Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 23.04.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Е писна ми ...  
Автор ZappoМодератор (оптимист)
Публикувано02.08.04 17:46



Дълго време се чудех дали да казвам нещо по темите които засягам по-долу защото смятам че е некоректно да се ползва продукта чужд труд(визирам картата на една фирма която се спряга из форума и е качена на мапцентара), но то на човек му писва накрая...

За анонимния "хакер",
"find intersection" функциалността си работи откакто е пуснат мапцентъра. Просто ако се работи по схемата "давай да пускаме пък каквото излезе" не става. Четене му е майката. Те хората са си написали всичко. Просто не мога да повярвам че все още не си намерил решението сам!

За мапцентъра:
Новото което се очаква от мапцентъра е да се пусне генератор на свързания граф по който мапцентъра ще може да изгражда карти с възможност за елементарна навигация - с липса на времеви ограничения, тегла на пътищата, типове, еднопосочни пътища и т.н.

За Мапдекоде:
Мапдекоде вероятно също ще ги поддържа, но някъде в бъдещето защото все още има много работа. Мен лично повече ме блазни поставянето на номерата по улиците защото моя приемник не поддържа навигация... Надявам се скоро този компилатор да го прави заедино с търсенето на кръстовищата за без пари .

За бързината на картите:
Не вярвам да има човек който да е ръчкал по правенето на карти и да не е разглеждал оригиналните продукти на Гармин. Там има много примери на файлове с много информация в тях, голям размер(Мб) но въпреки това са "бързи". Защо никой не се замисли защо това е така? Отговора може да се намери дори из групите в яху (Пак ще наблегна - ако се чете внимателно - с търсене на гугъл трудно ще се намери защото обикновено отговорите са в теми със съвсем различно съдържание от това което се търси).
Страхувам се че в дрязгите на кой картата ще му бъде "по-бърза" се стига до безумни (поне за мен) решения - да се режат картите на парчета. Уви вариантите са тези - или да се купува или да се чака. Всеки може сам да направи своя избор. Програмата за "рязане" на garmin_gps има много добро приложение, но трябва да се ползва когато се търси решение за ограничена памет в приемника. Картите на градовете ни все още нямат този обем данни за да е необходимо разделянето им. Може би в бъдеще изключение ще направят големите градове но и там ще са необходими не повече от 4-6 парчета...

За съжаление, според мен, все още идеалния компилатор е комбинация от функционалността на гпсмапера и мапдекоде. Моя избор е трънливия път на безплатната програма защото дава малко повече свобода при компилацията на карти.

В заключение, за да спестя една излишна размяна на съобщения ще подскажа:
хакер, грешката ти в мапцентъра е в този ред: Level0=23
За бързината донякъде може да се оправят нещата ако се поиграе с параметъра TreSize. Точно в смисъла на този параметър мапдекоде дава по-голяма свобода и от там бързодействие, но там е малко по-друга концепцията.





Тема Re: Е писна ми ...нови [re: Zappo]  
Авторhacker (Нерегистриран)
Публикувано02.08.04 18:54



shte kajesh li kolko triabva da sloja na level0 za da moga da polzvam Intersection po ulici



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: Zappo]  
Автор kocмaт ()
Публикувано02.08.04 21:09



Благодаря за навременния и точен постинг.

Ще кажа и моето мнение по въпросите от последните постинги на едно място, с риск да повторя:

За "онази" карта: разбирам желанието на всички да я имат и да си навигират по нея, но е крайно време да започнем да уважаваме чуждия труд. Бъдете коректни с българските (поне) производители, дори когато нямат необходимото "бизнес мислене". Ако смятате, че цената на продукта е добра за това, което получавате - купувайте, ако не - не го ползвайте.

За "купуването на gpsmapper": много хора могат си го позволят, но се запитайте защо досега не са го направили. Аз не бих дал пари за програма, чиито безплатни алтернативи (мапцентър и мапдекоде) вършат почти същата, а дори в някои отношения и по-добра работа. Колкото до идеята за купуване, тя е на повече от година и се радвам, че навремето не беше реализирана.

За "четенето": редовните посетители с удоволствие помагат при решаването на проблемите, които възникват. Не очаквайте обаче, да се получат отговори, които са дадени още на първата страница в документацията или са обсъдени два постинга по-долу - без четене и разбиране не се получава това което искате. Проверено е.

За "всеки си пази своето": право на всеки е да решава какво ще прави със събраните данни - трудът, който се полага за направата на карта е огромен и това е ясно за всеки, който е търсил свободни източници на данни и е обикалял с приемник за да направи нещо свое, а не действа по метода "декомпилирай чужда карта и компилирай "своя". Въпреки трудностите, много от участниците в този клуб са "надскочили" елементарното мислене и са предоставили, и продължават да го правят свои проекти и данни безплатно.

Редактирано от kocмaт на 02.08.04 21:12.



