Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:03 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Иде Коледа! - Сарми от кисело зеле с месонови  
Автор Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано07.12.00 20:02



Продължавам поредицата за коледната трапеза с блажни яденета. Ще споделя рецептата си за зелеви сарми с месо. Рецептата е фундаментална, защото така приготвените сарми (преди да се сварят, разбира се) могат да се слагат в ЦАРЯ на народното кулинарно творчество - КАПАМАТА. За нея - по-късно!


Сарми от кисело зеле със свинско месо.

Рецептата и технологията са почти същите като постните зелеви сарми описани в мой предишен постинг, виж:



Разликите са:
1. Мазнината не е олио, а СВИНСКА МАС
2. Като се запържи ориза и се добавят запържените вече праз, кромид и моркови, се добавя каймата и цялата смес се запържва. Едва тогава се добавя червения пипер, сваля се от огъня и се добавя ПОЛОВИНАТА ДО 3/4 ОБЕМНИ ЧАСТИ ВОДА СПРЯМО ОРИЗА. Причината да добавим по-малко вода спрямо постните сарми е, че каймата е пуснала малко вода при пърженето и тя е поета от ориза.
3. Каймата трябва да е само от СВИНСКО МЕСО. Съотношението с ориза е горе-долу 800 гр. - 1 кг. кайма на 1 чаена чаша (250 мл.) ориз.
4. Най-добре е да не купувате готова кайма. Отидете в месарницата и купете свински гърди (това са ребрата с месото около тях). По принцип най-хубавата кайма става от шареното месо около ребрата. Гледайте да са шарени 60/40%, т.е. 60 % месо и 40% сланина. Кажете да ги обезкостят и да ви смелят месото на кайма. Самите кокали ги вземете, щото ще трябват.
5. Преди да почнете да редите сармите, наредете въпросните кокали по дъното на тенджерата и ги завиите с 1-2 листа от киселото зеле.
6. Завивате сарми и пълните сухи червени чушки както при рецептата за постни сарми. Редите сармите и чушките върху леглото от кокали и зелеви листа.
7. Нататък всичко е като при постните сарми, но се варят около 20% повече време.
8. Щях да забравя - Когато сармите са с месо, те носят ПОВЕЧЕ ПОДПРАВКИ. Така че, като правите плънката, спокойно можете да удвоите черния пипер, чубрицата и джоджена (ако го слагате), в сравнение с постните сарми.
9. Идеалните сарми трябва да останат почти на мазнина, само на дъното на тенджерата да има малко сос. Като се ядат трябва да седят мазни, но да нямате чувство, че мазнината ви тече по брадата и да си имат и вкуса на зелевия сок!
10. Да Ви е сладко! Не забравяйте - само зелев сок (не вода!), само сухи червени чушки (не пресни или замразени!) и пийте с това ядене само тежко червено вино (не бира или бяло вино!)

ОЧАКВАЙТЕ фундаментален труд на тема Капама!



Тема Отг: Иде Коледа! - Сарми от кисело зеле с месонови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторЛияна_anon (Нерегистриран)
Публикувано07.12.00 20:47



Чревоугодник,не искам да прозвучи нахално....но каква е професията ти,твоите рецепти са страхотни,защо изглежда че само аз не познавам мъже които да готвят така добре,жена ти е една щастливка...желая ти здраве и успех!!!!!



Тема За Лиянанови [re: Лияна_anon]  
Автор Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано07.12.00 22:30



Лияна, професията ми не е готвач. Занимавам се компютри и въобще с точни науки.....
Не завиждай на жена ми, щото готвя само като съм на кеф и като съм си в къщи. Общо взето често съм на кеф, но рядко съм си в къщи. Трябва да се изкарват пари за семейството и това ми отнема доста време... Мечтата ми е да имам достатъчно пари за да си седя в къщи и по цял ден да готвя. Няма да ми стане скучно, пък ако съвсем ме стегне шапката - ще се бъзикам с компютъра и Мрежата. Да-а-а, ама няма начин - трябва да се бачка. Но жена ми в едно е щастлива - на празниците, когато ме е отпуснала работата - готвя само аз!



Тема Отг: За Лиянанови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторЛияна_anon (Нерегистриран)
Публикувано08.12.00 10:27



Чревоугодник,като прочетох това ,което си ми написал още веднъж се убедих че човек винаги иска това което няма,аз например имам достатъчно свободно време за готвене но да си призная ми доскучава.Смятам да започна работа и да готвя и аз само на празниците,мъжът ми не е във възторг,но и аз не съм във възторг че целият ми потенциал засега се изявява във кухнята.Все пак съм учила 5 години,разбирам от компютри и знам английски,да си домакиня разбрах че не е нещо за което да се завижда.Но...вие мъжете не ги разбирате така тия работи,въпроса не е само в парите,макар че не ги подценявам....желая ти успех и дано и аз някога започна да готвя с такава страст като теб...ЛИЯНА



Тема Отг: Иде Коледа! - Сарми от кисело зеле с месонови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторRodion the Chef_anon (Нерегистриран)
Публикувано08.12.00 17:02



Леле, Чревоугоднико, това е цяло ноу-хау, а най-жестоко е, че сега са Коледните Пости и като чета тия откровения...пада ми кръвното...Но ще доживеем до 25 декември и се заричам да следвам твоята рецепта степ-бай-степ. Обаче трябва да имаш добро кисело зеле, нали.
И колко си прав за виното! Тлъсто яденце с бира, поне за младежи като мене 40-годишни с чернодробна стеатоза и жлъчка означава после да хълцат цяла вечер /меко казано/.
Ще има ли и за пуйката? Новогодишната? Ути изказа хипотеза, че трябва да се пече в зелето на парчета, за да се овкуси и да остане крехка.

