добро, а и се теглят без писането на кодове:





Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторFen (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 11:28



А може ли да сподели някой в какава коодинатна система са?
Регистрирам ги с "OziExplorer" и се получава някакво отклонение спрямо записани тракове.
Същите тракове качени на натовските карти и 100000 карта на България застават на мястото си.
Пробвах различни варианти координатни системи в Ози но с никоя няма съвпадяемост със ситуацията.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано05.12.06 11:52



Калибровката в OziExplorer се прави така:

Map Datum: Pulkovo 1942 (1)
Map Projection: Transverse Mercator
Параметри:
Scale Factor: 1
False Easting: 500000
Central Meridian:
за зона К-34: 21° 0' 0'' E
за зона K-35: 27° 0' 0'' E

Това важи за всички руски карти на Генщаб. Зоните се смятат така:
К-30: централен меридиан 3° 0'0'' W (запад)
К-31: централен меридиан 3° 0'0'' Е (изток)
К-32: централен меридиан 9° 0'0'' Е
К-33: централен меридиан 15° 0'0'' Е
К-34: централен меридиан 21° 0'0'' Е
........
и т.н.

Редактирано от D.H.V. на 05.12.06 12:05.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: bobo]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано05.12.06 11:53



Да, явно това са оригиналите.
Мерси за сайта





Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторFen (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 12:31



Благодаря за светкавичния отговор.
За тази координатна с-ма не се бях сетил. За пръв път работя с руски карти и бе напълно логично да са в коорд. с-ма по руски стандарт.
А каква е разликата между Пулково 1 и 2?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано05.12.06 12:50



Няма разлика между Пулково 1 и 2. Не знам защо са две. Параметрите им са напълно еднакви



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторFen (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 13:49



Чудя се дали да не взема да ги метна някъде на по достъпно място картите след като ги регистрирам?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Авторiakomir (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 23:32



az moga da predostavq moqta mashina prez ftp i za izvesno vreme da gi darja ako nqkoi iska da gi kachi registrirani,
sushto bih pomognal ako nqkoi iska da si gi razdelim da gi registrirame, samo che nesum georeferiral s Oziexplorer a samo s Mapinfo i ArcGis
ICQ:168615106 pishete mi na icq
student sum i rabotq MGU zanimavam se s geologiq i gis



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Авторark (Нерегистриран)
Публикувано06.12.06 08:42



Ако ги калибрирате ще бъдете златни!



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: ark]  
Авторlakomir (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 15:00



nqkoi da e e registriral nqkvi karti ot tezi, a dali biha mogli da se otvorqt v MapInfo



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: lakomir]  
Авторlakomir (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 16:51



a zashto ne se otvarqt tif failovete v oziexplorer lzw kompresiqta neshto ne mu haresva mai, nqkoi moje li da mi obqsni na kratko kak da si registriram nqkolko kartni lista che mi trqbvat da gi polzvam posle v mapinfo
Moje li da se transformirat kordinatite ot Pulkovo 1942 vav WGS84?
Ako raztovarq tochki ot GPS i sloja za osnova registriran karten list v Pulkovo 1942 tochkite shte zastanat li po mestata si?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: lakomir]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано24.12.06 10:56



Като реферираш картите както съм описал по-горе, след това всичко си идва по местата. Софтуера ти прави конвертирането между Pulkovo и WGS84 или в каквато искаш друга система.

LZW компресията не пречи, файловете се отварят в OziExplorer. Ако имаш демо версията обаче, тя има ограничение само за некомпресирани файлове.

Редактирано от D.H.V. на 24.12.06 10:58.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 03:12



Така, картите са супер! Обаче... искам да си геореферирам няколко листа (не знам някой дали се занимава да калибрира тея карти) и понеже нямам достатъчно точки, а да не кажа и никакви, ми хрумна да ползвам пресечните точки на координатната мрежа, която си е отпечатана на картите. Тук идва проблема. И в WGS84 и Пулково 1942 има големи отклонения в UTM координатите на тея пресечни точки - около 2км в northing и 5км в easting. При калибриране по ъглите на картата, където са дадени lat/lon координати точността е добра но ми се струва, че ако се ползват пресечните точки на мрежата, а не само 4 точки от ъглите, резултатът ще е далеч по-добър. Та може би крайният ми въпрос е - правилно ли ще е да си геореферирам картите ползвайки UTM координати и вземайки предвид офсета от няколко километра? Ако не, какъв е тоя напечатания грид аджеба?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 03:28



може би няма офсет в easting-a. Но за стойност 367053 горе префикса е 53 а на 03...а тва мисля, че на са тея 500 000 метра офсет за зоната
Та въпроса си остава.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано29.12.06 11:04



Калибрирай по ъглите на картата, по географските координати. Може да ползваш и центъра на картата за 5-та точка. Точността е предостатъчна. Няма да постигнеш по-голяма точност по квадратната мрежа.

