Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:53 16.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема предястия!  
Автор Megan (непознат )
Публикувано14.12.00 12:56



Приятели, помагайте!
В неделя майка ми става на 50 години и ще имаме 15-20 човека гости! Вече съм решила какво ще е основното, въпреки, че ако имате добри идеи за употреба на строхто телешко - приемам!
Имам нужда от съвет обаче, касаещ моите салатки и предястия. Искам масата да е празнична - нещо по-специално и оригинално като рецепта ще ми дойде добре.
Благодаря ви предварително!



Тема Отг: предястия!нови [re: Megan]  
Автор Cy (минаващ)
Публикувано14.12.00 13:19



в момента пазарите са заляти с пресни марули и салати. Направи стандартна пролетна салата, но добави и царевица (от консерва). Страхотно вкусно става, пък и е много приятно за окото :))



Тема Не претендирам, че ще харесат на майка ти, но...нови [re: Megan]  
Автор Meдapko (член)
Публикувано14.12.00 14:44



...се надявам, че някое ще ти даде основа за твоя рецепта /най-малкото/:

Започвам от по-скъпите към по-евтините.

- 1 килограм синьо сирене
- 500 грама кашкавал /по-твърд, за да става за настъргване/
- 300 грама бяло сирене
- 100 грама сметана
- зелен пипер /не чушки!/
- 80 грама масло
- тостове или франзели
- 200-300 грама трохи /начукан

не особено сладък сухар/

Загряваш маслото и прибавяш трохите, като се запържат леко, намаляваш огъня и прибавяш натрошеното синьо сирене. БЪРКАЙ! За да не залепва, сипи малко от сметаната. След това настържи вътре кашкавала. БЪРКАЙ! Сега е ред на бялото сирене. БЪРКАЙ! След това добавяш и останалата сметана и зеления пипер. Усилваш малко огъня, като продължаваш да бъркаш енергично. Сега е ред на хлебчетата. Аз лично ти препоръчвам франзелите. Ето как да се справиш с тях. Гледай да не са от най-хрупкавите отвън, но да не са и меки. Нарязваш франзелата на големи парчетии по 6 пръста дълги. След това я режеш не напряко, а по дължина! Запичаш мнооого леко тези парченца и ки мажеш с домат. Не с доматено пюре, а с домат. След това капваш малко зехтин и ето ти хлебчетата за пастета от сирене.
Към тази рецепта върви и чесън, може и пъстри /зелени, червени и жълти/ ситно нарязани чушки да добавиш. Абе, разюздай фантазията си!

Сега нещо морско:
В тази рецепта съотношенията ми не ги бива много, но ти ще се оправиш, сигурен съм!
- 1 килограм сардини или други малки рибки, но не цаца или сафрид
- 400 грама домати
- ариса /много лютива доматено-чушкова паста/, може да се замести с доматено пюре с лютко, ама от тия "отровно" лютите в малките шишенца
- 1 малка глава чесън
- материал за панировка /по желание/

Тази е много проста. Рибките почистваш от подробностите и главите и ги разтваряш. От доматите и лютивите истории /включително чесъна/ си правиш гъсто сосче /ако ти се получи рядък, го сгъсти със соево брашно /има в един магазин в началото на ул. Милин камък, дано си от София, че не знам иначе къде другаде има/. Взимаш две рибки мажеш на едната от лютата доматена смес и захлупваш с другата. Може да панираш, а може и да оставиш в хладилника да стегне. При всички положения, обаче после готвиш - имаш избор или пържени или да ги опечеш. Ако панираш, разбира се не можеш да направиш второто.

Сега най-простия и евтин /сравнително/ вариант.
Доста ефектно нещо е. Купуваш от големите чушки ли се водят, камби ли не знам, ама от тия дето приличат на камбанки /те затова и американците им викат bell pepper/. Режеш пак не напряко, а по дължина, може и да оставиш дръжките. Може да изпозваш и парникови домати /защото са по-гумени и могат по-лесно да се пълнят. Та като казах пълнят ето с какво:

- 400 грама бяло сирене, намачкано
- 4-5 скилидки чесън
- 100 грама малсини без костилки
- черен и зелен пипер
- запържени микроскопични парченца бекон

От това си правиш пастет, пълниш зеленчуците и ги поднасяш в голям съд заобиколени от чипс, обикновени пържени картофи или панирани кашкавалени пръстчета, които прелести ще се топят в това сосченце.

Дано съм ти бил полезен!

Аз съм на:!

Тема риба с майонезанови [re: Megan]  
АвторEli_anon (Нерегистриран)
Публикувано14.12.00 15:33



Сварява се парче толстолоб в малко вода с корени за супа (поне морков и целина), 15-20 зърна черен пипер и сол. Отцежда се рибата 10мин., почиства се от кожата, костите и сланинката на корема и се накъсва на малки парченца. Смесва се с майонеза (по възможност домашно приготвена). Добавя се смлян бял или черен пипер и по избор много ситно нарязана сочна сладко-кисела ябълка или кисела краставичка. Правят се сандвичи с франзела или друг фин бял хляб и прозрачни филийки лимон. Може да се сервира и в чинийка, украсено с лимон. Трябва да има леко сладък вкус, като раци с майонеза.



Тема Отг: риба с майонезанови [re: Eli_anon]  
Автор Meдapko (член)
Публикувано14.12.00 15:39



Това е много хубаво, а може ли да му се сложи и нещо друго от зеленчуковите освен краставички? аз поне не се сещам в момента. Просто майонезените пастети ми струва винаги имат нужда от някакъв остър аромат, за да се откъсне от майонезата.

Аз съм на:

!

Тема Отг: риба с майонезанови [re: Meдapko]  
АвторEli_anon (Нерегистриран)
Публикувано14.12.00 15:50



Не трябва да се прекалява с добавки за миризма и вкус, за да се запази мекият вкус на рибата. Толстолобът минава за проста риба, но приготвен добре е много вкусен.



Тема Сетих се, Ели!нови [re: Eli_anon]  
Автор Meдapko (член)
Публикувано14.12.00 15:53



Малко хрян?
Как ти се струва! Аз мисля, че ще си пасне страхотно!

Аз съм на:

!

Тема Отг: Сетих се, Ели!нови [re: Meдapko]  
АвторEli_anon (Нерегистриран)
Публикувано14.12.00 16:03



Не съм пробвала. Хрянът върви с варена желирана риба и с пушена също. Много вероятно е да става и в този случай.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.