Апропо - защо клуба да се нарича "Кой е тоя Ути Бъчваров?" Така само провокираме психопатите да пишат всевъзможни "остроумия"?



Тема за Rodion the Chefнови [re: Rodion the Chef_anon]  
Автор Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано08.12.00 17:53



Леле как сме се надушили! Аз ще ставам на 40 през януари -:)
За пуйката не знам..... Всъщност печената пуйка не е типично българско новогодишно ястие. Всъщност май не знам има ли такова. От край време българинът е празнувал Коледа. Виж за Васильовден (1 Януари) си има там печен петел. Пуйка по-принцип трудно се готви, щото е жилава и има едни особени хрущяли в бутчетата. Но Ути не е прав. Като е цяла пуйката и особено напълнена - става по-вкусно. При дъртите кокошки е същото положението. Баба ми, Бог да я прости ги разбираше тия работи. Та като си спомня как тя готвеше, си мисля, че пуйката трябва да се пълни, но не само с ориз и т.н., а и със зеле. После се пече в дълбока тава с много зеле и се обръща за да поеме от сока. И се запича най-накрая за да хване коричка. Всъщност в началото не се пече, а се задушава....

Мда-а-а-а, трябва да тръгвам, че ме чакат по работа. Другата седмица очаквайте капамата!




Тема Допълнениенови [re: Rodion the Chef_anon]  
Автор Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано08.12.00 17:55



Ами трябва да кажем на Цецо да махне Ути от заглавието!



Тема Отг: Иде Коледа! - Сарми от кисело зеле с месонови [re: Rodion the Chef_anon]  
АвторГизи_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано09.12.00 12:01



Освен че се пече в голяма тава с много кисело зеле, пуйката (която е напълнена с ориз и дреболийки) се завива отгоре с кора от тесто, за да се задушава. Само че месото й е малко сухичко и жилаво. А пък и нали казват, че на Нова година не трябва да се яде хвъркато, защото ще ти отлети късмета... Май така беше?



Тема Отг: Иде Коледа! - Сарми от кисело зеле с месонови [re: Гизи_anon_anon]  
АвторRodion the Chef_anon (Нерегистриран)
Публикувано10.12.00 16:34



Вярно ли я завивате с кора? Ние я налагаме със зелеви листа.
Суха, суха, ама да я имаше с една дамаджана вино, за което Чревоугодника говори...



Тема Отг: Иде Коледа! - История за пуйканови [re: Rodion the Chef_anon]  
АвторПепеляшка_anon (Нерегистриран)
Публикувано12.12.00 12:49



Съгласна съм със всички по-горе, че пуйка по Коледа хич не е българска традиция, но ще ви разкажа една история: преди 10 години, аз младо девойче, бях "наградена" от гаджето с приготвянето на една пуйка (около 7 кг) за Новогодишната вечер.
Ужас и голям резил!Стовариха ме пред блока с пуйката в един чувал и аз не знаех как щях да изляза от ситуацията, ако не беше един мой съсед,
много напред в кулинарията (и в килограмите).Звъня му на втарата и казвам: "Аман заман, Пепи, ти баща, ти майка, спасявай положението!Страшно ше се изложа пред любимия, какво да правя..." И Пепи се яви в ролята на ангел-пазител и рече:"Става, аз ти помагам за пуйката,но ти ще ми помагаш, докато пълня прасето".Сключихме сделка и какво стана:

Та, Пепи, взе един нож за рязане на тапети и обезкости пуйката отвътре, без никъде да засегне кожата й, месото се вари няколко часа в тендета с много билки, после изчистихме кокалите;
Отделно приготвихме плънката, (включваща месото на късчета), запържените: ориз, нарязани гъби, маслини, стафиди, лук, мащерка, чер пипер и други мерудии.С тази плънка напълнихме пуйката, зашихме я и я сложихме да се пече във фурната за 4-5 часа;
Отгоре поливахме с бульон, а аз мажех кожичката с масло и лимонов сок, ама с четка!
Цял ден се въртяхме, докато пекохме тия животни!
Аз пожънах страшни овации с пуйката, която се яде 3 дни, и с нея изпиха 3 дамаджани с червено вино;
Но си признавам, ей Богу, не мога да повторя касапските умения на моя съсед за нейното обезкостяване.Тази работа си е само за мъже!





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.