Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 07.06.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: stav]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 13:24



Заблуди ме термина "транспондерен", който съм го срещал на друго място в друг контекст

Звучи интересно... паспорт не само за водача, но и за транспортното средство.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано25.08.03 15:28



Ами като измислят и пуснат в експлоатация по изгодна и сигурна комуникационна среда от GSM мрежите ще има смяна на технологията
За сега обаче ти виждаш ли алтернатива ? Аз лично не.

А това че теб тя по някакъв начин не ти допада - това си е лично твой проблем - технологията реално работи и в момента е най масово използваната в света. Охраняват се както автомобили, ценни пратки така и хора. Просто потърси в Интернет за да се убедиш колко масово се ползва тази технология.

Да не говорим че ЕС вече е задействала проекта "GALILEO" който ще заработи през 2008 г. С него глобалните позициониращи сателитни системи стват 2 и половина (руската ГЛОНАСС работи на 50% )
И най важното за европейската система е че ще бъде 100% гражданска - всички функции ще бъдат достъпни за всички - на съответната цена естествено. Все пак почти 4 милиарда Евро ( цената на проекта "GALILEO" ) само за "рекламен трик" ??? Множко ми се вижда

Естествено че никога няма 100% гаранция но практиката показва че вършат работа. А застрахователите явно са схванали че риска с подобна система е многократно по малък - затова и премиите са минимални.

Просто в момента комбинацията GPS/GSM е най оптималната конфигурация за тези цели. Ако ти знаеш други - моля изложи ги тук.
А "новите технологии" - първо виж дали наличните са по джоба ти а после ги гледай.
А и ти какво предлагаш - да я зарежем и да чакаме "новостите" докато ни крадат колите ли ? Но какво спорим - щом има хора които я предлагат и такова които я купуват - значи има смисъл. Естествено че ще има такива които са недоволни поради някакви причини. Спомниси каква е била реакцията примерно при появата на първите автомобили - много хора са ги смятали за екстравагантни и безсмислени в конкуренция с масовоползваните тогава впрягове. Но това не им пречи след десетилетие да са най масовия транспорт
Просто прецени плюсовете и минусите и направи баланса - така е в всяко нещо - едва ли скоро (дори според мен никога) ще бъде измислена технология която да има само предимства - без недостатъци.

Така че - успокой се - има хляб за охранаат на автомобили с GPS дори и в България. Просто стандарта ни е малко по нисък та затова не е толкова масова в момента.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 18:11



Нищо лошо не съм казал за GSM мрежите и за GPS. Но продължавам да твърдя, че комбинацията от SMS и GPS не е подходяща за ефективна и ефикасна ОХРАНА на автомобили. Като проблема не е в GPSa, проблема е в SMSa. Коя викаш е най-използваната технология за охрана в света? SMSите ли? Върху 2G? Как пък не! Тъй кат гледам май ти си тоя, дет продължава да се вози в конска каручка и не вярва в бъдещето на автомобилите

А тфа че в България имало ненормалници, които инвестират в морално остаряла технология не е мой проблем. Който има пари за глупости - да ги дава. До една година ще стане ясно, че охраната с SMSи не върши никфа работа и застрахователните компании просто ще бъдат принудени да вдигнат премиите за да не фалират. Или пък да инвестират в друга, по-модерна технология. Междувременно който се прецакал - прецакал се...





Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано25.08.03 18:46



Ами върху 2G не върви GPRS !
Нали ти обясних вече че GPRS-а е по ненадежден от комуникацията чрез SMS. Той е по подходящ за AVL и Fleet Management заради по ниската му цена и възможността да е винаги online. Но за секюрити приложения е по зле, което не му пречи да се ползва поради горните 2 причини. Но винаги при критични ситуации се дублира чрез SMS или Data Connection. По простата причина че сигурността им е по висока (особено на втория).
Другия недостатък е че покритието на GPRS-а обикновено е подмножество на това на общото покритие на оператора - за пример ще ти кажа че дори в Германия GPRS покритие не съществува навсякъде - има го само в по гъстонаселените райони защото много яде ресурси.
А тези инвестирали в подобна техника в никой случай не са се прецакали - обикновено надстройката на подобни устройства до 2,5G е само софтуерна (за по новия хардуер) а и по старите устройства които не могат да се надстроят няма проблем да работят в комбинация с по нови в рамките на една система.Разликата ще е само в типа на комунукацията и особеностите свързани с него.
Ще те светна че положението е подобна не само в България - повечето системи които познавам включително и доста от тях в чужбина разчитат на SMS комуникация.

