Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:27 07.06.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано08.08.03 22:31



Всичко е въпрос на приоритети - както може един "пинг" по GPRS да струва примерно 1 стотинка така може и СМС със същото предназначение да струва 0,5 стотинки. Никъде не е заковано колко трябва да струва този тип СМС-и още повече в България при положението с общите собственици на двете фирми. Просто така е решено за момента.

Моите наблюдения на GPRS-а са въз основа тази услуга предлагана от операторите в Германия. Там услугата е доста ползвана не толкова като алтернативен и мобилен достъп до интернет (може би заради цената - 2 Евро/МБ) колкото във сферата на М2М комуникациите. Примерно почти всички вендинг машини се контролират чрез него. Тогава той се ползва и за секюрити цели (ако някой разбие автомата) но забележи - той е неподвижен. До голяма степен това разрешава доста проблеми. И въпреки всичко винаги се предвиждат алтернативни методи за известяване в случай на фал на GPRS-а (SMS или data) .

А да не говорим че имаше огромни дупки (на практика го има само в градовете) в покритието с GPRS.

А дали ще си купиш или не 1 брой ни най малко не ме вънува. Виж ако решиш да градиш подобна система може да поговорим

Та така аз мисля да приключвам с писането по темата още повече че тръгвам на почивка.
Пожелавам и на теб приятно лято.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
Автор Hekф (от ХЕИ)
Публикувано08.08.03 23:00



Е, добре де - ако в системата е реализирана доста по-сложната GPRS комуникация не вярвам да е проблем да се направи да може да праща и SMSи. Абе тъй като се замислям: комбинация от двете - SMS и GPRS май е оптималния вариант. Колата докато е "под охрана" така или иначе е неподвижна, съответно само пингва - колкото да отбележи, че всичко е ток. Ако се раздвижи или й сработи алармата - праща един SMS, че май я крадат и почва да праща данни за местоположение по GPRSа на всеки 5 сек. (примерно). Ако види зор със GPRS - праща и SMSи. Хем актуална информация, хем пинг, хем сигурност, хем приемлива цена за всичкото тфа. Ей такава система ако ми предложиш - купувам.

Хех, с теб по и също време ли сме в отпуска?

---------------------
Райд му е майката - убива ги на място и до крак...


Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Авторstav (Нерегистриран)
Публикувано10.08.03 00:38



Малко късно се включвам, но както преди бях писал в друга тема, охрана с GSM на автомобил е загубена работа от техническа гледна точка, от психологическа не знам. От доста време се занимавам с комуникации (GSM, IP/GSM, RF, AX25 ...) и просто не ми се мисли как фирма, няма значение голяма или малка, би поела финансови гаранции против кражба с такава система.
Но накратко недостатъците на GSM/GPS система за охрана събрани на едно място:
- Възможност за забиване на приемника на GSMа. Повярвайте ми, хич не е трудно, дори и да не е с искрене както предлага Hekф (макар че и това ще свърши работа) по света се продават ЕВТИНО устройства които масово се изпозват за осигуряване на спокойствие в църкви, клубове, болници и др.
- Невъзможност за гарантирана доставка на SMS в определен срок. Правени са тестове (наистина в центъра на София където мрежата е най-натоварена) точно за избор на система за охрана на автомобили при които времето за доставка е достигало до 15-30 min.
- Възможност за забиване на GPS приемника - малко по-рядко срещано, но дори по-лесно от техническа гледна точка. А за екраниране на антената е достатъчно и по-голямо парче станиол.
- Проблеми със скритото разполагане на апаратурата и лесното му елиминиране. Всички твърдения за скритост са само на думи. Не само поради размерите, но и местата в автомобил където GPS антената би имала приемлива чувствителност се броят на пръсти.
Сигурно може да се изброят и други, но не случайно в EU основния стандарт за охрана който се развива е базиран на транспондерен принцип. А за това, че няма откраднати коли с GPS ??? Аз знам за няколко и поне за един камион. Впрочем едно от слабите места на системите са процедурите по активиране и деактивиране на системите.
Не ме разбирайте погрешно, GSMa си е супер за предаване на данни, особено IP през GSM си е направо далавера. Но не ми се мисли някой с дебел врат да ме пита - Брато, к'во ми стана с колата бе?



