Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 17.04.24 
Градове
   >> Гоце Делчев
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Velikanot Goce e makedonecнови  
АвторBosko (Нерегистриран)
Публикувано03.03.03 20:44



Sto tolku so ovie bugaromani sto ima taa bugarija ili grcka ili srbija sto bas nasiot narod se lase da se bori za nif?
Nikogas ne mosam toa da go razberam?
Abe tatarcinja, od frustracija veke neznajte so pisite mameto vase. Samo nekoj propagandi pisite, a samite znajte deka od Makedoncive nikoj ne ve veruva.
I porano na ovoj forum imalo pichlemina koi so seta sila se trudele neshto da kazat za makedonshtinata t.e. bugarshtinata.
Sto barate na ovoj forum koga nikoj ovde ne saka bugari? Ova e makedonski forum ne bugarski.



Тема Re: Velikanot Goce e makedonecнови [re: Bosko]  
Автор Bvlgari ()
Публикувано04.03.03 01:03



Молим те изброй сите македонски царе, само без Самуил, оти он е Татар.

Яз ке изброим сите Татарски Царе, ОК???

Esse quam videri ignotum per ignotius in aeternum.


Тема Slavjanite i Blgarite se dve razlichiti pleminyaнови [re: Bvlgari]  
АвторBosko (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 02:15



Golemobugarskite propagandisti, pak, duri odat do tamu {to (koristej}i ja neinformiranosta na poedini na{i predci od 19. i 20. vek) se obiduvaat da ne ubedat deka nemame nikakva vrska so anti~kite Makedonci (iako tie `iveele na istata ovaa zemja, kako i nie denes!), tuku namesto toa, deka sme po poteklo od turko-mongolskite aziski Bugari na hanovite: Kubrat, Toktu, Telec, Telerig, Pagan, Omurtag, Asparuh i drugite kako niv bez da vodat smetka deka mnozinstvoto od ovie Bugari nikoga{ vo `ivotot nemale nitu stapnato vo Makedonija i bez da vodat smetka deka turko-mongolskite Bugari (koi denes vo Bugarija se slavat kako prvite etni~ki predci na dene{nata bugarska nacija) i pripa|ale na `oltata rasa, ta ako nie Makedoncite porano sme bile "etni~ki Bugari", denes bi imale antropolo{ki crti na lu|e od `oltata rasa. (Do kolku nekoj upati zabele{ka deka i dene{nite Bugari vo Bugarija se pripadnici na belata rasa, toga{ neka gi pra{a bugarskite istori~ari da mu objasnat: kako e mo`no pripadnici na belata rasa da priznavaat lu|e od `oltata rasa kako svoi etni~ki predci? Neli e toa sme{no? A deka nema nikakvo somnenie oti turko-mongolskite Bugari i pripa|ale na `oltata rasa svedo~at nivnite direktni potomci, koi i denes `iveat na granicata pome|u Evropa i Azija i sebesi isto taka se deklariraat kako potomci na Bugarite na han Kubrat. Toa se dene{nite kazanski Tatari i ^uva{i, koi i pripa|aat na `oltata rasa i koi ve}e se poglasno baraat vra}awe na svoeto bugarsko etni~ko ime).

A vie kutrite se narekuvavte i Slavjani i Blgari, na ste ni edno ni drugu, tuku razmakedoncheni Makedonci! So sotanatite Sloveni mozebi sme Braca po Vera no ne Braca po Krv. Nie sme vo glavina so star domoroden gen. Ima mnogu Makedonci vo Bg, no golem del se premnogu izmeshani i isprani vo mozokot za da se smetaat kako Makedonci.

Aj sega pak potprasaj ja majka ti koj kur makedonski te ima praveno.



Тема Re: Slavjanite i Blgarite se dve razlichiti pleminyaнови [re: Bosko]  
Автор Bvlgari ()
Публикувано04.03.03 06:00



Молим те не ми носи вода от српски реки. И зае...би старите еничарски номера.

Аз те попитах кратко и ясно:

Кои са и ги изброй всичките Македонски Царе?

