Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 09.06.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Конверт от X,Y към WGS  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.01.03 16:21



Здравейте, чета тук от време на време, интересно е.

Имам едни карти на града ми с квадратна мрежа, и ми се искаше да мога да ги превръщам в географски, WGS, например, или в някоя българска система. Дали някой от вас не би могъл да даде някакви формули за превръщане? Преди време един клубар (клубарка май беше) ми беше пратил/а една програмка, но тя беше DOS-овска и се налагаше за всеки обект да се въвеждат зоните и координатите. След десетия става досадно

Мислех си дали няма нещо подобно на Ecxel или формули, които да могат да се смятат с Excel-а?

Тези координати не ми трябват за нищо определено, просто им се любувам

Квадратните координати са от вида: Х=4785922.11, Y=73926.58 (катедралата във Варна)



Тема Re: Конверт от X,Y към WGSнови [re: bobo]  
Автор mn_t (e az de)
Публикувано26.01.03 21:09



A tezi X,Y w kakwa proekciq sa? Gausowa? 1970?



Тема Данови [re: mn_t]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.01.03 23:14



Да, такива са. Това са български топографски карти.



Тема Re: Данови [re: bobo]  
АвторLork (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 10:50



Могат да се напишат формулите за преобразуване, но няма да имаш практическа полза от това - най-добре е да си сканираш картата и да си я калибрираш в OziExplorer...



Тема формули за преобразуваненови [re: Lork]  
АвторBиxpeния Гeнчo (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 11:09



А ако все пак те интересува как да преобразуваш координатите - ето тук пише нещо http://abe.www.ecn.purdue.edu/~abegps/web_ssm/web_GPS_eq . Може да ти помогне. Иначе - идеята за OziExplorer е много добра.

Какви са тези карти - ако ги имаш сканирани - дай ги насам :-) (ако ги нямаш - дай да ги сканираме.) Аз събирам всякакви карти ...



Тема Re: формули за преобразуваненови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 13:47



10х, ще погледна линка. То, аз преди време бях чел в едни учебници разни формули за преобразуване, ама така и не успях да стигна до верен резултат.

А тази програма OziExplorer каква е? Може ли да се свали от някъде?

Картите са копирани, тоест аз имам ч/б. По-големи са от А3 и не знам къде може да се сканират. Ако искаш дай една поща, ще ти пратя едно сканирано парче да видиш как изглеждат.



Тема Re: формули за преобразуваненови [re: bobo]  
АвторBиxpeния Гeнчo (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 15:02



OziExpolrer се води мерцедеса на този вид s/w. Можеш да свалиш демо версия от сайта им: http://www.oziexplorer.com. Демоверсията има известни ограничения На много места в интернет е описано как "с учебна цел" можеш да ги преодолееш.

Аз лично имам доста резерви и цял списък от бъгове, които има този s/w, но така или иначе - по-добър май няма...

Колкото до сканиране на листа над A4 - в София има поне няколко - това са предимно фирмите които продават широкоформатни скенери. Аз лично сканирам в Team, но съм чувал, че има и други...

Ако не те затруднява - прати ми едно сканирано парче, че ми е интересно как изглежда. Каква, всъщност им е историята на тези карти?

Пощата ми е mail'at'evgeninikolov.com. Замени 'at' с @, че аман от спамове!!!



Тема Re: Данови [re: bobo]  
Автор mn_t (e az de)
Публикувано27.01.03 15:23



Zna4i ako sa "1970g" matemati4eski ne move da se transformirat, za6toto tazi proekciq ne e razsekretena. Tq e polikoni4na ot 4 zoni, kato w razli4nite zoni ima razli4ni korekcii za dylvini. Ta towa koeto se prawi e da se izmerqt s GPS to4ki s izwestni koordinati w 1970g i da se opredelqt parametrite na afinna transformaciq za nqkakyw malyk rajon. Posle s tiq parametri move6 da si prehwyrlq6 koordinati ot ednata sistema w drugata i obratno. Dostaty4no to4no e za dvoben GPS.



Тема Re: Данови [re: bobo]  
Автор mn_t (e az de)
Публикувано27.01.03 15:35



A wse pak za drugite koordinatni sistemi pogledni





Тема Re: Данови [re: mn_t]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 18:50



Ами не знам, съвсем ме объркахте
От познат геодезист, преди време, бях взел няколко координати (виж първия ми постинг) и по тях си определих мрежата. Щото е само мрежа, без означения за координатите. От друго място пък имах географски координати на някои от тези точки. После с програмката, за която стана дума, обърнах ХY в географски, сравних ги - ами пасваха.

Сега, аз съм просто любител, така че някои неща сигурно не са ми ясни




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.