Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 15.06.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Kolko tochni sa GPSнови  
АвторDimo (Нерегистриран)
Публикувано26.03.03 18:39



Нещо не разбирам и се надявам да ме осветлите. Става въпрос за точността на любителските навигационни GPS приемници. По учебниците, включително и в страницата на Косматко, пише че точността е 100 и 156 м. в 95% процента от случаите планово и във височина. Аз пък чувам от приятели, че постигат дори и под 1 метър в отделни случаи, но като цяло една точност от 15 м. в пространството е гарантирана почти винаги, а не само в 5% от случаите.
Вие ползвайки вашите приемници какво получавате?



Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: Dimo]  
АвторDiogen (Нерегистриран)
Публикувано26.03.03 22:46



Zdravei,
da ti kaja 4estno izpolzvaneto na GPS e pulna ludnica(pone za turisti4eskite e taka). Ot vreme na vreme si pokazvat izmi6lotini i trabva taka dosta navartiani 4asove s GPS, 4e da use6ta6 kakvo stava. Vklu4va6 go i pokazva ne6to, sled niakolko min. zapo4va da si izmislia razni raboti daje i skorost (km/h) dava bez da si pomradnal, posle pak se opravia. Tova samo kato vavedenie.... Specialno na moia GPS pi6e 4e to4nosta mu e 15 metra. Ina4e ako si pro4el po podro v GPS signala varvi protokol koito minava celia za 12.5 min. V tozi protokol (informacia) se saob6tavat razni podrobnosti na samia GPS. naprimer dnes kolko e zakasnenieto na radiovalnite v sledstvie na slan4evata aktivnost i t.n. Samo deto ne sam mnogo siguren tova dali vaji za turisti4eskite GPS priemnici. Ina4e Чичо moje da ti obiasni podrobno za geodezi4eskite GPS-i koito rabotiat s to4nost do milimetar. Uspeh.



Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: Dimo]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано27.03.03 09:18



Ами в повечето от времето GPS-а ми твърди, че точността на показанията му е 5-6 метра. Мисля, че ако се ползва DGPS би трябвало да се увеличи до oколо метър. Моя модел поддържа и WAAS, но тъй като над Eвропа надали ще има скоро WAAS спътник та ...

Това надали е много меродавен пример, но като маркирах една точка, отдалечих се от нея на около 500 метра и после накарах GPS-а да ме "заведе" до нея, той сгреши с около 2 метра...

Говоря за туристически Garmin eTrex Vista

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!


Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Автор KCC (непознат)
Публикувано27.03.03 09:45



Мога да споделя и моя опит - използвам GPS Garmin 12. При повторно посещение на предварително засечени точки получавам отклонение до около 10 м. Мисля, че това е много добра точност за любителски цели. Сега разбира се има и много по-нови и скъпи GPS-и, но точността на любителските едва ли е по-голяма. Що се отнася до отчитане на надморската височина при която имаме точна база за сравнение от топографски карти, при моя GPS се получава едно отклонение с около 20 м нагоре, което е почти постоянно. Не мога да си обясна причината.



Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: Dimo]  
Авторkocмaт (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 10:03



Тези данни (100/156 m) са при стандартно позициониране с включена SA. От 2000 година, след изключването на SA, точността е подобрена до 22/35 m. Така е според документацията на системата. Практически, всичко зависи от много фактори, но в повечето случаи може да се разчита на точност по-добра от 12-15 m.
За показанията на GPS приемниците - това е очакваната точност при дадените условия - често реалната точност е много по-добра, но понякога става и обратното.
За WAAS - в Европа тестово работи подобна система (EGNOS), която официално ще стартира през април 2004. Те ще са напълно съвместими и няма да има проблем сегашните WAAS приемници да работят и с EGNOS (дори и сега някои приемници поддържат и двете - въпрос на софтуер).



Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: KCC]  
Автор mn_t (e az de)
Публикувано27.03.03 10:11



Надморската височина на топографските карти е в "Балтийска" височинна система, нулата е определена чрез пегела в гр. Кронщад. GPS-а дава наделипсоидната височина спрямо WGS84. Нормално е да има разлика.



Тема Re: Kolko tochni sa GPSнови [re: Dimo]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 13:41



Обикновенно при достатъчно "хванати" спътника приемника ми показва 5-6 метра точност, по-рядко и 4 метра. 3 метра поне с моя eTrex legend не съм постигал дори и при 11 спътника.
При посешение на маркирани точки обикновенно ме отвежда с грешка 2-5 метра



Тема thanksнови [re: Dimo]  
АвторDimo (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 16:10



Мерси на всички и най-вече на косматия! Това за SA не ми беше ясно. То в момента изключено ли е?
Като гледам всички постигате горе-долу еднаква точност от под 10 м.
Това с луднацата на Diogen ми се струва доста страшно. Случвало ли се е на някой друг? Аз си мисля, че може да има някакво объркване, но чак пък да те закара на такова място, че да не можеш да видши целта си ми се струва трудно. Знаеш ли, че GPS сигналите се влияят от силни електромагнитни полета? Ако си близо да някой далекопровод или нещо подобно, изобщо не разчитай на него. Също така ако си в гора, може да няма достатъчно видимост към спътниците и за това да се бърка. Предполагам, че ги знаеш тези работи и не попадаш в тия случай...



Тема Re: thanksнови [re: Dimo]  
Авторkocмaт (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 16:34



SA е изключена.
Diogen е напълно прав за лудницата (случва се, макар и много рядко и причината не е винаги в електромагнитните полета). Ако се вярва на показанията веднъж се разхождах пеша с около 200 km/h, и веднъж достигнах максимална скорост от 800 km/h. Също така, за по няколко секунди съм се "телепортирал" в Средиземно море и веднъж в Унгария.



Тема Разходка пеша с 200 КМ/hнови [re: kocмaт]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано27.03.03 17:03



В тази връзка някой от вас да си е правил програма дето да филтрира такива грешки от tracklog-a? Примерно на база на ускорение, което не може да е от примерно над от нула до 100 км за 11 сек

Аз все се каня да направя нещо такова и все не ми остава време...

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.