Аз ще направя същото с всички Български Царе. Световната наука отдавна е установила, че Цар Самуил е Българин и Български Цар. (Василий Булгароктонос???, само те подсещам)

Чакам отговор.

Esse quam videri ignotum per ignotius in aeternum.


Тема Od takvi kako tebe glupavi jas ja mrzam bugarijaнови [re: Bvlgari]  
АвторBosko (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 22:20



Abe ke te narecam kako so sakam jas, pcues na svoj lujge i najloshoto go mislis zas da bese Cist Makedonec ne ke mislese loso na svoj narod... Zasto ni e Bugarija so korist imame od vas cigani? 100% si nekoj prodaen makedonec vo Bugarija!

ZLODELATA NA BLGARSKITE KOMUNISTI

Kako blgarskite komunisti gi izma~uvaa i ubivaa dejcite na VMRO!
Me|u pozna~jnite li~nosti, ~lenovi na VMRO, ubieni vo vremeto po vtorata svetska vojna, }e gi spomneme Kiril DRANGOV, Kosta RIZOV i Josif MARKOV.

Toma Trajkov (funkcioner na blgarskata policija, z.n.) se falel edna ve~er kako “gi natovaril” na eden kamion (kogo za Boga, zarem ne mo`el da gi spomne po ime?!) i kako “gi odvel” na viso~inite kaj ]ustendil, go poleal kamionot so benzin “Pa udriv edno kibrit~e i im rekov: Eve vi ja sega Makedonija! ”

Poslednive nekolku nedeli vo blgarskite vesnici, a najmnogu vo sedmi~nikot “Anti” se zboruva za zlostorstvoto vrz ~lenovite na makedonskoto osloboditelno dvi`ewe, vrz ~lenovi na VMRO, toga{ zate~eni na prostorot na Blgarija.

Likvidirani so pomo{ na sovetskata agentura
Za ~udovi{nosta na zlostorstvoto da bide pojasna, treba da se ka`e deka so voen udar izvr{en na 19 maj 1934 godina prevratnicite Kimon Georgiev i Damjan Vel~ev ja ukinaa VMRO, gi razoru`aa ~lenovite, go uapsija rakovodstvoto i go zaplenija celiot imot na organizacijata. Denes se znae deka udarot protiv VMRO vo Blgarija go izvr{i agentura na NKVD (sovetska slu`ba za bezbednost, podocna KGB), olicetvorena vo Kimon Georgiev, kako i jugoslovenskata kralska vlada, preku svojot agent vo Blgarija polkovnikot Damjan Vel~ev, eden od toga{nite visoki funkcioneri na blgarskata slu`ba za bezbednost. Prstite na Dvorecot vo ovoj prevrat bea evidentni, no se u{te se nedoka`ani. Treba da se napomene deka voeniot udar od 9-ti septemvri 1944 godina, poto~no prevratot so koj Blgarija, od fa{isti~ka stanuva komunisti~ka dr`ava go izvr{i istiot toj Kimon Georgiev, kako agent na NKVD, a so pomo{ na voenite strukturi.
Seto ona {to blgarskite komunisti ne uspeaja da go napravat so pomo{ na Dvorecot vo 1934 godina protiv liderite na VMRO, toest celosno da gi egzekutiraat, uspe{no go napravija vo 1944 godina, aktivno pomognati od sovetskata policija.
Me|u pozna~ajnite li~nosti, ~lenovi na VMRO, likvidirani vo toa vreme, }e gi spomneme Kiril Drangov, Kosta Rizov i Josif Markov.
Kiril Drangov e advokat i oficer, sin na, nekoi bi rekle, legendarniot polkovnik Boris Drangov, komandant na 11 Makedoski opol~enski pe{adiski polk (vospostaven od u{te polegendarniot Todor Aleksandrov), zaginat vo borbata protiv Francuzite na Zavojot na reka Crna. Onie {to go poznavale, vo nego gledale visok, ubav ~ovek, so svetol ten i kosa, i ~eli~no sini o~i - vistinski sin na polkovnikot Drangov, vojnik i vitez bez strav i mana.
Eve kako za egzekutiranite se se}ava publicistot i lingvist Hristo Ogwanov, roden vo selo Treson~e, Makedonija:

