Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 02.07.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Привет на всички !нови  
Автор CuO (bike user)
Публикувано23.04.03 12:04



минавам по покана на Вихрения Генчо :) който ме намери да задавам GPS въпроси в един друг клуб

ще си позволя да внеса малко първоначално инфо, за да разясня какво точно искам да постигна и за какво питам, значи имам за хоби планинското колоездене или по точно спускане без много катерене :)четейки един руски

забелязах, че там ползват разни GPS хватки за ориентиране, и сега разглеждам вариант за закупуване на някъв модел (препоръка за модел също е добре дошла, защото разбирам че Garmin са най-разпространени май), обаче междувременно възникна въпроса: мога ли да си създам собствен маршрут, който да заложа в ГПС-а, като предварително да се ориентирам за денивелацията? има ли възможност да задавам начална и крайна точка на маршрут, а някой SW да го генерира, като съобрази и денивелацията по way points ? и това ли е основното приложебие на OziExplorer-a?

общо взето това е май, предварително благодаря за вниманието :)



Тема Re: Привет на всички !нови [re: CuO]  
АвторDimo (Нерегистриран)
Публикувано23.04.03 15:06



Напълно те разбирам за изкачванията по планински терен с колело. GPS определено ще ти помогне, но си вземи такъв с вграден барометър. Малко по-скъпи са, но определят по-точно надморската височина. По принцип височината е проблем за GPS и за това ги съчетават с барометър.
Маршрути можеш да въведеш по 3 начина:
- от дигатална карта, като си нацъкаш характерни точки по маршрута и ги преточиш в GPS /като използваш някаква програма като например Озиексплорер/
- обикаляйки по терена с GPS можеш да си запомняш точки и следващия път, когато плануваш да ходиш по същия мршрут, да си ги прехвърлиш в GPS
- от хартиена карта да си отчетеш координати и да си ги въведеш като числа в GPS
Внимавай като въвеждаш данните да въвеждаш и трите координати щом държиш на денивелацията. GPS дава профил /как си се качвал и слизал/ на маршута който си изминал - много ефектно.
Не знам какво имаш предвид под предварително да се ориентирам за денивелацията. Аз най-добре се ориентирам като гледам карта.



Тема Re: Привет на всички !нови [re: Dimo]  
АвторOleg (Нерегистриран)
Публикувано23.04.03 17:38



Ako si padash po down-hill, shte sreshtnesh seriozno predizvikatelstvo po ukrepvaneto na GPS-a, vupreki che ima specialni stoiki. No vse pak, slagash $300-$400 v krehka plastmasova kutiika, zakrepena na kormiloto. Az lichno sum se probval niakolko puti ot Simeonovskia lift nadolu, bez GPS, i ne mi ostavashe mnogo vreme za "stranichni" nabludenia. Inache tova, koeto kazva Dimo e taka, az moga samo da dopulnia, che edna mnogo dobra vuzmoznost e da minesh vednuz s vkluchen GPS po traseto, zapisvash si log-a, koito se generira avtomatichno ot GPS i pri povtorno minavane ti ostava da sledish za otklonenia ot marshruta. Ako puk ti ostane vreme da zapisvash i tochki, moze da gi izpolzvash kato referenti za razstoianie, priblizitelno vreme za pristigane i t.n.
Az lichno sum vizdal ukrepeni GPS za kolela v cross country iniciativi. Ekranite im sa tip landscape, dokato tezi koito sa za ruka sa portrait.



Тема Re: Привет на всички !нови [re: Oleg]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано24.04.03 11:26



downhill, freeride ... takiwa raboti, da :)

az ne mislq da go slagam nqkade po koleloto, a da e na sigurno w 4antata i samo pri razkloneniq ili na opredeleno wreme da se orientiram nakude e patq i ako trqbwa da si koregiram posokata

sashto da raz4itam toi da pomoga pri otkriwaneto na nowi traseta (izpolzwaiki ewentualno predwaritelno zaredeni karti)

10x za infoto i sega qwno shte se orientiram kam izbor i na model GPS, wremeemuk proces pri polojenie 4e shte dawam 300-400$, shte pomolq samo da me informirate kakwi wazmojnosti trqbwa da ima, kakwi standarti da poddurja (segashni i takiwa koito se o4akwat w skoro wreme). shte go pazarq ot USA nai-werowatno shtoto tuk ne znam kude, kakwi i s kolko $ razlika ima



Тема Re: Привет на всички !нови [re: CuO]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано24.04.03 12:26



На срещата на GPS клуба, когато се видяхме за първи път F2F статистиката беше безпощадна - всеки си носеше GPS-а и като ги сложихме на масата (както навремето мутрите) се оказа, че марката е една... Garmin

BTW, другата статистика беше, че от около 7 устройства (май) - 3 бяха eTrex Vista

Аз се надявам в петък да ми донесат от USA стойка за колело за моя GPS. Ако си от София и имаш желание - може някой път да се видим и да ти покажа на живо как изглежда стойката, а и самия GPS...

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!


Тема Re: Привет на всички !нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано24.04.03 15:12



da ot sofia sam i opredeleno imam interes!
taka 4e shte o4akwam da me potarsish, nai-dobre na maila: tony@filipov.biz



Тема Re: Привет на всички !нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
АвторDimo (Нерегистриран)
Публикувано24.04.03 16:38



И като ги извадихте на масата да си ги мерите :) , много ми е интересно, всички еднакви координати ли даваха? Колко се различаваха?



Тема Re: Привет на всички !нови [re: Dimo]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано24.04.03 17:02



Еми, знаеш как е...

Бяхме на закрито, така че нищо не показваха. Ама е нормално да има разлика, де - нали точността е 6-10 метра...

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!


Тема Спускане с GPSнови [re: CuO]  
Автор Lork ()
Публикувано24.04.03 20:00



най-добре ще му е на твоя бъдещ GPS на топло в раничката! Да си записва там пък после си сваляш данните и си ги гледаш и им се наслаждаваш... Има програмки които ти дават триизмерна крива линия (CompeGPS и Kashmir3D)

Колкото до модела - в момента имаш 4 възможности: GARMIN eTrex Summit, Vista, GPSMAP 76S и Magellan Meridian Platinium. Въпреки че GARMIN са номер едно на пазара Magelan-а също не е за изхвърляне - подобаващо гумиран е и е с положителна плаваемост (не потъва във вода)



Тема Re: Спускане с GPSнови [re: Lork]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано25.04.03 09:49



В раничката ще има проблем с "улавянето" на спътниците.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.