Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ТВ- кулинария  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано15.12.11 11:11



Покрай празниците, ровейки се все повече в стари и изпитани, а и сред нови рецепти, носещи предчувствие за непознати вкусови наслади

, попадам и на разни статии, свързани с кулинарното. Реших да споделя една от тях, тъй като засяга популярни ТВ- кулинарни предавания, с които някои от вас може би чат- пат си сверяват гастрономическия часовник.

ЗАПЪРЖВАТЕ LOOK- A
==================

Кулинарни предавания по телевизията има всякакви. Кабелната дори предлага цели канали, посветени на готвенето. Тогава как зрителят да избере своя гуру в кухнята. Още повече че рецептите са краен брой и в момента по всички телевизии режат и пасират сезонните тиква, праз, кестени...

Да започнем с ветерана в този занаят у нас, възпитаника на ВИТИЗ, Ути Бъчваров. Неговото предаване "Бързо, лесно, вкусно" (в началото беше само "Вкусно") е в ефира на БНТ вече 13 години. Отличава се с народняшкото и непринудено поведение на водещия, който "цоква една малка ракийка", "чопва мезенце", нарича плънката "силикон в гърдичките на пиленцето", а резултатът след изваждането от фурната е "фамозен". Ути е очарователно естествен и не се притеснява да възкликне "Ух, че се опарих!", както и да признае пред камерата, че е нетърпелив и "даже малко невъздържан", когато става дума за храна. Почти вечерният час на излъчване (18:25) му позволява да вкарва и реплики от типа "Наздраве, България!", които несъмнено докосват тънки струни в аудиторията. В началото този разкрепостен стил на водене беше интересен, но напоследък на мен лично ми идва малко в повече, защото въпросното народняшко поведение се появи и във висшите етажи на властта, поради което дозата семпло говорене си я взимам от новините, и то над нормата.

При Ути гостуването на баби с народни носии, които пеят песни, точат баници и му подаряват вълнени чорапи, е най-естествено и в унисон с шоуто. Съмнявам се обаче, че голяма част от зрителите му си записват рецептата за жигосано суши, че ползва хавайска вулканична сол и маринован джинджифил. Но, уви, задължението да се измислят теми за всеки делничен ден принуждава Петър Бъчваров (и всеки друг тв готвач) да представя и по-сложни и скъпи рецепти, а въведения като "сьомгата е една от любимите риби на българина" правят нещата още по-конфузни.

На другия емоционален полюс спрямо Ути е конкурентът му Иван Звездев, при когото шоу елементът отсъства напълно, макар че именно той е играл в цирк "Балкански" като дете. Професионалният готвач, който не обича шкембе чорба, а в свободното си време свири на саксофон, е пред камерите от април 2001. В началото чрез "Бон Апети", а от август 2009 г. с "Кухнята на Звездев", което се снима в дома му в Панчарево. Звездев е необичайно възпитан и деликатен за балканския регион. Предполагам, че асексуалното му излъчване допада на изтерзаните домакини от патриархални семейства, които само на екрана могат да видят мъж в кухнята, и то такъв, който очевидно не прекалява с алкохола и не поплясква жена си от време на време. Лишеното от дух предаване е в удивителен синхрон с цялостния журналистически и информационен стерилитет на телевизията, която го излъчва, така че всичко си е на мястото. Най-слабите моменти са, когато готвачът гастролира по села и паланки. Онзи ден една баба от Силистренско почерпи Звездев с мед от диня, а той, през цялото време усмихващ се неловко като немски турист на кукерски събор, коментира вкуса "като на портвайн". Естествено диалог с бабата не се получи.

Интересен медиен продукт е "Какво ви забърка Лео" (10:00 ч. по ТВ7). Предаването спокойно може да се излъчва и по някое радио, защото силата му е във фонетичната наслада, която доставя. Бодрият Леонардо Бианки, чийто медиен дебют бе в "Биг брадър", говори симпатичен и напевен развален български: дземаме едно тиганчето, люк, цееелина, махаме кокалите на крушата (тук операторът подсказва правилната дума) и т.н.

Моят личен фаворит сред родните кулинарни предавания обаче е "Бон Апети" (11:30 ч. по Нова тв). От април 2011 г. водещи са младите и много свежи Лора Найденова и Стоян Сейменски. Дали заради възрастта им, дали защото са отскоро в студиото или просто са си такива, двамата са много енергични и готвят по 3 и дори 4 ястия (!), докато за същото време конкурентните предавания представят в лениво темпо 2 рецепти и бърборят разточително с гостите, които често са едно светско украшение, гледащо отблизо как се реже праз. "Бон Апети" печели точки и със своята полова дуалистичност, като не страда от хормоналното напрежение на самотния мъж зад плота. Признавам си, и аз паднах в този широко скроен капан – по едно време усетих, че не обръщам никакво внимание на ястията, защото бях хипнотизиран от изящните ръце на Лора и с нетърпение очаквах всеки следващ близък план.