И най накрая кажи я тази нова технология която очакваш ? Мисля вече изяснихме че GPRS-а не е панацеята на охраната на коли А и трудно може да се нарече нова технология ... нищо че за България е такава. Дори и към края на годината да има оператори които я предлагат силно се съмнявам че ще работи в 100% от мрежата му. Така че по твоята логика доста ще трябва да почакаш
Ще те разочаровам, но просто приеми че революция в тази област скоро не се очаква



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 03:34



Нямам спомен да си обяснявал някъде защо всъщност GPRS е по-ненадежден от SMS. Казвал си го, верно е, но така и не го обясни. Нещо повече - последно май се разбрахме, че най-добрата система е комбинация от двете: основно GPRS комуникация, SMS като резервен вариант - там където няма GPRS. Но щот и аз явно не съм бил достатъчно убедителен да караме тогава поред.

Мит номер едно: GPRS бил по-ненадежден от SMS и data connection. Вярно е само наполовина - т.е. data connection наистина е по-надежден от GPRS. За нещастие е и доста по-скъп, доста по-тромаво се използва (основно заради необходимостта от некф собствен протокол за предаване на данните и други проблеми) и е до голяма степен непригоден за управление в реално време на повече от десетина "клиента". Но да видим този толкова сигурен и надежден SMS. И кое по-точно му е сигурното на SMS, който пристига с десет-петнадесет минути закъснение или въобще не пристига? И може ли GPS България да гарантира навременната доставка на SMSите? Ами не, не може. И няма как да може, защото самия GSM стандарт не гарантира време за доставка и изобщо доставка на SMS. И срещу това нищо не може да се направи - независимо колко SMS центъра работят или колко нива на приоритети за SMS са предвидени. Ако мине - мине, ако не - здраве да е. От друга страна защо да може да се сложи приоритет на SMSите, а да не може да се отвори приоритетна GPRS сесия, че дори ако трябва и да се прекъсне нечий разговор? Да не говорим, че GPRS стъпва върху IP или X.25 - и двата протокола са изключително гъвкави и мощни за да се подсигури комуникацията от високо ниво срещу загубени или повредени пакети. Ей на тфа му викам аз надеждна и сигурна комуникация, не кат тфойте SMSи. Въобще да обясняваш колко по-подходящ, по-удобен и по-сигурен е SMS за използване в система за охрана в сравнение с GPRS е по-зле отколкото да ни убеждаваш колко по-атрактивен и по-интерактивен е телетекстът в сравнение с Интернет. Недей

Мит номер две: голям проблем за една система за охрана на автомобили е покритието на GPRS. А да ти е хрумвало, че има пряка зависимост между гъстотата на населението, GPRS покритието и кражбите на коли? Че вдън горите тилилейски верно няма никфо GPRS покритие, ама там и кражбите на коли са голяма рядкост. И обратното. Да не говорим, че в гората тилилейска никой няма да дойде да ти охранява колата. Така или иначе там където няма GPRS покритие може по изключение да се използва и SMS.

Мит номер три: Революционния по своята същност SMS е изобретен, следваща революция скоро не се очаква. SMS никога не е бил основен продукт или основна цел на GSM мрежата или пък некф важен приоритет. Има го, работи, върши некфа работа, но не е бил, не е и няма и да бъде некф технологичен връх. Сравнението с телетекста е доста подходящо, защото принципът и при двете е еднакъв - "хитро" използване на "свободен" ресурс. При телетекста тфа е времето за обратния ход на лъча, при SMSите - сигнализационния канал, който през по-голямата част от времето не се използва. Да, факт е, че SMS е доста разпространена услуга е, но също е факт, че SMS центровете не само в България, но и в цяла Европа непрекъснато са на ръба да се сринат. А хилядите знайни и незнайни услуги, които се базират на SMS, както и лавинообразното увеличаване на потребителите на GSM правят абсолютно непригоден SMS за кфато и да било охранителна или секюрити дейност. Казваш, че по чужбинско имало доста системи, които разчитали на SMSите? Бе то и аз съм чувал, че се били използвали и SMSи в охранителни системи. Но не и като основна комуникация. Не и в охрана на автомобили като масова услуга. Не и от голяма, сериозна фирма.