Ако ползваш квадратната мрежа, има особености. Northing се въвежда точно както е написано на координатната мрежа (с 3 нули накрая) - примерно 4838 означава 4838000.
При Easting случая е друг. Трябва да се въведе правилно зоната (34 или 35), след което координатата се въсежда, като се пропуска първата цифра. Например 4662 се интерпретира като 662000.
Зоната е 34, ако географаката ширина е по-малка ор 24°, и 35 за ширина над 24°
Параметрите на проекцията са точно както съм ги написал в предишния пост. False Easting е 500000.

Успех
на мен няма да ми остане скоро достатъчно свободно време за да калибрирам всички карти.

Редактирано от D.H.V. на 29.12.06 11:06.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 20:00



Центъра на картата го забелязах веднага след като постнах въпроса. Благодаря за информацията за Easting-а.

Калибровката е точна, спор няма, точките които съм записвал с гпс-а си отиват по местата, само че не мога да нацеля UTM координатите.
Давам конкретен пример:
при правилно калибрирана карта, лист K-35-063-2
точка, която според картата трябва да има координати 4677000 367000 (в Пулково 1942), всъщност е 4675138 367056.
За този офсет от 2км в Northing-а ставаше дума. Откъде е той и защо не мога да напасна точката?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано29.12.06 21:07



още нещо - как става преобразуването на котите от балтийската система в тази на WGS84?
Благодаря



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано29.12.06 22:27



Може да превключваш координатната система, в която да ти се показват координатите. На белия ред под менютата, където се изписват координатите, може да кликваш с десния бутон на мишката и да избираш различни системи.

По подразбиране програмата показва UTM координати във системата, в която си калибрирал картата. За да показва координатите в Pulkovo, трябва да избереш User Grid от падащото меню като щракнеш с десен бутон ВЪРХУ UTM координатите.

А ако искаш UTM координати във WGS84, трябва да ги избереш съответно в двете подменюта - пак там с десен бутон

Височинните системи няма начин да ги преобразуваш. Нямаш данни за височинните аномалии. По-добре вярвай на руските карти в балтийската система - релефа им е изключително точен.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторFloyd (Нерегистриран)
Публикувано03.01.07 18:38



Момчета, как да се ориентирам в тези означения на листовете? Не ми се свалят всичките, че външния нет ми е бавен, и пробвах на сляпо да нацеля района около София, ама нъц. Свалих даже и някакви листове на Албания и Гърция. Щеше да е хубаво ако на сайта бяха сложили някаква индекс-карта на България. Ще съм благодарен някой да ми подшушне кои са листовете на и около София.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Floyd]  
АвторARK (Нерегистриран)
Публикувано03.01.07 18:50



Имам ги свалени всички файлове, но са на служебния комп. Ако до другата седмица никой не ти каже, кои са картните листове ще ти ги напиша





Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: ARK]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано03.01.07 21:30



Линка в най-първия пост. Ползвай този сайт, за да си намериш листовете и после тегли от другия дето е без индекс, там са по-качествени.

Почнах да геореферирам всички листове, 100 са готови.


Направил съм и индекс карта.

П.П. Някой да има работещ сериен номер за новите версии на OziExplorer - 3.95.4n или development версията 3.96.2a. А за 3D плъгина? Нещо не мога да намеря. Благодаря.

Редактирано от moorex на 03.01.07 22:39.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
АвторFloyd (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 12:40



Ей, жив и здрав да си. Още 100 години да живееш.
Пробва ли да инсталираш версия на Ozi, която ти е със сериен номер, и после да ъпгрейдваш до последната версия?



Тема Калибрирани картинови [re: D.H.V.]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 13:02



Вече съм калибрирал всичките БГ карти, като резултат от два дена по празниците и нищо смислено за правене. Така че няма нужда да се занимавате, освен ако ви влече просто за спорта


Довечера ще ги кача заедно със списъка някъде и ще пусна линка.

