Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:39 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Ципура върху зеленчуков соснови  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано16.06.11 10:18



С наближаването на лятото все повече ме влече към леките морски храни и ето какво си спретнах снощи - печена ципура. Получи се доста успешно и искам да го споделя с вас. Обикаляйки из магазина при вечерния пазар намерих хубава прясна ципура, което ме вдъхнови да спретна едно печено в средиземноморски дух. Почистих рибата, подсуших и напръсках с лимонов сок да се маринова за двадесетина минути. През това време приготвих соса - в зехтин задуших стар лук и финокио/фенел/ на полумесеци, след като омекнаха, добавих обезкостени черни маслини /в случая имах каламон под ръка/, каперси и нарязани на кубчета домати в сос /от консерва/. Подправих с малко мащерка и щипка риган. Оставих да се задуши за няколко минути. Върху соса разположих рибата, като допълнително я овкусих със сол и зехтин, а коремчето напълних със стръкчета мащерка и и лимонови резени. Запекох за 30 минути в предварително загрята на 180С фурна до получаване на хрупкава кожичка и леко карамелизиране на соса по крайчетата на съда. Ммм, доста апетитно! Сервирах я с пшеничен хляб с маслини /също както и рибата, и фенела, закупен от Пикадили/ и добре охладено розе!



Тема Re: Ципура върху зеленчуков соснови [re: diana_b]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано16.06.11 17:36



Блазе ти, че можеш да купуваш прясна риба. Рецептата е страхотна само не разбрах какво е фенел.





Тема Re: Ципура върху зеленчуков соснови [re: Гинec]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано16.06.11 17:39



Нещо като резене.



Тема Re: Ципура върху зеленчуков соснови [re: Kaлoмaин]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано16.06.11 18:43



Аха. Да.





Тема Re: Ципура върху зеленчуков соснови [re: diana_b]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.06.11 19:20



и финокио/фенел/ на полумесеци....Подправих с малко мащерка и щипка риган


Браво, това е рецепта, която трябва да се опита. Аз не ям риба, но щом има фенхел и мащерка, е напълно достатъчно

сега отивам да видя що е то ципура и ако е от онази не-миришештата риба с хрущялни кости, съм съгласна да я ям И с лимони и мащерка. Да!



Тема Re: Ципура върху зеленчуков сос [re: Гинec]  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано17.06.11 10:23



Да, мисля, че е точно резене, само че луковицата. В родния ми край /бургаско/ резенето, по-точно ситно накълцаните върхарчета традиционно се използват вместо копър за подправка на таратор. Даже по всякакви градинки около блоковете расте, и ако не те е страх, че е уважен от някое куче, късаш и право в таратора. Вкуса с резене е страхотен! Жалко, тук в София не съм виждала никъде. Но в италианската кухня май се използва предимно луковицата.



Тема Re: Ципура върху зеленчуков соснови [re: Deern]  
Автор diana_b (непознат )
Публикувано17.06.11 10:27



Тук при нас, в София, я внасят прясна в лед от Гърция. Не е хрущялна риба, а с кости, не е бяла риба, но месото е плътно, бяло и стегнато. Няма много кости и е лесна за почистване, само малко люспи, които лесно остъргах с остър нож под водна струя в мивката. Не е суха, но не е и мазна, предварителното мариноване с лимонов сок спомага да се облагороди вкуса. При самото печене почти нямаше миризма в кухнята, и даже съпруга ми, който не понася риба, и разбира се не яде, похвали, че можел да вечеря с нас, защото не "воняло".



Тема Чудеснонови [re: diana_b]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано17.06.11 10:53



Дори рецептата е изпробвана на нерибояден



Мисля че ако ривата дойде в повече, може да се разпредели на тези, които я обичат, а останалите да хапват зеленчуците. Все пак фенхела е доста ароматен, мащерката също и лимона.

Аз веднъж правих картофена крем супа с парченца филе от сьомга. В началото беше ок, можех даже да извадя парченцата, които ми бяха вповече, но само ако го направя веднага. След не дълго време картофите поемат миризма.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.