“Kiril Drangov be{e apsoluten qubimwc na celata makedonska studentska mlade`, no i na gimnazijalcite. Toj ja ima{e aurata na svojot tatko, polkovnikot Boris Drangov, no i samiot be{e silna li~nost. Be{e so vojni~ki stav, dvi`ewa na panter, borbena priroda od glava do petici, a od druga strana, so nasmevka, so pogledot i dr`eweto gi privlekuva{e site. Pred da zaminam za Berlin, kako dopisni~ar na vesnikot “Zora”, vo 1939 godina, se sretnav so nego i toj, pred patuvaweto za Germanija, mi gi dade slednite tri soveti: “Nikoga{ da ne gi prereduva{ rabotite, zatoa {to Germancite se mnogu discipliniran narod, kako vtoro, da ne {mrka{ i kako treto, da ne zboruva{ so silen glas i razmavtani race. . . Drugo nema {to da ti ka`am. Sobitijata se razvivaat tolku brzo {to }e treba da dejstvuva{ samiot so ogled na polo`bata.” Podocna koga se sretnav so nego, vo negovata advokatska kancelarija vo Skopje, vo 1943 godina, toj mi pora~a da mu ka`am na Ivan Mihajlov deka e protiv ispra}aweto vooru`eni odredi (se misli na kontra-~eti organizirani od VMRO, z.n.) vo Makedonija.
Potoa se sretnavme u{te edna{ vo septemvri 1944 godina, zaedno so nego, Ivan Mihajlov i so drugite (se misli na ~lenovi na CK na VMRO), kako i so germanskata komandatura vo Skopje, okolu sozdavaweto na Makedonska nezavisna dr`ava.”
Na po~etokot od 1946 godina Kiril Drangov vodi vooru`ena presmetka so blgarskata komunisti~ka policija vo centarot na Sofija i se samoubiva. Kosta Rizov e pretsedatel na studentskoto drugarstvo “[ar” sozdadeno vo 1936 godina vo Sofija. Toa drugarstvo e naslednik na Makedonskoto studentsko drugarstvo “Vardar” koe e rastureno vo prevratot od 19 maj 1934 godina. Kosta Rizov e rakovoditel na organizacijata koja gi obedinuva site makedonski organizacii koi se zabraneti i kaj site ostava nezaboraven spomen za visokiot stepen na svoite organizatorski sposobnosti. O`enet e za }erkata na Josif Markov.

Mostrumot Lev Glavin~ev
Josif Markov, pak, tretiot egzekutiran po poteklo e od Kostursko. Toj e sopstvenik na kinosala vo Sofija koja vsu{nost e svrtali{te na vonzakonskite dejci na VMRO, po 1934 godina. Za vreme na vojnata Markov e ~esto vo Egejska Makedonija i uspeva da go pre`ivee atentatot podgotven od gr~kite andarti vo letoto na 1944 godina, koga kako `rtva na atentatorot pa|a mrtov bratot na Hristo - Boris Ogwanov Damjanov.
Iluzorno bi bilo da se ka`e deka so ovie nekolku imiwa se iscrpuva spisokot na bez sud i presuda egzekutiranite ~lenovi na VMRO vo Blgarija neposredno pred vojnata. Ubivani se nasekade, poedina~no i vo grupi, ubistvata ne se nikade zaveduvani, duri nitu vo policiskite arhivi. Taka {to, kaj mnogumina lu|e postoelo veruva`e deka se u{te `ivi. Kaj nekoi od niv toa veruvawe traelo taduri do 1964 i 1965 godina, koga kone~no ja izgubile nade`ta deka }e gi vidat `ivi svoite bliski.
Op{to poznato e deka glaven vinovnik za yverskite ubistva na prostorot na Blgarija e toga{niot semo}en {ef na blgarskata policija, Lev Glavin~ev, odberete kako sakate, dali Makedonec, dali makedonski Blgarin, dali Blgarin - no od Ohrid. Toj monstrum vo ~ove~ki oblik za kogo i so najdobra volja ne bi mo`elo da se ka`e deka e ~ove~ko su{testvo, e dobro poznat i na nekoga{nite vlastodr{ci, kako vo Vardarska Makedonija, taka i vo Blgarija. Od negovata zlostorni~ka raka mnogu makedonski semejstva se istrebeni.
Denes vo Blgarija imeto na Lev Glavin~ev povremeno se spomnuva so atributite kio {to objektivno mu pripa|aat. Vreme e i na{ite makedonski istori~ari da se zainteresiraat za negovata li~nost, poto~no da go napi{at i objavat ona {to ve}e odamna go znaat za nego. Toa }e bide mala no sepak nekakva nadomest satisfakcija za semejstvata na onie koi gi zagubile svoite najbliski.