Тема Za avtomobil ne znam, ama za velosiped!нови [re: Бarepo]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано11.08.03 16:00



Poneje samo az ot redovnite chlenove ne sym pisal, ta reshih da dam svoia prinos kym temata:



Horata veche kolelata si slediat s GPS-i, vie oshte za kolite govorite

A kolkoto do efektivnostta - mislia, che vsiaka zashtitna sistema e prednaznachena za оpredelena auditoriia 'narushiteli'. V kajna smetka tehnicheskite sredstva sa samo edin pomoshtnik, a ne panaceia. Tuk v Germania kolite po princip sa bez alarmi ('t.e. pishtialki'), a horata pone v moeto selce redovno gi 'zariazvat' s otvoreni vrati, bagajnici, kliuchove na tabloto (!) i t.n.

Na men mi kazaha, che ako avtomobila mi ima imobilajzer shte mi vyrnat pri krajba cialata suma za koiato sym zastrahoval kolata bez 150 EUR (tova go naricaht lichna otgovornost ili neshto takova), a ako niamam imobilajzer - lichnata mi otgovornost e max 10% ot stojnostta na kolata. Krajbite na koli sa vidimo po-malko ot kolkoto v BG, uvi... (pone spored oficialnata statistika)

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!

Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: stav]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано19.08.03 22:14



Тъй, тъй - и аз тия неща му ги разправям на Илкото, ама ха де?

"Транспондерен принцип" - тфа не е ли точно тфа за което и аз говоря: осигуряване на непрекъсната връзка с охранявания обект, която ако прекъсне се счита за пробив в охраната?

Между другото именно една СОТ фирма може да си позволи да даде финансови гаранции... но тфа наистина е междудругото



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Авторstav (Нерегистриран)
Публикувано24.08.03 22:55



> "Транспондерен принцип" - тфа не е ли точно ... осигуряване
> на непрекъсната връзка ... ?

Не. По-скоро за познатите транспондери вградени например в безконтактните идентификационни карти (RF card) - пасивна (в смисъл без вградено захранване) миниатюрна ампула която поставена в зоната на подходяща антена (обикновено рамка) започва да излъчва идентификационен код като при това и питането и отговора са криптирани.

Ампулите вече са с такива размери (2-3 мм), че без проблем ги слагат подкожно за идентификация на домашни животни. В един автомобил можеш наистина да СКРИЕШ (да не говорим за фабрично) не една а десетки такива.

Системата наистина е по-скъпа защото изисква монтирането и свързването на множество рамки по магистрали, пътни артерии, бензиностанции, гранични пунктове и т.н., но за система на общоевропейско равнище май не е кой знае какъв проблем.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано24.08.03 22:56



Ето ме пак тук след морето ...
Гаранция се дава като автомобила се презастрахова. Правят го всички СОТ фирми.
А транспондерния принцип не е нов - аз съм чувал че е много добре развит във Франция. Но си мисля че е неефективен. Иначе представлява пасивен (или активен) транспондер монтиран на тайно място в колата който може да се чете с терминал от малко разстояние - няколко метра. Антената на терминала се разполага някъде около пътя или под него.
Лошото че ако сложиш такива датчици на изходите на София ще разбереш евентуално ако колата излезе от града и вероятно посоката на движение. Но ако трябва да пазиш автомобили на територията на цялата страна този принцип напрактика е неизползваем. Въпреки по евтиното устройство за вграждане в автомобила цената набъбва страшно много от големия брой терминали за четене които трябва да се разхвърлят из възлови точки в страната и отделно в по големите градове и високите разходи по изграждането и поддържането на комуникация между тях в реално време. Да не говорим за възможните пропуски по време на неминуемите повреди в една такава сложна система - я някой скъсал някъде кабел, я някой разбил датчик, я БТК се уплела пак ...