Мит номер четири: ако вече сте си купили устройството на GPS България или пък СТЕПП на Falcom или някое друго, което е предназначено за работа в 2G GSM мрежа вие в никой случай не сте се прецакали. След всичко казано до тук надявам се вече стана ясно колко спорна е ефективността на една система за охрана базирана на SMS комуникация. И не че искам да обиждам някого от GPS България, но всъщност доста малко работа са свършили за петте години откакто са в бизнеса с GPS системи. Така или иначе след по-малко от година ще стане ясно, че в чужбина охраната с SMSи може и да е вършила некфа работа, но е напълно непригодна в български условия, колите "охранявани" от GPS България ще се крадат също толкова лесно и ще се намират също толкова трудно колкото и неохраняваните коли, съответно застрахователите рано или късно ще вдигнат премиите за да не фалират. Дори да не се появи в близките две-три години система, която наистина да охранява автомобили клиентите на GPS България така или иначе ще се окажат горди собственици на устройство, което не им върши никфа работа, само дето са си дали парите за него. Ей на тфа аз му викам "който се прецакал - прецакал се". Ако ти имаш некфо друго определение - можеш да го споделиш с нас.

Питаш ме коя е технологията, която така трепетно чакам? Ами всъщност не е само една технология, по-скоро комплекс от технологии. Аз лично не вярвам, че само една технология е достатъчна за нещо толкова сложно, отговорно и технически предизвикателно кфото е охраната на подвижни обекти. Само GPS не върши работа - дори с точност до милиметри да знае колата винаги къде е трябва и некфа комуникация за да могат да знаят и в диспечерския център къде е. Само перфектна комуникация също не върши работа - някой все пак трябва да алармира. Само супер модерна и интелигентна аларма също не е достатъчна - от една страна е желателно да имаме и комуникация, а от друга няма непобедима аларма - рано или късно крадците ще подкарат колата и тогава ни трябва GPSa. Но и трите неща да са налице - пак не е достатъчно. Трябва да има добре оборудван диспечерски център и съответно добре обучен и грамотен персонал. Но и тфа не стига, ако няма кой да гони апашите или този който ги гони го насочват по радиостанцията къде е в момента откраднатия автомобил и накъде се насочва. Докато се обяснят накъде е завила колата - "мое ляво или твое дясно" колата ще е вече на друго място. Ще ти разкажа аз как си представям нещата.

Представям си, че всички автомобили ще имат собствен "електронен паспорт" - достатъчно труден за фалшифициране, че да има смисъл. Представям си една общоевропейска система за автоматичен контрол на автомобилните електронни паспорти - не само за охрана, но и за всичко що касае контрол на трафика. На първо време е достатъчно на всички входове и изходи на по-големите населени места, на входните места към магистралите и на КППтата по границите да се сложат контролни точки. Така дори да откраднеш автомобил няма да стигнеш далеч. Още на първото КПП ще те спипат. Представям си едно автомобилно устройство, което съчетава добрия GPS, с добрата комуникация и добрата аларма, като всяко нещо трябва да е подсигурено с резервен вариант. Вече казахме, че SMSите могат да са резервен вариант на GPRS, а едно устройство, което генерално да блокира двигателя така, че само подмяна на двигателя да може да подкара колата е резервния вариант на алармата. GPSа също има резерва - клетките на GSM мрежата са един нелош ориентир когато нямаме нищо друго. А ако и когато в България се появи и 3G защо да не си представим, че освен звук от колата ще имаме и картина в реално време, така че не само да чуваме, но и да виждаме крадците. Представям си също така във всеки град по един обединен диспечерски център - полиция, пожарна, бърза помощ, пътна помощ, гражданска защита, КАТ и т.н, и т.н. По-специално автомобилните патрули, които ще гонят крадците на автомобили също ще са тежко въоръжени - мобилни скенери на електронните паспорти, електронни карти на съответното населено място, на които в реално време да се визуализира местоположението не само на откраднатата кола, но и на останалите патрули. По-нататък си представям, че и на всяко по-голямо кръстовище в по-големите градове ще има контролна точка за електронните паспорти, които също ще са не само за охрана на автомобили, но и за контрол на трафика. Представям си, че и аз в колата си ще имам електронна карта, на която ще се визуализира обобщена информация за пътнотранспортната обстановка - задръствания и прочее. Накрая си представям, че където и да съм - у нас или в чужбина - винаги ще мога да разчитам на услугите на общоевропейска система за охрана на автомобила си. Ей тфа е друже - така си ги представям аз нещата. И да ти кажа - голяма част от тфа което си представям е напълно реално да стане до две-три години дори в България. Ще чакам - кфо са некфи две-три години. Пък ти продължавай да си разправяш смешките за супермодерните SMSчета. Жалка работа...





Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано26.08.03 11:49



Разбирам едно - не си много навътре с GSM комуникацията. Препоръчвам ти да поговориш по проблематиката на GPRS надстройката със хора реално работили с него. Ако нямаш такива познати - пусни една тема в GSM клуба - там пишат няколко човека работили в чужди оператори - те могат да ти разкажат за всички те му предимства и недостатъци. Иначе ако черпиш информация от рекламите за него ясно е че там нещата са от розови ...

Ще ти кажа и друго която явно не знаеш - когато се установи опит за кражба - никой не разчита нито на SMS нито на GPRS. Тогава винаги се изгражда Data connection за най голяма сигурност и следене в реално време. Цената тук е без значение защото е пренебрежимо ниска в сравнение с тази на колата.
И по въпроса за покритието не си прав - може да се краде в градовете но почти винаги колите се извеждат в ненаселени или слабонаселени места за "обработка" или складиране.
Още един факт - в страните където подобни системи са силно разпространени крадците са си изработили следния алгоритъм за отърване именно от точно такива защитени коли: Веднага след кражбата колата се откарва на крайградски път или на такъв извън населено място и се зарязва за известно време като същевременно се наблюдава от разстояние. Ако до определено време няма реакция - явно колата не е защитена те продължават. Ако обаче се появи полиция просто я зарязват и се молят при следващата да имат повече "късмет". Това не съм си го измислил аз а е резултат от направна статистика на кражбите на автомобили. Ако искаш ще ти дам сайта на един голям руски оператор на такава охранителна система където редовно под формата на новини се публикува историята на кражбата и залавянето на охраняваните от тях автомобили. Там от 5 опита за кражба колата при 3 е залавяна именно при тази "процедура". Има и един направо комичен случай - от строеж е открадната скъпоструваща строителна механизация - тежкотоварен кран на автомобилна база като пазачите са заързани. За жалост обаче той бил оборудван със система за охрана. Поради спецификата на автомобила (не може да се скрие лесно) е решено да се проследи до крайната му дестинация. Полицията го намира в автопарк с такава техника където се оказва че има още крадени автомобили
Така че този тип охрана явно е ефективен и в никой случай не е заблуда.

А за бъдещето дето си го измислил - ами някой ще пожелае да си има на снимка крадците ама това е все едно да трепеш муха с топ. Когато имаш да предаваш 3 числа - 2 координати и едно статус на обекта можеш да го направиш и с текстово съобщение (телетекст ) Спомни си че колкото е по проста една система толкова по надежна е тя. А тук се търси надежност преди всичко.

Айде като съм тръгнал да говоря - още нещо: една система за защита колкото и да е добра когато се копира няколко милиона пъти (например при серийно вгражданите алармени системи от автомобилните производители) тя става лесно разбиваема поради своята унифицираност. Да не ти припомням печалния случай с една много известа марка и тяхната непробиваема защита вградена в автомобилния компютър. Автоджамбазите направо ги шашнали като я подкарали с компютър свален от друга . Тук всеки професионалист ще ти каже че нестандартната защита изпълнена винаги с някаква разлика според ситуацията е многократно по надежна. Нали и за това ги има всичките тези фирми за монтаж на алармени системи- ако можеше да се мине с вградената от производителя аларма досега да не беше останала подобна фирма.

