Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:51 23.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Регионална кухня  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано03.07.14 08:56



Отдавна възнамерявах да пусна тази тема. И тя да е контрапункт на лаконичните ни съобщения в темите за ежедневното меню.
Ще ми се да запазим тук спомените и традициите от нашите родни краища. И писането ни да има някакъв смисъл. Докато все още помним детството си , преминало в друго време, в други традиции.
Дано си спомним, къкрещия чайник с липов цвят, препечената филийка на печката с дърва, бобът, къкрил цял ден в гърнето. И макар че сега никой няма време да чака, хората, пишещи тук, доказват, че хубавата домашно-приготвена храна все още значи нещо!


Предлагам от този постинг да има разклонения например- Шопска, Странджанска, Лудогорска, Родопска, та дори и Сливенска ( ако трябва ще копирам един прекрасен разговор м/у Търсиистина и Нар), Банска или кой каквото прецени.
Да тръгваме!



Тема Шопсканови [re: Fish L]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано03.07.14 09:32



Може би няма турист да не е чувал, виждал, опитвал Шопска салата, може би няма българин да не знае какво е Сирене по шопски, но моят фаворит са Лютите пукани чушки с много магданоз, чесън, чубрица и винегрет.




Начин на приготовление:
Приготвя се дълбок съд, в който се смесват сол, оцет, олио и се разбиват добре. Пресован чесън няколко скилидки ( или нарязан на филийки чесън), суха чубрица и още веднъж се разбива. Нарязва се поне една голяма китка магданоз. През това време лютите чушки (Шипка, Чорбаджийски) се пекат на фурна, опукват се на котлон или с малко мазнина на дъното на тенджерка) и топли се прибавят и задушават с капак. Оставят се поне час да поемат марината.

Това е едно от малкото неща, в които ползвам чубрица, а в случая дори съм украсила с прясна. Гъбите присъстват за контраст на зачервилата ми се чушчица.
Тази рецепта я знам от студентските години благодарение на майката на една приятелка, с която и досега поддържаме връзка.



Тема Re: Шопсканови [re: Fish L]  
Автор Monica123 (стар клубар)
Публикувано03.07.14 18:08



И при нас се прави, само че без убрица.
С магданоз и копър.



Тема Re: Шопсканови [re: Fish L]  
Автор KIX ()
Публикувано03.07.14 19:50



Обожавам за такива чушки, едничка ми остана и ще си направя утре пак. Използвам само сол, оцет и захар, обичам да ми е сладко кисело, и задължително чесън и копър. И маринатата ми е много вкусна с прясно изпечен хляб





Тема Re: Шопсканови [re: KIX]  
Автор Monica123 (стар клубар)
Публикувано03.07.14 20:19



+1

Моята рецепта е същата.

Ако знаеш какъв хубав бомашен хляб правя и как му пука коричката.....





Тема Re: Шопсканови [re: Monica123]  
Автор KIX ()
Публикувано03.07.14 21:11



Да вземеш да споделиш рецептата?


Миналата седмица пекох хляб, унищожен беше моментално.



Тема Re: Шопсканови [re: Fish L]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано03.07.14 22:29





Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Шопсканови [re: KIX]  
Автор Monica123 (стар клубар)
Публикувано03.07.14 23:48



рецептата за хляба ли?

Правя го на машина.Машината е много добра - Панасоник.

Аз мисля, че в случая машината има по-голям принос , защото продуктите са ясни.



Тема Re: Регионална кухнянови [re: Fish L]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано04.07.14 12:02



Първо, успя да ми събереш слюнката с тия чушлета.


Иначе се чувствам съпричастна към темата, защо ли?!
Въпреки горчивия спомен от един лош брак, тая регионална сливенска кухня е оставила вкусни асоциации в сърцето ми.
Понеже и двете ми баби са от северозападнала България, а аз съм отгледана от тях, в първите години на брака си имах възможността да сравня северозападната с централнобалканската кухня.
На сливналии им правеше впечатление, че ние ПЪЛНИМ всичко - пълнени пиперки с боб, пълнено пиле, агне, шаран,сармички с какво ли не, лучници и пр.
Докато от самите тях аз също заимствах доста. Богове са на постните манджи и чумлеци буквално от нищо.В годините на преход съм спасявала семейството от глад с една постна манджа - картофи яхния, патент на бившата свеки. Ако се заиграеш и препечеш предварително брашното за стягането И, получаваш уникален вкусов ефект.
Ами тая сирена каша, ами гюзлеметата, милинките.
Аааааа, сетих се една ама много явна разлика - питките. И в двата региона хлябът е прекрасен. Съставките му са еднакви, но докато на юг всичкият трябва да е бухнал и с обем, то в северна Б-я умишлено се боцка ли боцка да не се надуе и да се изпече по-хубаво.
Това засега от мен.



Тема Re: Шопсканови [re: KIX]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано09.07.14 19:18



задължително сладичко, моята марината е мед, сол, оцет, зехтин(олио), счукан чесън и магданоз...Чушките ги пукам на скарата и топли, топли в марината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.