Успях да изляза от магията, като превключих на Fiesta TV. Каналът, чието мото е "Апетитът идва с гледането", излъчва предавания с всякакви водещи, включително улегналия chef Жак Пепен и легендата на американския ефир Джулия Чайлд (1912 – 2004), за която има чуден игрален филм с Мерил Стрийп. Проблемът на чуждоземските продукции е, че дублажът дистанцира зрителя, а гласовете на актьорите навяват асоциации с различни сериали. Понякога и преводът не е на ниво, защото тортата не е влажна, а по-скоро сочна, нали така. Безкрайните повторения при излъчването пък нарушават годишния цикъл и миналата седмица Жак Пепен каза "Пролет е!", след което се развихри с пролетни гозби.

Каналът Utilisima (30% от програмата е посветена на кулинарията) също предлага готвачи за всеки вкус. Ако нямате доверие на младите чернокоси мексиканци, можете да следвате съветите на русолявата леля Анхелик Смeйнк. Всяко предаване ще ви научи на нещо. Ути например дефинира простичко, че "повечето вкусни неща започват с лук и мазнина в едно тиганче". Звездев пък припомня думите на готвача на австрийския император, че тестото за щрудел трябва да бъде толкова тънко, че да можем да четем любовно писмо през него.

В края на краищата базата навсякъде е еднаква, различна е само надстройката, т.е. аурата на водещия. Всички студиа са окъпани в светлина, фурните са ултрамодерни, съдовете са от инокс, лазерно заточените ножове режат с лекота, а подправките са красиво строени в купички и безкрайно достъпни. Чудесна визуална терапия за изнурената от живота домакиня, която винаги е готвила в тесен бокс, или за гладния мъж от малко селище, в което не само не продават сьомга, но изобщо не предлагат риба. На екрана всичко е толкова красиво и лесно, че не стигаме до въпроса "а това дали наистина е толкова вкусно".


Васил Богданов ("Капитал")




Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: PipilotaV.]  
Автор Luchezara ()
Публикувано15.12.11 14:47



На мен пък ми харесва като показват народни рецепти от селата - и Ути и Звездев. По принцип това е не толкова лесно достъпна информация, която всеки момент може да изчезне. А е истина, че по селата готвят много вкусно и имат какви ли не специалитети, някои от които се предават от столетия.То е като събирането на народни песни. И може би ако акцентират на това - редки, много вкусни и/или стари рецепти - тези срещи ще са истинска ценност. Трябва само да не забравят, какво търсят.
Аз се радвам на всички кулинарни предавания. Основата е една и всичко е същия бъркоч за отегчения консуматор, на който жена му всеки ден готви в къщи.
А ако имаш лична среща с готвенето - храната е философия: на мярката, на ЗДРАВЕТО, на живота, която трудно се достига. Защото храната трябва да е най-малкото лекарство за тялото, а ние отегчените и това не можем да постигнем.






Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: PipilotaV.]  
Автор Taigun (женски вУк;)
Публикувано15.12.11 16:15



Пипилотке, сринах къщата от гръмогласен смях

! Благодаря ти за което! Иначе, Лъчето е напълно права за автентичните рецепти... носии, лъкардии, гиздосии и прочие. Жалко е, че се загубват уникални неща.

Сладурска статия, определено!




Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: Luchezara]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.12.11 17:15



И на мен ми харесва. Онези баби от Калипертово бяха чудесни, а рецептите им ми напомниха за прабаба ми - тя готвеше същите.





Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: PipilotaV.]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано15.12.11 17:17



На мен фиестата много ми харесва - особено Жак Пепен, италианската идиля и разбира се - пекарната на мисис Чайлд.



Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: Taigun]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано16.12.11 10:07



Аз, да си призная, почти не следя вече кулинарни предавания, което вероятно е позорно признание в клуб като този

, но пък обичам да чета за кулинария и съм тотално изперкала на тема кулинарни книги и списания, ала понеже смисълът вече окончаталено ми се губи, мисля през новата година да се поозаптя.




Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: Kaлoмaин]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано16.12.11 10:08



На мисис Чайлд трябва да обърна най- после внимание

- още имам сладък спомен от онзи чудесен филм с Мерил Стрийп...




Тема Re: ТВ- кулинариянови [re: PipilotaV.]  
Автор тpънчeтo (..)
Публикувано23.12.11 10:09



заглавието е страхотно попадение


аз съм попадала на някои от предаванията в редките случай когато по това време съм си в къщи - когато съм болна или в отпуск например
много по-интересно ми е да се ровя из сайтове и блогове - правя го когато поискам и съм на тази вълна, а не когато са решили да ми го предложат по телевизията




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.