Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:04 27.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хитринкинови  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано03.08.11 19:26



дайте да си споделим разните хитринки, които имаме при готвенето.

Тиквички и патладжани, които трябва да се набрашнят нарязвам и после слагам малко, по малко в тенжера с малко брашно. Слагам капака, друсвам 2-3 пъти и готово. Току що ме светнаха, че е още по-лесно в найлонов плик.

Доматите са ми по-вкусни белени - 4-5 мин в гореща вода и готово. Ако не забравя леко ги цепвам с ножа преди да ги попарвам.

Магданоз и копър винаги имам нарязани в плик във фризера и сушени в бурканче. От скоро магданоз вирее и в едно сандъче на балкона.

Ваш ред е





Тема Re: Хитринкинови [re: Kapинka]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано03.08.11 19:39



Доматите са ми по-вкусни белени - 4-5 мин в гореща вода и готово. Ако не забравя леко ги цепвам с ножа преди да ги попарвам.


20 секунди във вряща вода и без да ги цепваш предварително.



Тема Re: Хитринкинови [re: Kapинka]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано03.08.11 19:44



Като готвиш нещо с картофи и домати, не слагай доматити преди или заедно с картофите. Сложи ги когато картофите са почти готови. Иначе картофите ще са твърди като несварени.



Тема Re: Хитринкинови [re: Kapинka]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано03.08.11 19:46



Риба на тиган се пече не повече от 3-4 минути от всяка страна. Иначе става суха и тричава.



Тема Re: Хитринки [re: Kapинka]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано03.08.11 23:46



Вареното яйце се познава по това, че като го завъртиш с ръка на гладка повърхност се върти няколко секунди. Суровото не се върти изобщо.

Решетката от Машината за рязане на картофи може да нареже краставица на кубчета по-бързо от ренде бьорнер, като вкарвате краставицата до някъде и си завъртате китката.

Същото важи и за машинката за рязане на яйце на 6, но трябва да е с качествена стоманена тел. Така краставицата става на триъгълничета с широчина по ваш избор.

С ножче за белене на картофи можете да направите отличен тънък чипс. Просто над врящата кошничка във фритюрника продължете да "белите" обелен вече картоф.

Чушките се белят най-бързо, когато са задушени в найлонова чантичка веднага след изпичането.

Във силиконовата форма за хляб е най-лесно да направите и изпечете руло "Стефани" с минимални усилия и цапотене.

Киселото мляко втасва и стяга два пъти по-бързо във фурна с вентилатор пусната на 50 градуса. Температурата в бурканите става ~38 градуса, което е идеалната среда за Стрептококум ацидофилус. Цвикът също е по-малко.

Содата бикарбонат и Бакпулвера действат по един и същи начин. Ако нямата и не търсите точно вкуса на бакпулвера - ползвайте сода.

Остатъците от смляно кафе отлично отпушват намазнени тръби. Чистете цедката от машината в мивката.

МНОГО по-трудно е да се пресоли манджа, ползвайки морска сол.

Току що смлените зърнени подправки са до 10 пъти по-ароматни от фабрично смлените. Купете си пластмасови мелнички и ги напълнете. Няма да съжалявате.

Жилаво месо се сварява по-бързо, ако има лозова пръчка и/или коренче от магданоз в бульона.

Бульона от това месо ако е добре препенен е идеална база за супа. Съхранява се подсолен в хладилник до 2 седмици.

Можете да отнемете много от солта на супата или манджата, ако добавите картоф. После можете да го извадите.

Чубрицата е много подценявана подправка. Замислете се всъщност, на какво НЕ ВЪРВИ да я сложите?

Не, не ме интересува, че знаеш!


Тема Re: Хитринкинови [re: martyr]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано03.08.11 23:50



Твоя хитринка май беше и номерът с натрошените ледчета в каймата, за да е по- пухкава и сочна?






Тема Re: Хитринкинови [re: martyr]  
Автор xamos ()
Публикувано04.08.11 00:17



Искам да възразя:
МНОГО по-трудно е да се пресоли манджа, ползвайки морска сол.
Предпочитам да готва с морска сол, мисля, че е по-вкусна в сравнение с обиковената. Обаче, с нея трябва да се внимава, защото много пъти съм си пресолявала манджата.
Мисля, че тя е по-солена от обикновената, защото уж слагам същото количество сол, както при обикновената, обаче често ми се случва да си пресоля манджата.

Тогава:
Можете да отнемете много от солта на супата или манджата, ако добавите картоф. После можете да го извадите.
Тук ще се съглася абсолютно, а картофа няма нужда да го изхвърляте, оставете го да се сготви с манджата и си го изяжте с кеф.
Един среден картоф, нарязан на едри парчета може да спаси пресолената манджа.



Тема Re: Вкусна доматена салатанови [re: Kapинka]  
Автор xamos ()
Публикувано04.08.11 00:27



Много често ми се случва да купя от пазара безвкусни домати, уж са хубави, червени, насред лято, а безвкусни.
Когато ще правя салата от тях, обелвам ги от люспите, нарязвам на парчета, посолявам с 1 щипка захар и сол на вкус и размесвам с ръка. Пускат сок, а захарта им придава онази сладост, която им липсва. (Разбира се добавям и лук, нарязан на тънки колелца и натрошено сирене, поръсвам със риган и гарнирам със зехтин). Салата винаги се изяжда, а в сока си топим хляба.



Тема Re: Хитринкинови [re: xamos]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано04.08.11 07:36



Ако говориш за гръцка морска сол ще се съглася без възражения. Средиземно море е по-солено от Черно.



Иначе в морската сол има по-голямо количество калиев йодит (йодат, химиците да кажат) а натриевият хлорид в нея не е рафиниран.

Аз също я предпочитам и за готвене и за мелничката на масата.

Картофа, както и да го гледаш - си става част от манджата. Дали ще го хапнеш е въпрос на избор. Във всички случаи, ако е супа с фиде - не го предпочитам. Също ако е супа с ориз. Оставям го ако е в зеленчукова супа или телешко варено. Но не го оставям ако е яхния или боб/леща. Не ми се връзва.

Заделям го и го изяждам, когато му дойде времето. Доста е ароматен от подправките, дори и на другият ден.

Не, не ме интересува, че знаеш!

Тема Re: Хитринкинови [re: martyr]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано04.08.11 07:45



Мазнина ползвана за изпържване на риба, може да се обезмириси ако се изпържи една филия до хрупкаво в нея.

Измесване на кайма за скара с малко сол и натрошен лед в нея ще задържи повече сокове вътре при изпичането. (Мерси Пипи')

Пробиването на дупето на яйцето с много тънка карфица на дълбочина 2-3мм преди варене ще махне въздушната шупла отдолу, която се получава при варените яйца. (това го щипнах от Джулия Чайлдс)

Препенване при варене на залепнала кръв по стените на съда може да се прави с навита на вилица чиста марля, ако искате много чист бульон.

Готвенето (приготвянето) със сребърни прибори не унищожава витамин Ц.

Не, не ме интересува, че знаеш!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.