Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:13 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор lC Roxana (Roxana)
Публикувано10.11.14 23:02



Хей, здравей

радвам се да те видя


Точно това казах, ама с други думи - има го в готови и химизирани сосове.


Натуралната есенция идва от готвене на жив огън. Естествена се. Не е вредна.


Сосовете обаче които са консервирани и химизирани с маса е-та, добавки и стабилизатори и имитатори - те директно си водят до канцер и други канцероподобни.

Аз лично не съветвам никого - МНОГО СЪМ ДОБРОЖЕЛАТЕЛНА - да яде готови химизирани сосове....




Научете се да правите няколко основни органик сосове - примерно бял сос за фрикасе - толкова е лесен - или доматен сос за паста - и той е лесен - или примерно песто...или всеки друг основен сос....те базовите са 5-6 най-ного....



и нема нужда да копувате химии и химизирани пласмаси....



Ас едно време се ентусиазирах от готови сосове - било лесно и бързо...кога разбрах какво има вътре и как плащаме цената на подобно поведение - и там некаде дръпнах шалтера....кога си готвя - котлоните ми са заети - голема раута да дръпна едно бързо пресно сосче....


Е тука има спецове - да кажат колко е лесен фрикасе сос....






Цела книга ше ви напишем тука со сосове....кеф ви пресни (сурави (рау) и органик), кеф ви с топлинна обработка....



Нема да я разбЕрем ас таа страст да копуваш буклуци химизирани и готови...колко точно минути време и трут и пари ше спестиш, ако после ше одиш цел живот по дофтури и клиники.....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: моля за съветнови [re: Monica123]  
Автор lC Roxana (Roxana)
Публикувано10.11.14 23:17



Моника - не ти излиза линка.




Също бих казала, че на днешно време не можеш да го купиш в оригинал и органик.

Масовото и ефтино производство задължително го химизира. Още не съм видяла органик уорчестър соус. Не че съм търсила....не и нарочно...но масовото производство, което съм виждала, е надежда сека остави....


Понякога като пътуваме, спираме в малки попътни ферми - които продават домашно производство. Ако предлагат лиценз и гаранция - копуваме органик и то в по-голямо количество.


Копували сме сосове така домашно производство - но даже в Англия не съм виждала домашно производство на точно този сос.


Минт соус може да намериш органик. То какво да му е сложното - минт и хубаво растително (обикновено олив ойл) масло с малко сол и подправки....може и няколко други соса....примерно класическия бял сос....и други билкови....


като казвам това, си спомням, че имах една готварска книга как една добра домакиня си прави предварително домашни сосове - примерно налага вече сплян чесън в олив ойл и малко сол в бурканче и си го държи в хладилника и в последния момент слага в яденето шипка саму...и как да си приготви пресно песто...ей тека за минути в градината....и как да стрие специфични билки в хаванчето за специфични яденета...и как да бере билки и гъби...


примерно...

Колко много научих от таа книжчица....а бех още чавдарче....почти пионерче.....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: моля за съветнови [re: lC Roxana]  
Автор c@t ()
Публикувано11.11.14 20:09



Миналата година 2 жени умряха от отравяне с гъби, които са брали сами. Много нелепа смърт за 0,89€/100 гр.

Естствено че няма био уорчестер сов или соя сос. Ти наемаш ли се да го правиш сама в дива ферментация? Аз не





Тема Re: моля за съветнови [re: lC Roxana]  
Автор c@t ()
Публикувано11.11.14 20:15



Вчера стоплих една тай супа на дъщеря ми, тя обожава азиатска храна. Моя приятел готви азиатски, аз не.
Като се прибра веднага каза че ще чака за храната, защото готовата супа н й харесва.



Ок, сосове и мариниране на месо правим сами. С изключение на барбекю сос и цацики, които купуваме. Веднъж правихме зелева салата, но товае много работа, и нея купуваме.

Значи основното ястие е домашно приготвено, но останалото е готово купено.



Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано11.11.14 21:33



Веднъж правихме зелева салата, но товае много работа, и нея купуваме.






Тема Re: моля за съветнови [re: Monica123]  
Автор c@t ()
Публикувано11.11.14 23:17



Правихме я по тая рецепта.

1 бяло зеле (което най-добре да се сече с брадва)
2 глави лук
1 чаша захар
1 малка чаша олио
2 супени лъжици сол
1 чаена лъжица чер пипер
Половин бутилка оцет
1 бутилка минерална вода-1л сложихме.

Забърква се всичко, захлупва се с вдна чиния и един неотворен буркан кисели краставици отгоре и на другия ден може да се яде.

Ние я опитахме след няколко часа, но зелето беше още твърдо.
Става наистина голямо количество, но мисля че не си заслужава труда за една салата.

От тук е рецептата





Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано12.11.14 01:31



Значи мариновано зеле.

Ако не беше захарта звучи долу-горе ОК.

Предполагам,че е типично немска.



Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор lC Roxana (Roxana)
Публикувано12.11.14 10:14



Зная я тази салата - съгласна съм, че можеш да си купиш вече направена в буркан, която хем да е по-евтина, хем да спести труда.


Аз като ме мързи да кълцам или режа, използвам миксера - има функции за кълцане и рязане и става много бързо и лесно. Имам и едно от малките чопърчета - то ми прави по-деликатно рязане, като примерно връзка магданоз, или няколко скилидки чесън - защото ако ги режа с големия миксер, там после не мога да ги остържа от големия съд (купа) за рязането...




Тази салата е много популярна и тук - наистина без захар, съгласна съм, това е по-типично за поляци и германци да добавят захар на салата.


