Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 28.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано26.06.12 20:43



С ориз на фурна става страхотно, но тази вечер опитах нарязани на средно-едро л. листа в бърза лятна манджа с бульон от домашна кокошка и доматен сос, концентриран на слаб котлон с една идея зехтин и пресен лимонов босилек с малко копър.
Стана доста добро, вервайте ми! :)
Приемам прото-брейн сторм идеи и за други изпълнения с тоя продукт, стига да има такива.
Уточнявам, предполагайки, че има и незапознати: лозовите листа придават един неповторим пролетно-летен аромат и вкус на ястията, който няма как да се опише сравнително( с други подобни) на човек, неопитал този летен символ.





Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: Киро]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано27.06.12 04:23



уф как ме подсети че трябва да си отида на вилата да си набера листенца

иначе миналото лято набрах и си направих сърмички, ама с кайма и ориз, иначе винаги съм ги правила и са ми ги правили посни с ориз и стафиди, вкусни са, ама за великден
Звучи добре това което си направил , няма да се моря да навивам май



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: Киро]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано27.06.12 08:41



Знаеш ли, че никога не ми е хрумвало да използвам лозовите листа по такъв фриволен начин

. А това ми дава някои идеи. Още повече, много обичам ориз във всевъзможни вариации и комбинации.

П.П. А интересно какво ли би се получило, ако се изпече във фурна някаква риба (може би, по- скоро не речна), увита в лозови листа... Трябва да се пробва.


Редактирано от PipilotaV. на 27.06.12 08:42.



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: Киро]  
Автор тpънчeтo (..)
Публикувано27.06.12 10:12



с ориз на фурна - да!!! и вкусно, и лесно


точно вчера докато търсех рецепти за тиквички /че аман от тиквички - за две седмици сигурно един тон сготвих/, мернах и две-три идеи за лозови листа.
едното беше сирене с доматче, увито като сърмичка и печени на тиган, а другото - кебап от лозови листа - застилаш дъното с много лозови листа, слагаш вътре нарязано месо, гъбки и каквото там ти харесва, покриваш - отново с много лозови листа и печеш на фурна.
и ядеш!

обичам вкуса на лозовите листа, но някак винаги имам едно наум, че са пръскани с отрови. накисвам, мия, бланширам, но като че ли избягвам да ги употребявам често. е, два-три пъти в годината не е кой знае какво, но ако имам други зелении, сякаш предпочитам тях.

пп. твоето предложение изглежда вкусно и няма да мине непробвано:)

Редактирано от тpънчeтo на 27.06.12 10:12.



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: PipilotaV.]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано27.06.12 10:15



Има една много хубава манджа, която съм си присвоила преди 6-7 години от Виза Недялкова.

Йенска тенджера с капак или глинено гърне намазани с масло се облицова с два реда листа, като най-крайните се оставят да висят навън.

В съда се изсипва смес от равни количества като обем хапки месо по желание /свинско, агнешко или пилешко / и нарязан пресен лук.
Добавят се много копър, магданоз, сол, черен пипер, къри и по желание пресен джоджен.
Налива се половин чаша бяло вино и олио по ваш вкус.

Порива се с лозови листа и се завива с висящите части на листата. Става нещо като огромна сърма.

Захлупваме с капака и във фурната на слабичко и бавничко - към 2 часа.
Просто да си оближеш пръстите.



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: тpънчeтo]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано27.06.12 10:17



Е, моите не са пръскани. Всички лози в двора заобикалям при пръскания точно с тая цел.
При това, имам Широка Мелнишка, чиито няколко десетки кила грозде не ме интересуват особено, но листата..... :)))
Същото важи и за лисичия американски сорт Ноа(Бял Отел), с твърде гнусно грозде за вкуса ми, но с огромни, целокрайни(ненацепени) листа.


Той па въобще не се пръска, дори да го гледаш за грозде.
Но д ане с еотплесвам - това с месцата на фурна е отлична идея, скоро ще я пробвам с пилешки микс.



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: ket1234]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано27.06.12 10:23



Аууу, много ти благодаря за тази рецепта! Непременно ще я изпробвам. Звучи страшно апетитно- нещо като капама с лозови листа.






Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: PipilotaV.]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано27.06.12 10:35



Не знам дали ще ти хареса консистенцията на лозовия лист. Аз от малък отбирах лозовите листа от чиниите на сестра ми, лека и пръст, и останалите в семейството, които не ядяха тоя (за мен) деликатес :))
Инак отиваше зян.
Да ти кажа, обаче, ако бяха съвсем постни(не-постността се постига с кокошия бульон с някакви редки парченца месца из него :)) ) нямаше да кефи толкоз. Но всеки си има вкус, ху факин ноуз?)



Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: Киро]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано27.06.12 11:07



Ами, аз ги обичам и постни. Но пък за да придобият по- плътен вкус, в постните може наистина да се прибави малко месен бульон... Иначе, не ги обичам, единствено когато са жилави и дебели.




Тема Re: Лозов лист в не-сърмени манджи :)нови [re: Киро]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано27.06.12 13:44



Аз правя супа от лозови листа. Рецептата е както на всяка супа от зелении.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.