Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 30.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Утре е задушница.  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано04.11.11 20:38



Как приготвяте житото?



Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано05.11.11 04:44



Варим, цедим. Слагаме пудра захар, орехи, канела, лимонова кора и галета. Галета. С бисквитите ми идва кашаво, едно такова.



Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано05.11.11 07:20



И аз като Мирър. Предпочитам го сухо, с галета, а не със смлени бисквити, както също го приготвят. Прибавям обаче и стафиди, освен изброеното по- горе.




Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор esti ()
Публикувано05.11.11 13:18



За първи път ми се наложи да правя миналата година.
Бях чувала, че след като се свари се отцежда върху чиста кърпа, но нещо не ми хареса тази идея. Чиста кърпа, чиста.....но все пак кърпа. А и кончета, влакна.....
Та аз реших да действам по друг начин - в голяма цедка или в гевгир и в хладилника.
Знаеш, че в хладилник храната бързо изсъхва.
Така добре изсушено житото го смесвам с галета, ванилия и лимонова есенция, а само отгоре слагам пудра захар на по-дебел слой.
Вътре не слагам, защото го овлажнява и става едно такова лепкаво и кашесто.
Отгоре нареждам бонибон.
А извътре може орехи, стафиди......както дойде.
Това е.



Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано05.11.11 15:04





Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Утре е задушница.нови [re: mirror_]  
Автор Luchezara ()
Публикувано06.11.11 15:04



Аз го харесвам като има и счукани орехи. А е и по-полезно.






Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано06.11.11 20:53



У дома мама прави жито. Сега чакам да ми напише рецептата и ще я пусна. Житото става пръхко и сухо. Всяко зърно е леко обвито от пълнежа и е много вкусно.



Тема Re: Утре е задушница.нови [re: Гинec]  
Автор тpънчeтo (..)
Публикувано07.11.11 10:18



а аз го обичам чисто. само със захар и то не пудра.

та за себе си отделям малко, а за другите слагам орехи и мед

преди време го варях много дълго, часове, защото все ми беше твърдо. много късно научих, че може да се вари и само около половин час - 45 мин. и после цяла нощ стои увито в одеяло/или каквото там човек има/ и до сутринта е перфектно.

Редактирано от тpънчeтo на 07.11.11 10:21.



Тема Re: Утре е задушница.нови [re: тpънчeтo]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано07.11.11 13:59



И нашето жито, заедно с тенжерата, стои увито в одеала цяла нощ.



Тема Re: Жито за задушница.нови [re: Гинec]  
Автор Гин (G.G.Q.)
Публикувано09.11.11 17:40



Жито за задушница (парастас) Приготвя се вечерта преди задушница.

1 чаена чаша грухано жито сипваме в тавичка и очистваме от примеси. В това време приготвяме вряща вода с която мием житото 3-4 пъти, бъркайки с дървена лъжица. Житото да остане в последната вода докато загреем в тенджера 3 ч.ч. и 1/4 вода. Сипваме отцеденото жито в тенджерата и варим 20 минути с разбъркване от време на време. Изключваме котлона, а тенжерата да остане върху него.

На удобно място поставяме две одеала двойно сгънати едно върху друго. Върху тях голяма хавлиена кърпа и найлон, а в средата топлоизолираща подложка.

Връщаме се при тенжерата и включваме котлона докато чуем бълбукане. Затваряме тенжерата и я поставяме в средата на подготвеното място. Завиваме добре и отваряме чак сутринта. Тенжерата е още топла, а житото максимално набъбнало.

Прибавяме ½ ч.ч. пудра захар, непълна ч.ч. счукани орехи, канела или настъргана лимонова кора и непълна ч.ч. галета или смлени обикновени бисквити.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.