Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 02.07.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Мистерията "1970"нови  
Автор DVD ()
Публикувано22.12.04 12:49



Значи прерових архива и намерих доста мнения по тази тема... някой беше дал една DOS-овска програмка за преобразуване на координати, някой друг беше дал алгоритъмче за преобразуване написано на Паскал... За момента съм пробвал само готовата програмка и "полевите тестове" показват разминаване между двете точки с около 200 м (едната точка е забитото колче от Общинска Служба Земеделие, а другата е точката която преобразувам и намирам с обикновен GPS с точност 10-ина метра)

Въпроса ми е някой знае ли със сигурност какви са параметрите на тази мистериозна българска система "1970" и как се преобразуват с точност координатите към WGS84?



Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: DVD]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано22.12.04 13:20



Здравей,
Параметрите вече не са секретни, но все още глупаците си ги пазят, за да изкарват пари с тях. Не би трябвало да има разминаване. Наскоро трансформирах едни точки в Монтана - имах ги в 1970 и заснети с истински GPS в WGS84. Разликата след трансформацията беше от порядъка на 5-15 сантиметра. За да не си разменяме координати публично, напиши ми на e-mail, За какво става въпрос и ще ти обясня по-подробно.
Само един пример. За моя GPS си направих специална карта, на която има нанесена цялата мрежа от точки в района, които са от порядъка на 50 000 - 100 000. Трансформирах си ги във WGS84 и вчера специално ходих по ливадите в най-голeмия сняг, за да тествам. Невероятно!!! Едната точка ми даде около 5-6 метра разлика, а другата, когато я потърсих буквално стъпих върху нея. И двете точки ги намерих под снега...

PS. В момента проверявам как стои въпросът с параметрите и дали могат да се побликуват публично. Ако всичко е законно, подкрепено с документи, ще напиша формулите за да ги използват всички.


"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от TUONO на 22.12.04 13:34.</EM></FONT></P>

Редактирано от TUONO на 22.12.04 17:42.



Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: DVD]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано22.12.04 14:05



Още през 1992 г. в ДВ е публикувана заповед, че координатите в 1970 г. са явни и не са тайна. Преди 2 месеца някой си министър е издал заповед за разсекретяване и на 1950 г., друга система.
Това, което мога да направя, е да напиша за 4-те зони за БГ трансформационните формули с коефициенти, изчислени с разни софтуери както и малко разяснение за "1970 г.". Формулите са елементарни с няколко коефициента и могат да се смятат с обикновен калкулатор. Има известни проблеми в зоната на застъпване, но това е неизбежно. Трансформацията нямада е много точна, но за нашите GPS-и ще върши чудесна работа. Всеки от вас, които има имоти с координати в "1970" ще може да си ги намира, надявам се, без да съм сигурен, защото не съм го тествал за такива големи територии.

Ако има интерес към темата, казвайте през почивните дни да седна и да го направя...

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."


Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: TUONO]  
Автор mn_t (разпрашен)
Публикувано22.12.04 17:02



Тези ли?





Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: mn_t]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано22.12.04 17:30



Ами и тях. Идеята е следната:
За всяка от 4-те зони за "1970" определям мрежа от точки в двете системи. От BL изчислявам UTM (равнинна система както "1970") след това чрез алгоритми определям параметрите на Афинна трансформация, която съдържа освен транслация и ротация, различни мащаби по X и Y.
Преминаването от BL >> UTM вече съм го направил в програмката TrackTor. Трябваше да мога да изчислявам площи, защото тогава още нямаше изчисление на площи в Alan Map 500.
Но пак казвам, че ще опитам, не съм 100% сигурен в резултата.
Досега винаги съм работил с моята програма за трансформация по Хелмерт. При нея мащабът по X и Y е еднакъв. Но искам да го направим по-точно.

Проблемът е от къде да вземем много точки в двете системи?
Е да, ама това за мене не е проблем, затова казвам, че ще направя, каквото мога.


"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от TUONO на 22.12.04 17:33.</EM></FONT></P>

Редактирано от TUONO на 22.12.04 17:34.



Тема Щом вече не е секретнонови [re: TUONO]  
Автор DVD ()
Публикувано22.12.04 18:47



значи няма какво да се притесняваме да пишем открито във форума...

Аз си разпечатах инструкцията и ще почета през почивните дни, но ако имаш нещо готово написано - давай го - няма смисъл пак да откриваме Америка! Само да не е нещо със специфични за Паскала функции - не го харча тоя език изобщо... На който и да е от другите популярни езици ще ми свърши работа.



Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: TUONO]  
Автор mn_t (разпрашен)
Публикувано22.12.04 20:05



Това, което си го намислил няма да работи за големи райони, защото 1970г. има различни поправки за дължини. Евентуално някоя друга трансформация с повече параметри би могла да свърши работа, но не съм се занимавал по-сериозно да търся коя.
Иначе за сравнително малки площи от порядъка на едно землище на някое село ще върши работа. Така бяха върнати горите на собствениците им.



Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: mn_t]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано23.12.04 10:47



Така е, не работи за големи райони. Вчера пробвах трансформацията за квадрат от БГ със следните размери:
300x300 km - грешка от трансформация - 16 m
100x100 km - грешка от трансформация - 8 m
50x50 km - грешка от трансформация - под 1 m
Лесно могат да се изведат формулите за 40-50 квадрата по 50 км страните му за България. Една елеменратна програмка ще смята къде попадат точките и ще си ги трансформира със съответните параметри с точност под 1 метър, което е напълно достатъчно.
Но незнам дали си струва да си играя с подобни неща, ако няма да се използва, губи смисъл.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."


Тема Re: Щом вече не е секретнонови [re: DVD]  
АвторNGG (Нерегистриран)
Публикувано24.12.04 16:44



Tova e mnogo interesno, ako uspeesh shte bude napreduk !! Men sushto me vulnuva podobna tema !!



Тема Re: Мистерията "1970"нови [re: TUONO]  
АвторDim (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 13:07



Определено е интересно. Ако има нужда от помощ само кажи(в програмирането)>

. Ако публикуваш някъде формулите за трансформация няма да е зле.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.