Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Пестил от сини сливи и ябълки.  
Автор bobiO8 ()
Публикувано10.08.13 17:37



Пестил от ябълки и сини сливи


Продукти: 1 кг сини сливи /измити и изчистени от костилките/, 1 кг. различни видове ябълки /зелени, червени/, измити и почистени от семенната част,1 кг захар, 1 с.л. пектин и 1бр. ванилия по желание /може и малко настъргана лимонова кора или лист индрише.
Приготвяне: Нарязаните и почистени плодове слагаме в дълбока тенджера, наливаме 500мл. студена вода и добавяме ароматизатори по желание.Варим на умерен огън под похлупак докато омекнат – около 45мин. След това пасираме всичко и прецеждаме през цедка. Трябва да се получи каша с гъстотата на боза. Нръщаме в тежджерата и варим 25 мин на силен огън, при постоянно бъркане. Като започне да пръска сместа, намаляме на умерен /слаб/ огън и доваряваме още 45-60мин.. Трябва да се получи гъста консистенция – като се бърка с бъркалката да прави черта по дънота на съда в който се вари. Или сместа да пада от лъжицата на «едри парцали», а не на струйка. Насипете пестила в бурканчета, запечатайте и оставете да стегне.
Можете да го насипете в някаква форма, оставете го да изстине и покрийте плътно с пергаментова хартия.
Оставете на тъмно, сухо и хладно място за съхранение.


Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: bobiO8]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано10.08.13 22:50



пектинът се слага след прецеждането през сито на сместа.

Да станеш човек е изкуство.


Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: bobiO8]  
Автор Monica123 (старо куче)
Публикувано14.08.13 19:07



Или още "Габровски шоколад" :))))))))))Там правят пестил и до колкото имам спомени от преди 20 години продаваха на пазара домашен пестил.
Браво на теб.Добре изглежда.



Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: Monica123]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано14.08.13 20:28



От мноооого години не съм виждала пестил на пазара. Явно не го правят.



Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: bobiO8]  
Автор CVETETO31O1 (=1 jena)
Публикувано25.08.13 02:59



Толкова апетитно изглежда и ми припомня един сладко-кисел вус от детството, когато баба ми правеше пестили. Тя беше голяма майсторка на всякакви вкусотии.
А за този твой пестил - нямам думи. Много труд и врътня, но резултата си заслужава.

Резни ми едно парченце-е-е-е!!!



Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: CVETETO31O1]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано28.08.13 19:14



Благодаря ти!

С удоволствие ще резна парченце.

Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Пестил от сини сливи и ябълки.нови [re: bobiO8]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано29.08.13 10:34



Пестил от сини сливи и ябълки.



Да станеш човек е изкуство.


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.