А между другото, сигурно сте видяли, че в имаше един куп карти за Албания, Турция и Гръция, но пък липсваха 6-7 листа около Силистра/Тутракан. Тях съм ги свалял от , там са същите.



Тема Re: Калибрирани картинови [re: Vlado]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 21:02



Качил съм MAP файловете на

, 351 броя
Калибрирани са по черирите ъгъла, и границите на картата съм ги копирал в същите пиксели така листовете да пасват точно един до друг, без никакво наслагване.

Индекса е Bulgaria-BGM-01.map, нея я намерих някъде из нета. Bulgaria_index50k.jpg не е калибрирана, но пак става за ориентация кой лист къде е.

Няколко мааалки парченца не можах да намеря около Лом, под Ахтопол и на запад от Кап. Андреево. Нищо особено, но ако някой ги има да си каже

Качил съм и 7 парчета, които ги нямаше в topоmaps.ru



Тема Re: Калибрирани картинови [re: Vlado]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 22:37



Евала пич!

Моите съм ги правил с 5 точки, не 4. Не че има кой знае ква разлика, ама все пак. Иначе са абсолютно същите, имат си граници и те.

Пробвах с инсталирането на нова версия в/у регистрирана стара, не стана. Който има регистрации за новите версии да казва, много ще съм му благодарен.



Тема Re: Калибрирани картинови [re: moorex]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 09:42



И аз направих по няколко с 5 точки, но като ги сравних нямаше никаква разлика в точността от тези с 4, и реших да си спестя едната

Аз съм с Ozi 3.95.4m, само за нея намерих серийния номер. А за какво ти е най-новата точно, има ли нещо съществено в нея?



Тема Re: Калибрирани картинови [re: Vlado]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 10:12



Точно в твойта версия има тва, което ми трябва. Поддръжка на GPX файлове. Има и "D801 PVT mode for the new Garmin "x" series GPS receivers", тва доколкото знам е свързано с възможността на гармина да праща NMEA по USB. 3.95.4i не се разбира в тва отношение с моя 60CSx.

Би ли качил инсталационния файл и серийния номер в датата?
Благодаря





Тема Re: Калибрирани картинови [re: Vlado]  
АвторSSS (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 10:16



Аз може ли да задам един, може би тъп въпрос ?
1. Така калибрирани картите могат да се прехвърлят в GPS-а и да се онагледява местността върху екрана като снимка (растерно изображение), вместо познатите векторни карти ?
2. Как технически се постига това? Кой файл, и как точно трябва да прехвърля в навигатора ?
Ще съм много благодарен, ако някой си направи труда да отговори накратко, или поне да ме насочи къде да прочета повече по въпроса. Не съм съвсем бос по темата, но досега съм имал работа само с векторни карти, и ми е интересно как ще изглеждат нещата ако на дисплея виждам руската топографска карта.
Благодаря предварително.



Тема Става, но не съвсемнови [re: SSS]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано05.01.07 10:31



GPS-ите по принцип не работят с извращения като растерни карти, а само с векторни. Въпреки това, растерната карта си остава много ценна и може да се ползва след калибриране. До тук Vlado е свършил чудесна работа, но си остава проблема, че тези *.map файлове се ползват в Ozi, софт, който ми е неприятен, или в Global Mapper.

От тук нататък следва тези карти веднъж вмъкнати в GlobalMapper да се експортват като GEOTiff. Какво се постига с това?

След тази операция ще имаме TIF файлове, които съдържат в себе си информация за координатната система, проекцията, точното местоположение и т.н.

Просто взимаш САМО TIF-а и го вмъкваш където искаш - ArcMAP, AutoCAD и т.н. Аз ги ползвам с ArcPAD на PDA-то и всичко е ОК.

Ето ви един пример, който току що направих от данните на Vlado.



Свалете файла и пробвайте да го вмъкнете.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
=== ===

Редактирано от TUONO на 05.01.07 10:40.



Тема Re: Калибрирани картинови [re: SSS]  
АвторFloyd (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 11:53



Другия вариант е да се отвори калибрираната растерна карта в GPSMapEdit и ползвайки я като основа да си "нарисуваме" една векторна карта.


