Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:57 11.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за коприванови  
Автор шaш ()
Публикувано22.05.11 15:33



Здравейте, прочетох долу темата за баницата със спанак/коприва/лапад. Въпросът ми е какво точно се прави с копривата: само листата ли се берат или и стръковете влизат в манджата. Освен това, моята коприва в момента цъфти - с цветовете какво се прави? Благодаря.

Смело и смахнато!



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.05.11 16:18



Никак не съм сигурна, но мисля, че щом е цъфнала вече не става. На село събираме само стръковете преди да цъфне - с дръжчиците, защото тогава са още крехки. И я запарваме предварително, после я режем и ... по предназначение.





Тема Re: Въпрос за коприванови [re: Kaлoмaин]  
Автор шaш ()
Публикувано22.05.11 16:23



Ясно, и аз имах такива подозрения, ама все пак да попитам. Ще я изкоренявам тогава, а за догодина ще знам



Смело и смахнато!

Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.05.11 16:48



А, чакай! От къде да знам - може ние да бъркаме.

Ама наистина не я ядем, когато започне да става по-груба и да цъфти. Знае ли човек, може другаде да я ядат и да имат някакви рецепти, които да са подходящи за такава коприва.



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.05.11 17:20



Наистина, когато цъфти, вече не могат да се берат само фините връхчета, но това съвсем не означава, че изобщо не може да се бере.
Можеш спокойно да обереш внимателно горните нежни листенца, ефектът е същият.
Още е твърде рано да загрубяват всичките листа, бери само горните листа, които са най-нежни и си ги готви или съхрани.
Успех!



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано22.05.11 17:45



открих следния подход към копривата - от тънките ръкавици от аптеката за еднократна употреба. И я мия и режа спокойно и без да я попарва. Така ми е по-вкусна.
И аз съм чувала, че щом вече е цъфнала копривата не е толкова крехка.



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор bobiO8 (ентусиаст)
Публикувано22.05.11 17:48



Здравей!

Виж

по-вече сведения за копривата.Трябва да береш връхчетата на младата коприва /виж снимките на препратката/, за да си приготвяш с тях ястия. "Старата", цъфтяща коприва вече не е подходяща.
Нещо подобно като спанакът,когато се появат семена или салатата,когато също навлезе в такъв стадий не са подходящи за консумация- горчат листата им.
Това е мое мниние. Hannibal, може да ти напише по-вече за копривата щом е правил скоро баница.

Да станеш човек е изкуство.

Редактирано от bobiO8 на 22.05.11 17:57.



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: bobiO8]  
Автор шaш ()
Публикувано22.05.11 19:25



Благодаря много на всички за съветите! Сега, като я разгледах по-подробно градинската ми коприва, виждам, че има и няколко нецъфнали още. Мисля да пообера връхчета и листа и да се пробвам на супа първо, че да не иде зян цяла баница

, но догодина твърдо ще гледам да се усетя по-навреме

Смело и смахнато!

Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.05.11 19:56



Изобщо не се вживявай толкова - има ли нежни листа, а те се разпознават "на първо четене", бери си на воля и прави каквото си искаш, докато не са загрубели нацяло.
Имай предвид, че всичко, което става от суперпрясна коприва, става и от сушена и смляна, а тя изобщо не е от свежи листа.
Колкото повече питаш, толкова различни мнения ще получиш, от умни, до удивително тъпи, затова бери свежите листа по твоя преценка и оползотворявай копривата.
А, ако искаш, набери си от по-грубите листа, изсуши си ги и през зимата ги ползвай за копривена каша. Или за козметични цели.
Грехота е да се хвърля дар от природата заради некомпетентни съвети...



Тема Re: Въпрос за коприванови [re: шaш]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.05.11 19:59



... а баница става спокойно и от по-грубите листа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.