Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:48 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Панирана пърхутканови  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.11.13 14:45



Това се получи:



Не за първи път готвя пърхутки, а и съм смела гъбарка на некои видове диворастящи гъби.
За днес примерно оставих масловка и сърнелки.
За пърхутката, обаче става дума.Аз си я харесвам, но има особен вкус. Леееко нюха на белина за част от семейството.Забелязали ли сте и вие, ако сте яли? Как се справяте с аромата?
Сложих оцет, чесън, магданоз и копър - и пак...
Бира не слагам, защото веднъж съм грешила със съчетанието бира-гъби.Не става!

Редактирано от tyrsiistina-110372 на 05.11.13 14:46.



Тема Re: Панирана пърхутка [re: tyrsiistina-110372]  
Автор nnaarr (ентусиаст)
Публикувано05.11.13 20:30



Ние предимно ги пържим, яли сме и туй чудо пържено натюр. За разнообразие сърнели и печурки -обърнати нагоре с масълце и сол вътре и на някаква котлонска плоча (може и на тенекия)

Масловки - с ориз на фурна. Челядинки - сушени и после на супичка. Ти къде ги береш тези гъби? Тази година от работа не можахме да си вдигнем главите, само веднъж излязохме, но не беше валяло, иначе обичаме семейно да ги събираме. Благодаря, че за малко се озовах в гората.



Тема Re: Панирана пърхутканови [re: nnaarr]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.11.13 22:42



Много обичам дърворастящи гъби.Голяма страст са ми. Мислех, че съм толкова луда, че няма да се спра и, когато не трябва.
Голямата ми любов са булките.
Учила съм се да ги бера в Своге, но сега мястото е друго:с.Белопопци - между Г.Малина и Байлово.
Всеки сезон ни предоставя своя избор.От майска гъба до сега - Сърнела, челадинки(малко), пърхутки и масловки.Тая и миналата година бяха изобилни на манатарки и булки.Опасявам се, че безогледната сеч ще ни отнеме и удоволствието, и препитанието на много хора, които се изхранват от това.
Иначе и сега има много и интересни видове, но вече съм внимателна.Много ме впечатляват едни, които са досущ и на мястото, на което растат майските гъби.Чела съм обаче, че именно двойникът им вирее по това време.Лошо е изображението, но ще се пробвам да го пусна в подходящ момент.


За гората, споделям удоволствието напълно.Незаменимо е.Билки, тревички, дървета.Всъщност, чак това лято научих, че мястото и поляната на това село, която обитаваме небрежно са избрани от бялото братство, като първо място на поклонение.Сигурна съм и разбирам защо и селото е кръстено Белопопци.



Тема Re: Панирана пърхутканови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор nnaarr (ентусиаст)
Публикувано06.11.13 22:40



Името наистина е много интересно.
За булка гъба съм чувала, че има много отровен двойник. Моите знания се ограничават с 5-6 вида, а такава не съм срещала.
Приятно прекарване сред природата и много любими гъби!





Тема Re: Панирана пърхутканови [re: nnaarr]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано06.11.13 22:45



Миличка, двойникът на булката е тая отровница от книжките на децата ни.Нищо общо.Огнена, червена и с бели точици. Нищо общо!
Но сега си похапвам блажено от масловката.Е, втората по разкош е.Даже се съмнявам дали не е номер едно.С тоя елегантен боров вкус.Аааааам!





Тема Re: Панирана пърхутканови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано14.11.13 10:16



+1 за масловката
А относно пърхутките - като ученик съм намирал с големина на футболна топка. В Лудогорието - Разградско.
Панирана е ОК„ не помня да мирише на белина:)
А онази въпросната, за да се панира, се наложи средните кръгчета да се нарежат на 4 : )) Звучи като ловджийско-рибарска раздувка, но е истина : ) А тогава нямаше телефони с апарати и цифрови такива...



Ще продължа да разговарям с теб на база Христос и Преданието


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.