Тук обаче срещам един проблем - MapEdit си я отваря с WGS84 и има леко (но достатъчно) разминаване в координатите. Някой може ли да помогне по въпроса.



Тема Re: Става, но не съвсемнови [re: TUONO]  
АвторSSS (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 14:35



Tuono, благодаря за отговора.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Floyd]  
Автор Zbelsrud (непознат )
Публикувано05.01.07 21:17



Аз лично си ги свалих като гледах от тук:http://geoserv-bg.net/geo_fund.php?num=13
Да не говорим, че се нахвърлих на сайта с download manager-а като прасе на тикви и май ме баннаха по ИП-адрес, ама това е друга тема...



Тема WGS84нови [re: Vlado]  
Автор neocom (@!@%!$#@%$#)
Публикувано05.01.07 23:56



Браво за труда, който сте положили момчета. Ако някой може да ги калибрира и във WGS84... мисля, че ще са по-използваеми.

Още веднъж поздравления за труда.



Тема Re: WGS84нови [re: neocom]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано06.01.07 09:42



Веднъж калибрирана, картата си е на мястото независимо в каква координатна система. Превключи си координатите на WGS84 - прочети по-нагоре, описал съм как става. Успех!



Тема Re: WGS84нови [re: D.H.V.]  
АвторFloyd (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 14:30



При превключването на WGS84 се получава отклонение от около 15 метра на запад и 5 метра на юг. Разбира се това не е болка за умиране, ама все пак трябва да намерим начин да ги направим на WGS84, ако ще и само за идеята. Тук биха могли да помогнат професионалистите по отношение на координати и координатни системи. Аз съм ламерче по въпроса, въпреки "вграденото" ми чувство за ориентация.





Тема Re: WGS84нови [re: Floyd]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 20:48



Какъв е проблема с оригиналния датум на картите? Координатите може да си ги вадите и въвеждате в който друг датум си искате. При навигация със закачен GPS към компа отново софтуера си прави нужните изчисления, за да ви позиционира на правилното място в/у картата. Калибрацията си е калибрация, ползването си е ползване. Калибрация се прави само веднъж и с една единствена цел - да се геореферира изображението.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Zbelsrud]  
Авторbobdobroto (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 20:40



Много време и аз се мъчих да свалям картите една по една и наистина омръзва. И както винаги се случва - случайността ми показа верния път. Наложи ми се да окъснея на компютъра и ОООООООООО чудо ...след 24:00 спря да ме прехвърля към въвеждането на цифровия код ...а останалото свърши безценния "Internet Download Manager".
П.С. Поназнайвам нещо за топографията като цяло и за всички скептици ще кажа, че тези карти за уникално добри и даже "по-добри НЕМА!!!". Така наречените натовски карти са много по-бедни откъм допълнителна информация, т.е. те не ти "говорят" (ако ме разбирате). .... а за тези, които мислят, че са стари само един въпрос: Какво ново се е построило в българските ПЛАНИНИ и ПОЛЯ през последните 20 години, че да си струва да се отбелязва на картите?...предполагам с тези карти няма да се ориентирате по магистралите и в центъра на София :)



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: bobdobroto]  
Автор Opeth (новак)
Публикувано13.03.07 20:49



Има ли ги някъде качени тези карти достъпни за сваляне без кодове и т.н. Някой който ги е изтеглил примерно ако ги е качвал някъде ?



Тема картите в дата.бгнови [re: moorex]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано03.04.07 13:16



Тъй като вече свободното място в датата за потребител е 2ГБ, мога да кача картите. Те обаче са 2.4ГБ. Свалил съм и съм калибрирал и листове с други мащаби. Ако някой иска може да се разберем да разделим картите в два профила, за да може да ги дърпате.





Тема Re: картите в дата.бгнови [re: moorex]  
АвторFloyd (Нерегистриран)
Публикувано03.04.07 16:56



Ето ги качени бе, хора. Благодарение на denislav от offroad форума:

http://ftp.domainbg.com/denislav/BG%20topo%2050K_RU/



Тема Re: картите в дата.бгнови [re: Floyd]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано03.04.07 18:19



Тея дето аз ги имам са TIFF-овете с по-висока резолюция и са калибрирани по 5 а не по 4 точки.



Тема Re: картите в дата.бгнови [re: moorex]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано04.04.07 12:33



Явно лимита от 250MB в дата си седи. Изтеглете си малкомащабните карти. За другите може да направя едни gmail акаунт.