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: kocмaт]  
Автор garmin_gps (новак)
Публикувано02.08.04 23:55



Съгласен съм с повечето неща казани по-горе, но имам и аз какво да кажа:

Относно "онази карта": вече едва ли има човек от клуба който да я няма.
Като следя нещата хората тук са не повече от 100 човека. Десетина от тях
са склонни да си я купят. Въпросната фирма е ощетена евентуално с $1000,
което е несериозно ако това е бил бизнес-плана за продажба на 10 карти.
Едновременно с това несъм съгласен да се ощетява всеки който е положил
труд и си е оценил труда на определената сума. Така погледнато, всичко
свързано с тази карта трябва да се премахне тук, както и в MapCenter.
Аз бях обещал да махна примерите с нея и ще го направя, въпреки че
наистина е късно, всеки който се е интересувал вече има каквото му е
трябвало.

Във връзка с гпсмаппера съм на мнение че ако никой не подкрепи автора,
скоро няма да има и безплатна версия. Така или иначе пак се подхожда
некоректно като се планира много хора да платят за едно а всички да го
ползват. Аз съм готов да платя дори половината и евентуално ще го направя,
въпреки че от тези карти се интересувам само като хоби, дори не живея в
страната за да се възползвам от тези карти, а си правя експерименти само
защото за България карти няма. Дори и въпросната карта е доста далече от
истината и изглежда по-скоро като аматьорска работа. Поне имам
възможността за сравнение с професионално изработени карти за други страни.

Едва ли сме тук за да си разясняваме общи теоретични постановки или да
се пробваме в ораторско майсторство. Мисля че сме тук основно поради
общия ни интерес към тази материя и е нормално да се очаква обмяна както
на идеи, мнения и опит, така и на конкретни практически неща. Едва ли ако
някой неиска да дава ще му бъде отнето насила
Ако пък някой преодолее някои тъмни страни от балканския манталитет и
прецени че нещо негово може да е от полза и за друг - супер, повече
хора биха се възползвали от придобивката. Ако повечето направят така,
ще се получи нещо наистина значимо. Естествено не съм съгласен всичко
това да е за сметка на бизнеса на авторите или даващия да се чувства
ощетен, тогава е по-добре да не го прави.

Аз съм готов да помагам, доколкото ми е понятна материята, понеже не съм
професионалист в областта, а само обикновен любител.



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: Zappo]  
Авторhacker (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 16:27



purvo iskam da otbeleja che biah ot malkoto hora v tozi forum koito si beshe kupil kartata. Sushto taka dosta vreme se chudeh dali da ia kacha ili ne. Tova koeto nakloni veznite kum tova da ia kacha v foruma beshe che vuprosnata firma e narushila pravata na cGPSMappera i e compilirala KOMERSIALNA karta vupreki che v EULAta pishe che e samo za compilirane na NE komersialni karti. Precenih che pri polojenie che vuprosnata firma nemoje da PREJALI 300Euro za da zakupi zakonno osnovnoto sredstvo za izrabotvane na kartata to ne sme chak takiva prestupnici che iskame da ia podobrime. Prichinata da kacha kartata tuk e zashtoto precenih che tova niama da oshteti osobeno firmata zashtoto obiknovenno koito e reshil da si ia kupuva si a kupuva napravo s priemnika a koito e reshil da ne dava pari i da chaka znachi shansa da dade pari za neia e minimalen. Iavno poradi MONOPOL na vuprosnata firma niamat interes da polojat minimalno usilie da napravat kartata po dobro prosto deistvat na principa ako iskash karta na BG nie sme edinstvenia ti shans , burza bavna tova e polojenieto, samo shte dobavia che blagodarenie na postinga na zappo precomolirah kartata sus treesize=500 i raboti potresavashto burzo. I spored men e nelepo v edno komersialno reshenie kartata da e bavna samo zashtoto niakoi ne e prochel kakvo pravi treesize. Radvam se che makar i provokiran ot "nekompetentnoto" ni povedenie (da rejem kartata) zappo reshi da spodeli kolko lesno e da se napravi kartata FAST. I az na momenti sum se chudil dali da zapzazvam neshtata za sebe si no vinagi se e okazvalo che e po dobre da spodelish ot kolkoto da si egoist. Tuka smiatam che e miastoto da pomolia zappo da kaje kakvo da napravime za da moje da se tursi v kartata na sofia po intersection na dve ulici. Spored men e detinsko povedenieto ot tipa "mi vzemete prochetete sami, pishe go na 100 mesta" zashtoto v kraian smetka tochno na obmena na informacia se gradi progresa v poslednite godini. Bezmislenno e 10 choveka po otdelno da stigneme do edna i sushta informacia zagubvaiki si po 3-4 chasa vmesto niakoi sled kato otkrie neshto prosto da go spodelli.

p.s.
ne iskam da oshtetiavam nikogo s nishto prosto iskam da pomogna vsichki nia da polzvam po-dobra karta



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: hacker]  
Автор ZappoМодератор (оптимист)
Публикувано03.08.04 17:08



Мисля че не е нужен превод:
-------------------------------------------------
From: Stan [gps_mapper@yahoo.com]
To: map_authors@yahoogroups.com
Sent: сряда 24.3.2004 09:10
Subject: [ GPS Maps ] MapCenter and cgpsmapper Standard Version

Hello,

Again I'm writing about the MapCenter
http://php.astronet.pl/mapcenter/
service - hope, you like idea of this service.

