Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:46 13.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Печене на хляб  
Автор Chromosom ()
Публикувано11.01.12 14:25



Съквартирантът беше изпекъл хляб и после замина занякъде. Хлябът беше много вкусен и го изядох всичкия. Съквартирантът се връща на 16ти и искам да изпека хляб и да го върна в хладилника. На разположение има една тава и фурна. Интересува ме как се прави як хляб - ще си купя брашното и т.н. (някакво тъмно брашно разбира се), ама ми кажете какво и как да меся.

Редактирано от Chromosom на 11.01.12 14:26.



Тема Re: Печене на хлябнови [re: Chromosom]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано11.01.12 22:44



Чети и зпълнявай!

Съвет от една

Успех!



Тема виши ти е дала някаква снобарска рецепта,нови [re: Chromosom]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.01.12 09:01



пълнозърнест - К. ми Янко.
ето ти най-лесната:
Купуваш брашно и кубче мая. Сол и захар, предполагам имаш
Вземаш тава или дълбока купа. Аз предпочитам второто.

1. Сипваш на дъното на купата 350 млл (хладка) вода, чаена лъжица захар(или мед), лъжичка сол и половината до една четвърт от кубчето мая(ей, говорим за малките кубчета, не половинкилограмовите - то, май и ги няма вече последните по магазините, де) Разбъркваш и
2. след 5-10 мин. изсипваш 3/4 от пакета брашно(към 720-750 грама
За да не си цапам ръцете аз разбърквам с някаква дървена бъркалка - най-грубо да се омеси водата с брашното.
3. Оставяш за 5-10 минути и отиваш да вършиш нещо друго
4. Връщаш се и месиш 1-2 минути, може и с ръце. Вече се получава относително еднородна топка. Слагаш я на топло, покрита с нещо отгоре, за да не изсъхва - след между половин и един час е увеличила обема си двойно или тройно.
Сипваш малко брашно, или намазваш с олио дъното на една тава и след като премесиш пак тестото, го разстилаш в тавата. Може да оставиш за 15-20 минути пак на топло за да бухне и слагаш в умерена фурна, предварително загрята.
След 20-30 минути хлябът е готов - никакви философии и "ръчен" труд за не повече от 5 минути. Хлябът е несравним с фабричните безвкусия.
Заб. Така се получава питка. АКО искаш продълговат хляб, разделяш преди последното втасване тестото на 3 части, които нареждаш едно до друго в тавата. При печенето се получават 3 "прилепени" едно до друго "селски" хлебчета, които след като изстинат стават и за филии. Ако искаш малко по-блажен хляб, в първоначалната вода може да сипеш 2-3 лъжици олио или лъжица зехтин.


2 Вариант: Пускаш домашната хлебопекарна



Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема Re: виши ти е дала някаква снобарска рецепта,нови [re: Kиpo]  
Автор Chromosom ()
Публикувано13.01.12 00:58



Докладвам по първи впечатления, тъй като още не съм го опитал.

Купих бяло брашно, понеже беше на половината тегло, четири пъти по-евтино и био, докато черното не беше нито едно от трите. Добавих и тиквени семки. Подхванах рецептата както сте ми обяснили – по-скоро по метода на Киро, понеже нямаше къде да го пресявам и т.н., но гледах по-подробно за детайли в блог-а. Мисля че водата беше повече отколкото трябва, но може и да се бъркам. Гледах едно видео в YouTube как се меси – жената смеси част от тестото с бухналата мая и водата и наръси другото брашно на масата, като после въргаляше вече омесената топка в допълнителното брашно. Аз просто излях всичко една купа, която едва не преливаше, и разбърках къде с ръце, къде с лъжица, след което чаках да бухне около час и половина, купата съответно преля, след това събрах от масата и набутах всичко в две форми за хляб, които съквартирантът ми обади къде бяха. Намазах леко със зехтин преди да сложа вътре. Всичко във фурната за 30 минути на 220 градуса. Отгоре се зачерви, а отвътре е мокро и някак тежко, но това предполагам няма да е проблем и хлябът ще е вкусен. След това двата комата в камерата, като част от единия в хладилника, за утре. Много приятно изглежда омазнената със зехтин коричка и мирише много вкусно. Самият хляб също нямам търпение да го опитам.

Направих го с 1 кг брашно, 1 супена лъжица зехтин + допълнително за намазване на тавата, 1 супена лъжица захар, сол не сложих (забравих, ама и за какво ми е?) и, доколкото си спомням, три и половина чаени чаши вода. Не знам точно колко излезе като тегло. Ще ми се да го премеря, но няма кантар под ръка. Колко хляб излиза от един килограм брашно по принцип?

Сега, имате ли наблюдения къде са ми грешките? Може би ако бях сложил по-малко вода щеше да бухне повече и да стане по-въздушен, но това не знам дали щеше да го направи по-вкусен. Може би трябваше и да го надупча както беше казало момичето в блог-а, за да се изпече повече отвътре.

Редактирано от Chromosom на 13.01.12 01:05.



Тема Re: виши ти е дала някаква снобарска рецепта,нови [re: Chromosom]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано13.01.12 07:51



Друже, тре грешки. Първо - липсата на сол. Без сол тесто не става като хората, а и вкуса на хляба не е същия. Второ - водата е много. Прнципно при хляб съотношението брашно - вода е макс 2:1, т.е. при 1 кг. брашно 500мл. вода. Трето - печенето е малко. При дадената пропорция от теб е трябвало да го печеш мин. 45 мин. Ако ти се стори, че отгоре се препича го покриваш с фолио.
Сори за забележките не го приемай като заяждане.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: виши ти е дала някаква снобарска рецепта,нови [re: Chromosom]  
Автор esti ()
Публикувано13.01.12 08:13



Оня ден си купих нова форма и набързо извъртях едно хлебче с маслини.
Сравнително често правя хляб и най-хубав става с брашно, мая, сол, захар и 1-2 лъжици олио.
Не го меся много - не е козунак все пак.
Втасва два пъти - един път цялото тесто, след това във формата.
Печенето много зависи от фурната, затова ще кажа само, че го слагам в загрята фурна, след около 5 мин. я намалявам и тестото започва бясно да се надува без да се препича.
Когато спре надуването, пак я усилвам, докато си хване коричката.
Това е.
Досега нямам фал.
Ето последното:





Тема и аз съм минал оттукнови [re: Chromosom]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.01.12 10:09



"За какво да се товаря със СОЛ???" отначало, но това бе отдавна. Хляб без сол не става. Или става, но просто е безвкусен.

Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!


Тема Re:нови [re: hannibal]  
Автор Chromosom ()
Публикувано15.01.12 02:37



Абе той хлябът може и да не е бил читав, ама беше доста вкусен и си го изядох. На практика много ми харесва тежък хляб - такъв леко влажен отвътре, по-вкусен ми е. За фолиото отгоре изглежда е добра идеята. Утре пак ще пека - този път купих 1,5 кг пълнозърнесто брашно и ще сложа лъжица сол да видим разликата, и може би две лъжици захар - това едва ли много ще промени калорийното съдържание, но може да го направи по-вкусен. И по-малко вода ще сложа, да направя после сравнение.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.