Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 12.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Истинска гръцка салатанови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.05.11 07:00



по материали от Интернет
Истинска гръцка салата по всички правила на салатното изкуство...


Някой може да каже - какво пък толкова, обикновена салата... Истинската гръцка салата е различна от това, което можете да консумирате в ресторант. Има си правила за приготовлението и ако искате да поднесете гръцка салата, ще трябва да ги спазите.

1. домати - червени, месести и сладки. Ако нямате такива домати - нама да има и гръцка салата!
2. краставици- обелени и нарязани на тънки резенчета.
3. лук - червен и сладък. Глава червен лук се разрязва на две, чак тогава се обелва от люспите и се слага в микровълновата за една минута. Така лукът придобива сладък вкус. Опитайте!
4. чушка - половин зелена чушка е достатъчна. Реже се на пръстени. В истинската гръцка салата чушката се използува като подправка, а не като основен компонент.
5. маслини - черни или кафяви, не много големи, с костилките. Мразя обезкостилени маслини.
6. риган - сушен или пресен, най-обикновен.
7. сирене - в никакъв случай не се употребява меко сирене. Трябва да е бяло, твърдо и солено. Ако е обезсолено, ще бъде меко и няма да може да се нареже на кубчета. И нашата гръцка салата няма да бъде красива!
8. оцет - тук вече е разрешена замяната. Вместо оцет може да поднесете салатата с нарязан на четвъртинки лимон. Или лимонов сок от прясноизцеден лимон.
9. зехтин - от най-хубавия и качествен студенопресован зехтин!

Вярно, обикновена салата, но приготвена с гръцки дух!
Е, това ми беше идеята за летните горещини. Какво по-хубаво от една чиния гръцка салата и черен хляб за вечеря? И известно количество силно изстудено Узо...
Да ви е сладко!



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: Sapiens]  
Автор Бзмпмин ()
Публикувано28.05.11 08:22



- СУПЕР! Тази ще я направя още довечера!
Сега ще излизам - останалите ще ги прочета по-късно!

Хиляди благодарности!



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: Sapiens]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано28.05.11 10:57



За доматите ще се засмея, но е вярно че наистина трябва да са сладки, те са по-вкусни



За мен всичко със нарязана фета, домати и краставици е гръцка салата.


Но едно нещо е много загадъчно за мен. Защо слагат зехтина върху сиренето, а не върху зеленчуците?
( гледах по гръцката ТВ че така я правят и по ресторантите беше по същия начин, даже в къщи правихме пак така, но не знам защо аз специално го възприех заради "гръцкия дух" но нямам логично обяснение)





Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.05.11 12:18



В гръцката салата в Гърция гърците

слагат и прясна тиквичка, мъничка, нежна, остъргана, нарязана на кубчета, и настърган морков... Мъррррр.... С една такава салата и чинийка миди, скариди или раци животът под слънцето става по-красив



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.05.11 15:22



Обичам особено много всичко слънчево, всичко морско за ядене и всичко красиво...



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: Sapiens]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.05.11 22:07



Днес си направих пиршество, със зелена салата с мноооого маслини, краставици и сметана и дробчета с лук, печени чушки и гъби.. Разбира се, с печена ароматна питка... Четох книга в един прекрасен двор под едно древно дърво и си дадох за пореден път сметка колко кратко сме на тоя свят, за да пропиляваме миговете....

А на съседните 2 маси едни симпатяги празнуваха 50 години от завършване на гимназията





Тема Re: Истинска гръцка салата [re: chavdar4e]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано28.05.11 22:39



Блазе им на "абитуриентите". Дай Боже всеки му да празнува 50 години от завършване на гимназия.
А колкото до твоите "подвизи" - просто замълчи, защото нЕкои хора сме били на работа и сме чели и писали работни инструкции до откат.
Иначе ти завиждам най-благородно! Наистина сме по-малки от прашинки във времето и не трябва да го пропиляваме във вършене и говорене на празни неща



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: chavdar4e]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.05.11 22:59



"колко кратко сме на тоя свят"...

Уви, дори не знаеш, колко много си права...
Макар, че си твърде далече от това възрастово.
...на днешния ден преди 8 години претърпях 12-часова операция с два пъти в клинична смърт... А точно три месеца преди това съпругата ми почина за три минути в ръцете ми...
Това, че оцелях, не означава, че не видях Смъртта неколкократно в очите, та прекрасно знам за какво говориш, Чаве.



Тема Re: Истинска гръцка салатанови [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано29.05.11 00:34



Ей, усмихни се приятелю!


Прекрасно зная за какво говориш! Само слава на Него и ЛЕКАРИТЕ не загубих съпруга си след три онкооперации.
Трябва да ценим всеки един миг, в който сме на тази земя и да не си казваме криви думи и да не правим кривини, за които после ще съжаляваме.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.