Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:23 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Щир яхниянови  
Автор xamos ()
Публикувано12.06.11 21:24



Щир яхния



Тепърва настъпва лятото и в зеленчуковите градини започва да избуява щира, упорит плевел от който всеки старателен градинар се опитва да се отърве. В Гърция обаче, щира е познат и като непретенциозен листен зеленчук, който се сее в почти всяка градина и се продава на всеки зеленчуков пазар. Разликата с нашенския щир и този, който отглеждат гърците е , че те сеят култивирани сортове, които осигуряват богата и нежна листна маса, многократно бране и правят по- късно семена, в сравнение с нашенския щир, които бързо изкласява.
В гръцката народна кухня с щир се приготвят вкусни ястия, които присъстват на всяка селска трапеза. Разбира се и тук първенството водят критяните, като най-изобретателни, тъй като умеят да стъкмят вкусни ястия от почти всяка тревичка. Някои от ястията приготвени с щир са:
салата от сварен щир,
салата от щир, тиквички и картофи
яхния от щир,
яхния с щир и градински зеленчуци ( млади тиквички, нежни върхове на тиква с цвят, зелен боб, картофи)
зелени баници и др.
Ако имате градина и все пак се престрашите да опитате да сготвите яхния с щир, ще останете много изненадани от резултата, тъй като ще откриете, че сготвен щира много напомня по вкус на спанака.
Нужно е само да го поливате редовно, за да е крехък и сочен. Използват се младите и крехки клонки, преди да са образували семена.

Щир яхния



1 кг. млад и крехък щир
2 глави зрял лук, ситно нарязани
1/2 доматена консерва или 2-3 зрели домата, настъргани на ренде
1 кафяна чашка зехтин
сол, чер пипер

Запържваме лука в зехтина, прибавяме измития и нарязан на едро щир (на парчета от 10 cm), посоляваме на вкус, задушаваме докато омекне, спадне на обем и отдели вода, като бъркаме от време на време с лопатка или лъжица. Прибавяме настърганите домати (или пасираната консерва). Варим на умерен огън, докато се се изпари водата и се сгъсти яхнията (ако е нужно сгъстяване с 1 равна суп. лъжица нишесте или брашно)
По желание гарнираме с лимон, придружаваме със сирене фета и топъл хрупкав хляб.
Да ви е сладко!



Тема Re: Щир яхниянови [re: xamos]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано12.06.11 21:38



Радвам се, че се завърна тук, Хамос.





Тема Re: Щир яхниянови [re: Гинec]  
Автор xamos ()
Публикувано12.06.11 21:51



След няколко месечна пауза....
Надявам се да ти е бил интересен постинга





Тема Re: Щир яхниянови [re: xamos]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано12.06.11 21:57



Бабите ми често готвеха щир. Ама бях малка и не помня растението. Сега няма да го позная, че да бера от него.





Тема Re: Щир яхниянови [re: Гинec]  
Автор xamos ()
Публикувано12.06.11 22:18





Щирът има и много декоративни разновидности.''

", който се смята за цвете е събрат на щира.

Редактирано от xamos на 12.06.11 22:28.



Тема Re: Щир яхниянови [re: xamos]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано12.06.11 22:20



Петльовият гребен е много красиво лятно цвете.



Тема Re: Щир яхниянови [re: Гинec]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано13.06.11 00:00



От две-три години се занимавам с "градинарстване".
Първоначално със съпруга ми затревихме и двете градини на родителите му в двора на селската къща. Те живееха в София, но родната къща на баща му се ползваше през лятото и садяха много неща в двора, тъй като е само на 50 км от София и пътят до там е идеален. Баща му почина доста рано и майка му продължи да обработва земята.
На нас определено ни "тежеше" да ходим да й помагаме и след нейната кончина решихме с брат му, че ще оставим да се затреви.
Но явно с времето човек се променя. Не можех да оставя двора в безобразно състояние. Не ни беше комфортно.
С течение на времето, две години след като тя си отиде, започнах да се грижа за цветята, да си засаждам нови.
После започнох с по-странни зарзавати - шокирах комшиите, но получавах подкрепата им.
Шокът им окончателно беше като направих банаица с щир - то нали се дава на комшиите, еле пък като има малки деца.
Скубах, скубах щир, натрупах го на купчина и накрая девер ми каза - то се събра за една баница! И речено - сторено - просто бях чела в нета за ползването на щира . Що пък не! и стана перфекна баница със зеления.
Мъжете не разбраха с какво е баницата. Изядоха си я и като им казах каква е плънката ми казаха, че не съм добре, но баницата била супер!
Комшийката каза, че била по-хубава от тази със спанак или лапад и после ми се носеше славата на лудата софиянка, дето прави страааОтна баница с бурени.

Редактирано от ket1234 на 13.06.11 00:12.



Тема Аха Щира било хортанови [re: xamos]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано13.06.11 01:00



беше много интересно, докато най-накрая разбера какво е







Тема Re: Щир яхниянови [re: ket1234]  
Автор xamos ()
Публикувано13.06.11 01:21



Браво кет, ти си била много безстрашен човек!
С риск да зеносаш листите за баница си направила баница! Не се и съмнявам, че е станала вкусна, тъй като наистина сготвен щира има вкус на спанак Сега остава да опиташ да сготвиш и щирена яхния. Кажи на вашите от какво манджата чак като си изядат порциите.


Иначе съм готвила щира на яхния с тиквички, върхове от тиква и малко копър. А така също и леко сварен на салата. Това са класически селски гръцки манджи.



Тема Re: Аха Щира било хортанови [re: Deern]  
Автор xamos ()
Публикувано13.06.11 01:29



Здравей
Да, щира се смята за хорта (ядлива трева). Хортите в Гърция са много, повечето от тях съществуват и в България и са познати като бурени, а любопитното е, че почти всички имат и лечебни свойства. Жалкото е, че малко хора се престрашават да ги сготвят. Вероятно и поради разликата в климата не се предпочитат много в България.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.