Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема всички наопаки, аз - на терсене :)  
Автор vr. (ветеран)
Публикувано08.05.16 15:48



нали сега доста народ предпочитат да папкат агънца-багънца, а допреди няколко дни се въздържаха от месо. затова ми е такова заглавието :)
защото ще споделя с вас (дето май-май... много ви няма напоследък, ми изглежда?

) две неща за ядене, които ми се сториха особено приятни тези дни.
те са постни.
най-вероятно бъкат от полезност, но ви ги представям не заради това, а защото бяха вкусни :)
от вчера -

морковени пръчици на фурна.



трябват:
кило моркови,
2-3 суп. лъжици добър зехтин,
по половин ч.лъж. сол, девисил, червен пипер,
1 суп. лъжица лимонов сок.
може и - на върха на ножа - млян кимион и чер пипер.

остъргвате морковите, нарязвате ги на пръчици с 1см. сечение и дълги десетина или повече сантиметра. слагате ги в купа.
разбърквате зехтина и лимоновия сок с подправките, заливате морковените пръчици, разбърквате ги да се обмажат добре.
после ги редите на един ред в ниска тепсия, върху хартия за печене.
и печете на 180 градуса колкото искате.
аз ги пекох петнайсетина минути, докато поомекнаха.
в първата тава бяха без чер пипер и кимион, останалите за втората ги разбърках и с малко от тези подправки.
и двата варианта станаха вкусни. на мен ми хареса повече първият.

направих им и сос от 3 лъжици купешка майонеза, 6 лъжици кисело мляко, половин лъжичка горчица, 3 пресовани скилидки чесън и сол.
този сос е много на почит в къщи :)
разбърквам го направо в буркан, или шише от доматен сос с широко гърло, като го тръскам.
ако остане е добър поне 3 дни, оставен в хладилник. и върви с много неща.
като правя тиквички добавям и нарязани на микроби пресен копър и магданоз в соса.
но морковените пръчици са си вкусни и дюс, без сос.

-----------

днес пък сготвих нахут.
от известно време ми е прихрумнало да сготвя печено пилешко с нахут, в представите ми изглежда да е вкусно :)
обаче ту някой изяжда пилето на грил, ту друг опапва с лъжица нахута направо от буркана докато гледа филм...
така и така не се събраха двете съставки, но вчера сготвих друга измислена манджа от нахут, която стана доста вкусничка :)

ето я, постен нахут-яхния:



трябват:
буркан нахут,
1 зелена чушка,
голяма шепа с връх нарязан на кубченца корен целина,
малка шепа замразени грах и моркови (че ме мързеше да чистя морков)
1 средна глава стар кромид лук
3 скилидки чесън
3 лъжици олио
1/4 от ,
половин ч.лъж. захар, 1ч. лъж. сол, 1 суп. лъжица смес от сухи чубрица, джоджен, девисил - така си смесвам в едно бурканче, да имам като готвя боб-чорба + 1 супена лъжица червен пипер.

лукът на ситно се задушава-запържва в олиото, добавя се нарязаната на ситно зелена чушка, да цвръцне и тя, сипва се червеният пипер, разбърква се енергично и веднага се излива съдържанието на буркана с нахут. разбърква се. добавя се чаша-чаша и нещо вряла вода.
добавят се целината и шепата моркови с грах (или само морковени кубчета).
оставя се да покъкри тихо докато морковите, целината и чушката се сварят добре. нахутът в буркан си е сварен още от буркана, но като се поготви набъбва още и става още по-маслен и крехък. виждате го, че е като лешници станал голям :)
накрая се добавят доматите, подправките, солта, захарта и чесъна - на тънки колелца - и се оставя да покъкри още десетина минути.
получи се много вкусна постна манджичка :)
а нахутът, чета, бил и полезен на всичкото отгоре.
в момента се чудя защо в българия не се готви, а само сме рупали страгали като малки
толкова приятно нещо се оказа сготвен.

когато един ден си изпълня фантазията - да сготвя печено на грил пиле с нахут - може би пак ще ви пиша :)
и бездруго този клуб, уви, май е останал само като готварско тефтерче от минали по-енергични дни.
тюх, направо ми е мъчно, толкова вкусотии съм почерпила от тук
благодаря на всички ви за това



Тема Re: всички наопаки, аз - на терсене :)нови [re: vr.]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано11.05.16 23:54



За мен индийците готвят най-вкусно нахут.


С печено пиле няма да стане.Ще е сухо.

Ето ти една примерна рецепта.






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.