Май една фирма се опитваше преди годони да наложи подобна система - даже бяха дали на полицията (няколко )ръчни терминали ама всичко пропадна.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPSнови [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 01:14



Ето ме и мен - също от морето

Тфа с тия датчици с транспондерния принцип звучи интересно, ама си е верно ебати инвестицията. Трябва да е некфа национална система... даже кфо ти национална - интернационална трябва да е за да има некфа реална полза от нея. Но защо само охрана? Такава система може да се ползва за автоматично отчитане за качване и слизане от магистрали (ако и когато станат платени), за следене на транзитните товари, за следене натовареността на движението в големите градове, натовареността на междуградските пътища... също като системата GPS - струва майка си и баща си да се изгради, ама веднъж изградена може да донесе куп и най-различни ползи. Междудругото... като си говорим за комуникации изобщо не споменаваме WiFi мрежите, Bluetooth и 3G... защо тъй? Кфо ся - SMS ли (примерно) бяха, са и ще бъдат върха на технологичния сладолед?

Но като цяло изписаното дотук подкрепя като че ли повече мойта и тезата на stav, че днешните "системи за охрана на подвижни обекти" са все още на доста ранен етап от развитието си... има още доста неща да се случат - и технологично и законодателно и международно, а и секфо друго за да достигнат зрелост. Прочее евала на пионерите за хъса, смелостта и дръзновението, ама засега шмъ прощават - услугата "охрана на автомобили с GPS" все още е повече рекламен трик за зарибяване на клиенти, отколкото технологична реалност.



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPS [re: Hekф]  
Автор Илko ()
Публикувано25.08.03 01:26



Защо GSM ? Защото засега това е най достъпната глобална комуникационна среда. Навремето се ползваше Инмарсат - сега SMS

И това изобщо не е рекламен трик - погледни офертите на почти всички вносители на нови коли - автомобилите от по високите класове купени на лизинг почти винаги са в комплект с някаква активна защита (била от РАПАС или GPS България).
Погледни и застрахователните премии на застрахователите - има разлика дали колата е без или със такава защита.

Фирмите които са направили сериозни инвестиции в тази насока едва ли ще могат да ги защитят заради единия рекламен трик ... Щом ги има - значи търсене има както и рентабилност на услугата. Ако не вършеха работа до сега да са фалирали ...



Тема Re: Охраняване на автомобил с GPS [re: Илko]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 13:10



Илко, дай да си говорим истината. SMS системите за флийт контрол & мениджмънт са отпреди три-четири години, до наши дни нямат почти никфо развитие (то кфо ли и да им развиваш?) - само са паднали цените на компонентите и са намалели габаритите на устройствата... И кфо? Тфа ли е последната и окончателна дума на технологията?!?! Измислихме значи SMSa и край - вече нищо по-добро от тфа не може да се направи?! Айде, моля ти се.

И да - "охраната на автомобили с GPS" е точно рекламен трик. Нищо кой знае кфо не добавя към ефективността на охраната на автомобила едно GPS/GSM/SMS устройство - т.е. използваната в момента технология все още не позволява ефективна и ефикасна охрана на автомобили на разумна цена. И кфо излиза? На основния въпрос - "Има ли смисъл да си слагаме GPS устройство за охрана на автомобила? Ще ми опази ли то автомобила?" - отговора е "Не, няма да ти го опази, но пък застрахователите ще ти предложат по-изгодни условия за застраховане". Ебати смешката. Кфо е тфа ако не рекламен трик?!

Но ти ич не ги мисли застрахователите - дет се вика бабата на застрахователите само с GPSи се е оправяла... Пресметнали са си хората риска - и от най-скапаната система за охрана има некфа полза и точно тази полза ти влиза като отстъпка при застраховането - нито стотинка по-малко. Та рекламата си е реклама, зарибяването - зарибяване, а технологията - технология. Прочее всеки сам да си прецени има ли смисъл, няма ли... Аз лично смятам да поизчакам новите технологии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.