Vnimatelnite gleda~i na makedonskata televizija, no samo onie koi znaat malku pove}e, pred okolu mesec i polovina, pri emituvaweto na snimkite, prezemeni, za razgovorot me|u @equ @elev i Havier Solana, aktuelniot generalen sekretar na NATO, kako i snimkite od razgovorite na blgarskiot premier @an Vidanov i Havier Solana, sigurno zabele`aa edna elegantno oble~ena `ena vo belo palto i temni nao~ari, kako sedi me|u dvajcata pretsedateli. Toa be{e preveduva~kata na razgovorot me|u blgarskoto rakovodstvo i Havier Solana, po ime Aglika Markova. Taa e }erkata na egzekutiraniot Josif Markov i sveska (baldazka) na isto taka egzekutiraniot Kosta Rizov. So qubezno posredstvo na redakcijata na vesnikot “Anti” go dobivme nejziniot tekst po povod egzekucijata na nejzinite najbliski, {to podolu go objavuvame vo celost.

Slovo posle 50 godini

Pi{uva; Aglika Markova
Na ^ere{ovata Zadu{nica, Sv, Duh (Duhovden), Denot na Makedonija, si spomnuvame ne samo za nasilno ubienite, no i za namerno izbri{anite od spisokot na `ivotot, za{to zlostornicite tolku mnogu se pla{ea od sopstvenoto dejanie, taka {to napravile se vozmo`no da ne ostavat nitu traga. Vo mesec juni 1946 godina, od na{iot dom vo Sofija, agentite na MVR na Blgarija, go odnesoa tatko mi Josif Mokrov, soprugot na mojata sestra, Kosta Rizov i dvajca od ~lenovite na CK na VMRO, Vlado ***tev i \or|i Atanasov. Bez naradba za apsewe, bez najaveno obvinenie. Na ulicata podocna bil uapsen @oro Nastev, a vo sopstveniot dom - Atanas Pa{kov.

I tolku. Nikoj ne mo`e da ka`e pove}e. Ili pak. . .? Ova zatoa {to pred nekolku godini do mene stigna dobronamerno predupreduvawe: “Ka`ete i da ne rovari.” Vo prodol`enie na 50 godini tie lu|e se me|u Zemjata i Neboto. Dokumenti za apsewe nema. Vo zatvorni~kite spisoci ne se zavedeni. Smrtni presudi - ako gi ima - zvu~at otu|eno: “Se oglasuva za is~ezanat bez traga. . . so pretpostavena data na smrtta. . .” Tie zloglasni dokumenti se izdadeni pove}e od pedeset godini posle “pretpostavenata data”.
Na montiran proces, vo otsustvo, na smrt e osuden Kosta Rizov. Sestra mi rabote{e na grade`nite objekti i ja hrane{e svojata }erka rodena po smrtta na tatko i Kosta. Vo tekot na celiot dostoen `ivot pametam deka taa samo edna{ se rasplaka, koga i raska`uvaa kako go nosele Kosta posle istragata, pretepan vo }elijata i go frlile na podot, a toj peel makedonski pesni.
Za vreme na 80-tite godini ni ka`uvaa deka Toma Trajkov (funkcioner na blgarskata policija, n.z.) se falel edna ve~er kako “gi” natovaril na eden kamion (kogo, za Boga, zarem ne mo`el da gi spomne po ime!?) I kako “gi” odvel na viso~inite kon ]ustendeil, go poleal kamionot so benzin “. . . pa udriv edno kibrit~e i im rekov: - Eve vi ja sega Makedonija!” Ni raska`aa isto taka, deka tatko mi, Josif Markov, bil ise~en `iv na par~iwa od Lev Glavin~ev. Vo pretsmrtnite ~asovi toa su{testvo, koe zaradi negovite |avolovi prestapi ne treba da go narekuvame ~ovek, vo pretsmrtno bunilo raska`uval podrobnosti. Lekarot ja zamolil medicinskata sestra da izleze, za da ne slu{a.
Seto ova go nau~ivme vo poslednive pet godini, no go nau~ivme isto taka od izgoreni semejstva. Kakva e vistinata? Oficijalno ne znaeme ni{to za nivnata sudbina. Vo arhivite takvi lu|e ne postojat, zna~i ne se ubieni. Ako e toa taka, zna~i narodnata milicija ima edno zlostorstvo pomalku i deka isto taka komunisti~kata vlast nekazneto ras~istila so potencijalnite neprijateli.