Редактирано от moorex на 04.04.07 12:36.



Тема gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
Автор fantony ()
Публикувано05.05.07 18:56



Moorex, Vladi, Floyd и другите ако могат да коментират ще е добре.
до колкото разбрах всичките карти в мащаб 50 000 са налични само на едно място


map файловете в дъщерната папка обаче са правени към големите Tiff-ове.
Към момента за да са използваеми има няколко проблема:

1. мап файловете са правени за файловете от http://moorex.data.bg/BG.topo.maps.raster/100k200k500k/
2. картинките от http://ftp.domainbg.com/denislav/BG%20topo%2050K_RU/BG%20Maps%20ozi%2050k/
са с малко по-различни имена
3. за да бъдат конвертирани и използваеми за PDA трябва да се оправят имената или мап файловете.

след 2-3 часа проби реших че има 2 реални варианта
1) да се жертват текстовите описания (напр. tran) в имената на файловете.
2) да се изтеглят тифовете към който са правени маповете и да бъдат конвертирани към GIF

ще изчакам малко да видя дали някой няма да посочи от къде да дръпна всичките тифове (понеже кодовете постоянно си ми излизат при мен и така не мога да изтегля от руския сайт много).
ако не се намери може би ще трябва ръчно/автоматично да преименувам файловете.

единственото ми притеснение е дали map файловете прилягат с изображенията в gif файловете.

ще очаквам вашите коментари


www.bgphoto.net/fantony

Редактирано от fantony на 05.05.07 22:04.



Тема Re: gif и map файловете не са от различни местанови [re: fantony]  
Автор bst (~!~)
Публикувано05.05.07 19:42



Ми аз ги имам всички комплект, но са 2,3 ГБ
Ако измислите начин къде да ги кача, дърпайте.

В 99% от случайте проблема е ПРЕДМОНИТОРЕН bst


Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: fantony]  
Автор Бypaн (ентусиаст)
Публикувано05.05.07 22:44



Fanotony, пуснах ти ЛС



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: fantony]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано06.05.07 00:37



Аз съм ги правил по TIFF-овете, 2.3GB. Казвайте къде и ше ги кача.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
Автор neocom (@!@%!$#@%$#)
Публикувано08.05.07 11:11



moorex, по колко точки си ги калибрирал тези карти, 4 или 5?



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: neocom]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано10.05.07 01:39



по 5



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
АвторGeoRT (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 00:58



Направил съм един мейл в gmail.com, ако имаш желание ги качи там.
Ще напиша тук юзъра и паролата, така че всеки, който ги иска просто се логва и сваля:


user: bulmaps
pass: parola



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: GeoRT]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано11.05.07 21:19



Качвам ги с тва :



Ползвайте го и за сваляне.

В момента се качват, но става бавно, имайте търпение.



Тема Re: Калибрирани картинови [re: Vlado]  
Автор grigar (непознат)
Публикувано15.05.07 21:08



Много благодаря Владо. Много труд си употребил ! Супер!



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: GeoRT]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 16:03



Качих картите в Gmail акаунта с тоз плъгин за Firefox


Теглете с него, бачка като FTP клиент за Gmail.

Има легенда и индекс карта, както и няколко листа в други мащаби - 100K, 200K, 500K. Нещо обаче се обърка и остават още 52 листа некачени. Не мога да си го обясня, уж файловете са 2.3GB и в мейла има 2.8GB, а казва че съм използвал всичкото място.

Теглете, аз ше се опитам да разбера кво е станало.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
Автор Tony Stewart (2x Champ)
Публикувано19.05.07 08:14



по принцип атачмънтите се прекарват през кодиране, което увеличава размера с около 1/3



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: Tony Stewart]  
Автор moorex (непознат )
Публикувано19.05.07 12:33



направих още един мейл - bulmaps2@gmail.com
Паролата е същата. Картите са качени

Редактирано от moorex на 19.05.07 14:58.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
АвторGeoRT (Нерегистриран)
Публикувано21.05.07 00:05



Привет,
Moorex, кажи моля те, колко са големи двете пратки с файлове?
Тази от bulmaps, на PCто ми заема 2.16 Гб, другата от bulmaps2 още не съм я дръпнал.
Искам да проследя да нямам пропуски.
Поздрави.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: GeoRT]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано21.05.07 01:43



Листовете са 368. Това включва 50k, 100k, 200k и 500k.