Баба ми добавяше понякога, но не цяла чаша, ами лъжичка-две на голям буркан от 3 литра - особено при мариноване или за кисело зеле, или кисели краставички. То си има смисъл - за да се започне ферментацията за подкиселяване.


Ама цяла чаша....(почесва се зад ухото...)




Когато ми се играе да правя красиви салати - използвам една специална приставка на миксера ми и режа на кубчета, филийки и секфи други формички и къдрафки фльонги....ама това ако съм си предвидила време и сили. Щото в момента ме гази такава работа, че искри ми излизат от очите.....


Аз обожавам кисело и мариновано - и някога в далечното ми детство много правехме. Убедена съм, че ако сега имам време и намеря желание, то пак мога да се развихря със зимнини и буркани. Ама модерния живот буквално ме оставя без дъх.....




Няколко часа не са били достатъчни да се извърши дори начална ферментация. По правило се чака минимум няколко дни, и буркана се слага на тъмно, но сравнително топло място. Примерно в килера. Топлината е нужна за ферментацията - но не бива да е прекалено горещо, примерно над 30-35 градуса е вече на границата. Ще заври....дрождите и гъбичките работят най-добре около 20-25 градуса Ц....и искат време....


Също така не бива да стои на пряко слънце, защото слънцето убива част от витамините и част от дрождите - всички знаят за ултравиолетовите лъчи в естествения спектър на слънцето и какво правят....



В тази салата, която си споменала, аз и майка ми слагаме точно семена от копър. Тази салата се прави късно наесен, когато излезнат зелетата и копъра е точно узрял и всичко се прибира от полето и се консервира.


Семена от копър понякога се приготвят за готвене наронени от цветчето - за добавяне към различни ястия - но понякога в такива маринати или кисели салати се слагат направо с цветчето - неоронени.



Също така ние много използваме хрян за маринати...класика е...особено за мариновани червени чушки - може да си изядеш пръстите с такива чушки....сега никъде не ги виждам, а на мене ми бяха и все още са любими.....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор lC Roxana (Roxana)
Публикувано12.11.14 10:25



Съгласна съм, китайската кухня използва много сосове с ферментация и е трудно да им хванеш цаката, защото те използват доста по-различни продукти от нашите.

На европейците им е леко непонятна комбинацията от продукти и кое какво прави просто защото тези продукти са типични за Азия и тук не се намират и хората не знаят кое за какво служи. Това е основната разлика. Иначе съм виждала европейци, живели по-дълго в Азия, да готвят със завидни умения и знания - и обратното, китайци, родени в Европа, да не знаят да ядът с клечки....





Този уорчестърски сос беше вметнат от Моника - аз например никога не съм твърдяла, че точно този сос прави еди-какво си.....


Азиатските супи са хубави, защото ако се правят добре и с разбиране, то дават много полезни природни вещества на тялото. Не се пържат, няма дълго готвене - за азиатската кухня е характерно, че се готви бързо и на висока температура се постига загряване на продукта и се сервира веднага - буквално в рамлките на минути имаш готово ястие - което общо взето запазва витамини и минерали почти непокътнати....


В Европа яденето често се готви с часове....точно това прави яденето да има специфика и различен вкус, но не е най-доброто за човешкото тяло толкова много топлинна обработка...е сега нема да върнем агнешко, печено 3 часа в гювеч....но да кажем, че азиятците почти нямат такива яденета...макар че като се замисля, съм виждала азиятска рецепта за приготвяне на свинско печено в земята - изкопава се дупка, нарежда се материал за жив огън, отгоре се нарежда съда с приготвеното ястие захлупено по специален начин, после капак, замазва се с глина, алабала...и огъня се пали и така се готви няколко часа....ама това е малко по-специфично...и не е много как да кажа...всекидневно готвене....


Да не се отплесвам....

Азиятската кухня също така много варира - Азия е огроомна.....има различни нации, различни традиции...



Готовите супи са пълни с химия - аз някога купувах чат-пат, но от едно 5 години тотално задрасках таа опция....ако видиш колко е-та има в опаковката и ше фърлиш петалата....


Никфи готови супи - режеш парченце тфа, парченце онва, кипваш за няколко минути какъвто и да е зеленчук да имаш в хладилника - и застройваш с подходяща застройка - какво по-хубаво от една гореща свежа сезонна супа???

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: моля за съветнови [re: c@t]  
Автор lC Roxana (Roxana)
Публикувано12.11.14 10:32



Навремето имаше гъбари, брането на гъби беше наука, хората учеха дълго време как да берат гъби. Също така особено преди столетия брането на гъби е буквално спасявало от глад и хората масово са знаели основни умения като бране на гъби и билки. Модерният живот сега направи хората да са невежи и игнорантни към подобни умения за оцеляване....


Само преди 100 години всяка жена е знаела как да пере с луга, да си кипне вода на печката за домакински нужди, да измие чиниите с ръце, да сготви за челядта, да чисти с метла....забрави за прахосмукачки, топла вода от крана, котлон...и прочие...сега на днешно време някои хора и едно кафе не могат да си кипнат....ти ми разправеш за бране на гъби...ноо ясно....



Едно време готови чорапи не са се купували - жените са плетяли и тъкали и шиели - ако майката плете чорапи - и детето ше носи....ама масово по снимките от Първа и Втора Световна виждам боси деца, ако имат чифт обувки то е щастие...и излизат от в къщи едно по едно с единствения чифт обувки....и прочие....



Ти ми говориш за бране на гъби...


Сега продават всякакви гъби по магазините....всеки супермаркет предлага по 10 вида...поне при нас е така....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.