Тема Re: Де го буташ, де се пука...нови [re: Bosko]  
Автор Bvlgari ()
Публикувано05.03.03 03:22



Яз те прашам едно, ти ми джумолкаш по српски разни психо-анализи.

А сега да те прашам одново:

Кои са Македонските Царе?


Молим без псовки...


Поздрав от Цар Симеон II, Цар на всички Българи от Мизия, Тракия и Македония!!!

Esse quam videri ignotum per ignotius in aeternum.
Bvlgari


Тема Re: Де го буташ, де се пука...нови [re: Bvlgari]  
Автор bojan (Wizard)
Публикувано06.03.03 12:56



Hehehe!
Ima6 da 4aka6 otgovor! :))))))))

Винаги ще има утре!


Тема Писна ми от глупости!нови [re: Bosko]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано10.03.03 08:36



Точно комунистите ви направиха изкуствено самосъзнание на небългари. Когато се образуват държави Мизия, Тракия, Добруджа, Шопландия и прочие по местности и племена, тогава ще ви призная за македонци. Македония е географска област, а не националност и държава. Това ясно ли е? Филип Македонски не е бил македонец, защото по негово време още не е имало държава Македония. Това, че някои български политици по заповед Отвън ви признаха за държава, не означава, че българите ви признават за такава. Като си нямате собствена история, като си нямате собствена култура, като си нямате собствен език, кажи ми как ще имате национално самосъзнание? За да се създаде изкуствено самосъзнанието, ще откраднете от тук малко история, от там ще си присвоите език, който от кумова срама ще промените леко да прилича на диалект. Така държава не се прави, ясно? Измислени и изфабрикувани факти и исторически документи, не са сериозни доказателства по вашата теза. Благодарете на комунистите и на Тито, че ви има като държава. Те са вашите създатели. И те ви поддържат. Ясно е, че като се раздели на части цялото, то става по-лесно контролируемо и по-слабо. А България е обхващала почти целия Балкански полуостров. На никой не му изнася да има силна държава на Балканите. Затова създадоха вас - македонците. Айде стига си говорил глупости.

Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.


Тема Re: Slavjanite i Blgarite se dve razlichiti pleminyaнови [re: Bosko]  
Автор13OO (Нерегистриран)
Публикувано14.03.03 08:47



Абе защо се занимавате и си губите времето с това глупаво македонче ????!!!;))
Оставете ги да си мрат от тъпотията ......имали в Европа по-големи тъпаци и фанатици от тях....те надсвириха и албанците
Нека си живеят по чукарите и по-добре е май да си затворим границата за тях !!!



Тема Re: Slavjanite i Blgarite se dve razlichiti pleminyaнови [re: 13OO]  
Автор EvilRUles (WarLover)
Публикувано14.03.03 15:31



Това ще е най-глупавото нещо.Защо тука не е като Австрия и Германия.А тука се караме!По-добре да се разберем и да се обичаме.Като сме братя да се държим като такива,а не да се караме и да се мразим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.