Някой да знае къде са американските топографски карти на България? Имам спомен че ги теглих от data.bg, но не мога да ги намеря всичките. Мисля да почна да калибрирам и тях, допълват руските. Всъщност имам .map файловете им, но ще ги прегледам за грешки и ще ги калибрирам по 9 точки, а не по 4.

Имам доста листове 50k пръснати по Балканския п-ов, и на тях ще им дойде реда





Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: moorex]  
АвторGeoRT (Нерегистриран)
Публикувано21.05.07 09:34



Ето какво е правил по темата американеца:






Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: GeoRT]  
АвторCaшka (Нерегистриран)
Публикувано22.05.07 11:37



Мисля, че имаше липсващи при американските. Освен това ми се сториха "гола вода" пред руските. Е, и са и по-стари, и малко по-зле сканирани.

Иначе евала за руските и за акаунтите на GMAIL-а. Свалих ги..
Сега си комбинирам и изрязвам в GlobalMapper - става "муци" :)

Само не знам - като едните са в 34-та, а другите в 35-та зона - много ли криво ще стане. Те съвпавадат добре - само растерната врежа с клетките е изкривена в 34-та зона. Видимо това е проблема.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: GeoRT]  
Авторprp (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 18:42



Интересно как са ги правили тези карти американците при положение че не са имали достъп до България по това време може би само от данните от сателитите им





Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: prp]  
Авторtrak4o (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 19:00



Кви американци те тормозят , бе колега





Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: trak4o]  
Авторwireless (Нерегистриран)
Публикувано20.08.07 09:10



Здравейте, искам да попитам как мога да "слепя" картните листове, така че да стане една цяла карта? Експортирах файловете в ГеоТиф но при слепването остават белите полета от листа. Някаква идея как да се реши проблема?



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: wireless]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано20.08.07 10:02



Смени проекцията на Geographic (Lat\Lon) вместо Mercator и ще можеш да ги изрязващ без бели полета.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: TUONO]  
Авторwireless (Нерегистриран)
Публикувано21.08.07 11:33



За коя проекция казваш да сменя, тази в ОзиЕксплорер-а ли? И ако е от там после трябва ли пак да експортирам в ГеоТиф или.... Аз правя слепването в АркМап-а ако има някакав друг начин.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: wireless]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано21.08.07 11:50



Отваряш калибрираните за Ози карти в GlobalMapper, там сменяш проекцията, режеш по марката и експортваш като GeoTIFF. После си ги залепвай с какъвто софт искаш, но не виждам смисъл да го правиш.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: TUONO]  
Авторwireless (Нерегистриран)
Публикувано21.08.07 15:17



Виж не знам дали аз не виждам как да сменя проекцията на картата в Глобал мапър-а а и за рязане не можах да немера инструмент или попринцип няма. Ако можеш дай някаква по детайлна иформация! Съжалявам за многото въпроси ама съм още нов в тази насока!



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: wireless]  
Авторwireless (Нерегистриран)
Публикувано22.08.07 13:08



Справих се! Благодаря за помоща.



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: wireless]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано22.08.07 14:11



Я кажете откъде да сваля Ozi и Global Mapper-a pls?



Тема Re: gif и map файловете са от различни местанови [re: .]  
Авторwireless (Нерегистриран)
Публикувано22.08.07 15:58



data.bg i mininova.org



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: GH]  
Автор burningice (непознат )
Публикувано10.05.08 14:19



благодаря за картите :-)



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторsaarc (Нерегистриран)
Публикувано25.03.10 13:02



Аз геореферирам използвайки квадратната мрежа, по- същия начин както е описано тук :
"Ако ползваш квадратната мрежа, има особености. Northing се въвежда точно както е написано на координатната мрежа (с 3 нули накрая) - примерно 4838 означава 4838000.
При Easting случая е друг. Трябва да се въведе правилно зоната (34 или 35), след което координатата се въсежда, като се пропуска първата цифра. Например 4662 се интерпретира като 662000. "
След въвеждането на третата точка кртата ми се завърта с лице надолу, какав е проблема според вас?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: burningice]  
Автор kalike (love)
Публикувано10.05.10 14:03



благодаря и аз!



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Автор kolev64@yahoo.com (непознат )
Публикувано08.05.14 04:20



OK




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.