This time I want to focus on one thing - at MapCenter a slightly different version of cgpsmapper is processing data - it is not the free version but one of the - so called - commercial ( even if I am not making bussines on that :) - but it's a different thing )

What does it mean?

Well - first of all - you can index your POI - the simplest thing you can do is to add following line to the [IMG ID] header :

POIINDEX=Y

Of course - you can prepare list of countries/regions/cities (format of data for that part is not easy - therefore soon I will change that to make it much more easy) and add such info to POIs

What might be interesting as well - you can make index of all streets within the map - it's as simply as adding yet one more line to the [IMG ID] header :

MG=Y

With that you'll be able to search for the street (with dummy house
number) or to search for the intersection.

Two things worth of remark - please use LEVEL0=24 for such cases - in other case - searching might not work correctly AND make sure that at every intersection all streers have nodes at crossing.

What else can be done?

If you are from Europe - you can create topo map - if you want to do so, you can download topo data from ftp://edcsgs9.cr.usgs.gov/pub/data/srtm/
then - using globalmapper program http://www.globalmapper.com/ - you can convert topo data to the ESRI format (shapefiles)

And... yes - shapefiles are accepted by cgpsmapper - take a look into the good known test_map at MapCenter - there it is a topo map - I have included there the topo data from USGS (SHP files)


That's all for now,
Stan

- -
gps_mapper
-------------------------------------------------




Тема Re: Е писна ми ...нови [re: Zappo]  
Авторhacker (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 18:15



10x

p.s.
she citiram reklamata na delphi 4 po pamet v prevod:
Az ne iskam da pritejavam sveta, az iskam da go napravia po dobur.



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: hacker]  
Автор kocмaт ()
Публикувано04.08.04 10:17



Няма как да не се съглася, че като цяло работата на фирмата по картата е на много ниско ниво. Единственият им добър ход е, че са успели да убедят някоя фирма да им продаде данни.

Колкото до "четенето" - понеже се приема като обида ще поясня: никой тук не отказва помощ на другите и това е многократно потвърдено . Основната идеята е, че въпроси от рода на "как да включа щепсела в контакта" са излишни и многократното им повдигане води до "разводняване" на клуба (много от клубовете вече го изпитаха и такива въпроси се игнорират). Не бива да се забравя, че никой не може да обхване цялата информация по въпроса, и аз бих се радвал някой да е прочел или намерил нещо, което аз не съм успял да намеря. В този смисъл четенето никак не е "детинско".



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: kocмaт]  
Авторhacker (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 14:12



kocmat ne sum kazal che da chetesh e detinsko kazah che vmesto da ogovorish na nechii vupros da kajesh "mi procheti si sam pishe go na 100" mesta e detinsko.
zashtoto taka ili inache si polojil usilie da otgovorish pone da si pomognal na choveka. I az se draznia ot hora koito ne chetat a samo pitat vuprosi ot roda ama kak da si pusna Auto Route na garmin etrex legend ili neshto takova , no prosto ne si pravia truda da im otgovariam. No spored men vednuj kato si reshil da otgovariash e po dobre da napishesh "legend ne potdurja auto route" vmesto "tupanar procheti v manuala na garmina"

p.s.
I don't wont to own the world, i want to make it work better!



Тема Re: Е писна ми ...нови [re: kocмaт]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано04.08.04 14:33



Здрасти ! Проблема с въпросите от типа "Как да включа щепсела в контакта?" е, че всеки от нас поне веднъж се е срещал с проблематика в която познанията му са на това ниво

Аз лично се стремя да отговарям на всеки "тъп" въпрос (в такива случаи си повтарям че е много по-голям грях да дадеш глупав отговор), защото самият съм бил в ситуация да нямам нужното време да изчета всичко по дадена тема, въпреки че информацията теоретически е била налична.

Вярно е, обаче, че клуба се разводнява така и че човек не може да намери наистина важна информация. В клуб "Рено" отдавна решихме проблема, като се намериха ентусиасти да хостват отделен сървер, на който вече има много теми, модерирани доста добре и по този начин има място за изява както на тези дето не знаят как да включат щепсела, така и на тези, които се интересуват от физичните процеси, протичащи в зоната на допир на щепсел с контакт, образно казано.

Знам, че Заппо е много натоварен и може би трябва да му помогнем, евентуално така че да се направят няколко теми, изнесени най-горе в които да са обяснени основните проблеми, за които питат повечето "начинаещи". Така за известно време ще се избавим от въпроси от типа "кой е най-подхидящия GPS за мен" и "как да направя трансформация от тази ... към тази... координатна система". Какво мислите?

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.