Така че ако колата ти си заслужава - защити я пък тогава чакай новостите. Ч е току виж се оказало че като дойдат няма да има какво да пазиш с тях. естествено шегувам се за последното



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 17:23



Благодаря ти за изчерпателната и конкретна информация... само не разбрах след като колата при опит за кражба прави data connection с диспечерския център къде или по-скоро за кфо по-точно се използва този тфой така надежден и сигурен SMS?

Е, имаш и някои сериозни пропуски в изложението и като цяло май не си чел много внимателно кфо съм писал, но... айде няма да се заяждам. Така или иначе по важните точки сме на едно мнение.

А иначе ми е интересно кога и GPS България ще направят система с data connection...





Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 17:43



Пропуснах да кажа, че със спестените хиляда и кусур лева от некупуването на устройството на GPS България май ще мога да си купя една доста добра аларма плюс некф готин имобилайзер. Конкретно за алармата мисля че ще е много гот да има GSM модул и кат види зор колата да ми се обажда voice на моя GSM. Даже съм измислил кфо съобщение да си запиша. Представи си спя си аз спокоен и безметежен сън и телефона ми звъни... гледам - обажда се колата. Вдигам.

- Ало? Готин? - гласът на колата е леко напрегнат, не нервен, но напрегнат
- Мммм? - казвам аз в специално предвидената пет секундна пауза, а тук в съобщението ще се чуват на заден фон звучета от чупещо се странично стъкло и тихи псувни на изпечени автоджамбази
- Надявам се, че не те притеснявам, но... - драматична пауза - май ме крадат, копеле...





Тема Re: Охраняване на автомобил с GPS [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано26.08.03 17:56



SMS и се позлват например за предване на информация за поемане и снемане от охрана (arm/disarm), задействане на паник бутон и др. Но няма правило - зависи какво е желано да се постигне в конкретната инсталация. Възможно е дори при желание да се дублират и двата метода за комуникация ако се търси по голяма сигурност.
Друго удобно приложение на SMS-а също за обратна връзка - например за някакъв тип сигнализация или блокиране на двигателя - това също може да стане и през data connection.
Най удобното приложение е обаче ако поради конкретните обстоятелства оператора е решил вместо data connection към автомобила в кражба да се изгради voice. Тогава предаването на координатите може да продължи чрез SMS-и дори на всяка секунда.
Абе изобщо важното е да има гъвкавост. В тази връзка тук добро приложение може да намери и GPRS-а при необходимост от периодично предване на данни за по специфични нужди (AVL, FleetM)

Кажи какви пропуски имам - ще ги запълня

И не се безпокой - такива системи има отдавна ...

В крайна сметка теб какво те засяга как ти пазят колата - щом цената на услугата те устройва и ти поемат всички рискове при кражба не виждам значение да се интересуваш как точно го правят. Ти като сключваш договор за охрана на жилище или офис със СОТ интересуваш ли се как те съобщават на пазачите че у вас има обир - може и писма да ползват важното е като се прибереш да намериш всичко както си го оставил (или поне да бъдеш овъзмезден при провал на услугата им за охрана). Моето мнение е че не е нужно да се знае чак толкова много от всички за този тип дейности защото нали знаеш - един гледа сватба - друг брадва.

На времето за откриване на крадените коли се полваха бригади от борчета, сега - GPS-и - ето има смяна на технологията



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPS [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано26.08.03 18:16



Скоро положението може би няма да е "хиляда и кусур лева"

Общо взето всичко зависи от това какви цели си си поставил - някои минават само със скрито ключе прекъсващо захранването на бобината. Естествено е тогава номера да не мине тъй като и автоджамбаза може да си носи в джоба парче кабел с което да шунтира ключето

И не разбрах като искаш пейджър защо ти е цял GSМ вътре. Има пейджъри които ще ти свършат същата работа за 1/3 от цената на GSM модула.

Все пак накрая в съобщението добави едно "сбогом" (за всеки случай)

Редактирано от Илko на 26.08.03 18:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.