Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 12.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пиле с оризнови  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.05.11 13:42



Една позабравена вкусотия, която не съм ви поствала , че вчера покрай едни изостанали бадеми се пресетих за нея



Пилето се сварява в 2 л вода с корени за супа (или кубче зеленчуков бульон) , масло и сол на вкус. Изважда се и се облива със студена вода (да побелее месцето). Бульонът се прецежда.
В голяма дълбока йена на дъното се нареждат дебелички филии черен (типов/ръжен) хляб. Върху тях се разстила счукан чесън ... към 2 пълни ч.лъжички счукан в хаванче. Залива се с бульон да покрива филиите.
В тенджерата с бульона се сварява 1/2 кг ориз с 1 връзка нарязан джоджен .
(ако трябва се долива вода, толкова колкото оризът си поеме ).
Така свареният ориз с джодженчето и сол на вкус се разстила в йената върху хляба и чесъна. Отгоре се нареждат порциите накъсано пиле.
Накрая се залива със запържени в масло филирани бадеми.
Сервирането е "вертикално" - като мусака, реже се на порции и се гребва порцията до дъното

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от forti на 24.05.11 14:43.</EM></FONT></P>

Редактирано от forti на 24.05.11 15:23.



Тема Re: Пиле с оризнови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.05.11 14:33



Браво!!! Направо разкошна рецепта!

Забележки и въпроси:
1. Според мене, "1/5 кг. ориз" си е просто 1 чаша, нали... Макар че, като се замислиш, 1/5 кг. звучи доста загадъчно и магнетично...
2. Не може ли маслото да се замени с друга мазнина, като се има предвид запържването на бадемите в масло? Знам, че оризът "носи" и обича повечко мазнина, но все пак...
3. Явно не си хипохондричка и конформистка, след като си позволяваш "най-кощунствено" да използваш кубче бульон...
4. Със сигурност не е задължително да се използва точно "дълбока йена", нали...
5. От 2 л. бульон, колкото и да изври, би следвало да остане доволно за чаша ориз.
6. Аз бих посъветвал да се използва 1 с.л. сух джоджен (най-най-любимата ми подправка...), защото определено дава по-силен аромат. Дори готвенето да става през лятото...
7. Не е ли прекалено малък обем една "голяма дълбока йена" за дебели филии хляб, плюс една чаша сварен ориз (аз с една чаша ориз и бульон изпълвам доста голяма тава...),плюс месото от цяло пиле? Поне аз не съм виждал чак толкова големи йени...
8. Не би ли могло да се добави и малко позадушен в малко мазнина лук, например, върху филийките, или по време на задушаването на ориза? Според мене, би придал по-приятен вкус на цялото ядене...

Идеята на рецептата е страхотна, усещам и прекрасния вкус.
Ако имам твоето разрешение да я поредактирам, разбира се, след като получа отговор на въпросите, бих я публикувал в моя блог.

Редактирано от Sapiens на 24.05.11 14:40.



Тема Re: Пиле с оризнови [re: Sapiens]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.05.11 15:22



1. 1/5 кг. звучи доста загадъчно и магнетично..

1001 извинения - съм стуткала мярката ...звучи си направо като компилация от заплесия между 1/2 кг и 0, 5 кг



2. Практически маслото може да се замени с всякаква друга мазнина, вкл. и от препържени пръжки сланина...ама към пиле с ориз по ми допада масло и нищо му няма от бадемите, само по-вкусно става

3 и 6. Винаги гледам да имам кубчета бульон, сухо мляко, сухи подправки и пр. по-трайни резервни неща, които да спасяват положението при липса на пресни продукти.
4 и 7. Не е задължително, но е препоръчително дълбока йена с капак по възможност, защото събира идеално цялата установка, под капака си стои топла и оризът не изсъхва докато си изпием ракията, а като не се изяде всичко - после претоплянето във фурната също не се отразява съществено на вкуса. Освен това в прозрачната йена етажите на манджата имат и повече визуален ефект отколкото в глинен гювеч примерно .
5. Предвид грешката ми, че количеството ориз от 1/2 или 0,5 кг иска около 1,5 л вода (бульон) за съотношение 1:3 и бульонът, който залива хлебчето хайде да е чаша и нещо, добавяме и извирането и сметката за 2 л вода излиза точна
8. Не е невъзможно добавянето на лук, гъби, мляко, репички, мандарини и който каквито хранителни продукти се сети стига да е технически безопасно и да не експлодира установката

Публикувай си каквито искаш редакции, авторски преводи и "подобрения" само не ми пиши ника за източник, че да не ме бият някъде с черпак по главата



Тема Re: Пиле с оризнови [re: forti]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано24.05.11 16:14



м.....Това ще е горяма вкусотия.





Тема Re: Пиле с оризнови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.05.11 16:47



Forti, при половин килограм ориз и литър и половина бульон, готовият ориз не става ли огромно количество?

Дай някакво, поне приблизително, количество за маслото общо, плюс това, за бадемите. Според мене 120 г. би трябвало да е достатъчно...



Тема Re: Пиле с оризнови [re: Sapiens]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.05.11 18:46



Ами хич не е много ориза. Филиите отдолу са дебелички и стоят като канапе, отгоре оризът е двойно по-дебел пласт и накрая плътно покрито с пилешките мръвки.

Не знам точно колко масло- на вкус и на нос..., ама 120 г цяло малко пакетче масло множко ми се виждат . Във водата слагам 3 напречни "плочки" масло дебелички 1 мой пръст (нося най-малкия размер пръстени

)и това идва по-малко от половин малко пакетче масло. И бадемите ги запържих в още толкова масло в малко тиганче... та на око отиде 3/4 малко пакетче масло и смятам 80-90 г да идва сметката



Тема Re: Пиле с оризнови [re: Гинec]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано24.05.11 19:08



Направо е трепач рецептата - лесна е за правене и не е популярна. Вкусно непознато ядене + т.н. "мъжка подправка" джоджен .... ако си фокусирала някой младеж - 100 % работи, че ще даде фира и ще забрави да си тръгне





Тема Re: Пиле с оризнови [re: forti]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.05.11 21:39



Forti, не си написала пече ли се, колко време се пече, на каква температура и под капак или открито.
Дай малко информация по въпроса, моля те.





Тема Re: Пиле с оризнови [re: forti]  
Автор avg (ентусиаст)
Публикувано24.05.11 21:58



Това ястие ми напомня на нещо което съм яла,но е арабско по-точно сирийско ядене със сос от кисело мляко с чесън и арабски питки.



Тема Re: Пиле с оризнови [re: Sapiens]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано25.05.11 01:29



Нищо не се пече, бре

Пилешкото е само сварено, залято с препърженото златисто масълце с дъх на бадеми и се овкусява от комбинацията на ориза с джоджен и ръженото хлебче с чесън....направо се топи в устата




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.